? زنده| علی خامنه‌ای: اسلام سیاسی همانی است که در نظام ما تحقق یافته استعلی خامنه‌ای: اسلام سیاسی همانی است که در نظام ما تحقق یافته است

علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ در سخنرانی به مناسبت آغاز بعثت پیامبر اسلام٬ گفت که «اسلام سیاسی همانی است که در نظام ما تحقق یافته است.»

او در این رابطه توضیح داد: «اسلام سیاسی همینی است که در نظام سیاسی ایران تحقق پیدا کرده و امام بزرگوار ما انجام دادند؛ و آماج حملات آن‌ها اسلام سیاسی است. اسلام سیاسی یعنی همین اسلامی که توانسته با تشکیل حکومت، دستگاه‌های گوناگون نظام‌های اقتصادی اجتماعی سیاسی نظامی و … به وجود بیاورد و یک هویت دینی و اسلامی را برای یک ملت ایجاد بکند.»

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنرانی‌اش افزود نظام جمهوری اسلامی با آنهایی که «سر ستیزه ندارند مشکلی» ندارد.

به گفته علی خامنه‌ای مطابق آموزه‌های اسلامی هدف از «ایجاد سلاح و اقتدار« برای «ترساندن دشمن» است و تاکید بر مقابله با «دشمن فعال» است.

او افزود که حکومت ایران با «روشنفکرنماها» و «دگراندیش‌ها» مشکلی ندارد و ادامه داد: این مسئله ما نیست ما با اندیشه شما کاری نداریم. دشمنی نباید بکنید.»تبعید سپیده قلیان به زندان بوشهر

سپیده قلیان، فعال مدنی که در پرونده اعتراضات هفت‌تپه به پنج سال حبس محکوم شده است، روز چهارشنبه ۲۰ اسفند ماه به زندان بوشهر تبعید شد.

او از اول تیرماه در زندان اوین به سر می‌برد و مسئولان قضایی و سازمان زندان‌ها هیچ توضیحی درباره تبعید او به زندان بوشهر نداده‌اند.

یک روز پیشتر نیز مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی که بیش از ۱۲ سال را بدون مرخصی در زندان به سر برده است، از زندان اوین به زندان سمنان تبعید شده بود.

سپیده قلیان آبان ۹۷ همراه با حدود ۲۰ تن از کارگران هفت‌تپه و فعالان کارگری در پلیس امنیت شهرستان شوش بازداشت و سپس به اهواز منتقل شد. او و همچنین اسماعیل بخشی پس از آزادی از زندان اعلام کردند که شکنجه شده‌اند.

با این حال قوه قضائیه نه تنها هیچ تحقیقی درباره موضوع شکنجه انجام نداد، بلکه سپیده قلیان را این بار به پنج سال حبس محکوم کرد و تلویزیون جمهوری اسلامی نیز گزارشی با عنوان «طراحی سوخته» علیه آقای بخشی، خانم قلیان و چند فعال کارگری پخش کرد و آن‌ها را به «گروه‌های برانداز در خارج از کشور» منتسب کرد.
بازداشت سازنده تیز موزیک ویدئوی جدید ساسی مانکن

محسن و بهروز منوچهری که از آنها به عنوان سازنده تیزر و موزیک ویدئوی جدید ساسی مانکن یاد می‌شود در منزل شخصی خود در شهر شیراز بازداشت شدند.

این دو که با نام هنری «آریو و اهورا» فعالیت می‌کنند٬ بنابر خبر فارس در منزل شخصی‌شان «در خیابان قدوسی شیراز» بازداشت شده‌اند.

نام این دو برادر یک روز پس از آن منتشر شده است که دادسرای ارشاد تهران در اطلاعیه‌ای خبر داد که با «باند سازنده موزیک‌ویدئوهای مستهجن و نزدیک به سایت‌های قمار و شرط‌بندی ساسی» برخورد شده است.

در پی انتشار این اطلاعیه در روز چهارشنبه، خبرگزاری تسنیم در حساب توییتری خود نوشت که این افراد بازداشت شده‌اند.

بیشتر بخوانید: بازداشت به اتهام همکاری با ساسان حیدریدرخواست ۱۵ سازمان حقوق بشری: حکم انحلال جمعیت امام علی را باطل کنید

۱۵ سازمان حقوق بشری با انتشار بیانیه‌ای مشترک ضمن ابراز نگرانی از حکم انحلال جمعیت امام علی، از دولت ایران خواستند تا فوراً این تصمیم را که «آشکارا ناقض آزادی انجمن و بیان»‌است لغو کند.

این سازمان‌ها از کمیسر حقوق بشر سازمان ملل و دولت‌های عضو شورای حقوق بشر و شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل نیز خواسته‌اند تا «در بالاترین سطوح» درباره این پرونده با حکومت ایران گفت‌وگو کنند و به آنها برای توقف وضع محدودیت‌های بیشتر بر فضای مدنی محدودشده ایران فشار بیاورند.

جمعیت امام علی روز ۱۳ اسفند در صفحه توئیتر خود از صدور رای انحلال این بنیاد در دادگاه بدوی خبر داد.

همان روز سعید دهقان، وکیل دادگستری، در توییتی نوشت که رای دادگاه «کاملاً از بی‌طرفی خارج است» و «حکم از قبل انشاء شده بود». نسرین ستوده: زندان قرچک ورامین تعطیل شود

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر محبوس در زندان قرچک، درنامه‌ای به رییس سازمان زندان‌ها، از این سازمان خواست که نسبت به تعطیلی زندان قرچک به دلیل شرایط غیراستاندارد و غیرانسانی آن، اقدام کنند

رضا خندان، همسر نسرین ستوده اعلام کرد، نسرین ستوده در نامه خود اولین شرط احداث یک زندان را وجود آب و هوای مناسب دانسته و نوشته است زندان قرچک نه آب سالم دارد و نه هوای مناسب برای تنفس.

نسرین ستوده در توصیف زندان قرچک نوشته است: «فضاهای داخل زندان مخروبه و به حدی فشرده و تنگ با سقف‌های کوتاه و بدون پنجره و تهویه مناسب است که شرایطی غیرانسانی را ایجاد کرده است. بوی نامطبوع زندان حتی برای پرسنل زندان نیز آزار دهنده است.»

پیش از این عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان و زندانی همین زندان، در نامه‌ای نوشته بود «قرچک نام مستعار جهنم است».

زندان قرچک ورامین (ندامتگاه شهرری) ویژه زنان و دارای ۱۲ بند است. متهمان و محکومان از همه نوع در این زندان به سر می‌برند. متهمان و زندانیان سیاسی نیز بدون رعایت اصل تفکیک جرایم به منظور فشار بیشتر به این زندان منتقل می‌شوند.مخالفت وزارت امور خارجه آمریکا با رفع توقیف بخشی از دارایی‌های ایران

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گزارش‌ها درباره رفع توقیف بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران را نادرست خواند و تاکید کرد ایالات متحده برای وارد شدن ایران به مذاکرات هسته‌ای به جمهوری اسلامی، هیچ امتیازی نخواهد داد.

بلینکن روز چهارشنبه در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان این کشور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا واشینگن قصد دارد تحریح‌های ایران را کاهش دهد گفت: «تا زمانی‌ که ایران به اجرای تعهدات خود در برجام بازنگردد، هیچ یک از تحریم‌های آنها کاهش نخواهد یافت.»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برخی گزارش از قصد ایالات متحده برای آزادسازی اموال توقیف شده ایران در کشورهای مختلف از جمله کره جنوبی، گفت این گزارش «صحیح نیست» و تاکید کرد پیش از هر اقدامی برای لغو تحریم‌های ایران با کنگره مشورت رسمی خواهد کرد.

بلینکن خاطرنشان کرد تاکنون هیچ اقدامی درباره ایران صورت نگرفته است.

این درحالی است که پیشتر رییس‌کل بانک مرکزی ایران و برخی مقام‌های جمهوری اسلامی از توافق با کره‌ جنوبی برای آزادسازی بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران در این کشور خبر داده بودند.اعتراض ایران و ترکیه به اقلیم کردستان به دلیل انتشار یک تمبر

انتشار یک تمبر توسط اقلیم کردستان عراق به مناسبت سفر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، به عراق موجب بروز جنجال در روابط این منطقه با ایران شد و تهران به این اقدام اعتراض کرد.

در تصاویری که از این تمبر و نقشه روی آن منتشر شد، اقلیم کردستان عراق به حدی بزرگ تصویر شده است که علاوه بر بخش‌های کردنشین سوریه و ترکیه، استان‌های غربی ایران نیز در آن گنجانده شده است.

در این نقشه، استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و بخش‌های از آذربایجان شرقی نیز ترسیم شده و جزء اقلیم کردستان عراق آمده است.

اقدام دولت اقلیم کردستان با اعتراض ایران روبرو شده و سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی خواستار جمع‌آوری این تمبر شد.

سعید خطیب‌زاده در این زمینه گفت که «ضمن اعتراض به دولت عراق، خواستار جمع‌آوری و اصلاح فوری این اقدام غیردوستانه شده‌ایم».

او با اشاره به این تمبر گفته است: «آنچه در فضای عمومی منتشر شده، خلاف اصول و قواعد بین‌الملل است.

وزارت خارجه ترکیه نیز ساعاتی پیش از موضعگیری ایران، به این اقدام اقلیم کردستان اعتراض کرد و خواستار «جبران این اشتباه بزرگ» از سوی دولت این منطقه شد.

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه که خبرگزاری رسمی این کشور منتشر کرده است، آمده که «مقامات گستاخی در اقلیم کردستان به خود جرات داده‌اند» تا از سفر پاپ «برای بیان آرزوهای غیرواقعی خود علیه یکپارچگی سرزمینی کشورهای همسایه سوءاستفاده کنند.»


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

نسبت انسان‌ها با جنبش‌های اجتماعی را می‌توان با سه رنگ اصلی توصیف نمود: سفید، سیاه و خاکستری. سفیدها مخالفین وضع موجود هستند و برای تغییر آن تلاش می‌کنند، سیاه‌ها موافقان وضع موجود هستند و در

ادامه »

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون

ادامه »