درباره ما

logo-2

۱. “زیتون” یک نهاد فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اندیشه‌ای مستقل است که به نهادینه کردن قرائت انسانی، اخلاقی و دموکراتیک از سنت ستبر ایرانی- اسلامی و برکشیدن رفتار توام با مدارا و تساهل در میان ایرانیان می‌اندیشد.
۲. “زیتون”  به جدایی نهاد دین از حکومت باور دارد، به گذار مسالمت‌آمیز متعهد است و از منظر تحلیلی- انتقادی به تحولات جاری کشور می‌پردازد*.
۳. “زیتون” ترویج خشونت را کاری غیر اخلاقی می‌انگارد و از این‌رو از انتشار مطالبی که متضمن انواع خشونت کلامی یا تخفیف اقلیت‌های قومی، دینی، جنسیتی و نژادی باشد جدا معذور است.
۴. “زیتون” به هم‌زیستی مسالمت آمیز میان اسلامیت و ایرانیت عمیقا باور دارد؛ نه اسلامیت را ذیل ایرانیت می‌خواهد و نه ایرانیت را تحت‌الشعاع اسلامیت قرار می‌دهد. بنابراین مطالبی که صبغه دین ستیزانه یا ایران ستیزانه داشته و تمامیت ارضی کشور را نشانه رفته باشد، در این رسانه منتشر نخواهد شد.
۵. “زیتون” از انتشار آثار همه ایرانیان و  فارسی زبانان در چهارچوب فوق استقبال می‌کند.

بیانیه آغاز به کار زیتون

با نام مبارک او که جان را فکرت آموخت و نعمت آزادی و آگاهی را نمایان ساخت٬ و با سوگند به «قلم» و هرآنچه «رقم» می زند.

اینک، در بیست و یکمین سالگشت درگذشت زنده یاد مهندس مهدی بازرگان، پدر فکری و معنوی نواندیشان دینی معاصر، و در آستانه سی وهشتمین سالگرد انقلاب ایران، سایت « زیتون» در خانواده بزرگ رسانه‌های پارسی زبان اعلام موجودیت می‌کند.« زیتون» نماد سبزی ٬ صلح ٬ امنیت و آرامش است و تلاش خواهد کرد تا رنگارنگ باشد و    با رویکردی حرفه ای کلیه نحله های فکری، اجتماعی و فرهنگی ایرانیان و پارسی زبانان را در چهارچوب اهداف و منشور اعلام شده پوشش دهد و همچنین تریبونی باشد برای بازتاب اندیشه ها و سلیقه های متنوع .هرچند «زیتون» خود را «پایگاه خبری تحلیلی نواندیشان دینی» می داند، اما به صورت انحصاری نه به این جریان فکری اجتماعی اختصاص دارد و نه نحله خاصی از جریان عام نواندیشی دینی را نمایندگی می‌کند. «زیتون» می‌کوشد در حد توان و بضاعت مادی و معنوی خود، بازتاب گوناگونی افکار و سلیقه های اندیشمندان و اهل قلم از نحله های متنوع اجتماعی و سیاسی ایران باشد.

هدف غایی ما، رشد و تعمیق آگاهی مردم ایران در توسعه تمدن و فرهنگ و کسب آزادی و رهایی از انواع استبداد، به ویژه استبداد دینی حاکم است. ملت ایران پس از حدود ۱۱۰ سال از جنبش مشروطیت و نزدیک به چهار دهه از انقلاب، نه تنها به آزادی و امنیت نرسیده است ، بلکه از جهات مختلف هنوز در بحران و در پریشانی فرهنگی و سیاسی و اجتماعی به سر می‌برد؛ این در حالی است که بیش از همه، این اسلام است که در ایران و بیشتر جوامع اسلامی خاورمیانه در چنبره چالش ها و تضادهای دشوار گرفتار آمده است.نگاه «زیتون»، بی آنکه ایرانیان را به داخل و خارج تقسیم کند، عمدتا به داخل کشور است، چرا که منشا هر نوع جنبش و تغییر تاثیرگذاری در ایران تاکنون از درون کشور آغاز شده و خواهد شد. در چنین وضعیتی، هدف ما یاری رساندن به مردمان ایران زمین با هر عقیده و سلیقه ای است تا «راه دشوار آزادی» را با استواری و اطمینان بیشتری طی کنند و در نهایت ٬ هویت ملی ایرانیان با مؤلفه‌های سه‌گانه ” ایران، اسلام و نیز دستاوردهای دنیای مدرن ” تقویت شود.

ما اکنون، به رغم تمام موانع و مشکلات مادی و مدیریتی، راه خود را به امید یاری حق و حمایت همفکران آغاز می کنیم و برآنیم تا آنجا که ممکن است گرهی بگشاییم و حداقل در بعد نظری روشنگری کنیم.از این رو از تمام کسانی که خواهان سرفرازی و آزادی ایران هستند به جد انتظار داریم ما را به قلم و درم خود مدد رسانند.«زیتون» رسانه ای کاملا مستقل است و به هیچ شخص و نهاد داخلی و خارجی وابسته نیست، به همین دلیل، تنها به یاری فکری و مالی هموطنان آگاه و آزادیخواه چشم دوخته است. می دانیم که تداوم کار رسانه ای واقعا مستقل در شرایط کنونی چقدر دشوار است اما «به اتفاق جهان می توان گرفت».«زیتون» تحت نظارت عالی شورای سیاستگذاری فعالیت می کند و مدیریت و مسئولیت اجرایی سایت از جمله انتشار، ویرایش، وتیترگذاری با سردبیر خواهد بود.

هیئت مؤسس و شورای سیاست‌گذاری:
عبدالعلی بازرگان، فرزانه روستایی، حسن فرشتیان، مهدی نوربخش ،حسن یوسفی اشکوری

 —————————-

شناسنامه سایت:

عنوان :

زیتون ، سایت تحلیلی- خبری

محل ثبت: 

آمریکا
هیات موسس :

عبدالعلی بازرگان، فرزانه روستایی،حسن فرشتیان، مهدی نوربخش ،حسن یوسفی اشکوری

شورای سیاستگذاری:

محمدجواد اکبرین، عبدالعلی بازرگان، مهدی نوربخش ،حسن یوسفی‌اشکوری

سردبیر:

طاها پارسا

تاریخ تاسیس:

 ۱۲ بهمن ۱۳۹۴  هجری خورشیدی /  اول فوریه ۲۰۱۶  میلادی

*این بند از اساس‌نامه در  هشتمین سالروز  فعالیت زیتون (اول فوریه ۲۰۲۳) مطابق مصوبه شورای سیاست‌گذاری اصلاح شده است.  پیش از این در این بند آمده بود:”زیتون”  در حوزه سیاست، مشی اصلاح طلبانه دارد و از منظر تحلیلی- انتقادی به تحولات جاری کشور می‌پردازد

مطالب مرتبط