به دنبال دستور رییس قوه قضاییه به دادستان کل کشور

فیلتر شدن ۹ سایت خبری و خبرگزاری با دستور مقام‌های قضایی

زیتون- در پی دستور رییس قوه قضاییه به دادستان کل کشور، امروز ۹ سایت خبری و خبرگزاری فیلتر شدند. خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، به نقل از «یک منبع آگاه قضایی» نوشت که دستور فیلترینگ این سایت‌ها به دلیل «شکایت در مرجع قضایی» صادر شد. 67894
روز شنبه صادق لارجانی در نامه‌ای به محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، از او خواست تا با سایت‌های «متخلف» برخورد کند. این دستور در پی آن صادر شد که سایت معماری نیوز با انتشار نامه سازمان بازرسی کل کشور از تخلف در واگذاری املاک شهراری تهران خبر داد. چند روز پیس از انتشار این خبر معماری نیوز فیلتر و سپس ازدسترس خارج و سردبیر این سایت نیز به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد.
مهدی چمران نیز در نامه‌ای به صادق آملی لاریجانی در خواست کرده بود تا با سایت‌های افشاگر برخورد و از اعضای شورای شهر اعاده حیثیت شود. در پی دستور قوه قضاییه به دادستان کشور روند فیلتر شدن سایت‌های خبری و خبرگزاری‌ها شدت گرفت.
از جمله سایت های فیلتر شده خبرگزاری‌های «موج» و «برنا» بودند که با حکم قضایی مسدود شدند. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که خبرگزاری موج به دلیل شکایت معاون دادستان و خبرگزاری برنا به دلیل پرداختن به مساله مدیریت شهری و شهرداری مسدود شدند.
محمد مبین، مدیرعامل برنا در این رابطه به ایسنا گفت که پس از تماسی که با وزارت ورزش و جوانان، به مسئولین این سایت اعلام کردند که نامه‌ای از سوی کارگروه تعیین مصادیق جرایم رایانه‌ای به آنان ارسال شده است که برنا به موجب ماده ۲۳ قانون جرایم رایانه‌ای فیلتر شود.
سردبیر خبرگزاری موج نیز ظهر امروز اعلام کرد که دامنه moj.ir این خبرگزاری مسدود شده است. به گفته مرتضوی در تماس‌های مکرری که داشته‌اند هنوز علتی برای این تصمیم اعلام نشده است؛ تنها «در طی تماس‌های تلفنی به ما اعلام کردند که همین که به شما گفته شده بر این اساس فیلتر شدید، لطف کرده‌ایم و باید به دادسرا مراجعه کنید تا علت را متوجه شوید.» او تنها حدس می‌زند به خاطر خبری که درباره تعزیرات کار کرده اند این سایت فیلتر شده است.
سایت‌های پویش، ۹ صبح و پرشین خودرو نیز از جمله سایت‌هایی هستند که امروز فیلتر شدند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. مگر این نوابغ نمیدانند که آن دسته از مردمی که دنبال خبر و تحلیل سیاسی هستند برای مراجعه به سایت های خبری از فیلترشکن استفاده میکنند و فیلتر کردن چند سایت هیچ تاثیری در هیچ جا ندارد ؟!!
    به حکایت سایت تابناک فیلترشکن ها هم از سوی همین دست اندرکاران فیلترینگ ازادانه به فروش میرسد !!!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

به دنبال دستور رییس قوه قضاییه به دادستان کل کشور

به‌خاطر محدودیت‌هایی که جمهوری اسلامی بر رسانه‌ها اعمال می‌کند، تعدادی از رسانه‌های بزرگ و پر مخاطب جریان اصلی در خارج کشور شکل گرفته‌اند. این رسانه‌ها چون در داخل کشور حضور ندارند و امکان داشتن خبرنگار

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »