حضور روسیه در پایگاه ناتو ربطی به نماینگان مجلس ندارد

زیتون- وزیر دفاع ایران درباره پایگاه نظامی نوژه در همدان گفته است که «استفاده هواپیماهای روسیه از پایگاه هوایی در داخل این کشور» در راستای همکاری‌های سه جانبه و به درخواست روسیه انجام شده است و «این موضوع ارتباطی به مجلس ایران ندارد.»
این اولین بار است که بعد از انتشار خبر استفاده هواپیماهای نظامی روسیه از پایگاه نوژه در همدان یک مقام دولتی و نظامی درباره این موضوع اظهارنظر می‌کند. download
حسین دهقان در جمع خبرنگاران تاکید کرد که همکاری ایران و روسیه «بر اساس سیاست‌های کلی نظام و با مصوبه شورای عالی امنیت ملی و در سطح راهبردی است» و در راستای هدفی که به گفته او «تجمعات، مقرها و امکانات جریان تروریستی» در سوریه انجام می‌شود.
خبرگزاری تسنیم خبر داد که یکی از خبرنگاران حاضر در جلسه از وزیر دفاع ایران درباره «حضور جنگندهای روسی» در پایگاه نوژه همدان پرسیده و این‌که آیا این موضوع به مصوبه مجلس نیاز دارد یا نه.
دهقان در پاسخ به این سوال، به طور کلی به موضوع در اختیار قرار دادن پایگاه نوژه به یک کشور دیگر اشاره کرده و گفت: «استفاده هواپیماهای روسی از پایگاه هوایی ایران ارتباطی به مجلس ندارد. اگر کسی از روی ناآگاهی چنین برداشتی کرده که ما پایگاه نظامی ایران را در اختیار روسیه قرار داد‌ه‌ایم و این اقدام‌مان خلاف قانون اساسی بوده، اشتباه برداشت کرده است چرا که ما هیچ پایگاهی در اختیار روسیه قرار نداده‌ایم و اقدامی هم که صورت گرفت، تصمیم نظام و شورای عالی امنیت ملی بوده است.»
مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران با تایید رهبر جمهوری اسلامی ایران جنبه اجرایی می‌یابد.
وزیر دفاع ایران در پایان وعده داد که «تا هر زمان لازم باشد ایران به روس‌ها اجازه استفاده از پایگاه هوایی نوژه را خواهد داد.»
روزگذشته محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، خبر داد بود که نامه ای با امضای بیست تن از نمایندگان حاوی درخواست تشکیل جلسه غیرعلنی به رییس مجلس تسلیم شده است؛ دستور کار این جلسه، «بررسی صدور مجوز استفاده جنگنده های روسی از پایگاه هوایی نوژه در همدان عنوان شده بود.»
صادقی به ایلنا گفته بود که بنا بر اصل ۶٩ قانونی اساسی، از رییس مجلس خواسته شده این جلسه غیرعلنی با حضور مسئولان ذیربط تشکیل شود.
اصل ۶٩ قانون اساسی تصریح دارد که جلسات مجلس علنی است اما «در شرایط اضطراری‏، در صورتی‏ که‏ رعایت‏ امنیت‏ کشور ایجاب‏ کند» در صورت تقاضای رئیس جمهوری، یکی از وزیران یا ده تن از نمایندگان، امکان تشکیل جلسه غیرعلنی وجود دارد.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. ارتباطی به هیچکس ندارد ، کشور متعلق به امام زمان است و تیول نایب برحق و سربازان آن حضرت !!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

به‌خاطر محدودیت‌هایی که جمهوری اسلامی بر رسانه‌ها اعمال می‌کند، تعدادی از رسانه‌های بزرگ و پر مخاطب جریان اصلی در خارج کشور شکل گرفته‌اند. این رسانه‌ها چون در داخل کشور حضور ندارند و امکان داشتن خبرنگار

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »