پرونده ویژه فساد | پسر فرمانده سابق سپاه و برادر معاون اول

متهمانی که در دادگاه بانک سرمایه گم شدند

زیتون ـ فریبرز کلانتری: یکی از پرونده‌هایی که قوه قضائیه در دوره ریاست ابراهیم رئیسی روی آن مانور زیادی داد، پرونده بانک سرمایه بود.

در بازخوانی پرونده بانک سرمایه در بخش اول متهمانی بودند که در پرونده گم شدند و هیچ وقت پایشان به دادگاه باز نشد.

علی بخشایش، مدیرعامل سابق بانک سرمایه

در اولین مرحله رسیدگی به پرونده بانک سرمایه علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمدرضا توسلی هر کدام به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در خیانت در امانت، محاکمه و به زندان محکوم شدند.

ردپای سردارزادگان

در دور دوم رسیدگی به پرونده بانک سرمایه، پرونده حسین هدایتی و ۱۰ متهم اقتصادی دیگر بانک سرمایه رسیدگی شد. یکی از پرونده‌های دیگر که در این دوره بررسی شد، پرونده گروه جهانبانی بود.

 جهانبانی در شرکت ساختمانی «اقامت» با دو فرد دیگر شراکت داشته است. عمار صالحی، پسر سرلشگر صالحی و محسن جعفری نجف آبادی، فرزند محمد علی جعفری نجف آبادی فرمانده سابق سپاه پاسدران از جمله شرکای او بوده‌اند.

‏در این پرونده، پای عمار صالحی، پسر سرلشگر سید عطاالله صالحی، فرمانده سابق ارتش هم به پرونده باز شد و او به ۱۰ سال زندان محکوم شد که اجرا شدن یا تعویق اجرای آن هیچ خبری در دسترس نیست. اما ظاهرا او تنها پسر سرلشگری نیست که در این پرونده حضور دارد. با این تفاوت که هیچ نامی از نفر دوم حتی در مراحل دادرسی برده نشد.

جهانبانی در شرکت ساختمانی «اقامت» با دو فرد دیگر شراکت داشته است. عمار صالحی، پسر سرلشگر صالحی و محسن جعفری نجف آبادی، فرزند محمد علی جعفری نجف آبادی فرمانده سابق سپاه پاسدران انقلاب اسلامی از جمله شرکای او بوده‌اند.

محسن جعفری، فرزند محمد علی جعفری، فرمانده سابق سپاه

 

نفر وسط، عمار صالحی، پسر سرلشگر صالحی

‏شبکه‌های شرکتی این آقازاده عبارت است از دو شرکت ساختمانی «اقامت» و «اقتصاد ژرف آرمانی» با پسر سرلشگر صالحی و همچنین پسر محمد شریعتمداری، وزیر کار در شرکت «مدیریت سرمایه دژسان» و پسر سردار حسن پلارک دستیار قاسم سلیمانی در شرکت بازرگانی «نوین کاسپین آتیه صبا».

با این حال، سوال اصلی این جاست؛ «قهرمانی» که از سال ۹۵ با دستگیری جهانبانی درگیر این پرونده بوده و به ادعای خودش در دادگاه  مو را از ماست در این پرونده بیرون کشیده است، چرا نتوانسته به نقش شتاب دهنده‌ فرزند سرلشگر «محمدعلی عزیز جعفری» فرمانده پیشین سپاه در فساد این گروه پی ببرد؟

در دور سوم رسیدگی به این پرونده نیز، سیدهادی رضوی و احسان دلاویز دو نفر از کسانی که از این بانک تسهیلات گرفته بودند و ۲۹ نفر از مدیران وقت این بانک، نهایتا به ترتیب به جرم اخلال عمده در نظام اقتصادی به ۲۰ و ۱۰ سال حبس، رد مال و ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شدند.

در همین دوره، نامی از دو متهم دیگر یعنی محمدرضا زنوزی و مهدی جهانگیری هم برده نشد که تخلفی ۶۰۰ میلیارد تومانی در شعبه میدان فاطمی به مدیریت محمد سرخیل انجام داده بودند. سرخیل یکی از متهمانی بود که متهم به مشارکت در نظام پولی، در این پرونده بود.

 در سال ۱۳۹۰ در حالی که بانک تازه تاسیس گردشگری ـ متعلق به مهدی جهانگیری ـ کل سرمایه اش ۲۰۰ میلیارد تومان بود، برای محمدرضا زنوزی در بانک‌ سرمایه اقدام به گشایش اعتبارات اسنادی حدود ۶۰۰ میلیارد تومان کرد.

این در حالی است که با کمی دقت در گزارش حسابرسی که توسط «شرکت رهیافت و همکاران» به مجمع عمومی بانک گردشگری ارائه شده است، می‌توان به سرنخ یک تخلف ۶۰۰ میلیارد تومانی در موضوع گشایش اعتبارات اسنادی پی برد.

‏در صفحه ۸۰ این گزارش چاپی آمده است: تعهدات بابت اعتبارات اسنادی داخلی باز شده عبارت است از: ۵/۹۹۲/۳۳۱/۵۱۸/۶۰۴ ریال.

‏برای رمزگشایی از آن می‌توان به صفحه بعد گزارش در ردیف ۴۱ مراجعه کرد: به علت عدم ایفای تعهدات شرکت‌های: گسترش فولاد شهریار، گسترش فولاد سهند، ماشین سازی یاقوت تبریز و همچنین مجتمع فولاد سهند، سازه فضایی شاهین، فولاد شاهین تبریز، آذر غلطک در خصوص واریز ارزش ریالی اعتبارات اسنادی گشایش شده…

‏با کمی دقت به اسامی شرکت‌ها ردپای محمد رضا زنوزی مطلق یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی در این شرکت‌ها قابل مشاهده است.

این در حالی است که بانک گردشگری در وب سایت خود، این صفحات را از گزارش حذف کرده است. هر چند که این اقدام برای نخستین بار نبوده و در بسیاری از موارد مدیران بانک گردشگری برای پوشش تخلفات خود اقدام به  حذف گزارش‌های چاپی از سایت خود شده‌اند. با این حال گزارش‌های منتشر شده در دست سهامداران این بانک، مانع از بین بردن تخلفات مدیران این بانک شده است.

بیشتر بخوانید:

محمدحسین حجازی و شرکا؛ رانت فرهنگی، دلالی و شرخری «قانونی»

 داماد وزیر اطلاعات؛ کار چاق‌کن بدهکاران بانکی و «فعالِ» حوزه برق

فرمانده اسبق سپاه؛ میراث‌خوار هژبر یزدانی

رقابت سیاسی، شراکت اقتصادی 

‏جالب‌تر اینکه  در سال ۱۳۹۰ در حالی که بانک تازه تاسیس گردشگری ـ متعلق به مهدی جهانگیری ـ کل سرمایه اش ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است، برای محمدرضا زنوزی در بانک‌ سرمایه اقدام به گشایش اعتبارات اسنادی حدود ۶۰۰ میلیارد تومان کرده است.

 همیشه پای یک آیت‌الله در میان است

در بررسی پرونده بانک سرمایه در دادگاه، یکی از متهمینی که به صورت محدود از وی نام برده شد، «علیرضا_موحدی» است که در حال حاضر از فراری های این پرونده محسوب شده و در خارج از کشور است.

علیرضا موحدی پسر رحمت الله موحدی، رییس سابق اتاق بازرگانی استان گرگان است، که هم به عنوان خیر و هم به عنوان بدهکار بزرگ بانک سرمایه مطرح است و دارای شرکت‌های گوناگونی است که به صورت خانوادگی اداره می‌شوند.

در شبکه‌های شرکت‌های تو در توی فامیلی که متشکل از پسرها، پدر و مادر است، در لایه اول اثری از دختر رحمت الله و خواهر علیرضا، متهم فراری بانک سرمایه وجود ندارد و در لایه دوم با بررسی سوابق «فاطمه کبیری» در «انجمن خیریه بانوان گرگان» می‌توان ردی از الهام موحدی را پیدا کرد.

 علیرضا موحدی پسر رحمت الله موحدی رییس سابق اتاق بازرگانی استان گرگان است که هم به عنوان خیر و هم به عنوان بدهکار بزرگ بانک سرمایه مطرح است و دارای شرکت‌های گوناگونی است که به صورت خانوادگی اداره می‌شوند.

الهام موحدی، عروس خاندان آیت الله سید کاظم نورمفیدی، امام جمعه و نماینده ولایت فقیه در استان گرگان است.

جالب آنکه آیت الله نورمفیدی نیز به صورت خانوادگی در گرگان مشغول به فعالیت‌های اقتصادی است. به طور مثال پسرش سید مصطفی نورمفیدی، شبکه‌های متعدد شرکتی را در استان گرگان تاسیس کرده و مظنون به جنگل خواری در این استان است. از جمله سوابق او می‌توان به رییس هیات مدیره بنیاد نورگرگان، عضو هیات مدیره موسسه‌ فرهنگی میرداماد گرگان، عضو هیات مدیره شایان راه گلستان، عضو هیات مدیره کیمیا روکش گرگان، عضو هیات مدیره مدرسه علمیه الزهرا گرگان، عضو هیات مدیره تخته فشرده ممتاز گرگان، عضو هیات مدیره کارخانجات خوراک دام و طیور گرگان، کشتارگاه صنعتی طیور گلستان اشاره کرد.

این در حالی است که همسر مصطفی نورمفیدی یعنی الهام موحدی دختر رحمت و خواهر علیرضا در روزنامه رسمی، هم عضو شرکتی دیگر با نام «سبز گستران راش» گرگان است که این شرکت جزو شبکه جنگل خواری و چوب است.

 

*این مطلب توسط موسسه نمای آینده برای زیتون تهیه شده است.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

9 پاسخ

  1. واقعا باید تامل کرد در دینی که از جانب خدا اجازه چپاول بیت المال و منابعی که بخاطر حفظ آنها خون‌هایی ریخته شده و هزاران هزار جوان فدا شده پس حال به نظرتان دین مشکل دارد یا مجریان د؟اگر جواب مجریان دین است.پس اساس دین اشکال دارد که مجریانش از تبصره و ماده واحده آن به راحتی این چنین چپاول می‌کنند

  2. با سلام. خداوند تبارک و تعألی این ملک را به روحانیون مسلمان و فرزنداشان سپرد. با اتصال آیات قران کریم این وظیفه سنگین بارز میشود. از این رو ما باید نگاه دگریی به اینگونه ماجرا‌ها بکنیم. باید واژه‌ها را شسته و که این بخشی از فرهنگ انقلابی ماست. پس اختلاس، دزدی، و قتل در نظام مقدس اسلام جرم نیست بلکه راهی است برای رفتن به بهشت در این و در آن دنیا بر اساس حدیث و روایات اسلامی. به جای وقت تلف کردن بیأید همگی حدیث کسا بخوانیم.
    وصلى الله وسلم على سیدنا محمد وعلى آله الطاهرین .
    اللهم اهدنا، وتقبل منا، إنک أنت السمیع العلیم، وتب علینا، إنک أنت التواب الرحیم .
    بالأمس انتهینا من [سوره النساء] هذه السوره التی عنوانها: [سوره النساء]، وفعلاً إذا تأمل الإنسان یجد سوره هامه جداً، فیها توجیهات کثیره، تتناول مختلف القضایا، فیما یتعلق بإقامه القسط، فیما یتعلق بالجهاد، فیما یتعلق بالجوانب الأمنیه، فیما یتعلق بقیمه هدى الله، وأهمیته، فیما یتعلق بطاعه الرسول (صلوات الله علیه وعلى آله).

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

پرونده ویژه فساد | پسر فرمانده سابق سپاه و برادر معاون اول

روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲. دانشگاه لایدن. کنفرانس انجمن ایران‌شناسی اروپا. در پنلی درباره‌ی ادبیات فارسی، عنوان سخنرانی خانم سایه اقتصادی‌نیا چنین بود: «بلاغت در خدمت سیاست» (به انگلیسی). سخنران در ابتدای سخن‌اش از رییس

ادامه »

۱-«هویت ملی و هویت قومی در شهر معاصر ایرانی؛ مطالعه‌ی موردی نقده» عنوان پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد رشته انسان‌شناسی «لیلا حسین‌زاده» است. ایشان این پایان‌نامه

ادامه »

هفتهٔ گذشته با همین رسانهٔ زیتون که همیشه “خون ژینا” را همراه بوده، گفت‌و‌گویی داشتم ، و از مهم‌ترین گزارهٔ

ادامه »