????واکنش‌ها به درگذشت ابراهیم یزدی

زیتون– در پی در گذشت ابراهیم یزدی٬ دبیرکل نهضت آزادی و وزیر امور خارجه دولت موقت٬ بسیاری از چهره‌های سیاسی و فعالان سیاسی-اجتماعی فقدان اورا تسلیت گفتند.

این خبر به روز می‌شود..

 

پیام تسلیت داوود هرمیداس باوند٬ دکتر علی رشیدی و حسین شاه حسینی به مناسبت درگذشت ابراهیم یزدی
ما همه فانی و بقا بس تراست
دریغا که ملت بزرگ ایران سوگوار درگذشت دکتر ابراهیم یزدی یکی از کوشندگان میهن دوست و پویندگان آزادیخواه این مرز و بوم گشت.
دکتر ابراهیم یزدی از آغاز نوجوانی دلبسته ی تحول و پیشرفت جامعه ی مدنی ایران و اصلاح آن در پرتو قرایتی از دین که همسو با ارزش های فکری و اجتماعی نوین نظیر مردم سالاری و آزادی های سیاسی است گردید. او نخست به حلقه ی سوسیالیست های خدا پرست که شادروانان رضا نخشب و جلال الدین آشتیانی بنا نهاده بودند پیوست و با آغاز نهضت ملی ایران به راهبری دکتر محمد مصدق جذب این جریان ملی گرای دموکراتیک و آزادیخواه گردید و تا پایان زندگانی به راه و اندیشه ی این شخصیت سترگ تاریخ ایران با احترام و تعلق خاطر نگریست. با تشکیل نهضت آزادی ایران توسط شماری از نیروهای صدیق مصدقی به این جریان پیوست و پس از درگذشت زنده یاد مهندس مهدی بازرگان به سمت دبیرکلی این حزب در آمد.
وی در سال های تحصیل در خارج از ایران نیز از مهم ترین فعالان مبارز سیاسی به شمار می رفت. راهپیمایی از بالتیمور به سمت واشنگتن همراه دکتر مصطفی چمران در زمان کندی برای اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران از جمله ی این
فعالیت ها بود.
وی چه در زمان دانشجویی که مسیر تخصص علمی اش را تا مدارج بالا طی کرد و پس از آن به عنوان فعال سیاسی خارج از کشور به شمار می رفت چه زمان کوتاهی که در مناصب معاونت نخست وزیر وزارت خارجه نمایندگی مجلس اول پس از انقلاب ۵۷ و سرپرستی روزنامه ی کیهان و چه در طول بیش از سه دهه که به عنوان عضو ارشد نهضت آزادی ایران در عرصه های سیاسی و اجتماعی حضوری فعالانه داشت پیوسته منتقدی مشفق و دل نگران اوضاع سیاسی و اقتصادی و اجتماعی میهنش ایران بود و می کوشید تا در دایره ی اختیار و توانش برای توسعه ی کشورش بکوشد و از تهدید ها و تهمت ها روی در هم نکشد و از مسیری که درست می انگاشتش پای بیرون ننهد. وی در زمان تصدی وزارت خارجه با تمام توان کوشید که سیاستی صلح مدار را در ارتباط با دنیا برقرار کند و منافع ملی ایران را از طریقی دیپلماتیک دنبال نماید که متاسفانه در تلاطم افراطی گرایی های سیاسی این گفتمان در آن زمان از عرصه بیرون رانده شد و او نیز حاضر نشد بر خلاف باورش تن به جریان سیاسی روز برای بقای در قدرت دهد.
بی گمان فقدان او برای جامعه ی ایران فقدانی ناگوار است. جبهه ی ملی ایران ضمن تسلیت به خانواده ی محترم ایشان و هموندان گران قدر ایشان در نهضت آزادی ایران و تمام علاقمندانشان برای آنان شکیبایی و آرامش آرزو می کند و امید می ورزد آرمان های مصدقی این حزب دیرپای در این کهن بوم و بر به بار بنشیند.
چنان گرم از بساط خاک بگذر که شمع مردم آینده باشی

 

 

پیام تسلیت آیت‌الله یوسف صانعی به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

بسمه تعالی
«مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللهَ عَلَیْهِ»

خبر درگذشت فاضل عالم؛ تلاشگر خستگی ناپذیر؛ مرحوم دکتر ابراهیم یزدی (رحمه الله علیه) موجب تأسف و تأثر گردید. اعتماد و اطمینان حضرت امام (س) در طول دوران مبارزه تا جایی که ایشان را به عنوان نماینده و وکیل خود در اخذ وجوه شرعیه و مصرف آن بین دانشجویان خارج از کشور انتخاب فرمودند، نشانه صداقت و تعهد به ارزش های اسلامی و ملی و اعتقاد به برقراری عدالت در جامعه بود.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده، دوستان و همراهان آن فقید سعید، برای آن مرحوم غفران الهی و حشر با ائمه معصومین (علیهم السلام) و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل را خواستارم.

 

ابوالحسن بنی‌صدر٬ نخستین رییس جمهوری ایران٬ به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی پیامی صادر کرد

از اوئیم و بدو باز می‌گردیم
این واقعیت که مرحوم دکتر ابراهیم یزدی، در بستر مرگ، برای واپسین دیدار به ترکیه برده شد و در بیمارستانی در ازمیر، با بستگان خود، وداع کرد، می‌گوید محرومیت ایرانیان از حقوق انسان، اندازه نمی‌شناسد.
امتناع امریکا از صدور ویزا برای درمان، به کسی که مدتی دراز از عمر خویش را در دانشگاه آن کشور به تحقیق گذرانده و در خدمت دانش بوده‌است، نیز، بیانگر این واقعیت است که نه دانش و نه کرامت ونه حقوق انسان را، نزد حاکمان برامریکا، ارزشی است.
بنابراین که حق اختلاف حقی از حقوق انسان است، موافقت و مخالفت با نظرگاه‌ها، گفتارها و کردارهای یکدیگر، وقتی عمل به حق است که با رعایت حقوق دیگر و دفاع از حقوق یکدیگر همراه باشد. هرگاه چنین شد، درگذشت کسی که همه عمر برای هدفی مبارزه کرده‌ که خودبرگزیده‌است، نمی‌تواند سبب تأثر عمیق نگردد.
با همان تأثر، درگذشت دکتر یزدی را به خانواده او، به جمعیت نهضت آزادی ایران که او، دبیرکل آن بود، تسلیت می‌گویم.

 

مولوی عبدالحمید درگذشت ابراهیم یزدی را تسلیت گفت.

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
خبر درگذشت مرحوم ابراهیم یزدی باعث تأسف و تأثر گردید. آقای دکتر یزدی یکی از سیاستمداران باسابقه و ملی کشور بود که فراز و فرودهای زیادی در زندگی سیاسی خویش تجربه کرد. همراهی ایشان با امام راحل در سال‌های پیش و بعد از انقلاب اسلامی و ایفای نقش در تاسیس و تثبیت برخی از نهادها خدمات ارزنده‌ آقای یزدی بودند.
بنده این ضایعه را محضر خانواده، دوستان و همکاران جناب دکتر یزدی در حزب نهضت آزادی تسلیت می‌گویم و برای آن مرحوم از بارگاه الهی درخواست آمرزش دارم.

پیام تسلیت اعظم طالقانی به مناسبت درگذشت دبیرکل فقید نهضت آزادی ایران

هل یستوی الذین یعلمون والذین لا یعلمون؟!
بی‌گمان ملت قدرشناس ایران شخصیت‌هایی مانند دکتر ابراهیم یزدی را پاس می‌دارند. دکتر ابراهیم یزدی عمر خود را جهت دانش‌اندوزی ملی و بین‌المللی و انتقال آن از طریق آگاهی بخشی به دیگران صرف نموده و به همین سبب او و همسر غمخوارش حق بزرگی بر گردن همه ما گذارده‌اند. از این رو ضمن عرض تسلیت به خانواده محترم ایشان، از درگه احدیت می طلبیم ایشان را با نیکان و صالحین محشور نماید.

 

انالله و انا الیه راجعون
بزرگمرد فضیلت و مجاهدت دکتر ابراهیم یزدی
پس از عمری پر از برکت و خیرخواهی و نیک‌اندیشی از خاک پر کشید و بر افلاک آشیان گزید.
دکتر یزدی از تبار بزرگانی بود که در مکتب نورانی اسلام رحمانی درس خدمت به خلق خداوند را آموخته‌ بودند و در مسیر عقلانیت و مدارا و اصلاح‌گری و روشن‌اندیشی، راست‌قامت و استوار پرچم آزادی‌خواهی ملت ایران را به دوش کشیدند و علیرغم دشواری‌ها و نامهربانی و ستم‌هایی که در این راه بر خود دیدند هرگز این پرچم را فروننهادند.
رحلت این مرد بزرگ و شریف را به ملت ایران، خانواده محترم ایشان و اعضای محترم نهضت آزادی ایران تسلیت می‌گوییم و برای آن رحیل سعید آرامش ابدی در رضوان الهی مسالت می‌نماییم.
سعید شریعتی – بهاره هدایت – ساجده عرب سرخی – مهدی محمودیان – امین چالاکی – علی فرخی – رضا دلبری – داود حشمتی – مهدی افشار نیک – جواد روح – سمیرا صدری – علی جمالی – مهدی اقبال – مهدی نادمی – بهرام رحمانی وحید- پرستو متینی زاده – نریمان مصطفوی – احمد قصابان – زهره ناصر – ساجده کیانوش راد – مهدی حبیبی -امیر آریا زند – حامد شجاعی -امین قلعه ای – جواد علیخانی – نرگس کرباسچی – بابک زمانیان – مرجان سهرابی – شهروز مهدی پور – آرش حسینی پژوه – سید علی طباطبایی- بهروز شاهرخ نیا – علیرضا رجبیان – امیر سیدین – ژیلا مکوندی -ابوالفضل قاسمی- مصطفی بهمن آبادی – علیرضا محسنی- امیر تنها- صدرا سمنانی رهبر-ابوالفضل رضایی – سهیل گوهری – امیر افراز برخورداری – علاالدین جزایری – رضا میر – مجتبی کتابچی -حسین سربندی – بهزاد عربگل-بهزاد احمدی نیا- عاطفه نبوی- سولماز ایکدر

 

خانواده مهدی کروبی٬ یکی از رهبران در حصر جنبش سبز٬ با انتشار پیام  درگذشت ابراهیم یزدی دبیر کل نهضت آزادی ایران را تسلیت گفتند.
انا لله و انا الیه راجعون
خبر درگذشت دکتر ابراهیم یزدى، دبیرکل نهضت آزادى موجب تأثر و تألم فراوان گردید. دکتر یزدى از همراهان بنیان گذار انقلاب و اولین وزیر خارجه پس از انقلاب بود که در طول عمر با برکت اش منشأ خدمات ارزشمندى به کشور و انقلاب شد.
تحمل، تدبیر و مدارا از جمله ویژگى هاى این چهره درخشان انقلاب بود. این ضایعه را به همسر گرامى، فرزندان و دیگر بستگان آن عزیز و همچنین اعضاى محترم نهضت آزادى و طیف ملى و مذهبى تسلیت مى گوییم. از خداوند متعال براى آن مرحوم غفران الهى و براى بازماندگان صبرى جمیل مسئلت مى نماییم.

 

 

محمد خاتمی٬ رییس جمهوری اصلاحات با صدور پیامی درگذشت ابراهیم یزدی را تسلیت گفت. او خطاب به همسر دبیر کل نهضت آزادی نوشت: ابراهیم یزدی انسانی مومن و سیاست‌مداری دانشمند که از سابقان انقلاب اسلامی و خواستار عزت اسلام و استقلال ایران بود.

 

محسن میردامادی٬ دبیرکل حزب مشارکت در پیامی درگذشت ابراهیم یزدی را تسلیت گفت.

بسمه تعالی

جناب آقای مهندس محمد توسلی،
رییس محترم دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران

درگذشت آقای دکتر ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی را به خانواده محترم ایشان، جنابعالی و سایر اعضای نهضت آزادی و بستگان و دوستان ایشان تسلیت عرض می کنم.
شادروان دکتر ابراهیم یزدی از چهره های برجسته و تاثیرگذار در پیروزی انقلاب اسلامی بود که همواره دغدغه اعتلای اسلام و ایران را داشت. وی با برخورداری از کوله باری از دانش و تجربه و طی کردن فراز و نشیب های تلخ و شیرین پیوسته با صبوری و شکوری واقع بینانه و مصلحانه برای اصلاح کجروی ها و کاستی ها در عرصه سیاسی کشور تلاش کرد و در میان آزادیخواهان و اصلاحگران کشور نامی نیک از خود به یادگار گذاشت.
انشاالله خداوند متعال ایشان را در جوار رحمت بیکران خود جای دهد.

محسن میردامادی

 

 

پیام تسلیت جمعی از فعالان ملی مذهبی به مناسبت در گذشت دبیر کل نهضت آزادی ایران
دکتر ابراهیم یزدی
به نام خدا
با تاسف بسیار اکنون که بیش از همیشه میهن عزیز و ملت رنجدیده ایران نیازمند حضور زنان و مردان آرمانخواه و با اخلاقی است که راهبر و راهنمای انها در عبور از عقبه های دشوار گذار به توسعه و پیشرفت باشند ،سوگوار یکی از فرزندان ازادیخواه و مقاوم و با اخلاق خویش شده است. افرادی همچون دکتر ابراهیم یزدی که در طول دهها سال مبارزه برای استقلال و دمکراسی در ایران صداقت و سلامت خود را به اثبات رسانده اند ، سرمایه های انسانی گرانقدر ملت برای نیل به توسعه ،آزادی و دمکراسی و عدالت هستند. فقدان این فرزندآزادیخواه و با اخلاق و همراه مقاوم را به خانواده سر افراز یزدی ، نهضت آزادی ایران و تمامی زنان و مردان آزاده هموطن تسلیت میگوییم.
رضا آقاخانی ، حمیداحراری ، محمد بسته نگار ، مسعود پدرام، حبیب الله پیمان ، علیرضا رجایی ، حسین رفیعی ، رضا رییسی طوسی، احمد زید ابادی ، حسین شاه حسینی، احسان شریعتی ، فیروزه صابر، کیوان صمیمی ، طاهره طالقانی، اعظم طالقانی، محمود عمرانی ، نظام الدین قهاری، فاطمه گوارایی ، ، محمد محمدی اردهالی، مینومرتاضی لنگرودی ، سعید مدنی، محمد نکو روح، ناصر هاشمی

 

پیام تسلیت فعالان مدنی کرد به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی ایران

صلح طلبی که صدایش شنیده نشد

فقدان انسانی صلح طلب که همواره بر آزادی و دموکراسی پای می فشرد،بسی سخت و خلایی بس جبران ناپذیراست.
دکتر ابراهیم یزدی سیاست ورزی مصلح و باورمند به ارزشهای انسانی و دموکراتیک بود.
نقش،جایگاه و نگاه مبتنی بر تساهل و تسامح نهضت آزادی ایران و به ویژه زنده یادان مهندس مهدی بازرگان و دکتر ابراهیم یزدی در مسایل کردستان در حوادث اوایل انقلاب می توانست مسیر را به گونه ایی دیگر رقم بزند،اما صدای مدارا و صلح طلبی آنان و دیگر دلسوزان این ملک شنیده نشد.او در طول این سالیان دراز هیچگاه اصول و پرنسیبهای اخلاقی و انسانی را فدای قدرت نکرد و هماره در نقش یک سیاست ورز خیرخواه و منتقد باقی ماند.
ما جمعی از فعالان مدنی،سیاسی و حقوق بشری کردستان ضمن اظهار همدردی با خانواده،بستگان و یاران آن زنده یاد این فقدان سترگ را تسلیت می گوییم.

محمد صدیق کبودوند، حسن امینی، اسماعیل مفتی زاده، هادی ادب، خالد توکلی
اجلال قوامی،مسعود کردپور،سهراب زنگنه،

 

جمعی از فعلان ملی مذهبی با ارسال بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته است٬‌درگذشت ابراهیم یزدی را تسلیت گفتند.
به نام خدا
هم‌وطنان گرامی، مردم عزیز ایران
دکتر ابراهیم یزدی از فعالان ملی – مذهبی موثر در بیش از نیم‌قرن اخیر، دعوت حق را اجابت کرد و به دیدار معبودش شتافت. این فرزند با وفای میهن، درس‌آموخته‌ی مکاتب نخشب و بازرگان و یار دیگر بزرگانی همچون مرحوم مهندس عزت‌الله سحابی، تمام عمر گران‌سنگ خود را برای اعتلای دمکراسی، استقلال و عدالت تلاش کرد و هرگز دست از تکاپو برای بهروزی مردم ایران برنداشت.
زنده‌یاد دکتر ابراهیم یزدی یار فداکار نهضت ملی و انقلاب اسلامی بود. سوابق سیاسی او مسیری طولانی از نهضت خداپرستان سوسیالیست تا نهضت آزادی را طی کرد و لذا او را باید در زمره‌ی نوادر سیاستمداران خردمند، وطن‌دوست و صدیق ایرانی قرار داد. وی هیچگاه در پی نام و نان نبود و در طول عمر پربرکتش هماره به اعتلای نام ایران و ایرانی اندیشید. او با وجود همه‌ی بی‌مهری‌ها، تهمت‌ها و محدودیت‌ها حاضر نشد ذره‌ای از آرمان دمکراسی و عدالت برای ایران عقب‌نشینی کند و همواره در ردیف مردان بزرگ ملی ایران قرار خواهد داشت. بی‌تردید حافظه‌ی تاریخی جامعه‌ی ایران از دکتر ابراهیم یزدی به نیکی یاد خواهد کرد.
ما ایران‌فرداییان درگذشت ایشان را به ملت، یارانش در نهضت آزادی ایران و خانواده‌ گران‌قدرش تسلیت عرض می‌کنیم‌.

ابوطالب آدینه‌وند/ فروزان آصف نخعی/ لیلا ابراهیمیان/ حمید احراری/ آرمان اسعد/ زینب اصغرپور/ شهاب اکوانیان/ طهمورث امیران/ محمد بسته‌نگار/ عماد بهاور/ پرستو بیرانوند/ شهریار پاک‌نیا/ مسعود پدرام/ عباس پور اظهری/ فائزه پوریگانه/ حبیب‌الله پیمان/ مصطفی تنها/ محمد حیدرزاده/ مهدی حیدری/ فاطمه خرمی دوست/ سعید درودی/ نازیلا دلیرنیا/ علی دینی ترکمان/ بهنام ذوقی رودسری/ علیرضا رجایی/ کمال رضوی/ سعید رضوی فقیه/ حسین رفیعی/ زهرا رمضانی/ رقیه زارع‌پور/ سهرورد زرشکیان/ سهند زرشکیان/ نسترن زینل‌لی/ بهرام سحابی/ حامد سحابی/ تقی شامخی/ احسان شریعتی/ فیروزه صابر/ محمد صادق/ کیوان صمیمی/ حسین طاهریان/ فرشته طوسی/ امیر طیرانی/ روئین عطوفت/ میکائیل عظیمی/ محمود عمرانی/ مهدی غنی/ محمد کریمی/ آریاناز گلرخ/ فاطمه گوارایی/ مصطفی محب‌کیا/ محمد محمدی آملی/ سعید مدنی/ مینو مرتاضی/ رضا مظهری/ مهدی مناف‌زاده/ آرش موسوی/ احمد موسوی/ ابوالفضل مینویی‌فر/ ندا ناجی/ حسین نوری‌نیا/ احسان هوشمند

 

شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رییس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی درخصوص درگذشت وزیر امور خارجه دولت موقت در کانال تلگرامی خود یادآور شد: «دکتر ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه دولت موقت شامگاه یکشنبه در سن ۸۶ سالگی پس از دوره‌ای بیماری در شهر ازمیر ترکیه درگذشت/روحشان شاد و قرین رحمت الهی باد.»

 

 

 

حسین جابری انصاری، معاون وزیر امور خارجه نیز در واکنش به درگذشت وزیر اسبق امور خارجه در کانال تلگرامی خود نوشت: «انا لله و انا الیه راجعون. دکتر ابراهیم یزدی، زاده دوم مهر ۱۳۱۰ در قزوین و درگذشته پنجم شهریور ۱۳۹۶ در ازمیر ترکیه، عضو شورای انقلاب اسلامی و دومین وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران.»

 

 

 

 سید حسن خمینی در صفحه اینستاگرام خود با انتشار چند عکس از مرحوم ابراهیم یزدی نوشت: درگذشت یکى از نخستین وزراى خارجه جمهورى اسلامى مرحوم دکتر ابراهیم یزدى را به دوستان و خانواده ایشان تسلیت عرض مى نمایم و از خداى متعال براى ایشان غفران واسع مسئلت دارم.

 

 

حسن روحانی٬ رییس جمهوری٬ طی پیامی درگذشت ابراهیم یزدی را تسلیت گفت.

بسم ‌الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
درگذشت مرحوم دکتر ابراهیم یزدی، موجب تأثر و تألم خاطر شد.
در سال‌های سیاه استعمار خارجی و استبداد ستمشاهی که تشکیل حکومت دینی و احیای کرامت انسانی آرزویی دست نیافتنی می‌نمود، دکتر یزدی جزء پیشگامان مبارزه در محافل دانشگاهی به شمار می‌آمد. وی در ایام هجرت امام راحل به فرانسه در کنار آن حضرت بود و بعد از پیروزی انقلاب نیز در دستگاه اجرایی و مجلس شورای اسلامی انجام وظیفه نمود.
اینجانب این ضایعه را به خانواده محترم و نزدیکان ایشان تسلیت می‌گویم و از درگاه ایزد منان برای آن مرحوم رحمت واسعه و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.
حسن روحانی
رییس جمهوری اسلامی ایران»

او همچنین در پستی در اینستاگرامش٬ یاد ابراهیم یزدی را گرامی داشت.

دختران میرحسین و رهنورد در پیامى از طرف خود و والدین محصور خود درگذشت ابراهیم یزدى را تسلیت گفته و فقدان وى را ضایعه اى بزرگ براى کشور خواندند.
الَّذِینَ صَبرَُواْ وَ عَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ أُوْلَئکَ لَهُم مَّغْفِرَهٌ وَ أَجْرٌ کَبِیر
دکتر ابراهیم یزدی درگذشت اما نام و یاد نیک او و امید پایدارش به ایران آباد و آزاد باقی خواهد ماند. امیدی که باعث صبوری بسیار در برابر ظلم‌ها بود.
فقدان مرحوم دکتر ابراهیم یزدی با تجربه طولانی سیاسی به دلیل نگاه روشن و سیاست اخلاقی که به آن باور داشت ضایعه ای بزرگ برای کشور ما ایران است.
این ضایعه را از سوی والدین محصور دکتر زهرا رهنورد و مهندس میرحسین موسوی و ما دختران تسلیت میگوییم و یادش را گرامی می داریم.
کوکب، زهرا، نرگس موسوی خامنه

 

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم با انتشار پیامی درگذشت دکتر ابراهیم یزدی دبیر کل نهضت آزادی ایران را تسلیت گفت.
انا لله و انا الیه راجعون
بسم الله رحمن الرحیم
در گذشت یکی از چهره های نامدار و تاثیر گذار انقلاب اسلامی و از یاران باسابقه امام و انقلاب، جناب آقای دکتر ابراهیم یزدی، موجب تاسف و تاثر گردید. او بیش از نیم قرن در راه آزادی و سربلندی ایران و اسلام، در خارج و داخل، تلاش بی وقفه داشت و  پیش از انقلاب در آمریکا وکالت امام خمینی را بعهده داشت و در پاریس از یاران مورد اعتماد امام بود.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی مناصب مهمی را در دولت موقت و پس از آن در مجلس شورا عهده‌دار گشت . بعد از کناره گیری از مناصب دولتی همواره با قرآن انس داشت و چند سوره از قرآن را تفسیر کرد. با وجود اختلاف سلیقه‌ای که با مسولین نظام داشت، هیچگاه خود را از اصل نظام جمهوری اسلامی و انقلاب جدا نکرد و سخنان و انتقادهای خود را صریح و بی پرده میگفت و تا آخرین لحظات عمرش با صبوری و بردباری از دلسوزان نظام بود. سزاوار بود که با امثال مرحوم دکتر یزدی، که سالها برای مبارزه باظلم و تحقق آرمانهای اسلامی تلاش کردند، برخوردهای بهتری صورت می‌گرفت و اختلاف سلیقه‌ها به همدلی‌ها روی می‌آورد.
مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه، فقدان آن مرحوم  را به ملت ایران و خانواده معززایشان و یاران آن مرحوم، تسلیت می گوید و از خدای متعال علو درجات و حشر با ائمه اطهار را برای آن مرحوم مسئلت دارد.

 

از اوییم و به سوی اوباز می گردیم
درگذشت مرد دین و علم و سیاست، مردی که اهل «صبوری و شکوری» بود، زنده یاد دکتر ابراهیم یزدی را به خانواده معزز او و یاران و همفکرانش در نهضت آزادی ایران و به انبوه علاقه مندانش تسلیت و تعزیت می گوییم. برای آن شادروان غفران و رحمت الهی و برای همسر صبور و بزرگ منش و فرزندان و تمام بستگان وی شکیبایی و پاداش معنوی و اخروی مسئلت می نماییم.
شورای سیاستگذاری و تحریریه زیتون

 

محمدجواد ظریف٬ وزیر امور خارجه کشور نیز درگذشت وزیر امور خارجه پیشین ایران را تسلیت گفت. او در پیامی درگذشت ابراهیم یزدی «وزیر اسبق امور خارجه و مبارز برجسته دوران ستمشاهی» را به خانواده و کلیه بازماندگان آن« فقید سعید‌» تسلیت گفته و از درگاه خداوند سبحان برای آن مرحوم رضوان و رحمت واسعه مسئلت کرد.

 

آلن ایر٬ سخنگوی فارسی زبان سابق وزارت امور خارجه آمریکا نیز در توییتی برای ابراهیم یزدی در خواست آمرزش کرد.

 

 

لطف‌الله میثمی٬ مدیرمسئول دوماهنامه چشم‌انداز ایران نیز پیام تسلیتی به این شرح منتشر کرد: نیکفرجامی دبیرکل نهضت‌آزادی ایران را در راه آزادی، استقلال، جمهوری اسلامی ایران و مبارزه با موانع آن، به خانواده، اعضا و هواداران نهضت‌آزادی و هموطنان عزیز تبریک و تسلیت می‌گویم. زنده‌یاد دکتر یزدی پس از شصت سال صبوری و شکوری و دستاوردهای زیاد سیاسی، فرهنگی دار فانی را در سحرگاه ششم شهریور ۱۳۹۶ بدرود گفتند. باشد که از انباشت تجربیات ایشان استفاده‌های فراوان شود.

 

عباس امیرانتظام٬ سخنگوی دولت موقت و عضو حزب جبهه ملی ایران٬ به مناسبت درگذشت یار دیرین٬ در پیامی نوشت:

به نام حامى حق
یاران جملگى مى روند و من در ادامه این راه پر فراز ونشیب مى مانم یکه و تنها با کوله بارى از خاطرات تلخ و شیرین …. با کمال تاسف و تاثر فراوان از سوى خود و همسرم درگذشت دوست دیرینه ، وطن دوست آزاده، و سیاستمدار برجسته را به جامعه سیاسى ایران و کلیه مبارزان راه آزادى، یکایک یاران و همفکران ایشان در نهضت آزادى، و خانواده محترم شان بالاخص همسر و همراه وفادار بانو ثورى طلیعه(یزدى)و فرزندان برومند ایشان ، و کلیه بستگان معزز صمیمانه تسلیت عرض مى نمایم. بدون شک تلاش هاى خستگى ناپذیر و بى وقفه ایشان طى دهه ها پیش و پس از وقوع انقلاب اسلامى در راستاى بنا نهادن جامعه اى که آرزومند آن بودند در صفحات تاریخ معاصر کشورمان جاویدان و به یادگار خواهد ماند.
از خالق هستى آرزومند آمرزش و آرامش روح براى این عزیز از دست رفته و صبورى وسلامت و استقامت براى خانواده محترم و تمامى همفکران و همراهان ایشان مى باشم. نامش مانا، یادش گرامى ، و راهش پر رهرو باد.

حزب اتحاد ملت ایران اسلامى با صدور پیامى درگذشت ابراهیم یزدى را تسلیت گفت.
به نام نامی حق
شادروان دکتر ابراهیم یزدى که عمرى را به تلاش و کوشش و سیاست‌ورزى شرافتمندانه در راه اعتلاى اسلام و ایران گذراند، چشم از جهان فروبست و به سراى باقى شتافت. اینک فقدان او موجب اندوه همه کسانیست که چهره او را در قاب پیروزى انقلاب اسلامى در یاد دارند و یا وصف آن را شنیده‌اند. آن مرحوم در زمره سابقونى است که اینک یک به یک پشت به این دنیاى دون کرده، لباس آمد و شد از تن بدر و خلعت جاودانگى در بر کرده و به دیدار معبود مى‌شتابند.
رستگارانى که چرب و شیرین دنیا را برنگزیدند و رضوان الهى را جستند. رضوانى که همواره همراه رضایت خلق است. خلقى که در نگاه تاریخى خود همیشه خادم را از خائن باز شناخته و قدردان خدمتگزاران خویش بوده است.
مرحوم دکتر یزدى نقش‌آفرین بخشى از تاریخ این ملت بود و نام و یادش به نیکى ماندگار خواهد بود.
حزب اتحاد ملت ایران اسلامى این ضایعه را به ملت ایران، بستگان و بازماندگان آن مرحوم و نیز اعضاء نهضت آزادى ایران تسلیت گفته و از خداوند متعال مى‌خواهیم که او را مشمول رحمت خاصه خود قرار دهد.

 

پیام تسلیت بیات زنجانی٬ از مراجع قم٬ به شرح زیر منتشر شد:

بسم الله الرحمن الرحیم
إنا لله و إنا إلیه راجعون
از شنیدن خبر درگذشت مرحوم دکتر ابراهیم یزدی بسیار متأسف شدم. اینجانب با وجود برخی اختلاف‌نظرهای طبیعی، ایشان را شخصیتی متدین و وفادار به آرمان‌های مردم ایران و همگام با انقلاب اسلامی مردم می‌دانستم که گذشته از تلاش‌های دینی و عقیدتی در داخل و خارج از کشور که اجازه حضرت امام(ره) به ایشان شاهدی بر این ادعاست، تلاش‌های زیادی برای بهبود اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران در پیش و پس از انقلاب انجام داد و در این راه رنج‌ها، فشارها و تهمت‌های ناروای زیادی متحمل شد.
مرحوم ابراهیم یزدی یکی از مجاهدان فهیمی است که بر خلاف عالمان بی عمل و عاملان بی نظر، همواره تلاش کرد تا نظر و عمل خود را هماهنگ کند و آنطور که می‌فهمد عمل کند؛ و این سلوکی سخت و پرهزینه در این سالها و روزهاست.
اینجانب ضایعۀ درگذشت ایشان را به خانوادۀ محترم و بازماندگان معزز و مکرمشان تسلیت عرض می‌کنم و از درگاه ربوبی علو درجات توأم با رحمت و مغفرت برای ایشان آرزومندم.
اسدالله بیات زنجانی
قم المقدسه
۶شهریورماه ۱۳۹۶

 

https://twitter.com/alitajernia/status/902090535187468289

حبیب‌الله پیمان٬ دبیر کل نهضت مسلمانان مبارز٬ نیز درگذشت همرزم قدیمی را تسلیت گفت:

دکترابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی ایران از زندگی ناپایدار«دنیوی» به حیات پایدار«اخروی» پیوست. دکتریزدی مسلمانی روشنفکر و آزادیخواه ، مبارزی ملی و دیرپا، ازهمرزمان محمدنخشب درنهضت خداپرستان سوسیالیست و از نادر افرادی بود که لحظه ای از تعقیب اهداف و ارزشهای انسانی بازنایستاد . او درانجام تعهداتش در قبال خود، جامعه و کمک به رهایی مردم و سرزمین خویش از قیود جهل و استبداد و خودکامگی و عقب ماندگی هرگز درنگ نکرد. برای پی بردن به ارزش واهمیت مشی زندگی وی کافی است به یاد آوریم که نظایر دکتریزدی درجامعه ای زیسته و می زیند که «ناپایداری و بی ثباتی»، به یک ویژگی «پایدار» بدل شده است و حرمت «دروغ وریا»، «نقض عهد»، «قانون شکنی»، «ابن الوقتی» و نان به نرخ روز خوردن و ستایش ارباب قدرت و ثروت نزد اکثر دولتمردانش درهم شکسته و زشتی و پلیدی «خیانت» به امید، اعتمادو امانت های عمومی ، پشت کردن به قول و قرارها و حیف و میل ثروتهای ملی، رنگ باخته است. رمز محبوبیت و ماندگاری نام و خاطره آنان در این است که با ارایه سرمشقی از یک عمر«پایداری و ثبات قدم»، «وفای به عهد» و «احترام به میثاق های ملی» و «ارزش های اخلاقی»، به سهم خود به حفظ و بازتولید ارزش های مزبور درخاطره و وجدان جامعه یاری رسانده و می رسانند.
این ضایعه را به همسر باوفا، فرزندان برومند، اعضای نهضت آزادی و همه یاران و دوستداران وی و مردم ایران تسلیت می گویم.

 

پیام خانواده آیت‌الله منتظری به مناسبت در گذشت دکتر ابراهیم یزدی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

با سلام و تحیت؛ درگذشت یار وفادار انقلاب و مردم جناب آقای دکتر ابراهیم یزدی را به خانواده محترم ایشان، دوستان، علاقه مندان، اعضای نهضت آزادی ایران و تمامی مردم قدرشناس تسلیت عرض می کنم.

زندگی پربار آن مرحوم در راه خدمت به مردم شریف این سرزمین و تبلیغ دین مبین اسلام در کشورهای مختلف جهان سپری شد.

جای تاسف فراوان دارد که این شخصیت مدیر و مدبّر را با بی مهری های فراوان از خدمت به این سرزمین و انقلاب شکوهمند آن محروم کردند و حتی بارها این مبارز کهنسال را با اتهامات واهی در زندان ستم حبس نمودند.

از خدای مهربان برای این عزیز راحل غفران و رضوان الهی، و برای بازماندگان و تمامی مردم ایران صبر و اجر و عزت و موفقیت خواستارم.
والسلام علی عبادالله الصالحین.

بیت آیت الله العظمى منتظرى

 

پیام تسلیت حزب کارگزاران سازندگی ایران به مناسبت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای مهندس محمد توسلی
رییس محترم دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران

درگذشت دکتر ابراهیم یزدی دبیرکل فقید نهضت آزادی و از یاران وفادار انقلاب اسلامی را به شما و همه فعالان سیاسی تسلیت میگوییم .
دکتر یزدی از نسل سیاستمداران آزادیخواه ، میهن دوست و اسلام خواهی بود که در نهضت ملی ایران شکل گرفتند ، در انقلاب اسلامی به بار نشستند و در نهضت اصلاحات پخته شدند . درک آزادیخواهانه آن مرحوم از اسلام و ایمان ، تلاش برای آمیزش تجدد و تدین و نقش او در پیشبرد پیام انقلاب اسلامی در جهان غرب انکار ناپذیر است. امام خمینی رهبر فقید انقلاب اسلامی به ایشان اعتماد بسیار داشتند و پس از مسوولیتهای مهم در انقلاب و دولت موقت که به ایشان محول شد، مردم نیز با رای بالا او را به نمایندگی خود در مجلس شورای اسلامی برگزیدند تا نشان دهند که قدر سیاستمداران معتدل خویش را می دانند و پس از آن دوران و حضور در حاکمیت نیز با وجود محدودیت های سیاسی ایشان هرگز از کار سیاسی قانونی نا امید نشدند و یکی از جدی ترین جریانهای سیاسی و فکری اسلامی را رهبری کردند . جریانی که با استراتژی اتحاد و انتقاد به نوعی در میانه اپوزیسیون برانداز و حاکمیت ، اولین گروه سیاسی اصلاح طلبانه در زمانه خود بود .
بر این اساس است که ما فکر میکنیم اگر یاران شما به خصوص مرحوم دکتر یزدی بنا به اعتمادی که رهبر فقید انقلاب به ایشان داشتند ، اگر با تدبیر خویش و تحمل دیگران در حاکمیت می ماندند ، تجارب شیرینی از همکاری روشنفکران و روحانیان شکل میگرفت که این به نفع میهن و دین بود . اما بنا به نیت پاک آن مرحومان حتی در بیرون از حاکمیت این همدلی ادامه یافت و سنگ بنای فکر اصلاحات سیاسی شد .
فهم مصلحانه و معتدلانه دکتر یزدی از امر سیاسی و تلاش برای سیاست ورزی حرفه ای چه در بعد داخلی و چه در بعد خارجی برای همه ما اصلاح طلبان و فعالان سیاسی و اجتماعی درس آموز است . اینکه هرگز نه منفعل شویم و نه خشمگین و همواره مصلح و متدین بمانیم ، یک ارزش ملی است . دکتر یزدی چه در مقام یک دیپلمات در مذاکره با دنیای خارج و چه در جایگاه یک سیاستمدار حرفه ای در مذاکره با حاکمیت هرگز نا امید نشد و با وجود بی مهری های بسیار همواره فعالیت انتخاباتی را یک فریضه سیاسی می دانست . او پا به پای نسلهای مختلف سیاسی در ایران حرکت کرد و با وجود جفا و خطای برخی از جوانان و نو آمدگان چپ زده ای که نسبت به سنت سیاسی ” بازرگان – یزدی” موضعی رادیکال داشتند، هرگز کینه آنان را در دل نگرفت و همواره بخشش را بر انتقام ترجیح داد .این اخلاق سیاسی از مبانی دینی آن مرحوم شکل میگرفت که هرگز خود را فوق خطا نمی دانستند و انتقاد پذیر بودند و با وجود مبانی اصولی خویش ، خطاهای راهبردی و تاکتیکی خود را می پذیرفتند و از نقد خویش ابایی نداشتند.
در این راه او به استادش مرحوم مهندس بازرگان تاسی میکرد که مصلحی معتدل و سیاستمداری متدین بود.
اینک ما همه بر شانه های آن بزرگواران ایستاده ایم . مردانی که در اوج دوران سیاه استبداد پهلوی نا امید نشدند و چراغ نخستین تشکیلات سیاسی بر اساس وظیفه دینی را بر افروختند و بی هراس از افتادن به چپ و راست بر طریق راه میانه ، مسیری به سوی آزادی را گشودند . انتقادات تندروهای چپ و راست از ایشان هرگز سبب نشد چپ روی یا راست روی پیشه کنند و بجاست ایشان و مرحومان مهندس بازرگان و دکتر سحابی را از پیشتازان فکر اعتدال سیاسی و دینی در ایران معاصر بخوانیم .
زحمات ایشان هرگز از یاد ملت ایران نخواهد رفت و این محصور به یک جریان سیاسی نیست . تاریخ ناگفته های او را در سینه حفظ خواهد کرد و درباره او به انصاف قضاوت خواهد کرد .
مراتب تسلیت ما در حزب کارگزاران سازندگی ایران را بپذیرید و ما را در این غم جانکاه ، که به جاست از سوی دولت و مجلس و همه ی اصلاح طلبان پاس داشته شود ، شریک خویش بدانید .
برای شما و دوستان در نهضت آرزوی توفیق داریم .

حزب کارگزاران سازندگی ایران

 

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. روانش شاد. اما اگر خوب فکر کنیم و با وجدان خود خلوت کنیم به این نتیجه می رسیم که الگوی اسلامی در هیچ حالتی برای حکومت کردن مناسب نیست.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

مرگ ابراهیم رییسی چیزی را در معادلات سیاسی ایران تغییر داده است که بدون لحاظ کردن آن رفتن بر روش پیشین چیزی کم از فقدان خرد ندارد. جمهوری اسلامی پس از دوره‌ی اول حسن روحانی،

ادامه »

بنا به پژوهش های بین المللی، رشد اقتصادی فراگیر و پایدار، نیازمند حاکمیت شفاف، پاسخگو و مشارکتی است؛ که در آن حقوق و آزادی‌های

ادامه »

ما امیدواریم پزشکیان رئیس‌جمهور شود اما نگرانی‌هایی داریم: ۱- صیانت آراء برایمان مهم است که قدرت‌طلبان دوباره مثل ۸۸ تقلب

ادامه »