فایل صوتی ظریف چگونه لو رفت؟

همه راه‌ها به «میدان» ختم می‌شود

زیتون ـ سولماز ایکدر: یک فایل صوتی از گفتگو‌یی که وزیر امور خارجه ایران، ششم اسفند سال گذشته انجام داده و امروز به‌رسانه‌ها راه یافت٬تصویر عریانی از نظام جمهوری اسلامی و سیاست‌های او به نمایش می‌گذارد.

این مصاحبه که در قالب برنامه‌ای با عنوان «تاریخ شفاهی دولت تدبیر و امید» زیر نظر حسام الدین آشنا برگزار شده٬ به گفته وزارت امور خارجه بیش از هفت ساعت است اما تنها سه ساعت آن از بامداد روز گذشته برای رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران زیادی در داخل و خارج کشور ارسال شده بود.

فایل این مصاحبه به صورت صوتی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت هر چند از متن آن برمی‌آید تصویری بوده و نه برای انتشار که برای مستند شدن «آن سوی دولت» ضبط شده است.

گذشته از متن این مصاحبه در قدم اول این سوال مطرح شد، که چرا فایل چنین گفت‌وگویی به رسانه‌ها راه یافته است.

این مصاحبه توسط سعید لیلاز و زیر نظر حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس جمهوری و رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری انجام شده بود. بر اساس گفته‌های لیلاز و ظریف قرار نبوده است که تمامی این مصاحبه هرگز در اختیار افکار عمومی قرار بگیرد، چرا که جا به جای این مصاحبه ظریف تاکید می‌کند که اجازه انتشار بخش‌هایی از سخنانش را نخواهد داد.

در خصوص نحوه و انگیزه انتشار این فایل صوتی گمانه‌زنی‌های مختلف وجود دارد از جمله برخی از دریافت‌کنندگان این فایل صوتی تایید می‌کنند که فایل را از یکی از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد دریافت کرده‌اند.

بر اساس اخباری که در اختیار «زیتون» قرار گرفته است از این مصاحبه یک نسخه در اختیار مصاحبه شونده قرار گرفته است و یک نسخه نیز در مرکز بررسی‌های استراتژیک  وجود داشته است.

در خصوص نحوه و انگیزه انتشار این فایل صوتی گمانه‌زنی‌های مختلف وجود دارد از جمله برخی از دریافت‌کنندگان این فایل صوتی تایید می‌کنند که فایل را  از یکی از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد دریافت کرده‌اند. مخالفان مذاکرات وین و احیا برجام و نیز رقبای انتخابات ۱۴۰۰ از جمله دیگر مظنونان هستند.

اما در این بخش از مصاحبه که منتشر شده ٬ سه محور آن بیشتر توجه افکار عمومی را جلب کرده است؛ بخش‌هایی که موید بسیاری از تحلیل‌های اپوزیسیون  در خصوص نحوهدحضور ایران در سوریه، نفوذ روسیه در ایران، و ماجرای شلیک به هواپیمای اکراینی است.

دیپلماسی فدای «میدان»

ظریف در بخشی از این مصاحبه به رابطه‌اش با فرمانده سابق سپاه قدس٬ قاسم سلیمانی٬ می‌پردازد و می‌گوید که «ما هم نظر نبودیم اما موظف بودیم با هم هماهنگ باشیم» و بلافاصله ادامه می‌دهد: «البته من بیشتر دیپلماسی را هزینه کردم برای میدان تا میدان را هزینه دیپلماسی.»

وزیر امور خارجه ادامه داد: «هیچ زمان نتوانستم٬ نه اینکه نخواستم٬ نتوانستم، به فرمانده میدان بگویم کاری را به نفع دیپلماسی انجام دهد.»

او در ادامه تاکید کرد: «اما بسیاری از اوقات٬ یعنی تقریبا هر بار که برای مذاکرات می‌رفتم٬ این شهید سلیمانی بود که از من خواست تا فلان نکته را یا خواسته را به دست بیاورم. بخصوص در حوزه منطقه‌ای» برای مثال: «مثلا در مذاکره با لاورف لیست خواسته‌هایش را به دست من می‌داد… یعنی من برای موفقیت کار میدانی مذاکره می‌کردم اما نمی‌توانستم او را قانع کنم که برای پیشبرد دیپلماسی قدمی بردارد.»

محمدجواد ظریف در بخشی دیگر از این مصاحبه با تاکید بر اینکه «همواره دیپلماسی فدای میدان» شده است٬ می‌گوید: «پس از اجرایی شدن برجام در دی ماه ۹۴ و خارج شدن هواپیمایی ایران ایر از فهرست تروریستی آمریکا وارد پروسه خرید هواپیمای بوئینگ و ایرباس شدیم…. اما پس از چندی کری به من گفت از زمانی که ایران ایر یا هما را از فهرست تروریستی خارج کردیم٬ تعداد پروازهای این ایرلاین به سوریه شش برابر شده است.»

وزیر امور خارجه ادامه می‌دهد: «در مورد موضوع از آخوندی سوال کردم٬ نمی‌دانست؛ اما پرورش که آن زمان رییس هما بود توضیح داد که با فشار سردار سلیمانی تعداد پروازها به سوریه افزایش پیدا کرده است.»

به گفته ظریف٬او که هفته‌ای یک بار با قاسم سلیمانی دیدار داشته٬ از او درباره چرایی این تصمیم پرسیده است و فرمانده سپاه قدس جواب داده: «چون هما امن‌تر است.»

ظریف تاکید کرد که این یعنی ارجحیت میدان بر دیپلماسی٬ یعنی وقتی اهداف میدانی حاکم شود بر استراتژی کشور، به همین سادگی می‌توانند با سرنوشت کشور بازی کنند.

ظریف: ««من حتی خبر نداشتم تعداد کشته‌های جمهوری اسلامی در سوریه چقدر است و کری بود که به من خبر داد که ۲۰۰ بار اسرائیل به ما حمله کرده است.»

او برای شفاف‌تر شدن این موضوع ادامه می‌دهد: «من حتی خبر نداشتم تعداد کشته‌های جمهوری اسلامی در سوریه چقدر است و کری بود که به من خبر داد که ۲۰۰ بار اسرائیل به ما حمله کرده است.»

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از این مصاحبه دوباره به این موضوع بر می‌گردد و به شب حمله ایران به پایگاه عین الاسد اشاره می‌کند: «آمریکا زودتر از من خبر حمله به عین الاسد را شنید. یعنی نخست وزیر عراق ۴۵ دقیقه قبل از حمله توسط دو نماینده از سپاه قدس از حمله جمهوری اسلامی به یک پایگاه آمریکایی در عراق با خبر شد و به آمریکایی‌ها هم خبر داد اما من دو ساعت بعد از حمله خبر شدم٬ در حالی عضو رسمی و دائم شورای امنیت ملی هم هستم.»

او در پاسخ سوال مصاحبه کننده در خصوص استعفایش نیز توضیح داد: «سفر اسد را من و قاسم سلیمانی با هم هماهنگ کرده بودیم. اما خبر آمدنش را از تلویزیون دیدم. دیدم اگر استعفا ندهم بعد از این در دنیا دیگر کسی باقالی هم بار من نمی‌کند و نمی‌توانم با کسی مذاکره کنم.»

«اراده روسیه مبنی بر این بود که برجام صورت نگیرد»

بخش عمده این مصاحبه حول محور مهمترین دستاورد محمدجواد ظریف٬ یعنی مذاکرات هسته‌ای٬ صورت گرفته است. او در این بخش می‌گوید: «از روزی که برجام نهایی شد٬ ۲۳ تیر ۹۴ ٬ تا روزی که برجام نهایی شد یعنی ۲۶ دی ۹۴ ٬ یعنی طی حدود شش ماه اقدامات فراوانی برای زمین‌گیر شدن برجام صورت گرفت.»

او در ادامه به شمارش این اقدامات پرداخت و گفت که «شلیک موشک‌های با نوشته اسرائیل باید نابود شود»٬ «حمله به سفارت عربستان»٬ «گرفتن دو کشتی آمریکایی»٬ همه برای این انجام شد که برجام نشود.

ظریف: «روس‌ها فکر نمی‌کردند برجام به نتیجه برسد؛ در هفته آخر که دیدند ممکن است برجام به نتیجه برسد٬ شروع کردند به کارشکنی.»

وزیر امور خارجه در این بخش توضیح داد: «اراده روسیه مبنی بر این بود که برجام صورت نگیرد.»

محمدجواد ظریف با اشاره به سفر قاسم سلیمانی در تابستان سال ۹۴ به روسیه تاکید کرد که این سفر از طریق وزارت امور خارجه انجام نشد زیرا «زمانی که اراده روسیه این بود که دستاورد وزارت امور خارجه را نابود کند٬ لزومی نمی‌بیند که از طریق وزارت امور خارجه عمل کند.»

به گفته او به نفع روسیه بود که روابط ما با غرب بحرانی نشود٬ اما نمی‌خواست که این رابطه عادی شود.

ظریف در ادامه به ذکر خاطراتی از دوران مذاکرات هسته‌ای پرداخت و گفت: «روس‌ها فکر نمی‌کردند برجام به نتیجه برسد؛ در هفته آخر که دیدند ممکن است برجام به نتیجه برسد٬ شروع کردند به کارشکنی.»

او ادامه داد برای مثال روسیه و فرانسه پیشنهاد داده بودند تا ما هر شش ماه یک بار دوباره از شورای امنیت برای ادامه برجام رای بگیریم.

ظریف دوباره با اشاره به سفر قاسم سلیمانی به روسیه٬ ادامه داد: «سردار سلیمانی در شرایط بد سوریه یعنی سال ۹۳ درخواست سفر به روسیه کرد تا این کشور را متقاعد به حضور بیشتر در سوریه کند. اما روسیه بعد از امضای برجام قبول کرد به سوریه برود.»

او در این رابطه افزود: «من بعد‌ها از وزیر امور خارجه سوریه پرسیدم آیا در سال ۹۴ همچنان در شرایط شکننده بودید٬ که او گفت نه از بحران رد شده بودیم. اما آن زمان بود روسیه قاسم سلیمانی را دعوت کرد.»

وزیر امور خارجه ادامه داد: «ما ادعا می‌کنیم که آقای سلیمانی پوتین را به جنگ کشید. اما پوتین تصمیمش را گرفته بود. پوتین وارد جنگ شد، اما با نیروی هوایی، اما نیروی زمینی ایران را هم به جنگ کشید. ما تا آن زمان نیروی زمینی نداشتیم. سوری‌ها و اعراب و افغانی‌ها و داوطلبان بود.»

«اگر واقعا موشک خورده  بگویید تا علاج کنیم»

او در بخشی دیگر از مصاحبه با تاکید بر اینکه به عنوان یک وزیر امور خارجه و عضو شورای امنیت ملی از اداره امور کنار گذاشته شده بود٬‌ به ماجرای شلیک به هواپیمای مسافربری اکراینی اشاره کرد و گفت: «صبح چهارشنبه هواپیمای اکراینی را زدند٬ من ظهر جمعه رفتم جلسه ویژه دبیر خانه شورای امنیت و عرض کردم که حالا دنیا می‌گوید موشک خورده است اگر واقعا موشک خورده است بگوید تا ببینم چطور می توانیم علاج کنیم. خدا شاهد است آنگونه با من برخورد کردند که انگار کفر ابلیس گفتم.»

محمدجواد ظریف ادامه داد: «به من گفتند برو توییت بزن تکذیب کن٬ گفتم من وزیر خارجه‌ام٬ قرار است بیایم توجیه کنم٬ اما کسی حرف من را نمی‌خواند.»

وزیر امور خارجه افزود که در آن جلسه از حاضرین خواسته تا سر لشکر باقری یک بیانیه در این خصوص بدهد تا او بر اساس آن بیانیه توییت کند٬ اما پاسخ دادند: «یکی را در نیروهای مسلح پیدا می‌کنیم که این را بگوید»٬ گفتم: «نه فقط سرلشکر باقری.»

ظریف دوباره با تاکید بر اینکه در جمهوری اسلامی همواره دیپلماسی قربانی میدان شده است٬ در ادامه گفت:‌ «یعنی بنده به عنوان وزیر خارجه حتی حق ندانم بدانم که موشک خورده در حالی که آقایان از قبل از آن می‌دانستند.»

انتخابات هدف بود یا وین؟

انتشار فایل صوتی این مصاحبه آن هم در شرایطی که گمانه زنی‌هایی مبنی بر احتمال نامزدی وزیر امور خارجه در انتخابات پیش رو مطرح می‌شود٬ باعث حمله سنگین رسانه‌های اصولگرا علیه او شد. در بعضی گمانه‌زنی‌ها هم البته انتشار این فایل را به نفع او می‌دانند.

مذاکرات هسته‌ای وین هم از دیگر موضوعاتی است که پیش‌بینی می‌شود تحت تاثیر انتشار این فایل قرار بگیرد و هنوز به جایی نرسیده دچار انسداد شود.

ساعتی پس از انتشار عمومی این مصاحبه، خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران٬‌ فارس و تسنیم٬ شروع به انتقاد از وزیر امور خارجه و مشاور رییس جمهوری دولت دوازدهم کردند. خبرگزاری تسنیم حسام‌الدین آشنا را به عنوان متهم خروج فایل این مصاحبه معرفی کردند. خبر گزاری فارس نیز به نقل از نصرالله‌ پژمانفر٬ رییس کمسیون اصل ۹۰ مجلس وعده داد که پس از پایان تعطیلات مجلس او را برای پاسخ دادن به سوالاتی در خصوص این فایل صوتی به مجلس فرا خواهند خواند.

حسام‌الدین آشنا اما در توییتی  احتمالا در واکنش به این اتهام نوشته: « اللهم وَ من أرادَنی بِسوءٍ فَأرِده وَ من کادَنی فَکِده انشالله این سوء نیت و کید احتمالی، به خودشان برگردد.»

از میان همه تحلیل‌هایی که درمورد انتشار این فایل، دلیل پخش شدن آن، انتخاب این زمان مشخص برای انتشارش و موارد اینچنینی بیان می‌شود، طیف وسیعی از نظرات قابل استخراج است. از یک‌سو که می‌گوید این فایل به خواست خود دولت منتشر شده تا  این‌که افشاگری در همدستی سپاه و ایران‌اینترنشنال برای زمین زدن مذاکرات هسته‌ای و ظریف انجام شده است. همین که این اتفاق در چنین طیف وسیعی قابل تفسیر باشد نشان از آشفتگی وضعیت کشوری دارد که گویی پرده برداری از اسرار مگویش هم کمکی به شفافیت بیشتر اوضاع نابسامان آن نمی‌کند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

7 پاسخ

 1. کاملا با ماهنگی خامنه ای و با اجرای خود ظریف این کار صورت گرفته و خود خامنه ای هم اقرار کرد وزیر امور خارجه فقط مجریست— اگر مجری نبود و فایل را اولا با اراده شخصی ضبط کرده بود و انتشار میداد یقینا با اشاره ای جزو مقتولان نظام بود- اما خامنه ای چرا دوست داشته این فایل انتشار پیدا کند— ۱- تمام تقضیرهایی که تا بحال گردن دولت تدبیر میانداخته حال باید گردن سپاه بیاندازد— دوم از قدرت سپاه بیم دارد- بجای اینکه بپذیرد مهره اصلی روسها خودش هست مش قاسم را قربانی کرد- اما حال با این امر میتواند اسوده تر برجام را ادامه دهد— و دو مقصر در دو. سوی ماجرا را نکه دارد— اگر ادامه برجام ان چیزی نبود که می خواهد یا گردن حماقت اصلاح طلبان بیاندازد یا گردن لجبازیهای سپاه—اما با این فایل دیگر مطالبه مردم و حکومت برای بیرون امدن نام سپاه از تروریستی و مطالبه این امر از امریکا به فراموشی سپرده شد—

 2. بسیاری ازمطالب ظریف دراین مصاحبه تقریبا جدید نیست.نکته مهم انست که لودهنده این فایل کدام فرد وگروه است.
  ازنظراینکه چه گروهی ازاین افشاگری سود می برد وچه فردیاگروهی زیان می کند می توان به این سوال پاسخ داد.
  ازنظرمحبوبیت ظریف دربین مردم ممکن است انتشاراین فایل بنفع اوتمام شود وعده ای مواضع اورا درمخالفت باسیاست منطقه ای حکومت پسندیده ومنطقی بدانند ضمن اینکه عده ای هم ممکن است با پذیرش درست بودن مواضع ظریف به اواعتراض کنند که حالا چرا؟وچراتاحالا این دوگانگی بسیارمهم راافشانکرده است.اما ازطرف دیگرافشای اینفایل درصورت نامزد شدن ظریف درانتخابات می تواند احتمال ردصلاحیت اورابیشترکند که دراینصورت حتی اگرمحبوبیت او افزایش داشته باشد نمی تواند درانتخابات نقشی داشته باشد.بااین محاسبات احتمال اینکه دولت درافشای این فایل دست داشته باشد بنظرمن منتفی می شود چون به ضررخط روحانی وظریف واصلاح طلبان بوده است.

 3. ایا ملت ایران قادر میشود روزی و روزگاری ،که :
  با ابر قدرتهای غرب و شرق ،شمال و جنوب ،در ضمن معامله برابر ،متناسب ،متوازن ،متعادل ،…
  استقلال ایران را جاری کند.
  استقلال ایران ،خدشه دار شده‌است،

  روس ،انگلیس ،چین ،امریکا ،و حتی اسراییل ،امور ایران را ،تاثیر گذارند.
  کشوری که اقتصاد تولید محور ندارد ،

  و ۷۰ الی ۸۰ در صد اقتصادش با
  نفت و گاز و فرآورده های نفتی
  وابستگی دارد .
  چگونه می‌تواند بگوید

  استقلال دارد و ناموسش خفظ است .
  با یک دلار هفت تومانی ،
  چند کیلو گندم ،مویز ،در ۴۲
  سلا پیش خرید.
  با یک دلار ۲۵۰۰۰ تومانی
  چند کیلو گندم ، و مویز میشود
  خرید؟

 4. این هم به نظر من ، یک بازی زرگری دیگر است ، که “از زیر عبای ملاّ” بیرون آمده!، که باید به “انتصاب بات” خرداد رونق بدهد!، جناب ظریف از دیروز با این ” نظام مقدس کار نمی‌‌کند، بلکه سابقه ۴۲ سال دارد!، حالا تازه یادش آماده، ” دیپلماسی و میدان” را؟ این ” نظام خیلی مقدس” ، هر بار از باغش گلی‌ می‌رسد!!، و تأ حالا هم مردم و افراد آگاه و سیاسی در دام نیرنگ این مکاران افتاده ا‌ند!!! برای همین هم ۴۲ حکومت کرده ا‌ند!! آقای موسوی میخواست که ” عصر طلایی امام را زنده کند” ، که همه چیز ٔگل و بلبل بود!، آقایان روحانی و جهانگیریی در “شو انتصابات” آنچنان به رییسیی و قلیباف ” حمله” می‌‌کردند، که آدم فکر می‌‌کرد ، این‌ها واقعا به فکر مردم هستند!!، و کلید دار آزادی و عدالت اجتماع ییی!!. حالا هم جناب ظریف ، ” “امام ۱۲ شیعان” آمده که “دیپلماسیی” را نجات دهد و ما را از ” میدان” دور کند، این ” امیر کبیر دوران” . ولی‌ بقول ” هالو” شاعر خوبمان. اگر خدا را هم بیاوری ” مقام معظم ، “ما که دیگه رای نمیدیم” .

 5. تقریبا حدود سی سال است که همه راهها به میدان ختم می‌شود ولی بعنوان خواننده این مقاله تنها یک نکته برایم روشن نیست و آن اینکه چطورممکن است یک سردار دیبلماسی از ابتدایی ترین الفبای سیاست بی اطلاع باشد و بصورت صوتی و تصویری به اعترافی دست زند که برای هر هر بچه ایرانی آشکار است که اگر واقعی باشد می تواند روزی باعث پایان زندگی سیاسی ‌وحتی غیر سیاسی یک سیاستمدار در ایران باشد و چون از اخلاق او در دوران دانشجویی آشنا هستم برایم روشن است که او اینقدر ها هم ساده اندیش نیست. پس شاید کل داستان ریختن آبی باشد به اسیاب راکد انتخابات چون به نظر می رسدکه بر برجام آنچه باید برود قبلا رفته است .

 6. لطفا نظرم را تکمیل کردم که موافقید این نظر را منتشر کنید. این فایل صوتی نشان میدهد که آخوندان و روحانیون و طلاب ظریف و حتا سلیمانی را هم لعبتکان و عروسکهایی میداند که برایشان اجرای نقش می کنند. در حقیقت حتا قاسم سلیمانی را هم دستگاه آخوندی و البته با دست آمریکائی ها کشت. یعنی آدرس و ساعت قرار ملاقات حاج قاسم با آمریکا را بیت رهبری و حتا بیت آیت الله پوتین به آمریکا داد. و اگر میخواهید بدانید چرا رهبری در عزای سلیمانی عمامه در مرداب و انداخت و گریان شد، بروید از استالین و تاریخ زندگیش بپرسید. او نیز همچون فرزن خلفش میکشت و هم تعزیت می گرفت. و اما من کل این فایل صوتی را که اینتلینجسیای حکومت ضد بشری آنرا به میدان فرستاده گوش کردم. چیزی که شاید از نظرها پنهان است این است که اینان در حال آماده کردن ظریف برای واردکردنش به میدان انتخابات هستند! این در حیقیت خیمه شب بازی و گاوبندی ای ست که وانمود شود اینان با هم مشکل دارند. اگر مشکلی میداشتند اینقدر رهبر متعظم را گواه نمی آوردند و از این حخو.تجه سرزمایه نمی گذاشتند. این در واقع انتلیجانسیای حکومت الله است که به خیال خودش چنین نزاع هائی را هم تحمل می کند. ظریف در این فایل صوتی که در واقع فایل سوتی ست وانمود می کند که نمی خواهد کاندیدای «انتخابات» شود ولی همچنانکه خاتمی با قر کمر برای دور دوم آمد و با آن «یاعلی» معروف وارد میدان شد و سر ملت را شیره مالید و نه تنها گرم که داغ کرد. بله یا علی و بلروید داستانهای علی و جنگهایش و ۴ سال و ۹ خلافتش را دوباره و اینبار به عنوان ایرانی بخوانید. به همین منوال و سیاق ایشون هم خواهد آمد برای تحمیق مردم. یعنی یک آدم بازیگر و یک آدمی که با رفرنس به آنچه خودش میگوید دیپلمات نما که در برابر سلیمانی قاتل و متجاوز مردم سوریه و خصوصا مردم ایران و هم یمن هیچکاره است و با مراجعه به آنچه خودش اذعان میکند خائن هم هست. چرا که اینها را حالا و آنهم برای مظلوم نمائی و شاید بنزین رساندن به موتور انتخابات بیان داشته تا بیاید و بعد هم همان «یاعلی» خاتمی را قرائت کند. مطمئنا اینان از هر حیله ای برای کشاندن مردم به صحنه استفاده خواهند کرد. بر مردم ایران است که دوباره گول بخورد یا نخورد.این بابا با نوعی دیپلماسی حقه بازانه دارد خودش را گرم می کند تا به میدان بیاید. دراین فایل وانمود می شود که مردم ایران با گریه خواهشمند باشند که ظریف به میدان ریاست آبدارخانه رهبری وارد شود.این فایل صوتی نشان میدهد که اینان آنقدر باشرفند که ایران را مستقل تر و نیرومند تر و پیشرفته تر از کره جنوبی و ژاپن نشانش میدهند. ایرانی که خودشان تا دیروز ۶۰ در صد و امروز ۷۲ درصد گرسنه دارد و ماهها ست گوشت نخورده. اینان آن قدر باشرفند و خصوصا طیف از بلاشرفترینشان است، که با افتخار می گویند که از لطف دشمنی ما با آمریکا، این کشور صدها میلیارد دلار در سال اسلحه به کشورهای خلیج فارس میفروشد. این فایل صوتی که مختصرش را پیش از این پخش کردند و این چند ساعته اش و ضرباهنگش معنیش سیاست کاری شیطانی ست برای خر کردن ما مردم همیشه در خواب که اتاق فکری و منافع عالیه نظام ضد ایرانی آنرا تهیه دیده است. یکی از مشخصات این فایل صوتی روضه خوانی و بازی با احساسات است و مظلوم نمائی شیعی ظریف! چیز دیگری که در این فایل صوتی شنیدنی ست بیفرهنگی ظریف است و بیفرهنگ تری حاد و حتا ادبیات و لحنی در حد لات بازی آقای سعید لیلاز و آیه و حدیث آوردنشان از قرآن و ادبیات عربی. من و دوستان، استادان پرنده که به شهرهای مختلف میرویم مردم را بسیار هشیار و اینبار مصمم می بینیم. و امیدواریم اتفاقات مهم مثبتی در همین چند روز و هفته ی آینده در تهران شهرهای مختلف و حتا روستاهای ایران بیفتد.

 7. من این فایل صوتی را گوش کردم. چیزی که شاید از نظرها پنهان است این است که اینان در حال آماده کردن ظریف برای واردکردنش به میدان انتخابات هستند! این در حیقیت خیمه شب بازی و گاوبندی ای ست که وانمود شود اینان با هم مشکل دارند. اگر مشکلی میداشتند اینقدر رهبر متعظم را گواه نمی آوردند و از این حخو.تجه سرزمایه نمی گذاشتند. این در واقع انتلیجانسیای حکومت الله است که به خیال خودش چنین نزاع هائی را هم تحمل می کند. ظریف در این فایل صوتی که در واقع فایل سوتی ست وانمود می کند که نمی خواهد کاندیدای «انتخابات» شود ولی همچنانکه خاتمی با قر کمر برای دور دوم آمد و با آن «یاعلی» معروف وارد میدان شد و سر ملت را شیره مالید و نه تنها گرم که داغ کرد. بله یا علی و بلروید داستانهای علی و جنگهایش و ۴ سال و ۹ خلافتش را دوباره و اینبار به عنوان ایرانی بخوانید. به همین منوال و سیاق ایشون هم خواهد آمد برای تحمیق مردم. یعنی یک آدم بازیگر و یک آدمی که با رفرنس به آنچه خودش میگوید دیپلمات نما که در برابر سلیمانی قاتل و متجاوز مردم سوریه و خصوصا مردم ایران و هم یمن هیچکاره است و با مراجعه به آنچه خودش اذعان میکند خائن هم هست. چرا که اینها را حالا و آنهم برای مظلوم نمائی و شاید بنزین رساندن به موتور انتخابات بیان داشته تا بیاید و بعد هم همان «یاعلی» خاتمی را قرائت کند. مطمئنا اینان از هر حیله ای برای کشاندن مردم به صحنه استفاده خواهند کرد. بر مردم ایران است که دوباره گول بخورد یا نخورد.این بابا با نوعی دیپلماسی حقه بازانه دارد خودش را گرم می کند تا به میدان بیاید. دراین فایل وانمود می شود که مردم ایران با گریه خواهشمند باشند که ظریف به میدان ریاست آبدارخانه رهبری وارد شود.این فایل صوتی نشان میدهد که اینان آنقدر باشرفند که ایران را مستقل تر و نیرومند تر و پیشرفته تر از کره جنوبی و ژاپن نشانش میدهند. ایرانی که خودشان تا دیروز ۶۰ در صد و امروز ۷۲ درصد گرسنه دارد و ماهها ست گوشت نخورده. اینان آن قدر باشرفند و خصوصا طیف از بلاشرفترینشان است، که با افتخار می گویند که از لطف دشمنی ما با آمریکا، این کشور صدها میلیارد دلار در سال اسلحه به کشورهای خلیج فارس میفروشد. این فایل صوتی که مختصرش را پیش از این پخش کردند و این چند ساعته اش و ضرباهنگش معنیش سیاست کاری شیطانی ست برای خر کردن ما مردم همیشه در خواب که اتاق فکری و منافع عالیه نظام ضد ایرانی آنرا تهیه دیده است. یکی از مشخصات این فایل صوتی روضه خوانی و بازی با احساسات است و مظلوم نمائی شیعی ظریف! چیز دیگری که در این فایل صوتی شنیدنی ست بیفرهنگی ظریف است و بیفرهنگ تری حاد و حتا ادبیات و لحنی در حد لات بازی آقای سعید لیلاز و آیه و حدیث آوردنشان از قرآن و ادبیات عربی. من و دوستان، استادان پرنده که به شهرهای مختلف میرویم مردم را بسیار هشیار و اینبار مصمم می بینیم. و امیدواریم اتفاقات مهم مثبتی در همین چند روز و هفته ی آینده درتهران شهرهای مختلف و حتا روستاهای ایران بیفتد.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

فایل صوتی ظریف چگونه لو رفت؟

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی پیش‌رو و مترقی اصلاح‌طلبانه کاشته، داشته و درویده‌اند؛ تکاپویی که می‌خواهد

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که

ادامه »