پرونده فساد| امام جمعه موقت تهران

فعالیت‌های اقتصادی امامی کاشانی با پوشش «توانبخشی»

زیتون ـ فریبرز کلانتری: محمد امامی کاشانی، با اینکه  سالهاست امام جمعه موقت تهران است، اما همیشه از پرده‌نشینان سیاست بوده است و هیچ کس وی را در جریانات سیاسی جدی نمی‌گیرد. اما امامی کاشانی در اقتصاد هم مانند سیاست بی سرو صدا حرکت کرده است. سمت متولی مدرسه شهید مطهری نیز کمتر به چشم می‌آید اما موقوفات مدرسه سپه سالار «میرزا حسین قزوینی مشیر الدوله» و وقف نامه ۷۹ صفحه‌ای آن ابعاد این امپراطوری اقتصادی را مشخص می کند.

فعالیت‌های اقتصادی خاندان امامی کاشانی، بیشتر در پوشش یک خیریه انجام شده و تا آنجا گسترش یافته است که بدون شک آنها را می‌توان سلاطین بلامنازع سنگ‌های تزئینی در کشور دانست.

کاشانی و «توان بخشی»

ورود این خاندان به عرصه اقتصادی، از ماجرای تاسیس بنیاد توان بخشی ولیعصر جهت نگهداری و مراقبت از کودکان و بزرگسالان عقب‌مانده ذهنی شروع می‌شود. سرپرست و رییس هیات موسس این بنیاد خیریه، آیت الله امامی کاشانی است. جهت تامین منابع مالی این بنیاد با موافقت وزارت معادن و فلزات وقت و با مساعدت علی گلستانه بهره برداری از سه معدن کشور به بنیاد توان بخشی واگذار می‌شود.

علی گلستانه، قائم مقام معاونت امور معدنی و اکتشاف که از سویی نیز مدیرعامل بنیاد توان بخشی بود، نهایت تلاش خویش را به کار برد تا مدیریت  سه معدن کشور شامل مجتمع معادن دهبید در شهرستان آباده، معدن مرمریت قاسم ذغالی در شهرستان ابرکوه و همچنین معادن خاک نسوز سنگ رود واقع در استان گیلان را به بنیاد واگذار کند.

وزیر وقت صمت، رضا رحمانی در پیام تسلیتی که برای خانواده ابوالقاسم شفیعی فرستاده بود، او را پدر سنگ ایران خطاب کرد. ابوالقاسم شفیعی کسی است که در آن سال‌ها متولی این معادن شده و کلیه امور معادن را به خواهرزاده‌های خود واگذار می‌کند و از طرفی نیز با تاسیس شرکت خصوصی نکوراد، کلیه محصولات سنگ معدن دهبید را به صورت انحصاری و بدون مزایده به شرکت مزبور (نکوراد) واگذار کرده و طی سال‌های متوالی بر همین روال به غارت منابع ملی تحت تولیت امامی کاشانی و داماد وی وحید اشتیاق می پردازد.

با بالا گرفتن شکایات از ابوالقاسم شفیعی، امامی کاشانی، صحن‌علی صالحی را به جای او به عنوان مدیرعامل منصوب می کند. با این حال، علی رغم جابه جایی مدیریت، کماکان معادن دهبید به صورت انحصاری و بدون مزایده و ارزیابی دقیق به شرکت نکوراد واگذار می‌شود.

در این میان، از آن جایی که شخصیت حقوقی بنیاد توان بخشی، به علت غیرانتفاعی بودن بنیاد مذکور، شخصیت غیردولتی است، لذا بر اساس ماده ۲۲ قانون معادن، نمی‌توان پروانه بهره برداری برای بنیاد توان بخشی صادر یا ظهرنویسی ( اینکه دارنده‌ی اسناد تجاری، در پشت سند دستور یا اذن می‌دهد (خطاب به مدیون) که مبلغ سند را به شخص دیگری بدهد.) شود. بلکه می‌بایست با ابطال پروانه بهره‌برداری، صرفا قرارداد استخراج و فروش با بنیاد مذکور منعقد شود که در این صورت نیز باید از طریق واگذاری معدن از روش مزایده عمومی اقدام می‌شد.

با این حال، علی رغم مغایرت‌های قانونی در این واگذاری، مدتها به موسسه بنیاد توان بخشی به روش فوق اجازه بهره برداری داده می‌شود تا از نظر وضعیت حقوقی مشکلات خود را مرتفع کند.

از پرونده ویژه فساد بیشتر بخوانید:

موسسه بنیاد توانبخشی پس از مدتها استفاده و بهره‌برداری غیرمجاز از معادن فوق الذکر جهت رفع موانع قانونی موجود اقدام به تاسیس شرکت تعاونی معدنی بنیاد توانبخشی می‌کند اما این اقدام نیز مغایر قوانین بوده است.

برای واگذاری پروانه بهره‌برداری، مسئولین بنیاد از ارائه ضمانت‌نامه بانکی خودداری کرده و در مقابل چک بنیاد توان بخشی را به جای ضمانت نامه بانکی ارائه می‌کنند که مورد قبول مسولین وزارت معادن و فلزات قرار می‌گیرد.

مسولین بنیاد از همان ابتدای تحویل و تحول معادن، اقدام به تاسیس شرکت خصوصی نکوراد تهران با موضوع فعالیت صادرات کالای مجاز کرده و پیمانکاران فعال در معدن را وادار کردند با شرکت نکوراد قرارداد منعقد کند که طبق این قرارداد اجباری، سنگ‌های درجه یک و ممتاز، انحصارا در اختیار شرکت نکوراد تهران قرار گیرد.

این سنگ‌ها از نظر صادراتی بسیار ممتاز و ارزشمند بوده و سودهای بسیاری را نصیب شرکت نکوراد کرده است.

در این میان پس از مدتی موضع مسولین وزارت معادن و فلزات به یکباره نسبت به بنیاد توان‌بخشی تغییر نموده و کشمکش‌هایی ما بین آنها ایجاد می‌شود که باعث افشای برخی از حقایقی می‌شود.

بابت حق امتیاز پروانه بهره برداری معدن دهبید در مدتی بیش از ۱۲ سال هیچ مبلغی به دولت پرداخت نشده و کلیه اموال منقول و غیرمنقول معدن به این بنیاد با مبلغ ۷۶ میلیون تومان به صورت اقساطی واگذار شده است.

در اینباره مدیر کل ارزیابی وزارت معادن و فلزات انحصارگرایی بنیاد و فروش کلیه سنگهای ممتاز به شرکت خصوصی نکوراد تهران و استفاده از نام معلولان را خلاف قوانین اعلام می‌کند.

پس از آن مقامات معادن استان فارس با بنیاد توان بخشی مکاتبه و خواستار ارسال پروانه بهره‌برداری و اصلاح محدوده بهره‌برداری می‌شوند، اما مقامات بنیاد با آنان همکاری نمی‌کنند.

مسئولین بنیاد توان‌بخشی ترجیح می‌دهند که به جای همکاری و پرداخت حقوق دولتی، به مکاتبه با محمد خاتمی رئیس جمهور وقت بپردازند. خاتمی نیز در نامه‌ای خطاب به اسحاق جهانگیری دستور ملاقات با آیت الله امامی کاشانی و حل مشکلات به وجود آمده را صادر می کند و در عین حال تاکید می‌کند که شخصا قصد دخالت در این مسئله را ندارد. به این ترتیب عملا همچنان این معادن در اختیار این بنیاد باقی می‌ماند.

بابت حق امتیاز پروانه بهره برداری معدن دهبید در مدتی بیش از ۱۲ سال هیچ مبلغی به دولت پرداخت نشده و کلیه اموال منقول و غیرمنقول معدن به این بنیاد با مبلغ ۷۶ میلیون تومان به صورت اقساطی واگذار شده است. حال آنکه فقط درآمد این بنیاد در سال ۷۹ از محل معدن دهبید بیش از ۱۰ میلیارد تومان بوده است.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

11 پاسخ

 1. ” ایشان ثروت و قدرت خویش را توان میبخشند ، پس به معنی واقعی توانبخشی میکنند ، خداوند نعمت بی همانند این روحانیان را از ملت ایران نگیرد امیدوارم به پاس حضور همیشگی ودرصحنه بودن همین ملت که همیشه دست بوس روحانیون خویش بوده اند خداوند توفیقی دهد تا تک تک آنها هم روحانی شوند چون ظاهرا توانبخشی به این سبک شغل شریف وپر درآمد ست. راستی اگر این روحانیون عزیز نبودند چه کسی مردم تشنه خرافات را سیراب میکرد؟

 2. خوب الکی که حجت اسلام و آیت الله نشده ا‌ند. قران را میدانند و میتوانند که سوره‌ها را به هم اتصال بدهند و نتیجه گیری کنند. احادیث صحیح اندر صحیح را هم از حفظ هستند. این مملکت و ثروتش حق ایشان و خانواده است. به قول یک استاد نو اندیش دینی در این موارد نگاه دگریی باید کرد، و واژه‌ها را باید شست. یا میشود رفت سراغ خدا گر چه به قول ابوی ایشان به هر دردی نمیخورد. یا به قول یک استاد دین پژوه ما در این موارد باید همانند کرونا رفتار کرد یعنی به خاک افتاده و سجده کنیم چون از ماست که بر ماست. به هر حال مشکل کشور ما فساد، بی‌کفایتی و این دزدان نیستند بلکه ترامپت و بن سلمان و آن یابو هستند که نمیگذرند کشور ما مثل کوبا بهشت برین شود.

  1. ” عاقبت مردمی که در آرزوی مفت خوری (آب مجانی ، برق مجانی، نفت مجانی ، گاز مجانی، خط واحد مجانی،)
   باشند بهتر از این نمیشود بگذار از مواهب این نمایندگان خدا لذت ببرند حسود نباش کسی را میشناسم که وقتی جوان بود و امام آمد از شغلش در کارخانه آزمایش استعفا داد چون ایمان داشت امام که بیاید نه تنها بیشتر چیزها مجانی میشود بلکه با پول نفت ماهیانه نیازی به کارکردن ندارد البته داستانش را یکی از همکاران سابقش برایمان تعریف کرد..) سزای ملت تن پرور مفتخور همین حکام توان بخش هستند “

  2. جناب علی سون

   البته به بیان خودتان یک بی‌دین (ولی نه ضد دین) هستید –ذیل مقاله “تاملی در چگونگی و چرایی ظهور و تکامل تشیع تاریخی” نوشته آقای یوسفی اشکوری — اما لااقل آزاده باشید…

   در مباحث بطور جدی شرکت کنید…از هر کسی گوشه و کنایه ناقص و نادرست بکار بگیرید لوث مباحث است…

   اگر خسته شده اید و توان دنبال کردن مباحث را ندارید سکوت کرده به مطالعه بیشتر بپردازید…مجبور نیستید پای هر مقاله ای یادداشت سخیف بگذارید…

   1. با سلام. قربانت گردم، چه بحث جدی در مورد دزدی‌های یک مشت شیخ اسلام و آیت الله‌ها و آقا زاده‌ها میتوان کرد. بردند و خوردند، زندگی و مملکت ما را به باد دادند. حالا شما تجویز میفرمأید که بنده خفه خون گرفته و آیت الکرسی بخوانم.

   2. با سلام. قربانت گردم، چه بحث جدی در مورد دزدی‌های یک مشت شیخ اسلام و آیت الله‌ها و آقا زاده‌ها میتوان کرد. بردند و خوردند، زندگی و مملکت ما را به باد دادند. حالا شما تجویز میفرمأید که بنده خفه خون گرفته و آیت الکرسی بخوانم.

    1. جناب علی سون
     بحث سیاسی یک چیز است بحث اعتقادی و نظریات فلسفی و دینی چیز دیگری است…اگر بخواهید این دو را بهم ربط بدهید بحث حتما جدی باید تلقی شود…

     1. جناب مرادی. همانگونه که اگاهید در کشور ما همه این‌ها با هم ادغام شده و تفکیک آن ملزم به اصلاح ساختاری است. در جایی خواندم که: صدمه‌ای که دینداران به دین میزنند هیچ بی‌دینی نمیتواند بزند. موفق باشید

 3. دوران تاریخی ۱۴۰۰ ساله در و با این ۴۰ و اندی ساله ٬به پایان خواهد رسید.این قانون روند تکاملی تاریخ است و نه نظر یا عقیده ئی شخصی.انچه در این ۴۱ ساله و این چند سال اخیر از دزدی ها و غارت مشتی روضه خوان در ایران از این سرزمین و مردمش ٬منتشر شده و میشود٬نشان از چگونگی بخش پایانی داستان ۱۴۰۰ ساله دارد.
  محمد رضا قشر و طبقه وسیع زاغه نشینان ٬ لمپنها ٬ سیل عظیم بیکاران و فقرا و مستمندان را بحال خود گذاشته و رها کرده بود و این در حالیست که خمینی درست از این طبقه بعنوان ارتش و نگهبان نظامش ٬بهره های طلائی برد و میبرند.
  امروز ایرانیان بیشتر و بیشتر هویت و ماهیت اسلام ٬ نه اسلامی را که مانند مرحوم طالقانی ها ٬بدان معتقد بودند..بلکه اسلام خمینی و دار و دسته اش را که این سرزمین و ایرانیان را بدین روزگار تباه کشانده اند..و مملکت را غارت کردند٬غارتی که در ۴۰۰ ساله اخیر این مرز و بوم سابقه ندارد…ایرانیان میروند تا خاک این سرزمین را از هرچه اثار اسلامی ست..پاک نمایند.از هزاران مسجد ش گرفته تا مقبره های ده خرمن طلا و نقره …و هزاران امام زاده هایش..هر انچه از اسلام عربستان سعودی باقیست بر خاک این سرزمین..ایرانیان تا این اثار تاریخی اسلامی را با خاک یکسان نکنند و خاک سرزمینشان را پاکیزه از این بختک سیاه ۱۴۰۰ ساله که تمامی عقب ماندگی ها و گرفتاری ها و تاریکی های ما و کشورمان نتیجه انیهاست..هرگز رها و ازاد و پاک نخواهیم شد و نخواهند شد.ما سالخوردگان٬ امروز یا فردا منتظر ان میهمان ناخوانده ای هستیم که در خواهد زد..اما نسل جوان ٬نسل امروز ..جوانان غیرتمند ایران اگاه شده اند که تا همه گونه پیوند و اثار این دین غریب از روی خاک این سرزمین پاک نگردد..رسیدن به سرافرازی٬ سعادتمندی و ازادی نا ممکن است

  1. یعنی مساجد تاریخی اصفهان, شیراز, تبریز و و و که گاهی بالای هزار سال قدمت دارند را هم باید با خاک یکسان کرد؟ اینهمه آثار دینی رو کوبید تا ” از عربستان ” پاک کنید این خاک رو؟
   داعش هم چنین فکر میکرد برادر.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

پرونده فساد| امام جمعه موقت تهران

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی و ثبات سیاست گذاری را در سطح جهان را ارزیابی سنجیده

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »

(در حاشیه مناظره داریوش محمدپور و آرش جودکی در  برنامه پرگار بی‌بی‌سی؛ اسلام‌هراسی یعنی چه؟) یکی از جدی‌ترین مولفه‌هایی که بعضی

ادامه »