طرح جدید پلیس فتا: محجبه شدن سلبریتی‌های اینستاگرام

زیتون– طی روزهای گذشته برخی از کاربران پر مخاطب اینستاگرام به صورت ناگهانی و هماهنگ٬ عکس و ویدئو‌های با حجاب کامل منتشر کردند.

اکثر این افراد که از طریق انتشار عکس‌ها و ویدئوهایی خاص٬ در بین کاربران ایرانی اینستاگرام مشهور شده بودند٬ به تبلیغات رو آورده بودند.

آن‌ها معمولا ظاهری متفاوت از نرم‌های تبلیغ شده توسط جمهوری اسلامی داشتند و تصاویری از میهمانی‌ها و …. را منتشر می‌کردند.

اما به ناگهان همگی تصاویر بدون حجابشان را حذف و تاکید کردند که در طرح «سالم سازی فضای مجازی» به صورت «داوطلبانه» شرکت کرده‌اند.

تصاویر جدید این افراد با حجاب است و در صفحه‌های شخصی‌شان در اینستاگرام قید شد که «تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران» هستند.

همزمان تاکید قوه قضاییه برای فیلتر اینستاگرام نیز افزایش یافته است.

۱۲ دی ماه جواد جاویدنیا٬ سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه از وجود حکم قضایی برای فیلترینگ شبکه اجتماعی اینستاگرام خبر داد.

او تاکید کرد که هم‌اکنون دستور قضایی برای فیلتر این سرویس داریم و نظر اکثریت شورای عالی فضای مجازی و دیگر تصمیم‌گیران نیز مبنی بر فیلتر شدن این سرویس است.

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی ادامه داد: «طبق مصوبات شورای عالی فضای مجازی ترافیک اینستاگرام از یک سطح بالاتر نباید می‌رفت که متأسفانه فراتر رفت و از طرفی براساس مصوبات این شورا باید دولت برای فعالیت این شبکه در کشور مجوز دولت پس از التزام این شبکه اجتماعی به قوانین کشور و انتقال سرورها به داخل کشور مجوز صادر می‌کرد که این کار هم انجام نشده‌است.»

این مقام دادستانی گفت که «در حال حاضر دستگاه قضایی می‌تواند به صورت یک‌طرفه با توجه به انجام نشدن مصوبات شورا اقدام کند اما فعلاً منتظر اجماع نظر در این زمینه هستیم؛ ولی اگر صبر کردن فایده نداشته باشد دستگاه قضایی تصمیم لازم را خواهد گرفت.»

اردیبهشت ماه امسال نیز صفحه اینستاگرام شماری از مربیان رقص و ورزشکاران زن در ایران بسته شد. 

در صفحه اینستاگرام این افراد پستی مبنی بر بسته شدن آن «با دستور قضایی» منتشر و دیگر مطالب آن‌ها پاک شد.

آن زمان کمال هادیانفر٬ رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا)٬ سوم اردیبهشت ماه گفت که نیروهای ویژه پلیس مشغول بررسی ۵۱ هزار صفحه اینستاگرام هستند که به گفته او «محتوای مستهجن و مبتذل» دارند.

اینستاگرام برعکس توییتر و تلگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی در ایران فیلتر نیست. و تا کنون نیز خبری مبنی بر همکاری صاحب اپلیکیشن اینستاگرام٬ فیس بوک٬ با مقامات قضایی ایران منتشر نشده اس

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب