زیتون– دادگاهی در بحرین تابعیت هشت شهروند شیعه این کشور را به جرم «جاسوسی برای ایران» سلب کرد.
بحرین حدود ده روز پیش تابعیت عیسی قاسم، رهبر شیعیان این کشور، را به اتهام «فرقه‌گرایی و ترویج خشونت» لغو کرده بود، اقدامی که واکنش تند جمهوری اسلامی را به دنبال داشت.
دادگاه بحرین گذشته از سلب تابعیت این هشت نفر، شش تن از آنها را به حبس ابد محکوم کرده؛ واحد مرکزی خبر، گزارش داد که دو نفر دیگر را نیز به ۱۵ سال زندان محکوم کرده است. 62CDC86D-E644-42C6-87D1-CDFD69422180_w640_r1_s_cx0_cy7_cw0
تلویزیون العالم به نقل از یک منبع قضایی بحرین می‌افزاید که این افراد جز جاسوسی برای ایران، به خاطر «پیوستن به گروه‌های تروریستی، داشتن اسلحه، مهمات و مواد منفجره و آموزش دیدن برای استفاده از آنها» محکوم شده‌اند.
بحرین سال‌هاست که جمهوری اسلامی ایران را به تلاش برای برهم زدن امنیت این کشور از طریق حمایت مسلحانه و مالی از شیعیان بحرینی متهم می‌کند.
در این مدت، ده‌ها شهروند شیعه این کشور به اتهام اقدامات تروریستی با حمایت سپاه قدس جمهوری اسلامی دستگیر و محاکمه شده‌اند.
جمهوری اسلامی این اتهامات را همواره رد می‌کرد، اما پس از سلب تابعیت عیسی قاسم، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در موضع‌گیری‌های جداگانه‌ و تند وعده نابودی حکومت بحرین را دادند. مواضعی که از سوی علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین الملل آیت الله خامنه ای تایید شد.
رهبر جمهوری اسلامی، هم «تعرض» حکومت بحرین به شیخ عیسی قاسم را نشانه‌ «بلاهت» حکومت این کشور دانست و گفت که این مسئله به معنای برداشتن مانع از مقابل «جوانان حماسی و پرشور بحرین» برای انجام هر اقدامی در مقابل حکومت است.

 

بازگشت به صفحه اول