کاهش ۵۰ درصدی مصرف گوشت قرمز در بین خانوارهای ایرانی

منصور پویان رییس شورای تامین دام کشور از کاهش تقاضا برای خرید گوشت قرمز در کشور خبر داد و گفت: «خرید گوشت قرمز کاهش ملموسی دارد و میزان مصرف در ایام نوروز و رمضان نسبت به سال‌های گذشته کاهش چشم‌گیری پیدا کرده است. در سال‌های گذشته اگر خانواری برای ایام نوروز ۱۰ کیلو گوشت خریداری می‌کرد در سال جاری میزان خرید خود را نصف کرد.»

این فعال اقتصادی با اشاره به میانگین قیمت دام سبک، افزود: «در ابتدای سال قیمت دام شیب تندی به خود گرفت اما بعد از گذشت یک هفته قیمت آن به زیر کیلویی ۷۰ هزار تومان رسید چراکه میزان عرضه افزایش پیدا کرد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که این قیمت جبران هزینه‌های تولید را نمی‌کند.»

رییس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه در ماه‌های آینده دامداران با کم‌آبی و خشکسالی مواجه خواهند شد، افزود: «حدود ۴ میلیون راس بره نر آماده کشتار از سال گذشته در دست دامداران باقی مانده است که باید به این میزان دام زایش‌های زمستان و بهار را نیز اضافه کنیم. از دولت انتظار داریم در راستای سیاست‌های حمایتی، مجوز صادرات دام سبک را صادر کند تا دامداران متضرر نشوند.»

پوریان میزان مصرف گوشت قرمز در کشور را کاهشی دانست و افزود: «وزیر کشاورزی در سفر به استان‌های ایلام و کهگیلویه و بویراحمد از نزدیک میزان دامی که در دست عشایر مانده است را مشاهده کرد از این‌رو مجوز صادرات ۲۵۰ هزار راس دام سبک را دادند اما در عمل ۴۰ هزار دام صادر شد و مجوز صادرات دام را به بهانه تنظیم بازار گوشت لغو کردند.»

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام با بیان اینکه مجوز واردات گوشت به بهانه بالا رفتن قیمت گوشت در بازار داده شد، تصریح کرد: «در حال حاضر دولت مجوز واردات ۱۰ هزار تن گوشت را داده است پس نیاز به خرید حمایتی کاهش پیدا می‌کند از این‌رو انتظار داریم که مسیر صادرات هموار شود که انگیزه تولیدکنندگان برای تولید از بین نرود.»دبیرکل سازمان ملل خواهان تحقیق درباره کشتار غیرنظامیان اوکراینی شد

دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار تحقیق منجر به پاسخگویی درباره کشتار غیرنظامیان اوکراینی در شهر بوچا شد. مقام‌های شهر بوچا در نزدیکی کی‌یف گفتند نیروهای روسیه هنگام عقب‌نشینی بیش از ۳۰۰ غیرنظامی را کشتند و در این کشتار دست‌کم ۵۰ نفر را با شلیک گلوله به مغز اعدام کرده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفت از تصاویر غیرنظامیان کشته شده در شهر بوچا به شدت شوکه شده و خواستار تحقیقات مستقلی است که به پاسخگویی موثر در قبال این کشتار منجر شود.

بنابر گزارش‌ها، نیروهای روسی بیش از ۳۰۰ غیرنظامی را پیش از عقب‌نشینی خود از شهر بوچا در نزدیک کی‌یف کشته‌اند. برخی گزارش‌ها تعداد کشته شدگان بسیار بیشتر عنوان کردند و گفتند که نیروهای روسیه فقط در یک مورد ۴۱۰ نفر را در یک گور دسته جمعی دفن کرده‌اند.

همزمان ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، نیز ابعاد کشتار غیرنظامیان به دست نیروهای روسیه را بسیار گسترده توصیف کرد و گفت که صدها نفر از جمله غیرنظامیان در بوچا و شهرهای دیگر استان کی‌یف کشته شده‌اند.

زلنسکی افزود که از آنگلا مرکل صدراعظم سابق آلمان و نی‌کولا سارکوزی رییس‌جمهور سابق فرانسه دعوت می‌کنم به شهر بوچا بیایند تا ببینند ۱۴ سال امتیاز دادن به روسیه منجر به چه چیزی شده است.عراق به مسافرانی که واکسن برکت زده‌اند اجازه ورود نمی‌دهد

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، هما، در اطلاعیه‌ای آخرین مقررات سفر به کشور عراق را اعلام کرد و می‌گوید که مسافران ایرانی باید یکی از واکسن‌های «مورد تایید عراق» را زده باشند.

شرکت هما می‌گوید مسافران بالای ۱۲ سال تنها ۱۴ روز بعد از دریافت آخرین نوبت واکسن‌های مورد تایید عراق شامل «فایزر، مدرنا، آسترازنکا، جانسون، سینوفارم و سینوواک» می‌توانند به شرط منفی بودن تست کرونا در محدوده ۷۲ ساعت پرواز، به عراق سفر کنند.

در میان واکسن‌های یاد شده، نامی از واکسن‌های تولید ایران نیست.

تاکنون هیچ کدام از واکسن‌های تولیدی ایران برای ویروس کرونا تاییدیه بین‌المللی نگرفته‌اند با این حال جمهوری اسلامی از آبان‌ پارسال واردات واکسن‌های خارجی را متوقف کرده است.


خبرهای روزهای گذشته را اینجا بخوانید.

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

مطالب دیگر

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب