زیتون– اولین نامزد رسمی اصلاح‌طلب برای انتخابات ۱۴۰۰ با شعار «می‌آیم برای استقرار دموکراسی در ایران» اعلام حضور کرد.

مصطفی تاجزاده٬ فعال سیاسی اصلاح طلب و زندانی سیاسی سابق٬ امروز رسما اعلام کرد که برای انتخابات پیش روی ریاست جمهوری نامزد خواهد شد.

خبر اعلام آمادگی مصطفی تاجزاده برای انتخابات پیش رو دوشنبه هفته پیش منتشر شده بود که با توییتی از او٬ رسما تایید شد.

امروز (یکشنبه) اما این خبر با اعلام شعارها و برنامه‌های او صورت جدی‌تری به خود گرفت.

در بیانیه تاجزاده با تاکید بر «ناتوانی حکومت در تطبیق خود با تحولات ملی و جهانی، انباشت مشکلات و نارضایتی و ناامیدی عمومی نتیجه سانسور اندیشه‌ها، حذف شایستگان و ترجیح فضای امنیتی و نظامی‌گری بر فضای آزاد و رقابتی‌ است.»

به نوشته تاجزاده این‌ «وضعیت اسفبار» سرنوشت محتوم ملت ایران با فرهنگ غنی، تمدن کهن، موقعیت ژئوپلیتیک، منابع سرشار مادی و تحصیل‌کردگان فراوان نیست و بهبود آن در گروی بازگشت حکومت به مردم، اولویت‌دادن به دانش و توانایی، به‌جای سرسپردگی، گفت‌وگوی آزاد و آشتی با خود و با جهان است.

او که خود را شهروندی از تبار «مشروطه‌خواهان و اصلاح‌گران» معرفی کرده است٬ در بخشی دیگر از این بیانیه نوشته است که «برای تغییر و برای اصلاحات ساختاری٬ رویکردی و رفتاری» وارد میدان انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود.

او همچنین تاکید کرد که قصد دارد تا با «احیای اصول جمهوریت، قطار مدیریت میهن در ریلی قرار گیرد که شکاف بین اختیارات و مسئولیت برطرف شود.»

این نامزد انتخابات پیش رو همچنین وعده داده که از حقوق کارگران و معلمان دفاع کند و هر که «شناسنامه ایرانی دارد، مالیات می‌دهد و حق رای دارد، صرف‌نظر از عقاید و سلایقش، از حقوق کامل شهروندی بهره برد.»

تاجزاده همچنین وعده رفع تمام اشکال تبعیض از زنان را در این بیانیه داده است.

این زندانی سیاسی سابق در ادامه با ممکن خواند «لغو همه تحریم‌ها» وعده داد که «با تنش‌زدایی و عادی‌سازی روابط با آمریکا و گسترش مناسبات با همه‌ی کشورها از چین و روسیه تا اروپا و هند» کاری می‌کند که بانک‌های جهانی با دسته‌بندی ایرانیان در ردیف تروریست‌ها، آنان را از حقوق مسلّم خویش در دادوستد آزاد با جهان محروم نکنند.

او در بخشی دیگر از این بیانیه نوشته است: «می‌آیم تا با جلب همکاری رهبر، اصلاح قانون‌اساسی ممکن شود؛ رهبری دوره‌ای و انتخابی شود؛ صداوسیما چندصدا و تاسیس شبکه‌های خصوصی ممکن شود؛ استقلال و بی‌طرفی دستگاه قضایی نهادینه گردد؛ نهادهای موازی در نهادهای قانونی ادغام شوند و آزادی انتخابات تضمین شود تا هر شهروند وفادار به استقلال و یکپارچگی ملی و سرزمینی ایران و ملتزم به قانون، بتواند نامزد شود و در اداره میهن سهیم گردد.»

اعلام نامزدی در انتخابات پیش رو اما آخرین خندق پیش از تایید صلاحیت شورای نگهبان برای اعلام نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نیست.

سد تایید مجمع عمومی اصلاح طلبان

پیش‌تر سخنگوی مجمع عمومی اصلاح طلبان اعلام کرده بود که اگر کسی چه به صورت فردی چه به صورت حزبی حمایت ده عضو را کسب کند، به عنوان نامزد احتمالی معرفی می‌شود. نامزدهای احتمالی در صورت کسب حمایت یک سوم از اعضای مجمع که ۴۶ نفر هستند، برای ارائه برنامه به مجمع فراخوانده می‌شوند و در صورتی که موفق به کسب رای مثبت دو سوم اعضای مجمع شوند، به عنوان یکی از نامزدهای نهایی جبهه اصلاح طلبان معرفی خواهد شد.

عصر امروز در جلسه‌ای مصطفی تاجزاده برنامه‌های خود را به مجمع عمومی اصلاح طلبان ارائه خواهد کرد. تنها پس از آنکه برنامه‌های او برای اداره دولت پیش رو مورد تایید حداقل دو سوم اعضای این مجمع قرار گیرد٬ تاجزاده به صورت رسمی نامزد انتخابات اصلاح طلبان خواهد شد.

هرچند که او پیشتر تاکید کرده بود «بدون تایید مجمع عمومی اصلاح طلبان در این انتخابات نامزد نخواهد شد.»

بازگشت به صفحه اول