۰۳ اسفند ۱۳۹۹

🍃 زنده| بهنام محجوبی کشته شد

 بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی به مناسبت در گذشت حمزه فراهتی

جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی طی بیانیه‌ای درگذشت حمزه فراهتی را به بازماندگان او تسلیت گفتند.

امضا کنندگان این بیانیه ضمن تاکید براینکه «حمزه فراهتی را از یاد نمی‌ کاهیم»٬ ادامه دادند: «حمزه فراهتی زندانی سیاسی دو رژیم بود و بعد رهایی‌ از زندان شاه، همراه دو زندانی سیاسی جان باخته سعید سلطانپور و مهرداد پاکزاد در کمیته‌ای با حضور زنده یاد منصور خاکسار برای کارزاری گسترده در اروپا علیه جنایات ساواک رژیم شاه سهم موثری بر دوش گرفت. او اوایل دهه شصت ناچار از مهاجرت شد و کشور را ترک گفت. حمزه حتی وقتی هم با بیماری دست به گریبان می‌شد، در خلق و خوی خاص خود یعنی مهربانی، دوستی و مهر ورزیدن در حق بیشمار دوستدارانش پابرجا می‌ماند. حمزه هیچ دوست قدیمی را از دست نداد بلکه تا پایان عمر بر تعداد آنها افزود.»

ادامه این بیانیه به همراه نام امضا کنندگان را اینجا بخوانید.بهنام محجوبی کشته شد

هنام محجوبی،‌ درویش زندانی، که هفته گذشته در پی وخامت جسمی و رسیدگی دیرهنگام در زندان اوین به بیمارستان منتقل شده بود، روز یکشنبه جانش را از دست داد. نزدیکان بهنام محجوبی خبر جان‌باختن او را نخستین‌بار روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن اعلام کرده بودند اما مقام‌های بیمارستان لقمان این خبر را امروز تایید کردند.

گزارش‌ها حاکی‌ست با شدت گرفتن انتقاد و واکنش‌ها به تشدید وخامت جسمی این زندانی سیاسی، روند درمان او تحت نظارت و کنترل پزشکان مورد تایید نهادهای امنیتی قرار گرفته بود. این مساله با اعتراض نزدیکان او مواجه شد.

همچنین حین بستری او در بیمارستان «لقمان»، ملاقات مادر و همسر محجوبی نیز به صورت بسیار محدود صورت گرفت.

ابراهیم الله‌بخشی،‌ درویش گنابادی و زندانی سیاسی سابق که گزارش‌ وضعیت محجوبی را طی روزهای گذشته منتشر می‌کرد، در صفحه توییترش نوشته بود که به پزشک معتمد خانواده اجازه حضور در روند درمان داده نشد و بستگان محجوبی نیز اعتمادی به پزشکان بیمارستان ندارند.وزارت کشور خواستار انحلال جمعیت امام علی شد

جمعیت امام علی طی بیانیه‌ای اعلام کرد که وزارت کشور خواستار انحلال جمعیت امام علی شد.

در این اطلاعیه آمده است که «بر اساس ابلاغیه واصله، وزارت کشور دادخواست انحلال جمعیت امام علی را در مرجع قضایی مطرح کرده که موعد رسیدگی آن ۱۲ اسفندماه سال جاری تعیین شده است.»

به گفته جمعیت امام علی، «قرارگاه ثارلله سپاه پاسداران» به عنوان شاکی پرونده، به مدیر این بنیاد اتهام «توهین» به رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی و «اقدام علیه امنیت ملی» زده است.

از ابتدای سال جاری جمعیت امام علی از سوی نهادهای امنیتی مورد فشار قرار گرفته بودند.

اول تیرماه امسال شارمین میمندی‌نژاد، موسس٬ مرتضی کی‌منش مسئول رسانه‌ای بازرس علی‌البدل این نهاد بازداشت شدند. همچنین دفتر مرکز این تشکل غیر دولتی نیز پلمپ شد.

جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی که یک موسسه خیریه غیردولتی در ایران است.

بیشتر بخوانید: جمعیت امام رضا آماده برای میراث‌خواری جمعیت امام علیتجمع معترضان همزمان به سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران

همزمان با دیدار رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران شماری از معترضان مذاکره هسته‌ای بیرون ساختمان سازمان انرژی اتمی در امیرآباد تهران تجمع کردند.

گروسی که دیروز وارد تهران شد امروز در حال دیدار با مقامات ایران است و قرار است با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه هم دیدار داشته باشد.

معترضان بیرون ساختمان سازمان انرژی اتمی شعار می‌دانند “بازرسان جاسوس اخراج باید گردند.” بیش از ۱۲ هزار و ۴۰۰ قطعه پرنده در تالاب میانکاله و خلیج گرگان تلف شدند

حسینعلی ابراهیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران خبر داد که با ادامه تلفات مشکوک پرندگان مهاجر آبزی، شمار پرندگان تلف شده در تالاب میانکاله و خلیج گرگان از ۱۲ هزار و ۴۰۰ قطعه گذشته است.

ابراهیمی با بیان اینکه تلفات غیرعادی پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله از ۲۳ روز قبل آغاز شده است، گفت که طی روز شنبه لاشه ۷۲۱ قطعه پرنده از سطح خلیج گرگان و میانکاله جمع آوری شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت که به این ترتیب تا پایان روز شنبه دوم اسفند ماه بیش از ۱۲ هزار و ۴۲۹ بال پرنده مهاجر در تالاب میانکاله تلف شده‌اند.

ابراهیمی افزود که بیشتر گونه‌های تلف شده از نوع چنگر معمولی، فلامینگو و مرغابی هستند و عملیات پایش و جمع آوری لاشه‌ها توسط چندین گروه با قایق، تراکسور، نوعی قایق ویژه تردد در لجنزارها است، تراکتور و به صورت پیاده در ضلع شرقی و جنوبی تالاب و خلیج انجام می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران و همچنین مدیرکل دامپزشکی این استان در آغاز تلفات مشکوک پرندگان، اعلام کرده بودند که نمونه‌برداری از لاشه پرندگان برای تعیین دلیل مرگ آنها انجام و به آزمایشگاه مرجع در تهران ارسال شده است.

با این حال با گذشت سه هفته تاکنون دلیل قطعی تلفات مشکوک پرندگان در تالاب میانکاله و خلیج گرگان اعلام نشده است.تانکر حامل ۴۴ میلیون لیتر بنزین ایران «مخفیانه» به ونزوئلا رسید

یک شرکت ردیابی نفتکش‌ها گزارش داده محموله ۴۴ میلیون لیتری بنزین جمهوری اسلامی که به صورت «مخفیانه» به ونزوئلا ارسال شده بود، روز شنبه دوم اسفند به بندر ال پالیتو رسید.

شرکت ردیابی نفتکش‌ها، تانکر ترکرز، با انتشار توئیتی گفته است این شرکت برای شش هفته محموله یاد شده را که توسط نفتکش «فارست» حمل می‌شد، زیر نظر داشته است.

بر اساس این گزارش، دو نفتکش فاکسون و فورچون ایران نیز قبل از نفتکش فارست با محموله بنزین به ونزوئلا رسیده بودند.درخواست حکم اعدام برای متهم به نوشیدن مشروبات الکلی

نماینده دادستان خواستار صدور حکم اعدام برای خلبان بازنشسته‌ای شده است که مشروبات الکلی نوشیده است.

به گزارش خبرگزاری رکنا، این مرد ۷۳ ساله به «اتهام شرب خمر و رانندگی در حال مستی» در تهران بازداشت شده است و چون قبلا سه بار به «اتهام شرب خمر بازداشت شده»، مقام‌های قضایی خواستار صدور حکم اعدام برای او هستند.

بر اساس ماده ۱۳۶ قانون مجازات اسلامی، «هرگاه کسی سه بار مرتکب یک نوع جرم موجب حد شود و هر بار حد آن جرم بر او جاری گردد، حد وی در مرتبه چهارم اعدام است».

بر اساس این گزارش او در جلسه دادگاه گفته است در دفعات قبل که بازداشت شده، «هر بار شلاق خورده است».

او اتهام نوشیدن مشروب برای چهارمین بار را رد کرده و گفته است «به زور از من تست الکل گرفته شد».

تیرماه امسال نیز یک زندانی به اتهام «نوشیدن مشروبات الکلی»، در زندان مرکزی مشهد اعدام شد.

صدور حکم اعدام برای این زندانی بازتاب منفی گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت ولی اداره کل دادگستری استان خراسان رضوی در اطلاعیه‌ای از صدور و اجرای حکم اعدام برای این فرد دفاع کرد.


خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول

نظر وارده در این یادداشت لزوماً دیدگاه زیتون نیست

دسته بندی‌های مطلب: پخش زنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.