پرونده ویژه | شلیک به آسمان ۸

از «گردن باریکتر از مو» تا «کشتیم خوب کردیم که کشتیم»

 زیتون ـ محمدرضا سرداری: در امتداد تقویت فرضیه شلیک عمدی به پرواز پی اس ۷۵۲ اوکراین، دولت‌های درگیر در این پرونده شواهد تازه‌ای برای اثبات این فرضیه ارائه کرده‌اند. در همین راستا به نظر می‌رسد تداوم تحقیقات و ارائه مستندات صبر مقامات نظامی، دولتی و قضایی جمهوری اسلامی را نیز لبریز کرده و در پاره‌ای مواقع واکنش‌های پرخاشگرایانه و عصبی آنان را به دنبال داشته است. به نظر می‌رسد مسئولان درگیر در این پرونده انتظار داشتند تا پس از گذشت یک سال و وعده پرداخت غرامت به خانواده ها و کشور اوکراین، این ماجرا فیصله یابد.

اما شرایط گویای آن است که گذشت زمان به ضرر جمهوری اسلامی به ویژه مسئولان سپاه و سازمان هواپیمایی کشوری پیش رفته و مستندات برای اثبات نقش آفرینی عمدی آنان در این فاجعه هوایی روز به روز بیشتر می‌شود.

ماجرای فایل صوتی ظریف چه بود؟

چندی پیش شبکه سی‌بی‌اس کانادا اعلام کرد که دولت و نهادهای اطلاعاتی این کشور در حال بررسی یک فایل صوتی هستند که در آن محمدجواد ظریف در نشستی برای افرادی که هویت آنان نامعلوم است درباره عمدی بودن شلیک به هواپیما صحبت می کند. در این فایل که گفته شده در ماه نوامبر بدست مقامات کانادایی رسیده، صدای منسوب به ظریف گفته است که برای توضیح دلیل شلیک به هواپیما هزاران دلیل وجود دارد. از جمله آن که گفته شود چند نفوذی دست به این اقدام زده اند که «غیر محتمل» نیست. به گفته این صدا، مقامات عالی رتبه دولتی و نظامی جمهوری اسلامی هرگز اجازه نخواهند داد حقیقت در این زمینه افشا شود زیرا در این صورت درها به سوی سیستم دفاعی کشور باز خواهد شد.

پیش از این که رسانه کانادایی از وجود چنین صوتی پرده برداری کند؛ معاون وزیر امور خارجه اوکراین در گفت و گویی با بخش فارسی رادیو فردا از کم کاری دولت کانادا در این پرونده انتقاد کرده بود. به گفته وی همکارانش بویژه آنانی که در بخش جنایی پرونده تحقیق می‌کنند؛ از دولت کانادا انتظارات بیشتری دارند و می‌خواهند تا این دولت درباره استعلام‌ها و پیشنهادات اوکراین سرعت عمل بیشتری بخرج دهند. پس از افشای فایل صوتی منتسب به ظریف این مقام اوکراینی بار دیگر اعلام کرد که دولت اوکراین همچنان پیگیر تحقیقات جنایی در این پرونده است و برخلاف آن چه که صدای منسوب به «ظریف» در آن فایل صوتی گفته روشن خواهد شد در آن شب چه اتفاقی روی داده و جامعه بین‌المللی اجازه نمی‌دهد حقیقت، زندگی شخصی انسان‌ها و امنیت هوانوردی قربانی منافع شخصی یک گروه شود.


وجود چنین صوتی طبق معمول از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی تکذیب شد. به گفته خطیب‌زاده بسیاری از حرف‌های منتسب به ظریف از اساس با ادبیات وی سازگاری نداشته و ادعای وجود چنین نواری خلاف واقع است. خود ظریف نیز در توئیتی به زبان انگلیسی فایل منتسب به خویش را جعلی خواند و همچنان بر رخ دادن خطای انسانی تاکید کرد. با این حال پیام اخوان استاد حقوق بین الملل دانشگاه تورنتو و عضو دیوان دائمی داوری لاهه در گفت و گویی با شبکه سی بی اس کانادا اظهارات جواد ظریف در این فایل را بسیار با اهمیت توصیف کرده و معتقد است اظهارات وی در واقع اظهارات وزیر امور خارجه کانادا که گفته بود ایران در پروسه تحقیقات برای حقیقت‌یابی قرار ندارد را تایید می‌کند. وی همچنین به این شبکه گفته است که تحقیقات درباره این پرونده به تدریج به فاز دوم خویش نزدیک می‌شود و پس از گذشت یک سال از زمان ایران برای انجام تحقیقات فنی، اینک نوبت جامعه بین‌المللی است که درباره اعتبار این تحقیقات داوری و نظر خویش را اعلام کند.

توپ این بار در زمین دولت است
یکی از شگفتی‌های اخیر پرونده پرواز پی اس ۷۵۲، برجسته تر شدن نقش دولتمردان جمهوری اسلامی بجای مقامات سپاه  و عاملان اصلی شلیک به هواپیما است. حال که نام ظریف به خاطر افشای فایل صوتی اش بر سر زبان ها افتاده؛ تورج دهقانیِ زنگنه، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، نخستین مقام رسمی که شلیک به هواپیما را از اساس تکذیب کرد؛ به روزنامه شرق گفته است شب حادثه «هماهنگی در سطح عالی وجود داشته است». وی سپس توپ را به زمین دولت انداخته و با استناد به سخنان حاجی‌زاده، فرمانده هوا و فضای سپاه گفته که باید از سازمان هواپیمایی کشوری خواسته می‌شد تا آسمان کشور بسته شود. حاجی زاده نیز در نخستین سخنان خویش پس از پذیرش مسئولیت شلیک به هواپیما، دولت و شورای عالی امنیت ملی را خطاب قرار داد و گفت از آنان خواسته شده بود تا فضای کشور را «کلیر» کنند.

یکی از شگفتی‌های اخیر پرونده پرواز پی اس ۷۵۲، برجسته تر شدن نقش دولتمردان جمهوری اسلامی بجای مقامات سپاه  و عاملان اصلی شلیک به هواپیما است.

به گفته زنگنه، آسمان قرار نبوده ممنوع اعلام شود «اصلا مگر سازمان هواپیمایی کشوری قادر به بستن آسمان بود؟ باید از سازمان هواپیمایی کشوری درخواست کنند.» اما بلافاصله می گوید:« سازمان (برای بستن فضای کشور) از هیات دولت می‌خواهد که مجوز دهد.»
وی همچنین از عملکرد سازمان خویش در زمینه تحقیقات فنی دفاع کرده و گفته «از نظر تخصصی، کار روی روال انجام می‌شود. هم کشورهایی که اتباعشان در هواپیما بوده‌اند و هم کشور سازنده هواپیما (آمریکا) می‌دانند ما کارمان را حرفه‌ای و درست انجام می‌دهیم». به گفته زنگنه هر چه در جعبه سیاه بوده خوانش شده و همه کشورها نیز می‌دانند.
ایران گزارش فنی سقوط هواپیمای پی اس ۷۵۲ را به اوکراین ارسال کرده است اما به گفته رئیس هیات مذاکره کننده اوکراینی، مواضع اوکراین با ایران ۱۸۰ درجه اختلاف دارد. به گفته سرپرست هیات مذاکره کننده اوکراین آنها حتی بر سر تاریخ دریافت گزارش و مبنایی که باید طبق کنوانسیون محاسبه شود تا طرف دوم گزارش را بخواند و نظرات خویش را اعلام کند نیز اختلاف دارند. به گفته این مقام اوکراینی ایران وعده داده تا علاوه بر گزارش فنی، گزارش بخش نظامی، برخی شواهد مادی، توضیحات درباره گزارش‌های جنایی و نظامی را نیز ارسال کند و اگر چنین وعده‌هایی محقق شود؛ می‌توان انتظار داشت تا مذاکرات از بهار آینده از سر گرفته شود. به گفته معاون وزیر خارجه اوکراین «پلان شیت» ارسالی از سوی ایران چیزی نیست که نظر اوکراین را برآورده سازد.

یوگنی ینین، سرپرست هیئت مذاکره‌کنندگان اوکراینی دربارهٔ پرواز ۷۵۲

به گفته وی مدام از ایران شنیده می‌شود که این گزارش ( گزارش بخش نظامی) از اسرار نظامی و روند تحقیقات جنائی چون در دادسرا جریان دارد محرمانه است اما اوکراین نمی‌تواند هر آن چه که ایران می‌گوید را چشم بسته بپذیرد.

حضور مجدد بازماندگان در سازمان قضایی نیروهای مسلح

تلاش خانواده‌های بازماندگان پرواز پی اس ۷۵۲ اوکراین برای دادخواهی همچنان ادامه دارد. چندی پس از آنکه وجود فایلی منتسب به ظریف از سوی کانادا فاش شد؛ تعدادی از اعضای خانواده ها مجددا به سازمان قضایی نیروهای مسلح مراجعه کرده و میان آنان و دادرس این پرونده مشاجرات لفظی شدیدی درگرفت. حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن قربانیان پرواز پی اس ۷۵۲ با انعکاس گزارش این تجمع در صفحه فیس بوک خویش از خانواده‌ها نقل قول کرده که صادق عرب‌زاده بازپرس پرونده به پدری می‌گوید: « کدام کشور عاملین حمله به یک هواپیمای مسافربری را محاکمه کرده که ما بکنیم» و ابراهیم حاتمی، معاون دادستان سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز به پدر دیگری گفته است: «کشتیم. خوب کردیم که کشتیم!»


به گزارش حامد اسماعیلیون که فیلم کوتاهی نیز از آن به اشتراک گذاشته است، مقامات قضایی سازمان نیروهای مسلح به سئوالات خانواده ها که چرا امیرعلی حاجی زاده که خود مسئولیت آن جنایت را پذیرفته و محمد جواد ظریف که اظهارات متناقض زیادی در این پرونده گفته است؛ تا کنون به دادگاه احضار نشده اند پاسخ قانع کننده‌ای نمی‌دهند.  جلسه به تشنج کشیده‌ می‌شود و حال تعدادی از مادران و پدران نامساعد شده و کار به اورژانس و بیمارستان می‌کشد.
در فیس بوک حامد اسماعیلیون ویدیوی دیگری نیز به اشتراک گذاشته شده که در آن پدری از بازماندگان گزارشی از روند دادگاه داده. به گفته عباس صادقی دانش آموخته حقوق که چهار عضو خانواده اش را در این جنایت از دست داده، تحقیقات سازمان قضایی نیروهای مسلح صوری و نمایشی است. زیرا در این پرونده هیچ تحقیقی درباره مسئولیت حاجی زاده و اظهارات ظریف در این پرونده صورت نگرفته است. به گفته آقای صادقی خانواده‌ها بارها از مسئولان قضایی این پرونده خواسته اند تا اجازه خواندن پرونده به آنان نیز داده شود اما با توجیه محرمانه بودن از آن سر باز زده شده و اکنون نیز می‌گویند‌ که قرار کیفرخواست صادر شده و دیگر حق تحقیق بیشتر در این مقوله وجود ندارد. این دقیقا همان پاسخی است که مقامات اوکراینی نیز دریافت کرده‌اند.

تحقیقات دادگاه لاهه درباره داده های مخابراتی پرواز ام اچ ۱۷

سایت زیتون تا کنون با انتشار ۸ گزارش در قالب یک «پرونده ویژه» کوشیده تا با بررسی تطبیقی دو حادثه معاصر و تا حدی مشابه پرواز ام اچ ۱۷ مالزی و پی اس ۷۵۲ اوکراین؛ کلیاتی را از مسیر دادخواهی هر دو پرونده ترسیم کند. اظهارات بازپرس پرونده سرنگونی پرواز پی اس ۷۵۲ از یک سو و گفت و گوی رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از سوی دیگر نشان میدهد مقامات قضایی و دولتی در جمهوری اسلامی هنوز اطلاعی از روند پیگیری قضایی پرواز ام اچ ۱۷ ندارند.

از پرونده «شلیک به آسمان» بیشتر بخوانید:

آیا هواپیمای اکراینی مسیر ایرباس ایرانی را طی می‌کند؟

از پرواز ام‌اچ ۱۷مالزی تا ۷۵۲ اکراین

تاسیس نهاد مدنی برای دادخواهی از جنایتی عمدی

جمهوری اسلامی: غرامت آری، تحقیق هرگز

در دادگاه لاهه، تلاش زیادی صورت گرفته تا با توسل به همه ابرازها و شواهد، دادرسی تا جای ممکن عادلانه، سالم و شفاف باشد. تحقیق صورت گرفته از داده‌های مخابراتی در این پرونده پیچیده نشان می‌دهد که دادگاه با چه دقت و حوصله‌ای این داده‌ها را مطالعه کرده و از آن برای اثبات حضور یا عدم حضور متهمین پرونده و شاهدان در محل جنایت بهره‌برداری کرده است.

به باور دادگاه اگر از مکالمات موجود بتوان پی برد مظنونی که در یک کاروان حامل سامانه موشکی بوک ( سامانه شامل چهار موشک بر روی یک سیستم چرخنده است که خود بر روی یک وسیله‌نقلیه زنجیردار قرار می‌گیرد) قرار دارد؛ در حال عزیمت به مکان خاصی است و شاهدان نیز حرکت آن کاروان را تایید کنند؛ اگر امواج تلفن وی به همان دکل مخابراتی در همان منطقه ارسال شده باشد؛ می‌توان شواهد کافی برای حضور وی در آن منطقه بدست آورد. گرچه معقول نیست که به صرف این که داده مخابراتی از دکل خاصی تابش شده، سندی برای حضور مظنون در یک محل خاص تلقی شود.

مقایسه داده‌های اوکراینی و غیر اوکراینی

یک افسر جنایی هلند که تجربه فراوانی در مطالعه داده‌های مخابراتی دارد پس از مدتها تجزیه و تحلیل داده‌های اوکراینی به این نتیجه رسیده است که کیفیت و یکپارچگی داده‌های مخابراتی دریافت شده از  اوکراین با تحقیقات جنایی صورت گرفته در هلند همخوانی دارد.

تحقیقات «هیات تحقیق سانحه» نیز نشان داده که خطوط تلفن بررسی شده با شماره تلفن‌های غیر اوکراینی‌ای نیز تماس داشته اند. به عنوان مثال ، تحقیق در مورد تماس گرفته شدگان لهستانی و اسپانیایی نشان داده است که داده‌های این تماس ها از نظر تاریخ ، زمان و شماره تلفن با داده‌های هلند مطابقت دارد.

به طور مثال «هیات تحقیق سانحه»، رهبر شورشیان «کوزیتسین» را به عنوان شرکت کننده در یک مکالمه تلفنی شناسایی کرده است. این مربوط به مکالمه‌ای است که در ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۴ در ساعت ۵.۴۲ بعد از ظهر به وقت محلی انجام شد. در آن  مکالمه گفته شده که ام اچ ۱۷ «یک هواپیمای باربری است که نام خطوط هوایی مالزی را روی آن نوشته شده » و «آنها» نباید پرواز می‌کردند. هیات تحقیق به روزنامه‌نگاری که با «کوزیتسین» مصاحبه کرده؛ اجازه داده تا مکالمه مربوطه را بشنود و صدای خویش را تشخیص دهد. او سپس تایید کرد که این مصاحبه را انجام داده و توانست صدای خودش را تشخیص دهد. در شبکه‌های اجتماعی نیز چندین مظنون تأیید کرده‌اند که مکالمات خاصی با این مضامین داشته‌اند. این واکنش‌ها نیز در پرونده ثبت شده است.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

4 پاسخ

 1. عجیب است که در قسمت کامنت ها مداوم به اسلام حمله می شود اما کمونیسم و تفکر استالینی که در همه ابعاد اقتصادی و سیاسی بر ایران حاکم است مورد حمله قرار نمی گیرد. ایران در زمان پهلوی هم اسلامی بود. کشورهای اسلامی مثل مالزی چرا این همه مشکل ندارند؟ اما هر جا ردپای کمونیسم و تفکر چپ هست باید به دنبال بدبختی و بیچارگی مردم بگردید. از ابتدای قرن بیستم تا امروز یک مورد را پیدا کنید که این شکل تفکر مردمی را خوشبخت کرده باشد.
  در جمهوری اسلامی که در حقیقت نظام کمونیستی/استالینی اسلامی است مشکل اساسی از تفکر چپ است که رنگ و روی دینی گرفته و با تقویت تعصب تندی بیشتری ا کرده. ضدیت با اقتصاد مبتنی بر بازار آزاد، ضدیت با فرهنگ رواداری و پلورالیزم فرهنگی، مبارزه با امپریالیزم جهانی به ویژه امریکا و غش کردن به سمت شرق از مشخصات ذاتی اسلام نیست بلکه حاصل اندیشه کمونیستی استالینی است.

 2. آقایان. شاید اشتباه کنم اما من شماها را آدمهای درستکاری میدانم. اما یک مشکل اساسی من و به صورت گسترده ای ایرانیان با شما و امثال شما دارند. شما در سرتا سر مقاله هاتان از جمهوری اسلامی نام می برید و نه از اسلام! این واقعا من و دست کم در جمع ما که دانشجویان هم در میانمان هستند تولید عصبانیت می کند. آخر برادر تمامی کسانیکه مبلغین و دلالانو مداحان اسلام هستند اعم از آیت الله و ملا و روضه خوان و مداح و طلبه اینها همه و همه هم مسلمانند و هم در و هم بر این حکومت هستند. این اسلام ناب است که بر ما حکومت می کند. من فکر می کنم که اضافه بر ملایان و آیت الله ها و روضه خوانها و مداحان و طلاب و شما ملی مذهبی ها و کسانی همانند سروش و کدیور و بازرگان و تمامی اصلاحطلبان و بسیاری از اندیشمندان ایران میدانند که اسلام چیست و کیست و کدام است. آنها میدانند و شماها میدانید که این انبان از چه است و درونش چیست. همگی از جعلی بودن و جاهلی بودن و انتحالی بودن قرآن آگاهی کامل دارید. اما شگفتی در این است که حتا یک نفرتان شهامت جرات انصاف وجدانیات لازم و … را نداشته و ندارید تا به صورت عریان آنرا بنویسید و اعتراف کنید. برای همین جامعه ی ما و کل جامعه مسلمان در جهان همینطور در این منجلاب و مرداب خون تازه و کهنه غرقیم. تا کنون این جامعه ی ما یک بتراند راسل ، یک گالیه، یک دونیس دیدرو، یک منتسکیو، یک کوندورسه، یک اسپینوزا، یک نیچه و یک… تولید نکرده. اگر خوب نگاه کنیم همه مدعیان فلسفه به نوعی … متملق اسلام و تشیع بوده اند. از حسن نصر گرفته تا سیدجواد طباطبایی گرفته تا شایگان تا احمد فردید و حتا چپی های ما همگی به نوعی به قول امروزی ها پاچه خاران و حتا پاچه خواران اسلام و قرآن و اهل بیت و ملایان بوده اند. امروز روزی ست که برای رساندن یک اندیشه ی نو به گوش همگان کاری ست هزاران بار راحتتر از سده بیستم. اما همان طور که گفتم با آگاهی از جهل و جعل و خرافات و انتحال این دین و این ایمان و خشونت بیکرانش کسی «راه ساز» و و «اندیشه ساز» که فریاد بزند و مردم عادی را آگاه کند نداریم…

  بر عکس ما انقلابی کردیم که کشور خود و منطقه و جهان را به آشوب کشیدیم. یادمان باشد که تمامی ترور جهان که اسلامیون آنرا اجر کردند همه و همه از پس انقلابی اسلامی ایران ما از سال ۱۳۵۷ آغاز شد. تماما را شیعه ها آغاز گرش بودند و سنی ها و سلفی ها فقط برای عقب نماندن از ما و در رقابتی که خمینی پایه گذارش بود با شعار «صدور انقلاب» به وجود آمد. حکومت اسلامی هارتر و بدتر از داعش را ما در ایران پایه گذاردیم و مثبتا و منفیا آنرا به سراسر جهان صادر کردیم، مثبتا یعنی خودمان پکردیم، و منفیا یعنی با تحریک مستقیم یا غیر مستقیم ما سنی ها سلفی ها و دیگر فرقه های اسلامی به جای ما کردند. . برای همین نه انتقام سختی رهبر حسود و خناس انقلاب آنرا هر روز برخ می کشید و حالا دیگر همه در صدد فراموشی آن هستند، که این ما هستیم که تاوان سخت این انقلاب را پراخته ایم و آنچه پرداخته ایم حتا یک هزارم آن چیزی نیست که در آینده خواهیم پرداخت. چرا که ما اخته گان وادی اندیشه و عقیمهای ابتکار و صداقت، حاضر نیستیم هزینه آزاد فکری و آزاد زیستی و رهایی کشورمان را بپردازیم. در هر کشوری اگر یکی از این فاجایع را حکومتش می کرد حمامهای خون ، قتلهای خاص و عام، قتلهای زنجیری، تجاوز با باتوم آغشته به سیانور ( علی اکبری سیرجانی نمونه ی منحصر به فردش نیست) زندانها شکنجه ها و تجاوزات، ازاله بکارتها عارتها و ابر دزدها ابر بدهکارها ابر جنایت کارها ، سرنگونی کردن عمدی هواپیماری مسافربری که به فرمان رهبری بوده، اگر نمی بود دست کم یکبار آنرا کتمان می کرد. و…بله برای یکی از این اعمال مردمش شبانه روز در خیابان می ماندند. اما در ایران ما هر کس، هر نحله ی فکری، هر فشر ، هر صنف، از شغل دیگری را تنها می گذارد. از یورونیوز می دیدم که چگونه مردم میانمار، چگونه مردم روسیه، چگونه مردم فرانسه، چگونه کره جنوبی چند سال پیش با همه زد و بندها و زندانها و کشتارها فضای پلیسی در خیابان مانده و می مانند تا پیروزی. ای ایرانی تو اگر اشتباه کردی که انقلاب کردی باید به صورت سراسری به خیابان بیائی. این اشتباه تو و پدران و مادرانت منطقه و جهان را دچار مشکل کرده. اگر تو این مشکل را حل نکنی دیگران برایت حل خواهند کرد. حکومت الله که می پرستیش دریای خزرت را به روسیه فروخته و دلاله ی دیپلماسی ایران با پرخاش می گوید بر کدام اصول ایران باید ۵۰ درصد دریای خزر را داشته بشاد. ظریف … با دریدگی و وقاحت مثل زدنی در گفتگو مدافع روسیه می شود. از طرف دیگر ای ایرانی خلیج فارست را به چین فروخته اند. من ۷۸ سال سن دارم در انقلاب هم شرکت نکردم مخالف انقلاب هم بودم اما واقعا و شرافتن از ایرانی بودم خودم بدم می آید. یعنی خجالت می کشم که وارث این تمدن و فرهنگ بزرگی باشم که وارثینش در چنین مرداب خون و فساد و اعتیاد و فحشائی گرفتار باشند که نوه ی من چه چادر سرش بکند و چه نکند نمی تواند در هیچ کدام از خیابانها تهران حتا ۲ دقیقه منتظر تاکسی بماند بی آنکه صد تا اتومبیل شخصی نخواهند او را بلند کنند. و فقر چنان بیداد می کند که دیگر امروز دختر و پسر ۱۲ ـ ۱۳ ساله هم در بازار سکس حکومت الله ارائه می شوند. این جامعه ای ست که اسلام ـ و مگر نه این است که مبشرین و مبلغین و قاریان قرآن و مجریانش آخوندان و روضه خوانها و آیت الله ها هستند و خودشان می گویند که ایران زیر نظر مستقیم امام زمام مهدی موعد اداره می شود + بله جامعه ای که اسلام به ما مژده اش را می داد که :
  ما نه تنها آب و برق و تلفن و اتوبوس شما را مجانی میکنیم، بلکه ما شما را به مراتب بلند انسانی میرسانیم…
  و مردم ایران هر بار و هر کس نام این اسلام را آورد سه بار صلوات فرستادند و خمینی رهبر گفتند و مرگ بر ضد ولایت اسلام گفتند و ما را به ذلت و خواری و پستی رساندند و کشاندند که روی تمامی پستی و ذلت ها را سفید کرده ایم.
  برای همین من به عنوان یک آموزگار ۷۸ ساله بازنشسته امیدوارم بمب هائی را که این حکومت الله برای سر ما و سرزمین ما ۴۲ سال است به اسرائیل و آمریکا سفارش داده از راه برسند. چرا که ما مردم توسری خوری هستیم که به توسری خوری عادت کرده و معتادیم. بنا بر این این بمب ها شاید بتواند غریزه ی توسری خوری و اعتیاد و خفت را ارضاء کند. من البته مدتها ست که دیگر چیزی نمی گویم و نمی نویسم. برای همین خودم میدانم که آشفته نوشته ام. اما شاید درد مرا احساس کنید و اگر نوشته مرا هم منتشر نمی کنید شاید ککتان بگزد و در نوشته تان این اسلام عزیزتان را واکاوید.

  1. با سلام. گویند که در شهری کوچک گروهی هر شب تعزیهٔ اجرا میکردند. روزی شمر تعزیهٔ آمد سراغ امام حسین تعزیهٔ و گفت من دیشب خواب دیدم که در آن دنیا شمر و امام صلح کرده ا‌ند لذا من دیگر سر تو را نمیبرم. امام حسین تعزیهٔ گفت داداش آن دنیا جای خودش ولی اگر تو هر شب سر مرا نبری من خرج زن و بچه را از کجا بدهم. حالا مثل درخواست شما از نو اندیشان و دگر اندیشان دینی است. اکثر ( و نه همه) این آقایان از همان دکان دین امرار معاش میکنند. اگر این دکان تعطیل شود خرج عائله آن‌ها را کی بدهد

  2. سلام پدر جان ، متن پر از دردت را خواندم و با بسیاری از آن همدل هستم . جان کلام و پیام اصلی آن کنار گذاشتن تعصب و دگم اندیشی برای واکاوای ریشه های رفتاری جامعه ایرانی است. از همین رو داشتن تعصب و پیش داوری در مورد انسانهایی که نامی از آنها بردید ( کدیور و سروش و …) خود مذموم است . به نظر بنده درستی نظریات فلسفی ، دینی و هر آنچه که به انسانها توصیه می کند که چگونه باید زیست را ، در بوته آزمایش تاریخ بسنجیم و اثرات آن را بر جامعه در دراز مدت ببینیم . و درستی و غلطی آن را با گوینده آن نسنجیم. (این را چون پیغمبر گفته درست است و اون را چون سروش گفته غلط است و آنرا چون امام معصوم گفته درست است)
   آیا با وجود تمام توصیه های دینی و مذهبی که در طول ۱۴۰۰ سال و به خصوص این ۴۰ ساله داده شده جامعه ایرانی را که خوب می شناسیم جامعه ای اخلاق مدار کرده است؟ آیا ارزشهایش اخلاقیات و رفاه اجتماعی و همزیستی مسالمت آمیز است ؟ یا ثروت اندوزی از هر راه ، آرزوی داشتن رفاه فردی و . . . .هدف زندگی ما مسلمانان ایرانی شده است ؟

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

پرونده ویژه | شلیک به آسمان ۸

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی متفاوتر از نمونه های پیشین، بالا گرفته است. روند صعودی و چشمگیر طرفداران تحریم در

ادامه »

انتشار یادداشتی از سوی استاد محمد مجتهد شبستری مرا بر آن داشت تا به دلیل علاقه به ایشان و حساسیت نسبت به آینده‌ی مردم

ادامه »

مرگ ابراهیم رییسی چیزی را در معادلات سیاسی ایران تغییر داده است که بدون لحاظ کردن آن رفتن بر روش

ادامه »