شمارش معکوس برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا -۱۰

در هفته دوم پیش از انتخابات چه گذشت؟

 

زیتون ـ فرهاد حکیمی: جو بایدن و پرزیدنت ترامپ در حالی قرار است تا ساعاتی دیگر دومین و آخرین مناظره پیش از انتخابات را آغاز کنند که مطابق تقریبا تمامی نظرسنجی‌های انجام شده در سطح ملی بایدن با اختلاف بسیار از رقیب خود جلوتر است.

مبارزه گلادیاتورهای پیر در میدان سیاست
تنها دوازده روز تا انتخابات باقی مانده و ترامپ نه تنها با بایدن بلکه تقریبا با همه درگیر شده است. فهرست افرادی که روزانه مورد غضب پرزیدنت بی‌پروا واقع می‌شوند ساعت به ساعت طولانی‌تر می‌شود و این بر نگرانی‌های عقلای جمهوریخواهان می‌افزاید. روز دوشنبه، ترامپ به آنتونی فاوچی تاخت، برای اظهارات او درباره مراسم معرفی نامزد پست دادگاه عالی که منجر به شیوع ویروس کرونا در کاخ سفید و در میان سران لشگری و کشوری شد. روز سه شنبه نوبت لسلی استال مجری برنامه شصت دقیقه بود که مورد خشم ترامپ واقع شود. در واقع ترامپ مصاحبه خود را با او نیمه‌کاره رها و به نشانه اعتراض به سوالات با خشم اتاق را ترک کرد.

به باور بسیاری از هم‌حزبی‌های رییس‌جمهور، درگیری با کسانی که در واقع نقش چندانی در رقابت میان او و بایدن ندارند چیزی جز اتلاف وقت و انرژی نیست، آن‌هم در زمانی که فقط چندروزی به انتخابات مانده و ترامپ نه تنها در نظرسنجی های ملی بلکه در ایالت‌های سرنوشت‌ساز هم از رقیب خود عقب‌تر است. او اگرچه در روزهای اخیر، در یکی دو ایالت، به مقدار کمی فاصله خود را با بایدن کاهش داده اما در ایالت مهمی مانند جورجیا شاهد عقب‌نشینی روزبه‌روز بوده است. کمپین ترامپ در مجموع امیدوار است که شاید این آخرین مناظره که تا ساعاتی دیگر انجام می‌شود بتواند ورق را به سود آنها برگرداند. از نگاه کمپین ترامپ، مناظره‌های انتخاباتی در واقع بدل سیاسی نبرد گلادیاتورهاست و می‌تواند سرنوشت انتخابات را تغییر دهد. هرچند که در مناظره قبلی، بر اساس نظرسنجی‌ها، بایدن گلادیاتور موفق‌تری ارزیابی شد.

از نگاه کمپین ترامپ، مناظره‌های انتخاباتی در واقع بدل سیاسی نبرد گلادیاتورهاست و می‌تواند سرنوشت انتخابات را تغییر دهد.

به طور سنتی در هر دوره سه مناظره انتخاباتی برگزار می‌شود که بیننده‌های بسیاری در آمریکا و سراسر جهان دارند. برای بسیاری از آمریکایی‌هایی که علاقه و وقت چندانی برای تعقیب اخبار سیاسی ندارند، تماشای این مناظره ها تنها فرصت برای آشنایی با افکار و برنامه‌های کاندیداها به شمار می‌رود. در این دوره اما مناظره اول چنان بود که هیچیک از کاندیداها بخت آن را نیافت تا برنامه های خود را به درستی ارایه دهد و کار چنان شد که برخی مدعی شدند که بازنده مناظره اول کسی نبود جز ملت آمریکا. مناظره دوم نیز به علت ابتلای رییس‌جمهور به کرونا، هرگز مجال اجرا نیافت.

بیشتر بخوانید:

مناظره آخر اما به یمن حرف زدن‌های بی‌نوبت پرزیدنت ترامپ و غیرقابل کنترل بودن او، با تغییراتی همراه شده است از جمله اینکه در بخشی از منتظره، مثلا در مدتی که یکی از طرفین مستقل  حرف می‌زند، میکروفون طرف دیگر خاموش است تا او نتواند صحبت رقیب خود را مکررا قطع کند.

حالا باید منتظر ماند و دید که آیا این آخرین مناظره باقی‌مانده می‌تواند انتظارات مردم و یا حداقل یکی از طرفین مناظره را برآورده کند یا مانند مناظره پیشین به یقه‌گیری بی‌حاصل طرفین خواهد گذشت.

در کمپین‌ها چه گذشت؟

پس از لغو مناظره دوم، هر دو کاندیدا با حضور در شهرهای مختلف تلاش کردند تا رای‌ها و نظرهای بیشتری را به خود جلب کنند. ترامپ با خودداری از محکوم کردن فرقه کیوانان دوباره صدر اخبار را به خود اختصاص داد. اعضای این فرقه بدون ارائه هیچ سندی معتقدند که حکومت آمریکا در پشت صحنه توسط عده‌ای شیطان‌پرست اداره می‌شود که در کارهایی مانند آزار جنسی کودکان دست دارند اما نکته جالب این است که آنها معتقدند ترامپ قهرمانی است که مخفیانه با این گروه شیطان‌پرست در حال جنگ است، چیزی شبیه داستان‌های تخیلی هالیوود درباره مبارزه با خون‌آشام‌ها، فقط معلوم نیست که در این داستان بر چه اساسی نقش اول به ترامپ سپرده شده.

پرزیدنت ترامپ نخست درباره این گروه گفت: «من درباره کیوانان هیچی نمی‌دانم.» سپس گفت: «فقط کمی می‌دانم.» و بلافاصله اضافه کرد: «می‌دانم که آنها به شدت علیه آزار جنسی کودکان هستند و من با آن موافقم.»

از پرزیدنت سئوال شده بود که چرا یکی از توییت‌های این گروه را دوباره توییت کرده است. پیامی که در آن ادعا شده بود دولت اوباما یک فرد بدلی را به جای اسامه بن لادن کشته است. ترامپ پاسخ داد: «من فقط آن را گذاشتم آنجا. مردم خودشان قضاوت می‌کنند.»

وی همچنین منکر آن شد که در ماه ژانویه مشاور امنیت ملی به او هشدار داده بود که ویروس کرونا بزرگترین چالش ریاست‌جمهوری اوست.

از سوی دیگر بایدن نیز به فیلادلفیا سفر کرد و خطاب به مردم گفت: «ما در وضعیتی هستیم که بیش از ۲۱۰ هزار نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند و او دارد چکار می کند؟ هیچی. هنوز هم حاضر نیست ماسک بزند.»

تهدید رای‌دهندگان

در فلوریدا و آلاسکا گزارش شده است که برخی از افراد ایمیل‌های تهدید آمیز دریافت کرده‌اند. در این ایمیل‌ها از رای‌دهندگان خواسته شده که به ترامپ رای بدهند و اگر این کار را نکنند جانشان در خطر خواهد بود. آدرس این ایمیل‌ها نشان می‌دهد که از طرف گروه پراود بویز فرستاده شده اند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که این آدرس جعلی است. مقامات محلی از رسانه‌ها خواسته‌اند تا در این باره به مردم هشدار بدهند.

در فلوریدا و آلاسکا گزارش شده است که برخی از افراد ایمیل‌های تهدید آمیز دریافت کرده‌اند. در این ایمیل‌ها از رای‌دهندگان خواسته شده که به ترامپ رای بدهند

سخنرانی اوباما در کمپین بایدن

قرار است باراک اوباما رییس‌جمهور سابق آمریکا امروز در فیلادلفیا به روی صحنه برود تا به این ترتیب دموکرات‌ها یکی از مهم‌ترین برگ‌های برنده خود را رو کنند. ایالت  پنسیلوانیا با بیست رای الکترال یکی از ایالت های کلیدی است که جو بایدن برای رسیدن به کاخ سفید حتما به آراء آن نیاز خواهد داشت. مردم شهرهای این ایالت عموما طرفدار دمکرات‌ها اما در روستاها متمایل به جمهوری‌خواهان هستند. نتایج آخرین نظرسنجی ها نشان می‌دهد که جو بایدن در این ایالت کلیدی با اختلاف بیش از پنج و نیم درصد (۵۰ درصد به ۴۴.۴ درصد) جلوتر از دونالد ترامپ قرار دارد.

ترامپ هشدار می‌دهد

تنها ساعاتی پیش از آخرین مناظره، ترامپ در توییتی به مردم هشدار داد که در صورت انتخاب بایدن، او «همه چیزهایی را که ساخته‌اید نابود خواهد کرد.» وی اضافه کرده است: «با طرحی که بایدن برای بیمه و افزایش مالیات دارد ۱۸۰ میلیون نفر بیمه درمانی خود را از دست خواهند داد.»

به گفته ترامپ، بایدن چنان مالیات‌ها را افزایش خواهد داد که تاکنون سابقه نداشته. بایدن اما تاکنون بارها اعلام کرده که طرح افزایش مالیات او تنها برای کسانی است که سالانه بیش از چهارصد هزار دلار درآمد دارند.

ثبت رکورد تاریخی در رای‌گیری‌ پیش از موعد

در حالی‌که هنوز دوازده روز تا انتخابات باقی مانده، حدود ۴۱ میلیون نفر از واجدان شرایط در سراسر آمریکا رای خود را به صندوق انداخته‌اند. چنین استقبالی از رای‌گیری زودهنگام در تاریخ آمریکا بی‌سابقه است و حاکی از اشتیاق مردم به رای‌ دادن در این انتخابات تاریخی است، انتخاباتی که به دلیل شیوع کرونا هرگز تصور نمی‌شد با چنین استقبالی از جانب رای‌دهندگان مواجه شود. دمکرات‌ها امیدوارند که این استقبال بی‌سابقه منجر به یک پیروزی قاطع در روز سوم نوامبر سال جاری شود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

شمارش معکوس برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا -۱۰

۱. در طی انتخابات اخیر، مدام شنیده‌ایم که گفته می‌شود: پزشکیان نمی‌تواند کاری از پیش ببرد؛ مگر یک تدارکاتچی چقدر قدرت دارد؛ باید آن دیگری بخواهد وگرنه فرقی بین جلیلی و پزشکیان نیست. اظهار نظرهایی

ادامه »

اگر انتخابات و به ویژه انتخاب ریاست جمهوری در کشوری مانند ایران را یک فرآیندی ترسیم کنیم که می خواهد نمایش دمکراسی باشد ولی

ادامه »

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه

ادامه »