شمارش معکوس برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا -۸

در هفته چهارم پیش از انتخابات چه گذشت؟

زیتون ـ فرهاد حکیمی: اگرچه نظرسنجی‌های ملی تعیین‌کننده نهایی کاندیدای پیروز در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیستند اما به جز یکی دو مورد استثنا، از جمله در دوره گذشته و در سال ۲۰۱۶، تقریبا در همه دوره‌ها نفر پیروز همان بوده که در نظرسنجی‌های ملی از رقیب خود جلوتر بوده است. از این نظر هفته گذشته را می‌توان نقطه عطفی در انتخابات این دوره دانست. تقریبا از همان لحظه‌ای که مشخص شد از حزب دمکرات بایدن به مصاف رییس جمهور فعلی خواهد رفت تا همین چند روز پیش، فاصله دو رقیب در نظرسنجی‌ها بین ده تا هفت درصد به سود بایدن در نوسان بوده است.  هفته اخیر اما با برگزاری اولین مناظره میان دو رقیب و اعلام ابتلای ترامپ به ویروس کرونا، این فاصله بطور بی‌سابقه‌ای به سود بایدن افزایش یافته است.

آخرین نظرسنجی سی ان ان، در روز چهارشنبه هفته جاری، حاکی از اختلاف شانزده درصدی دو رقیب است (۵۷ درصد بایدن و ۴۱ درصد ترامپ)، در حالی‌که در هفته‌های گذشته همین نظرسنجی اختلاف هفت تا ده درصدی را نشان می‌داد. نکته جالب در این نظرسنجی علاوه بر افزایش شش درصدی آراء بایدن، ریزش دو درصدی آراء ترامپ ظرف هفته گذشته است.

در این نظرسنجی، رای‌دهندگان احتمالی در انتخابات ریاست جمهوری، درباره مسایلی که به نظرشان در انتخاب رییس‌جمهوری مهم است نیز نظر خود را اعلام کرده اند. ۵۹ درصد پرسش‌شوندگان معتقدند که بایدن بهتر می‌توانست مقابله با ویروس کرونا را هدایت کند و در مقابل ۳۸ درصد معتقدند که ترامپ گزینه بهتری است. درباره بیمه سلامت این نسبت ۵۹ به ۳۹ به سود بایدن است. در موضوع نابرابری نژادی، بایدن ۶۲ به ۳۶ جلو است. در حوزه تامین امنیت عمومی نیز بایدن ۵۵ به ۴۳ نسبت به ترامپ پیشتاز است. حتی در حوزه اقتصاد که تصور می شود نقطه قوت رییس‌جمهور فعلی باشد، بایدن حالا با نسبت ۵۰ درصد به ۴۸ درصد از ترامپ پیشی گرفته است. در زمینه توانایی برای ایجاد اتحاد در کشور ۶۱ درصد از پرسش شوندگان معتقدند که بایدن واجد این توانایی است و در مقابل ۳۳ درصد فکر می‌کنند که ترامپ برای انجام این کار گزینه بهتری است. ۵۸ درصد رای‌دهندگان احتمالی معتقدند که بایدن صادق‌تر و قابل اعتمادتر است در مقابل ۳۳ درصد نیز به ترامپ اعتماد دارند.

طبق این نظرسنجی، محبوبیت بایدن در میان گروه‌های مختلف جمعیتی نیز نسبت به ماه گذشته افزایش یافته است. ۶۶ درصد زنان پرسش‌شونده گفته‌اند به بایدن رای می‌دهند و در مقابل ۳۲ درصد گفته‌اند که به ترامپ رای خواهند داد، درحالی که در ماه گذشته این نسبت ۵۸ به ۳۳ درصد بود.

در میان زنان سفیدپوست دارای تحصیلات دانشگاهی نیز بایدن با اختلاف چشمگیر ۶۹ درصد به ۲۷ درصد از ترامپ جلوتر است. این نسبت در ماه گذشته ۵۹ به ۳۱ بود.

اگرچه محبوبیت بایدن در میان رای‌دهندگان جوان و همینطور در میان رای‌دهندگان مستقل افزایش بسیاری داشته اما باید این نکته را در نظر داشت که ترامپ نه تنها هنوز پایگاه اصلی طرفداران خود را که اغلب مردان سفیدپوست بدون تحصیلات دانشگاهی هستند حفظ کرده بلکه حتی در میان این گروه، محبوبیتش افزایش یافته و میزان طرفدارانش از ۶۱ درصد در ماه گذشته به ۶۷ درصد در ماه جاری رسیده‌ است.

۶۶ درصد زنان پرسش‌شونده گفته‌اند به بایدن رای می‌دهند و در مقابل ۳۲ درصد گفته‌اند که به ترامپ رای خواهند داد، درحالی که در ماه گذشته این نسبت ۵۸ به ۳۳ درصد بود.

رویداد قابل توجه دیگر در عرصه آمار و نظرسنجی، پیشرفت بایدن در ایالت‌های سرخابی است، ایالت‌هایی که به احتمال زیاد نقش تعیین کننده برنده انتخابات را خواهند داشت. طبق آخرین نظرسنجی گاردین و تا لحظه دگارش این متن، بایدن در هفت ایالت، از هشت ایالت سرخابی، پیش افتاده است. وی در فلوریدا (با ۲۹ رای الکترال) با اختلاف ۲.۲ درصد (۴۷.۸ به ۴۵.۶ درصد) بالاتر از ترامپ ایستاده است.  در پنسیلوانیا با ۲۰ رای الکترال، بایدن ۴۹.۷ درصد به ۴۴.۱ درصد (با ۵.۶ درصد اختلاف) از رییس‌جمهور فعلی جلوتر است. در اوهایو که ماه گذشته ترامپ با اختلاف نیم درصد در آن پیشتاز بود، حالا بایدن با تقریبا همان نیم درصد از ترامپ پیشی گرفته است. اوهایو دارای ۱۸ رای الکترال است. در میشیگان نیز که ۱۶ رای الکترال دارد بایدن با اختلاف چشمگیر بیش از هفت درصد پرزیدنت ترامپ را پشت سر خود می‌بیند (۴۹.۸ به ۴۲.۷ درصد). کارولینای شمالی نیز با ۱۵ رای الکترال حالا به جمع ایالت های آبی پیوسته و با اختلاف تقریبا یک و نیم درصد (۴۶.۹ به ۴۵.۵ درصد) بایدن را به ترامپ ترجیح داده است.  در آریزونا نیز بایدن با بیش از دو ونیم درصد اختلاف، ۱۱ رای الکترال این ایالت را تا این لحظه متعلق به خود می‌داند. این اختلاف در ویسکانسین با ده رای الکترال به بیش از شش و نیم درصد رسیده است.

بیشتر بخوانید:

در هفته ششم پیش از انتخابات چه گذشت؟

در هفته هفتم پیش از انتخابات چه گذشت؟

در هفته هشتم پیش از انتخابات چه گذشت؟

در هفته نهم پیش از انتخابات چه گذشت؟

در هفته دهم پیش از انتخابات چه گذشت؟

در هفته یازدهم پیش از انتخابات چه گذشت؟

از میان این هشت ایالت اما، آیووا که فقط شش رای الکترال دارد تنها ایالتی است که تا این لحظه ترامپ در آن با اختلاف کمتر از نیم درصد جلوتر است. این برتری بسیار شکننده است و ممکن است در نظرسنجی‌های بعدی، ترامپ این تنها ایالت سرخابی را نیز از دست بدهد همچنان که برتری در اوهایو را نیز از دست داد. همه این سخنان به معنی است که از میان ۱۲۵ رای الکترال متعلق به ایالت‌های سرخابی، پرزیدت ترامپ تا این لحظه فقط شش رای در سبد خود دارد و در مقابل رقیب دمکرات او تاکنون ۱۱۹ رای را تصاحب کرده است. با اضافه نمودن آرای ایالت هایی که در سالیان گذشته همواره آبی بوده اند و مجموعا ۱۹۵ رای دارند و با توجه به اینکه هر کاندیدا برای پیروزی به ۲۷۰ رای الکترال نیاز دارد، این نتیجه اگر تا روز انتخابات تغییر نکند می‌توان با اطمینان گفت که شکست دردناکی در انتظار رییس‌جمهور مغرور خواهد بود.

نمایش سیاسی بازگشت ترامپ از بیمارستان

پرزیدنت ترامپ که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا به بیمارستانی نظامی منتقل شده بود پس از سه شب اقامت در این بیمارستان به کاخ سفید برگشت و در اولین نمایش رسانه‌ای خود انتقادهای بسیاری را برانگیخت.

وی، در حالیکه هنوز امکان دارد بیماری را به دیگران انتقال دهد، در بالکن کاخ سفید در مقابل دوربین‌ها ماسک از صورت برداشت تا نشان دهد برعکس آنچه ادعا می‌کند چیزی از این بیماری نیاموخته است و هنوز متوجه خطرات رفتار خود نیست. همه این اتفاقات در زمانی رخ می‌دهد که مشخص شده است تعداد زیادی از کارکنان کاخ سفید، مقامات عالی‌رتبه و همچنین ماموران اطلاعاتی که با پرزیدت ترامپ در تماس بوده‌اند به ویروس کرونا آلوده شده‌اند و این موضوع قابلیت ایجاد بحرانی جدی و خطرناک را در فضای سیاسی آمریکا یافته است.

او پس از بازگشت از بیمارستان در توییتی کرونا را با آنفولانرا مقایسه کرد و در پیامی ضبط شده خود را قهرمانی جلوه داد که از خطر نمی‌هراسد. وی ادعا کرد که به عنوان رهبر مردم با اینکه از خطرات آگاه بوده خودش می خواسته به استقبال خطر برود و باید این کار را می‌کرد. کمپین ترامپ نیز از این امر استقبال کرد و اعلام کرد که ترامپ به عنوان قهرمان شکست‌ناپذیر به زودی به کمپین باز خواهد گشت.

ترامپ در حالیکه هنوز امکان دارد بیماری را به دیگران انتقال دهد، در بالکن کاخ سفید در مقابل دوربین‌ها ماسک از صورت برداشت

ترامپ هنگامی که در بیمارستان بود نیز در اقدامی نه چندان عاقلانه، درون خودرو ضد گلوله ریاست جمهوری به میان هواداران خود رفت و برای این  نمایش سیاسی، راننده و محافظ خود را در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار داد. درحالیکه آمریکا بیشترین تعداد مبتلایان را در جهان دارد و آمار مرگ و میر آمریکاییان نیز تا این لحظه از مرز ۲۱۰ هزار نفر گذشته، پرزیدنت ترامپ در توییتی از مردم خواسته که از کرونا نترسند.

استقبال بی‌سابقه از رای‌گیری زودهنگام

با اینکه هنوز چهار هفته تا روز انتخابات باقی مانده، رای‌گیری زودهنگام در برخی ایالت‌ها آغاز شده و تا این لحظه چهار میلیون نفر رای خود را به صندوق‌ها ریخته‌اند. چنین استقبالی از رای زودهنگام در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری سابقه نداشته است. به عنوان مثال در انتخابات دوره گذشته، در زمان مشابه چهار هفته تا انتخابات، فقط ۷۵ هزار نفر رای داده بودند.  نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که ۵۸ درصد از دمکرات‌ها و ۴۰ درصد جمهوری‌خواهان تصمیم گرفته اند که زودتر از موعد و پیش از روز انتخابات رای بدهند.

مناظره هریس و پنس

مناظره انتخاباتی کامالا هریس و مایک پنس به زودی و تنها تا ساعاتی دیگر آغاز می‌شود. به نظر می‌آید که مناظره میان معاونان ریاست جمهوری نسبت به دوره‌های گذشته توجه بیشتری جلب کرده است و شبکه‌های تلویزیونی متعددی پوشش خبری آن را بر عهده گرفته اند.

هم ترامپ با ۷۴ سال سن و هم بایدن با ۷۷ سال سن در صورت پیروزی در انتخابات به عنوان مسن‌ترین رییس‌جمهور تاریخ آمریکا به کاخ سفید پا خواهند گذاشت و همین موضوع حساسیت نسبت به معاونان پست ریاست‌جمهوری را افزایش داده است. هرچند بعید است که نتیجه این مناظره بتواند سرنوشت انتخابات را تغییر دهد اما آنچه که امشب مردم آمریکا شاهد آن خواهند بود می‌تواند بر سرنوشت سیاسی خود طرفین مناظره تاثیر بسیار داشته باشد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

شمارش معکوس برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا -۸

اشاره: در یادداشت‌های دوران چهار سال مجلس اول، برخی نکات و رخدادها گزارش شده که از جهاتی مهم‌اند و از جمله آن‌ها طرح پیشنهادی در ارتباط با انتخابات مجلس دوم است و می‌پندارم انتشار برخی

ادامه »

نه فاجعه، نه حماسه، این فقط یک انتخابات است! به کجا می رویم؟ کدام عملکرد ها و کدام انگیزه ها موجب وضعیت حاضر است؟

ادامه »

چهل و پنجمین سالگرد انقلاب ۵۷ فرصتی بود برای بازاندیشی‌ انتقادی گذشته؛ این مقطع، یک‌سال پس از جنبش «زن، زندگی،

ادامه »