۱۶ شبه‌نظامی عراقی مورد حمایت ایران طی حملات اسرائیل کشته شدند

در حمله موشکی شب گذشته اسرائیل به یک پایگاه هوایی در شرق سوریه “۱۶ شبه‌نظامی عراقی تحت حمایت ایران” کشته‌ شدند. خبرگزاری فرانسه این خبر را به نقل از رامی عبدالرحمن، مدیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، گزارش کرده است.

به گفته رامی عبدالرحمن ۷ نفر از این عده در خارج از شهر میادین کشته شده‌اند و ۹ نفر دیگر در حمله به جنوب شهر البو کمال، در نزدیکی مرز سوریه با عراق هدف قرار گرفته‌اند.

پیشتر خبرگزاری دولتی سوریه ادعا کرده بود که در حمله شامگاه چهارشنبه اغلب موشک‌های شلیک‌شده از سوی اسرائیل، توسط پدافند هوایی سوریه رهگیری و منهدم شده‌اند.

ارتش اسرائیل روز دوشنبه ۱۰ شهریور نیز به هدف‌هایی در جنوب دمشق حمله کرده بود که در این حملات سه نظامی سوری و ۷ شبه‌نظامی خارجی حامی دولت بشار اسد کشته شدند.تکذیب دعوت کروبی از مردم برای شرکت در «انتخابات ۱۴۰۰»

بی‌بی‌سی فارسی به نقل از یک منبع آگاه خبر داد: «آقای کروبی در جلسه اخیرش انتقادهای تندی از حاکمیت کرده است و صحبت‌هایی کلی هم درباره انتخابات کرده، اما دعوت به شرکت در آن نکرده، بلکه گفته باید بسته به شرایط درباره انتخابات تصمیم گرفت.»

به گفته این منبع مهدی کروبی تاکید داشته است: «ما انقلاب نکردیم که سرنوشتمان به دست یک نفر بیفتد. هدف انقلاب این بود که مردم بر سرنوشت خودشان حاکم بشوند. نه اینکه انتخاباتی برگزار کنند که محفلی دور هم بنشینند و تصمیم بگیرند چه بشود.»

این منبع اگاه به نقل از مهدی کروبی ادامه داد: «البته اگر در انتخابات راهی برای ما باز بشود حتما باید از آن استفاده کنیم. اما اگر مثل همین انتخابات مجلس راه‌ها را بستند. ساکت نمی‌نشینیم و اعتراض می‌کنیم.»

اسماعیل دوستی، نماینده سابق مجلس و عضو حزب اعتماد ملی، پیشتر به تابناک گفته بود: «آقای کروبی تأکید مؤکد داشتند که انتخابات ۱۴۰۰ پرشور برگزار شود. این حساسیت ایشان نسبت به انتخابات موضوع مهمی است.»هشدار وزارت شهرسازی به مالکان خانه‌های

وزیر راه و شهرسازی ایران از ارسال پیامک هشدار برای مالکان خانه‌های خالی خبر داد.

به گفته محمد اسلامی که در حاشیه جلسه هیئت دولت سخن می‌گفت، در یک هفته گذشته «۱.۵ میلیون» پیامک برای مالکان خانه‌هایی ارسال شده که ساکن یا مستاجر ندارند.

او گفت که کسانی که این پیامک را دریافت کرده‌اند باید «بیایند و تکلیف خانه‌های خالی خود را روشن کنند».

به گفته وزیر راه و شهرسازی در دولت حسن روحانی این کار با هدف افزایش عرضه در بازار مسکن و تعدیل قیمت‌ها انجام می‌شود./ایرنانماینده مجلس: مافیای کنکور در کشور جولان می‌دهد

علی بابایی‌کارنامی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: «آزمون کنکور سراسری سال جاری پایان یافت ولی ما شاهد آن هستیم که همچنان مافیای کنکور در کشور جولان می‌دهد.»

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد که مافیای کنکور با اعمال سلیقه و نظر به مراکز آموزشی و دانشگاهی در فرآیند برگزاری کنکور دخالت کرده و نیتی خاص را دنبال می‌کند.

علی بابایی‌کارنامی از رئیس مجلس خواسته است هر چه سریع‌تر طرح دو فوریتی درباره نابودی مافیای کنکور تصویب شود./ایلنایک سازمان حقوق بشری: معترضان آبان‌ماه به‌شدت و به شکل غیرانسانی شکنجه شده‌اند

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش تازه‌ای که از شیوه برخورد جمهوری اسلامی با معترضان آبان‌ماه ۹۸ منتشر کرده٬ نوشت که مصاحبه و اطلاعات دریافتی از شمار زیادی از این معترضان نشانگر شکنجه‌های غیرانسانی شدید آنها از سوی مأموران جمهوری اسلامی است.

بازداشت کودکان، ضرب و جرح، برهنه‌سازی اجباری، دشنام‌های جنسی، پاشیدن اسپری فلفل به ناحیه دستگاه تناسلی و وارد آوردن شوک الکتریکی به بیضه‌ها، آویزان کردن و نگه داشتن در وضعیت‌های دردناک، القای حس خفگی با آب، تهدید به مرگ و اعدام نمایشی، تزریق یا خوراندن اجباری مواد شیمیایی بخشی از شکنجه‌های درج‌شده در این گزارش است.

عفو بین‌الملل تاکید کرد که تمامی مصاحبه‌ها به زبان فارسی، در ۶۹ مورد به صورت شفاهی و هفت مورد به صورت مکتوب، انجام شده است.

عنوان این گزارش «ویرانگران انسانیت، بازداشت‌های گسترده، ناپدیدسازی و شکنجه در پی اعتراضات آبان ۹۸ در ایران» است.آیت‌الله خامنه‌ای سنت «خون بس» را غیر شرعی اعلام کرد

آیت‌الله خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ در خصوص «سنت خون بس» و استقبال برخی نمایندگان از این سنت٬ گفت: «اگر کسی از قبیله‌ای، برای اینکه اختلافات خود را با قبیله‌ٔ دیگر حل کند، دختری را از این قبیله به آن قبیله بدهند، بدون این‌که از خودِ دختر اجازه بگیرند، این کار خلاف شرع است.»

پیشتر الهام آزاد، نماینده مجلس، با دفاع از سنت «خون‌بس» در برخی مناطق ایران، ضد زن بودن آن را رد کرده و این سنت را «نماد صلح» توصیف کرده بود.

بر اساس سنت «خون‌بس»، دختری برای پایان دادن به یک نزاع خونین از طایفه قاتل به عقد مردی از طایفه مقتول درمی‌آید تا درگیری و انتقام پایان یابد و صلح برقرار شود.

بیشتر بخوانید: خون‌بس؛ اثر ملی یا فاجعه ملی


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول