عربستان به خاطر کرونا عمره و تمتع را تعلیق کرد

رسانه‌های دولتی عربستان سعودی از تعلیق ثبت‌نام و اعزام مسلمانان به حج و عمره مفرده با توجه به شیوع بی سابقه کرونا در جهان توسط وزیر حج و عمره‌ی عربستان خبر دادند.

عربستان سعودی از مسلمانان خواسته است که با توجه به گسترش ویروس همه‌گیر کرونا و تا بهتر شدن شرایط از ثبت‌نام و حضور در حج و عمره مفرده پرهیز کنند و فعلا صبر کنند.

به طور معمول سالانه حدود ۲/۵ میلیون زائر برای انجام مناسک حج در مقدس‌ترین اماکن اسلام در مکه و مدینه گرد هم جمع می‌شوند که این امر یک بار در طول زندگی برای هر مسلمان متمول به وقوع می‌پیوندد و منبع اصلی درآمد برای مسند پادشاهی عربستان است./ایسناانتقاد جمعی از مدیران حوزه سلامت از سخنان روحانی درباره شرایط کرونایی ایران

جمعی از مدیران اسبق حوزه سلامت و اعضاء هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی و نظام پزشکی با انتشار نامه سرگشاده‌ای خطاب به روحانی، از سخنان اخیر او درباره وضعیت کرونا در ایران انتقاد کردند.

اخیرا روحانی طی چند سخنرانی مدعی شده است که روند ابتلای ایرانیان به بیماری کرونا در چند استان نزولی شده است.

امضا کنندگان این نامه نوشته‌اند: «در خصوص سخنرانی های اخیر شما که دلالت بر ارائه اطلاعات غلط یا ارائه تحلیل اشتباه از آمار به حضرتعالی دارد را به استحضار برساند.
۱-  فرمودید بنا به گزارش داده شد این هفته وضع ما بهتر از هفته قبل بوده،
طبق گرارش ستاد، سه روز قبل دوهزار نفر، دیروز دوهزار پانصد و امروز سه هزار فرد مثبت به آمار کل اضافه شده،
آیا وضع نسبت به چند روز قبل بهتر شده؟
آقای رییس جمهور
در نوع قرنطینه چینی تلفات اپیدمی کرونا در چین ۲/۵ نفر بازای هر یک میلیون جمعیت بود و درایران تا این لحظه ۳۸ وجود نازنین بازای هر یک میلیون نفر جمعیت.
یعنی ۱۵ برابر چین. و واحد شمارش انسان است!!!
پانزده برابر بیشتر در واحد انسانی
نتیجه تفکرات اشتباه مدلول مشاورات نادرست.»

این مدیران ارشد حوزه سلامت در ادامه به رویکرد «نصیحت محور» دولت و عدم ورود قاطعانه به موضوع کنترل کرونا نیز اعتراض کردند./عصر ایران

آمار رسمی کرونا: شمار قربانیان از سه هزار نفر گذشت

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت٬ گفت: «از ظهر دیروز تا امروز چهارشنبه ۱۳ فروردین‌ماه ۲۹۸۷ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در ایران شناسایی شده و مجموع بیماران شناسایی‌شده بر اثر بیماری کووید ۱۹ به ۴۷ هزار و ۵۹۳ مورد رسید.»

جهانپور همچنین افزود که در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۸ نفر دیگر از مبتلایان به کرونا نیز جان خود را از دست داده و بدین ترتیب مجموع قربانیان این بیماری در ایران به ۳۰۳۶ نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران ادامه داد: «تاکنون ۱۵ هزار و ۴۷۳ نفر از بیماران بهبود یافته و ترخیص شده‌اند و این روند ادامه دارد.»

به گفته جهانپور، ۳۸۷۱ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران در حال حاضر در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند./ایرناتوضیح ضیا نبوی از دلیل و نحوی بازداشتش


حسن روحانی: شیوع کرونا دلیل خوبی برای عذرخواهی آمریکا بود

حسن روحانی، رییس جمهوری گفت: «الان موقع خوبی بود که آمریکا از کار غلط خود عذرخواهی کند.»

دولت دوازدهم پس از شیوع بیماری کرونا در ایران به بهانه مبارزه با آن بارها خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده بود.

او در جلسه هیئت دولت تحریم‌های آمریکا را «اشتباه» دانست و با اشاره به شیوع کرونا گفت: «این یک فرصت تاریخی برای آمریکا بود که از این کار اشتباه خود عذرخواهی کند.»

حسن روحانی در ادامه سخنان خود در مورد وضعیت شیوع کرونا در ایران و جهان گفت: «متأسفانه آمریکایی‌ها در این شرایط حاد و سخت جهانی هم درس عبرت نگرفتند، چرا که الان موقع خوبی بود از کار غلط خود عذرخواهی کنند و بهترین فرصت تاریخی بود که برای یک بار هم شده بگویند ما ضد ملت ایران نیستیم.»/ایسنا


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول