صادرات گاز ایران به ترکیه متوقف شد

محمد عسگری، سخنگوی شرکت ملی گاز ایران، خبر داد که به دلیل وقوع یک انفجار در خط لوله گاز در خاک ترکیه، صادرات گاز ایران به این کشور متوقف شده است.

این انفجار ساعت ۶ صبح روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین در خاک ترکیه و در نزدیکی مرز بازرگان رخ داده است.

مهدی جمشیدی دانا، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران هم به خبرگزاری ایرنا گفته است این انفجار در یک و نیم کیلومتری مرز ایران رخ داده و احتمالا توسط گروه «پ‌‌‌کاکا» انجام شده باشد.

تاکنون مقام‌های دولت ترکیه یا گروه «پ‌کاکا» اظهارنظری درباره این حادثه نداشته‌اند.

ترکیه یکی از مهم‌ترین مشتریان گازی ایران است. صادرات گاز ایران به ترکیه در ماه‌های گذشته تحت تاثیر ‌تحریم‌ها به شدت کاهش یافته است./خبرگزاری شاناعبدالرضا داوری، از متهمان آمدنیوز٬ با وثیقه آزاد شد

عبدالرضا داوری از چهره‌های نزدیک به محمود احمدی‌نژاد و از متهمان پرونده آمدنیوز با سپردن وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

الهام سلمانی همسر عبدالرضا داوری در گفت‌و‌گو با سایت دولت بهار٬نزدیک به احمدی‌نژاد٬ اعلام کرد: «پس از تبدیل قرار بازداشت موقت به قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، آقای عبدالرضا داوری ظهر روز گذشته، ۱۱ فروردین ۹۹، پس از تحمل ۴ماه و نیم حبس در بند دو-الف زندان اوین، آزاد شد.»اولین تراکنش اینس‌تکس؛ کانال مالی ایران و اروپا جواب داد

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که ایران برای اولین بار با استفاده از سازوکار اینس‌تکس، اقدام به خرید و انتقال تجهیزات پزشکی از اروپا کرده است.

اینس‌تکس سازوکار حمایت از مبادلات تجاری است که فرانسه، آلمان و بریتانیا برای تسهیل تجارت با ایران فارغ از تحریم‌های آمریکا راه‌اندازی کرده‌اند.

این سازوکار روز ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ توسط بریتانیا، آلمان و فرانسه به ثبت رسید و در ادامه برخی از کشورهای اروپایی هم به آن پیوستند ولی تاکنون هیچ تراکنش مالی از طریق آن صورت نگرفته بود.

مایک پومپئو ، وزیر امور خارجه آمریکا، پیشتر گفته بود که ایالات متحده با معاملات کالاهای غیر تحریمی و انسان‌دوستانه با ایران از طریق اینس‌تکس هیچ مشکلی ندارد./رادیو فرداآمار رسمی کرونا: نزدیک به سه هزار نفر قربانی

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت٬ تازه‌ترین آمار مبتلایان و جان‌باختگان ویروس کرونا را اعلام کرد و براساس آن در شبانه روز گذشته در ایران ۳ هزار و ۱۱۱ مبتلای جدید شناسایی شده و ۱۴۱ نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

به این ترتیب شمار کل مبتلایان به کووید-۱۹ در ایران به ۴۴ هزار و ۶۰۶ نفر و فوت‌شدگان به ۲ هزار و ۲۸۹۸ نفر افزایش یافت.

تعداد کل بهبود یافتگان نیز ۱۴هزار و ۶۵۶ نفر اعلام شده است./ایرنابعد از چهل سال برای اولین بار راهپیمایی ۱۲ فروردین برگزار نشد

روز ۱۲ فروردین در تقویم به نام روز «جمهوری اسلامی» نام گذاری شده است؛ روزی که در گفتمان جمهوری اسلامی مردم در رفرداندوم سال ۵۸ به این نظام رای «قاطع آری» داده‌اند.

پس از سال ۵۸ هر ساله در این روز به دعوت «شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی» راهپیمایی در این روز برگزار می‌شد.

امسال اما برای اولین بار به دلیل شیوع بیماری کرونا این راهپیمایی در سکوت خبری٬ برگزار نشد.

پیشتر اخباری مبنی بر مخفی کردن ورود ویروس کرونا به ایران به منظور برگزاری راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس٬ منتشر شده بود.آمریکا معافیت از تحریم برای همکاری‌های فنی با برنامه هسته‌ای ایران را تمدید کرد

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که همچنان به شرکت‌های روسی، چینی و اروپایی اجازه می‌دهد تا در پروژه‌های هسته‌ای ایران فعال باشند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، این استثناها از آن جهت در نظر گرفته شده‌اند تا «ساخت سلاح هسته‌ای» برای ایران دشوارتر شود.

دولت ترامپ از سال ۲۰۱۸ از توافق برجام خارج شده و تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ای را علیه ایران اجرا کرده است.

در چارچوب این تحریم‌ها، شرکت‌های غیرآمریکایی که با ایران معامله کنند نیز از سوی واشنگتن تنبیه می‌شوند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا به نقل از مورگان اورتگاس، سخنگوی این وزارتخانه آمده که واشنگتن از نزدیک تمامی تحولات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران را دنبال می‌کند./بی‌بی‌سی فارسی


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول