تورم ۳۸.۶ درصدی دی ماه

مرکز آمار ایران طی گزارشی که روز سه‌شنبه، اول بهمن‌ماه، منتشر کرد، تورم ۱۲ ماهه منتهی به دی‌ماه گذشته را ۳۸.۶ درصد اعلام کرد.

این رقم نسبت به تورم سالانه مربوط به آذرماه ۱.۴ درصد کاهش را نشان می‎‌دهد. با این حال کاهش تورم به معنی ارزان شدن کالاها و خدمات در کشور نیست، بلکه تنها شتاب افزایش قیمت‌ها کمی کاسته شده است.

جزئیات گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که افزایش قیمت خوراکی‌ها در ۱۲ ماهه منتهی به دی‌ماه نسبت به دوره مشابه پارسال حدود ۵۲.۴ درصد بوده است. برخی از اقلام خوراکی مانند انواع گوشت و سبزیجات تورمی حدود ۷۰ درصدی را تجربه کرده است./ایرنانامه شهروند استرالیایی زندانی در اوین: سپاه به من پیشنهاد جاسوسی داد

کایلی مور گیلبرت، استاد دانشگاه استرالیایی که در ایران زندانی است، خبر داد مقام‌های امنیتی ایران به او پیشنهاد جاسوسی برای این کشور در ازای کاهش حکم حبس را داده‌اند.

روزنامه‌های گاردین و تایمز گزارش کرده‌اند این شهروند استرالیایی در نامه‌ای که به صورت قاچاقی از زندان خارج شده نوشته این پیشنهاد را رد کرده است. کایلی مور گیلبرت نوشته در مقابل این پیشنهاد سپاه پاسخ داده: «من جاسوس نیستم. هرگز جاسوس نبوده‌ام و هیچ علاقه‌ای به کار کردن برای نهادهای جاسوسی هیچ کشوری ندارم.»

این استاد دانشگاه در نامه خود آورده که حبس در سلول انفرادی به مدت ده ماه، سلامت روانی او را «به شدت آسیب زده است.»

او همچنین اضافه کرده که همچنان از تماس تلفنی یا ملاقات حضوری محروم است و از این واهمه دارد که در صورت ادامه بازداشت و شرایط موجود، وضعیت روانی و روحی‌اش وخیم‌تر شود.

جمهوری اسلامی تا کنون تقاضای استرالیا برای آزادی کایلی مور گیلبرت را رد کرده است. این پژوهشگر به اتهام “جاسوسی” به ده سال حبس محکوم شده است. او در نامه خود نوشته مقام‌های امنیتی به او گفته‌اند چنانچه پیشنهاد جاسوسی برای ایران را بپذیرد حکم حبس او را به ۱۳ ماه زندان کاهش خواهند داد.

کایلی مور گیلبرت پاییز سال ۱۳۹۷ بازداشت و به زندان اوین منتقل شد./رادیو فرداتعیین جایزه برای «سر ترامپ»

احمد حمزه، نماینده کهنوج در مجلس٬ امروز (سه‌شنبه) در نطق میان دستور خود در جلسه علنی، برای «سر ترامپ» جایزه تعیین کرد.

او گفت که «به‌ نمایندگی‌ از مردم کرمان سه‌ میلیون‌ دلار به قاتل ترامپ می‌دهد.»

احمد حمزه نماینده کهنوجِ کرمان در مجلس در این رابطه گفت: «به نیابت از مردم کرمان به هرکه ترامپ را بکشد سه‌میلیون‌دلار جایزه نقدی می‌دهیم.»/روزآروزتلاش برای کنترل تبلیغات زودهنگام کاندیداهای مجلس در اینترنت

جواد جاویدنیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور گفت: «همه‌ دستگاه‌های مسئول در روند برگزاری انتخابات مسئول رصد تبلیغات زودهنگام کاندیدا‌های مجلس هستند.»

به گفته او دادستانی کل کشور نیز موضوع تبلیغات زودهنگام در فضای مجازی را از طریق دادستانی‌ها پیگیری می‌کند./خبرگزاری میزان


مسافران «سفرهای خارجی» ازاین پس باید «مالیات» بدهند


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید

بازگشت به صفحه اول