اکبر ترکان خواستار محاکمه دولت احمدی نژاد شد

زیتون- اکبر ترکان، مشاور ارشد حسن روحانی، خواستار  محاکمه دولت احمدی نژاد توسط قوه قضاییه به دلیل خرید اوراق قرضه از آمریکا و سرمایه‌گذاری در «کشور متخاصم» شد.

او در واکنش به توقیف دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران توسط دستگاه قضایی آمریکا، دولت احمدی‌نژاد را ملامت کرده و گفت که این دولت باید پاسخگوی سرمایه‌گذاری در آمریکا باشد. ترکان در گفت‌وگوی با ایرنا از آمریکا به عنوان «کشور متخاصم» یاد کرد.

مشاور ارشد حسن روحانی با اشاره به موج انتقادات از سوی مجلس به دولت حسن روحانی و تشکیل کمیسیون برجام و زیر سوال بردن دست‌اوردهای ایران در مذاکرات اتمی، پرسید زمانی که دولت احمدی‌نژاد در آمریکا اوراق قرضه می‌خرید، چرا مجلس به آن رسیدگی نکرد.

اکبر ترکان همچنین سرمایه‌گذاری در آمریکا را عملی خلاف قانون دانسته و می‌گوید که قوه قضاییه باید در این قضیه ورود کرده و به این کار دولت محمود احمدی‌نژاد رسیدگی کند.

آقای ترکان همچنین مشخصا به ذکر نام محمود احمدی‌نژاد در اسناد پاناما نیز اشاره کرده و گفت که باید نقش دولت محمود احمدی‌نژاد در این اسناد بررسی شود.

اکبر ترکان در این گفتگو به ۳۵ میلیارد دلار منابع بانک مرکزی پرداخت که دست «شرکت نیکو» بوده و غیرموجه هزینه شده و حال این بدهی به دولت حسن روحانی رسیده است. شرکت نیکو (شرکت بازرگانی نفت ایران) شرکت مادری است که پتروپارس از زیرمجموعه‌های آن به شمار می‌رود و نام پتروپارس در اسناد افشاشده پاناما (مربوط به پول‌شویی و فرار مالیاتی) چندین بار ذکر شده است.

پیشتر برخی دیگر از مقام‌های دولت حسن روحانی، نظیر حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه، در واکنش به توقیف اموال ایران، اقدام دولت محمود احمدی‌نژاد در خرید اوراق قرضه را بی‌احتیاطی و بی‌تدبیری خوانده بودند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »