زیتون- دیوان عالی آمریکا امروز حکم داد که دو میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران باید به خانواده‌های قربانیان آمریکایی بمبگذاری‌های سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران دریایی ایالات متحده در بیروت و سایر حملات منصوب ایران، پرداخت شود.

تسنیم به نقل از رویترز خبر داد که این حکم با رای مثبت شش قاضی در مقابل رای منفی دو نفر از قضات دیوان عالی و بر خلاف درخواست تجدیدنظر بانک مرکزی ایران صادر شده است.

بانک مرکزی ایران در سال ۲۰۱۴ به حکم یک دادگاه تجدیدنظر نیویورک درباره پول‌های خود که در یک حساب سیتی بانک در نیویورک بود را اعتراض کرد. این دادگاه حکم داده بود که پول‌های بلوکه شده در سنتی بانک، باید به شاکیان آمریکایی پرداخت شود. وکلای بانک مرکزی ایران پارسال خواستار تجدیدنظر دیوان عالی در احکام صادره از سوی دادگاه‌های آمریکایی علیه اموال و دارایی آن شده بودند.

دیوان عالی آمریکا در حکم خود اعلام کرد کنگره آمریکا با تصویب قانونی در سال ۲۰۱۲ که می گوید از دارایی های بلوکه شده ایران باید برای پرداخت ۲.۶۵ میلیارد دلار به خانواده های قربانیان آمریکایی استفاده شود، اختیارات دادگاههای آمریکا را غصب نکرده است.

بانک مرکزی ایران از طریق دادگاه استیناف دوم آمریکا در نیویورک با حکمی که در سال ۲۰۱۴ صادر شده بود مخالفت کرده بود. در این حکم اعلام شده بود پولی که در حساب امانی سیتی بنک در نیویورک نگهداری می شود، باید به شکات آمریکایی واگذار شود.
ایران هرگونه دخالت در انفجار سال ۱۹۸۳ در پایگاه نیروی دریایی امریکا در بیروت را که به مرگ ۲۴۱ سرباز امریکایی منجر شد، رد کرده است.

 

 

بازگشت به صفحه اول