طرح گشت نامحسوس برای بررسی به شورای امنیت کشور ارجاع شد

زیتون- حسینعلی امیری، قائم مقام وزیر کشور امروز گفت که با توجه به واکنش‌ها به طرح گشت‌های نامحسوس پلیس، قرار شد این طرح برای بررسی به دو نهاد شورای امنیت کشور و شورای اجتماعی کشور ارجاع شود.

حسین ساجدی‌نیا، رییس پلیس تهران، چندروز پیش اعلام کرد که هفت هزار مامور در قالب «گشت امنیت اخلاقی نامحسوس» پلاک خودروهایی که اقدام به مواردی چون «کشف حجاب در خودرو»، «مزاحمت برای نوامیس»، «آلودگی صوتی» و «انجام حرکات نمایشی» کنند را از طریق «ارسال پیامک» گزارش می‌دهند.

گذشته از اعتراضات مردم که بخشی از آن در فضای مجازی انعکاس یافت، واکنش شماری از چهره های دولتی و قضایی را نیز برانگیخت.

از جمله حسینعلی امیری، او در این رابطه گفت:« بعد از آن که وزارت کشور در جریان موضوع گشت نامحسوس قرار گرفت، آن را از طریق نیروی انتظامی پیگیری کرد. با توجه به این که این موضوع واکنش هایی را در جامعه به دنبال داشته است و برای وزارت کشور نیز اثربخشی این گونه طرح‌ها با لحاظ دغدغه‌های مردم و جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی امری مهم است، قرار بر این شد تا طرح مذکور به دو نهاد شورای امنیت کشور و شورای اجتماعی کشور برای بررسی ارجاع شود.»

ایلنا خبر داد که قائم مقام وزیر کشور با اشاره به این که شورای امنیت کشور و شورای اجتماعی کشور از جمله نهادهایی هستند که از دستگاه‌های مختلف و ذیربط در آن عضویت دارند، اظهار داشت:« مقرر شد تا این طرح در این دو نهاد مطرح، بررسی و کارشناسی شود و با لحاظ اثربخشی مثبت و ملاحظه دغدغه‌های مردم بررسی نهایی صورت گرفته و سپس تصمیم گیری و آن گاه اجرا شود.»

طبق قانون، شورای امینت یکی از شوراها فرعی شورای عالی امنیت ملی محسوب می شود که «حکم ریاست شورا با استناد به اصل ۱۷۶ قانون اساسی، توسط ریاست جمهوری صادر می شود و وزیر کشور پس از انتصاب به این سمت فردی را به عنوان دبیر شورا منصوب» می کند. فرمانده نیروی انتظامی نیز در این شورا عضویت دارد.

حسینعلی امیری همچنین در خصوص اعلام نظر وزارت کشور درخصوص بحث گشت نامحسوس نیروی انتظامی و واکنش هایی که در محافل سیاسی و اجتماعی داشته است، گفت:« در ایجاد امنیت اجتماعی و اخلاقی تردیدی وجود ندارد اما مهم این است که این اقدام باید براساس موازین قانونی و شرعی صورت گیرد.»

قائم مقام وزیر کشور ایجاد امنیت اخلاقی و اجتماعی را یک موضوع فراسازمانی اعلام کرد که به دستگاه‌های مختلفی مربوط می شود.

انتشار گزارش‌ها در خصوص نحوه فعالیت «گشت نامحسوس» پلیس، هفته گذشته با انتقادهایی از سوی حسن روحانی، رییس جمهور ایران و شهیندخت ملاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری روبه‌رو شد.

 

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

انقلاب مشروطه مهم‌ترین اتفاق سیاسی تاریخ معاصر ایران است که مرز سیاسی و اجتماعی بین ایران قدیم و جدید را مشخص می‌کند. آن رویداد دوران‌ساز برای نخستین بار مفهوم «شهروند» را با پایان دادن به

ادامه »

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »