دونالد ترامپ: شب گذشته هیچ آمریکایی یا عراقی در حمله ایران کشته نشدند

رییس جمهوری آمریکا٬ دونالد ترامپ٬ در اولین کنفرانس خبری‌اش پس از حمله ایران به پایگاه این کشور در عراق خبر داد که هیچ «آمریکایی یا عراقی» کشته نشدند.
واکنش‌ اتحادیه اروپا به حمله موشکی شب گذشته جمهوری اسلامی

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در واکنش به حمله موشکی شب گذشته جمهوری اسلامی به پایگاه‌های هوایی در عراق را نمونه‌ دیگری از «افزایش تنش و رویارویی» توصیف کرد.

جوزپ بورل، به خبرنگاران گفت که تازه‌ترین دور حملات موشکی به پایگاه‌های هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی و ائتلاف در عراق، نمونه دیگری از افزایش تنش و رویارویی است.

بورل در ادامه خواستار پایان دادن به «چرخه خشونت» شد و گفت که تکرار این چرخه خشونت به نفع هیچ‌کس نیست.

پیش از این وزیر خارجه بریتانیا و وزیر دفاع آلمان نیز این حمله سپاه پاسداران ایران را محکوم کرده بودند./صدای آمریکایک هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین بعد از بلند شدن از فرودگاه امام خمینی تهران سقوط کرد. منابع ایرانی علت سانحه را نقص فنی اعلام کرده‌اند و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفته است که جعبه سیاه در ایران بررسی خواهد شد و به کشور سازنده (آمریکا) تحویل نمی‌شود.

پرواز شماره ۷۵۲- PS این هواپیما در صبح امروز، چهارشنبه، با یک ساعت تأخیر از مقصد تهران انجام شد و لحظاتی پس از برخاستن از فرودگاه در حدود ساعت ۶:١٨ بامداد به وقت محلی سقوط کرد. سازمان هواپیمایی کشوری ایران محل سقوط را صباشهر از توابع استان تهران گزارش کرده است.

کوتاه مدتی پس از انتشار خبر سقوط این هواپیما، پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان اورژانس ایران گفت تمام سرنشینان این هواپیما در این حادثه کشته شده‌اند و مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر هم تایید کرد که بر اساس شواهد، احتمالی برای زنده بودن سرنشینان هواپیما وجود ندارد. تعداد کشته شدگان این سانحه بین ١٧۶ تا ١٧٩ نفر گزارش شده بود.

خبرگزاری فارس نیز تعداد کشته شدگان را ١٧۶ گزارش و فهرست اسامی آنان را منتشر کرده است. براساس این فهرست، ١۴٧ تن از مسافران ایرانی، ١٢ تن شهروند افغانستان، ۴ نفر شهروند سوئد، ٢ نفر شهروند اوکراین و ٢ نفر شهروند کانادا بودند. این پرواز ٩ خدمه داشت. ٧٠ نفر از قربانیان مرد، ٨١ نفر زن، ١۵ نفر کودک و یک نفر نوزاد گزارش شده است. / بی‌بی‌سی


 

 


رئیس‌دولت عراق: ما از حمله ایران باخبر بودیم و به آمریکایی‌ها هم خبر دادیم.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق، در پیامی که در صفحه رسمی خود در فیسبوک منتشر کرده گفته تهران این حمله را به بغداد اطلاع داده بود.

اشاره او به حملات موشکی دیشب ایران به پایگاههای آمریکا در عراق است.

در این پیام همچنین آمده که تهران گفته بود این حمله به مواضع نیروهای آمریکایی در عراق محدود خواهد بود.

این پیام امروز صبح در صفحه فیسبوک عادل عبدلمهدی منتشر شده است.


روحانی خطاب به آمریکا: دست سلیمانی را از بدن قطع کردید پایتان از منطقه قطع خواهد شد


گفت‌وگوی تلویزیونی رییس جمهوری با مردمهواپیمای مسافربری اوکراینی با بیش از صد مسافر ایرانی سقوط کرد

یک فروند هواپیمای مسافربری بویینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین پس از پرواز از فرودگاه امام در نزدیکی تهران دچار نقص فنی شد و سقوط کرد.

این هواپیما که با تأخیر یک ساعته از فروگاه امام برخاست، عازم کیف پایتخت اوکراین بوده است ۱۷۰ مسافر و خدمه داشته است.

۱۳۰ تن از مسافران این هواپیما ایرانی بودند./خبرگزاری میزان


خبرهای روز گذشته را از اینجا بخوانید

بازگشت به صفحه اول