زیتون– محمدحسین باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی٬ امروز (سه شنبه) تایید کرد که ایران در یمن حضور نظامی دارد.

به گفته او البته این حضور نظامی به «کمک مستشاری و فکری» به نیروهای حوثی یمن» محدود می‌شود و تاکید کرد که کمک به آنها «تا آخر» ادامه پیدا خواهد کرد.

سرلشکر باقری در مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی فونیکس چین که متن آن امروز  منتشر شد، در عین حال اتهام «ارسال موشک‌های ایرانی به یمن» را رد کرد و گفت: «ما به ارتش مردمی یمن کمک‌های مستشاری و فکری می‌کنیم و مسئول این کار، سپاه پاسداران است و تا آخر هم کنار مردم یمن می‌ایستیم تا این تجاوز را از خود دور کنند.»

در پی حمله روز ۲۳ شهریور به پالایشگاه‌های بقیق و حقل خریص متعلق به شرکت آرامکو عربستان، حوثی‌های یمن مسئولیت این عملیات را برعهده گرفتند. آمریکا اما یک روز پس از این حمله انگشت اتهام را به سوی جمهوری اسلامی نشانه گرفت.

محمدحسین باقری در بخش دیگری از این مصاحبه، ضمن اشاره به اینکه «ما بیش از همه خواهان امنیت هستیم و علاقه‌ای به درگیر شدن در هیچ جنگی نداریم» گفت: «اما در عین حال، قدرتمندانه در برابر هر نیت و اقدامی که بخواهد امنیت این منطقه را به خطر بیندازد می‌ایستیم.»

او افزود: «هیچ‌کس جرئت شروع جنگ با ما را ندارد و البته ما هم از جنگ استقبال نمی‌کنیم ولی اگر کسی دیوانگی کند، ملت ایران و نیروهای مسلح آن با تجربه و اراده، خود را برای هرگونه جنگی آماده کرده‌اند و این یک امر منطقی است.»

باقری همچنین تصریح کرد: «البته همه اینها به‌معنای این نیست که کسی بدون محاسبه و یا با محاسبه غلط و یا به‌خلاف نظر مشاورانش دست به آغاز درگیری نمی‌زند، چرا که در گذشته هم ما مثال‌هایی مثل هیتلر و صدام را داشتیم ولی معتقدیم جنگ با ایران برای آنها عقلانی نیست و ما هم اگرچه این احتمالات را ضعیف می‌دانیم ولی آماده‌ایم.»

بازگشت به صفحه اول