پاسخ دبیرکل نهضت آزادی به نایب رییس مجلس

پاسخ دبیرکل نهضت آزادی به نایب رییس مجلس

زیتون– محمد توسلی٬ دبیر کل نهضت آزادی٬ طی نامه‌ای خطاب به علی مطهری٬ نایب رییس مجلس٬ نسبت به «تشکیک او در خصوص اصالت نامه آیت‌الله خمینی در خصوص نهضت آزادی» واکنش نشان داد.

سال گذشته علی مطهری در خصوص اصالت دونامه منسوب به آیت‌‌الله خمینی تشکیک کرد.

او در یک برنامه تلویزیونی درباره نامه منسوب به آیت‌الله خمینی در خصوص نهضت آزادی ایران و نیز نامه مورخ ۱۳۶۸/۱/۶ پیرامون آیت‌الله منتظری، گفته بود: «محتوای این دو نامه را با سیره و شخصیت امام خمینی متناسب نمی‌داند و در صحت انتساب نامه‌های یاد شده به بنیانگذر انقلاب» تردید ابراز داشت.

در این نامه آمده است: «نهضت آزادی ایران ضمن تقدیر از کنش مسئولانه جنابعالی در تبیین زوایای تاریک از تاریخ روزگار دهه نخست انقلاب اسلامی و در راستای نگاه راهبردی که در خصوص دفاع از اصالت انقلاب و محافظت از سرمایه‌های اجتماعی این جنبش عظیم اجتماعی دارد، با ذکر سوابق پیگیری‌های قضایی انجام شده در ارتباط با نامه منسوب به آیت‌الله خمینی، پیامدهای تداوم مواضع جانبدارانه و غیرمسئولانه مدیران موسسه نشر و تنظیم آثار امام خمینی را فراتر از ستم‌کاری در حق قدیمی‌ترین حزب ملی و اسلامی ایران و شخصیت‌هایی مانند زنده‌یادان مهندس بازرگان، دکترسحابی، آیت‌الله طالقانی و دکتر یزدی و دیگر پیشگامان و اعضای این جریان فکری و سیاسی می‌داند.»

محمد توسلی در ادامه با اشاره به سوابق قضایی استناد به نامه «منسوب به آیت‌الله خمینی»٬ تاکید شده است که هیچ کدام از شکایات برای تایید اصالت این نامه به «موسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی» ارجا نشده و حتی برای تایید آن از کارشناسان خط و امضا دعوت شده است. امری که البته تا کنون محقق نشده است.

در بخش دیگری از جوابیه محمد توسلی که توسط وب سایت رسمی نهضت آزادی منتشر شده٬ به دلایل فقهی و قانونی در در این نامه اشاره شده است.

از جمله این موضوع که «عبارت «والسلام علی من اتبع الهدی» در خاتمه نامه که بنا بر سنت، پیامبر اکرم (ص) در ذیل نامه‌های خطاب به مشرکان می‌نوشت و قید این عبارت در ذیل نامه رهبری به وزیر کشور وقت، هیچ تناسب و تشابهی با سابقه تقریرات ایشان ندارد…»

 

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. درود بر مهندس توسلی، که به آرامی و با تلاش، در صدد اصلاح امور است، به وسع خود.
    یک دبیر کل مسئول و دلسوز، نه یک اپوزیسیون نمای حراف.

  2. حزب ملی؟! حساب دکتر سحابی و آیت الله طالقانی جدا اما امثال ابراهیم یزدی و امیرانتظام و یا راقم نامه به مطهری را میشود ملی قلمداد کرد؟

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

پاسخ دبیرکل نهضت آزادی به نایب رییس مجلس

نه فاجعه، نه حماسه، این فقط یک انتخابات است! به کجا می رویم؟ کدام عملکرد ها و کدام انگیزه ها موجب وضعیت حاضر است؟ می توان گفت آیا که جامعه ی معمولاً “سیاست زده” ما،

ادامه »

در ابتدا لازم به تاکید است که در این یادداشت، به مسئله انتخابات در ایران بر پایه دوگانه نارسا و ساده‌انگارانه «حق و باطل»

ادامه »

اخیرا حدود صد نفر از فعالان فکری و سیاسی ایران با تنظیم و انتشار بیانیه ای نسبتا مفصل در باره

ادامه »