? برگماری ابراهیم رئیسی، نمک‌پاشی بر زخم بازماندگان قربانیان کشتار ۶۷ است

بیانیه بیش از۱۰۰ نفر از فعالان سیاسی و مدنی

زیتون– جمعی از فعالین سیاسی و مدنی انتصاب ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضاییه را توهین به افکار عمومی دانستند.

به گزارش «زیتون» این فعالین سیاسی و اجتماعی ضمن صدور بیانیه‌ای این انتصاب را نمک پاشی بر زخم بازماندگان کشتار سال ۶۷ عنوان و تاکید کردند که پاداش به جنایتکاران و نمونه بارز دیگری از بی اعتنایی و لجبازی رهبر حکومت نسبت به افکار عمومی داخلی و بین المللی و ترجیح آمال و امیال اقلیت حاکم بر منافع ملی کشور است.

در این بیانیه آمده است که ابراهیم رئیسی از سن بیست سالگی تا کنون منصب های مهمی در قوه قضائیه داشته است. مهمترین ممیزه وی مشارکت مستقیمش در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سیاه ۶۷ با عضویت در هیئت مرگ با حکم آقای خمینی است. علاوه بر این در پیشینه او سابقه ده سال معاونت قوه قضائیه و ده سال ریاست سازمان بازرسی کل کشور و سمت های مهمی همچون دادستان تهران، دادستان کل کشور، دادستان کل دادگاه ویژه روحانیت، عضویت هیئت رئیسه مجلس خبرگان، تولیت آستان قدس رضوی و … وجود دارد.

۱۷ اسفندماه  آیت‌الله علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ در حکمی ابراهیم رئیسی را به ریاست قوه‌ی قضائیه منصوب کرد.

متن کامل این بیانیه که برای انتشار در اختیار «زیتون» قرار گرفته٬ به شرح زیر است:

برگماری ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه توسط رهبر جمهوری اسلامی پاداش به جنایتکاران و نمونه بارز دیگری از بی اعتنایی و لجبازی رهبر حکومت نسبت به افکار عمومی داخلی و بین المللی و ترجیح آمال و امیال اقلیت حاکم بر منافع ملی کشور است.
ابراهیم رئیسی از سن بیست سالگی تا کنون منصب های مهمی در قوه قضائیه داشته است. مهمترین ممیزه وی مشارکت مستقیمش در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سیاه ۶۷ با عضویت در هیئت مرگ با حکم آقای خمینی است. علاوه بر این در پیشینه او سابقه ده سال معاونت قوه قضائیه و ده سال ریاست سازمان بازرسی کل کشور و سمت های مهمی همچون دادستان تهران، دادستان کل کشور، دادستان کل دادگاه ویژه روحانیت، عضویت هیئت رئیسه مجلس خبرگان، تولیت آستان قدس رضوی و … وجود دارد.
ابراهیم رئیسی در طول چند دهه در پرونده های مهمی همچون انفجار دفتر نخست وزیری (با همکاری اسدالله لاجوردی)، اعدامهای ۶۷ و پرونده کهریزک دست اندرکار بوده که در تمامی آنها تندترین و خشن ترین برخوردها را با استفاده از هر روش و ابزاری تایید یا عملی کرده است.
ابراهیم رئیسی افزون بر آنکه از سوی خانواده های هزاران قربانی تابستان سیاه ۶۷ به عنوان قاتل عزیزانشان متهم است، به شهادت روشن آیت الله منتظری یکی از مراجع مذهبی مورد احترام جامعه، «جنایتکار» خوانده شده است. حال انتصاب کسی که باید در کرسی اتهام بنشیند و در دادگاه افکار عمومی متهم به «جنایت» است به ریاست قوه قضائیه جز سرکشی در برابر افکار عمومی، نمک پاشی بر زخم خانواده های قربانیان و بدترین انتخاب برای رباست قوه ای است که باید مظهر عدل و داد باشد.
ما امضا کنندگان این بیانیه با گرایشهای مختلف فکری و سیاسی اما باورمند به یک دموکراسی درون جوش این انتصاب را اوج اصرار و لجبازی های مکرر رهبر جمهوری اسلامی علیه منافع ملی ایرانیان و مصالح کشور می دانیم و آن را محکوم می کنیم.
ابراهیم رئیسی در دوره ای بر صدر قوه قضائیه می نشیند که افکار عمومی ایرانیان به مدد شبکه های هوشیار و همیشه حاضر اجتماعی و حساسیت دو چندان افکار عمومی در سطح جهان، استمرار بیدادگری و فساد در قوه قضایی را سخت تر از همیشه کرده است. بنابراین علیرغم تهدیدی که در این انتصاب وجود دارد وی کاری بیش از آنچه که در قبل و عمدتا در پشت صحنه کرده است حال در روی صحنه، نمی تواند انجام دهد. بنابراین جامعه مدنی و سیاسی کشور می تواند پیگیرانه و بدون تردید به نقد و اعتراض به عملکرد گذشته و کنونی وی بپردازد.
به روی صحنه آمدن و در برابر چشمان ایرانیان و جهانیان قرار گرفتن ابراهیم رئیسی، این امکان را فراهم می کند که علیرغم تلاش چند دهه ای حاکمان و به خصوص دست اندرکاران جنایت های دهه شصت برای «فراموشی»، «انکار» و سپس «توجیه و تحریف» آن دوران، هیئت منصفه ای به وسعت افکار عمومی همه ایرانیان تشکیل شده و به «کشف حقیقت» بپردازد و «گذشته را چراغ راه آینده» سازد.

اسامی امضا کنندگان:
آینده آزاد
حمید آقائی
مهدی ابراهیم زاده
تورج ابوذرخانی
حمید احمدزاده
مهرداد احمدزاده
فرید اشکان
بیژن افتخاری
علی افشاری
کامران امیری
مهدی امین زاده
محمد برقعی
مهرداد بهارآراء
امیر حسین بهبودی
محمد بهبودی
بهروز بیات
کوروش پارسا
احمد پورمندی
علی پورنقوی
مریم تنگستانی
نیره توحیدی
ئالان توفیقی
رسول تیهوئیان
مهدی جامی
حسن جعفری
فرزاد جواهری
رضا جوشنی
حمید حسینی
مهدی خانبابا تهرانی
اسماعیل ختائی
امیر خدیر
دریا خدیر
بهروز خسروی
بهروز خلیق
اکبر دوستدار
سهراب رزاقی
اسماعیل زرگریان
حسن زهتاب
بهروز ستوده
سیامک سلطانی
اکبر سوری
فرود سیاوش پور
معصومه شاپوری
مسعود شب افروز
منصوره شجاعی
الاهه شکرائی
رضا شیرازی
مرتضی صادقی
اسماعیل صفرزاده
پیمان عارف
مجید عبدالرحیم پور
مهدی عربشاهی
نادر عصاره
هژیر عطاری
کاظم علمداری
محمد صادق علی اصغری
احمد علوی
رضا علیجانی
مناف عماری
رضا فانی یزدی
مسعود فراز
عارفه فرهادی
سیامک فرید
سیاوش قائنی
یدی قربانی
رحیم قیومی
محسن کاملی
رضا کریمی
علی کشتگر
علی کلایی
پروین کهزادی
جلال کیابی
منوچهر گلشن
روبرتو گودوی
مسعود لدنی
مزدک لیماکشی
ملیحه محمدی
پرویز مختاری
منوچهر مختاری
رضا مسموعی
احمد مشعوف
انوشه مشعوف
لیلی مشعوف
نیما مشعوف
یلدا مشعوف
منوچهر مقصودنیا
پروین ملک
میلاد ملک
کیوان ملکی
امیر ممبینی
مهدی ممکن
مهران میرفخرائی
حجت نارنجی
رضا نجابت
احمد نجاتی
محسن نکومنش
فرخ نگهدار
مهدی نوربخش
مرتضی نیکی
احد واحدی
طهماسب وزیری
پروین همتی
توران همتی
محسن یلفانی
حسن یوسفی اشکوری

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

3 پاسخ

  1. ایت الله منتظری در این مطلب که حکم اعدام ۱۳۶۷ را ایت الله خمینی داده باشد تردید جدی داشت و می گفت نگذاشتند حقیقت ماجرا به گوش ایشان بر سد .گویا ایت الله خامنه ای هم بر طبق خاطرات ایت الله منتظری از اعدامها بی خبر بوده وبعدها متوجه قضایا می شود.

  2. به راستی آن چیز که مایه حیرت است فهرست امضا کنندگان این بیانیه هست. شمایی که امروز میگویید رئیسی فلان است همانها هستید که مردم را برای رأی دادن به دری نجف آبادی و ریشهری و روحانی ترغیب می‌کردید. شما همان‌ها هستید که با مخالفت با مداخله غرب مهمترین عامل بقای رژیم هستید. جمع کنید این دکانتان را

  3. در انتخاب آیت الله دراکولا

    خدمت همه خواهران و برادران گرامی که این بیانییه را امضأ کرده ا‌ند سلام عرض میکنم. خواستم بپرسم که چرا این انتصاب شما را متعجب کرده است؟ شما اگر جای رهبر بودید و قرار بود چهره آای را انتخاب کنید که به نظام مقدس اسلامی بخورد آیا کسی دیگر را انتخاب میکردید؟ تازه بفرمایید که چه فرقی میکرد اگر آیت الله ایکس بود یا آیت الله ایگرگ. در نظام مقدس اسلامی هیچ فرقی بین خمینی، خامنه آای، خاتمی، خلخالی، لاریجانی، رییسی نیست. همگی به نوعی خون آشام هستند. اینجا سرزمین دراکولا‌ها است.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب