واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی به سخنرانی روحانی و ترامپ

روز ایران در سازمان ملل متحد

زیتونسولماز ایکدر: روز گشایش  مراسم هفتادوسومین دوره مجمع عمومی سازمان ملل، بی اغراق روز ایران بود.

دونالد ترامپ٬‌ رییس‌جمهوری آمریکا، به رغم اینکه پیشتر بارها برای مذاکره و دیدار با رهبران ایران ابراز تمایل کرده بود٬ به یک‌باره امروز طی توییتی این دیدار را «به آینده و تغییر رویکرد ایران حواله کرد.»

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1044540438806482944

ترامپ با اینکه در این توییت روحانی را «مردی دوست‌داشتنی» خواند٬ گفت که برنامه‌ای برای دیدار با رییس جمهوری ایران ندارد.

او در حالی اعلام کرد که «برنامه‌ای برای دیدار با رییس جمهوری ایران ندارد»٬که پیشتر مدعی شده بود که حاضر است با حسن روحانی از «موضع برابر» و بدون «قید و شرط» پای میز مذاکره بنشیند.

روز گذشته نیز مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا٬ در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس گفته بود که «رهبر واقعی ایران آیت الله خامنه‌ای است و دونالد ترامپ آمادگی دیدار با او را دارد.»

مقامات جمهوری اسلامی با پیشنهاد ملاقات و مذاکره با رییس‌جمهوری آمریکا قویا مخالفت کرده بودند. امروز نیز پیش از افتتاح مجمع عمومی سازمان ملل٬ حسن روحانی در مصاحبه با CNN درباره تمجید ترامپ از او گفته بود: «حرف کافی نیست.»

وقتی کریستین امانپور مجری CNN  در گفت‌وگو با حسن‌روحانی از او پرسید: «امروز ترامپ در توییتی شما را مردی دوست‌داشتنی خوانده و دوباره از ملاقات گفته»، روحانی  جواب داد: «به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است. او دو سال پیگیر دیدار است. این ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد.»

 

دونالد ترامپ: حکومت جمهوری اسلامی یک دیکتاتور فاسد است

دونالد ترامپ٬ بخش عمده‌ای از سخنرانیش را به ایران اختصاص داد.

رییس جمهوری آمریکا از حکومت جمهوری اسلامی به عنوان یک «دیکتاتور فاسد» نام برد و افزود: «ما از همه کشورها می‌خواهیم تا زمانی که رژیم ایران به رویکرد تهاجمی خود ادامه می‌دهد این کشور را منزوی کند.»

دونالد ترامپ همچنین رهبران جمهوری اسلامی را به خاطر سیاست‌های‌شان به باد انتقاد گرفت و گفت که آنها «بذر آشوب، مرگ و ویرانی می‌پراکنند.»

رییس جمهوری آمریکا در ادامه رهبران ایران گفت «منابع کشور را چپاول می‌کند تا خودشان را ثروتمند کرده و ویرانی را در سراسر خاورمیانه و ورای آن گسترش دهند.

به گفته او مردم ایران حق دارند از رهبران‌شان خشمگین باشند که به میلیاردها دلار از دارایی‌شان دستبرد زده‌اند، سهام با ارزش را به تملک خود در آورده و موقوفه‌های مذهبی را غارت کرده‌اند برای اینکه جیب‌های خود را پر کنند و گروه‌های نیابتی‌شان را به جنگ بفرستند.»

ترامپ تاکید کرد که «رهبران ایران بذر آشوب، مرگ و ویرانی می‌پراکنند» و افزود که «آنها احترامی برای همسایگان، مرزها یا حق حاکمیت ملت‌ها قائل نیستند. همسایگان ایران بهای سنگینی را به خاطر دستور کار تهاجمی و توسعه‌طلبی ایران پرداخت کرده‌اند.»

او تاکید کرد: «به همین دلیل است که بسیاری از کشورهای خاورمیانه قویا از تصمیم من برای خروج ایالات متحده از توافق اتمی وحشتناک سال ۲۰۱۵ و بازگرداندن تحریم‌ها حمایت کرده‌اند».

رییس جمهوری آمریکا همچنین گفت: «توافق اتمی ثروتی بادآورده برای رهبران ایران بود. از زمان امضای این توافق، بودجه نظامی (ایران) نزدیک به ۴۰ درصد رشد داشته است.»

 

حسن روحانی: من گفت‌وگو را از همین جا شروع می‌کنم

حسن روحانی٬ رییس جمهوری ایران٬در مهمت‌ترین فراز از  سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «برای گفت‌و‌گو، نیازی به گرفتن عکس‌های دونفره نیست٬ من گفت‌وگو  را از همین جا و پشت همین تریبون آغاز می‌کنم.»

به گفته رییس‌جمهوری ایران «آمریکا فکر می‌کند چون زور دارد، حق هم دارد.» او ادامه داد: «درک آن‌ها از قدرت، نه اقتدارِ مشروع و قانونی، که زورگویی است. هیچ دولت و ملتی را نمی‌توان به زور به پایِ میز مذاکره آورد و اگر چنین شود آنچه انباشت می‌شود، خوشه‌های خشم ملت‌هاست که نصیب زورگویان خواهد شد.»

حسن روحانی بخش عمده سخنرانی‌اش را به اعتراض نسبت به خروج به سوی آمریکا از برجام٬ اختصاص داد.

رییس‌جمهوری ایران در این رابطه گفت: «خرسندیم که جامعه بین‌المللی، خروج یک‌جانبه و غیرقانونیِ دولت آمریکا از برجام را برنتافت و در برابر آن موضعی قاطع اتخاذ نمود. برجام حاصل بیش از یک دهه تلاش دیپلماتیک و یک دوره مذاکرات فشرده برای رفع یک بحرانِ ساختگی بود. این سند توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به اتفاق آراء تأیید و به تعهدی بین‌المللی تبدیل شد. بر اساس این قطعنامه، همه کشورها و سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای موظف‌اند از هر اقدامی در مغایرت با آن خودداری کرده و از اجرای برجام حمایت نمایند.»

او در ادامه با اعتراض به اینکه آمریکا از سایر کشورها نیز می‌خواهد برجام را نقض کنند٬ ادامه داد: «خطرناک‌تر اینکه، آمریکا همه کشورها و سازمان‌های بین‌المللی را تهدید می‌کند که اگر به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت عمل کنند، مجازات خواهند شد. این دو، یعنی«دعوت عام برای سرپیچی از قانون» و «تهدید قانون مداران به مجازات»، برای اولین بار است که در تاریخ این سازمان، اتفاق می‌افتد. این روش منحصر به برجام نیست، حتی در برخورد آمریکا حتی با دیوان کیفری بین‌المللی نیز حاکم است.»

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنانش به «جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران» اختصاص داد و گفت: «تحریم‌های یکجانبه و نامشروع، خود نوعی تروریسمِ اقتصادی و ناقض حقِ توسعه است. جنگ اقتصادی که آمریکا تحت عنوان تحریم‌های تازه، آغاز کرده نه تنها مردم ایران را هدف قرار داده، بلکه آثار زیان‌باری برای مردم کشورهای دیگر داشته و در روند تجارت جهانی، اِخلال کرده است.»

 

 

عرض اندام هشتگی ایرانیان

همزمان با سخنرانی روسای جمهوری دو کشور در سازمان ملل٬ ایرانیان با استفاده از سه هشتگ مختلف فضای مجازی را تسخیر خود درآوردند.

بخشی از اصلاح‌طلبان در کنار تحول‌خواهان با استفاده از هشتگ  اعتراضشان را به تحریم‌های پیش‌رونده آمریکا و سایه جنگ نشان دادند.

بیشتر کسانی که از این هشتگ استفاده کردند، بر نامنصفانه بودن تحریم و آثار او بر زندگی ایرانیان اشاره داشتند.

https://twitter.com/asieh_bakeri/status/1044629695596298240

بخشی از اصولگرایان طیفی از اصلاح طلبان نیز با استفاده از هشتگ  اعتراضشان را به سیاست‌های آمریکا نشان دادند.

https://twitter.com/fuziyeh/status/1044673873889955840

https://twitter.com/hesam_ghm/status/1044657278396260353

امشب اما هشتگ سومی نیز در کار بود. براندازان که اتفاقا پر تعداد نیز ظاهر شدند٬ نظراتشان را با استفاده از هشتگ    مطرح کردند.

https://twitter.com/rezahn56/status/1044660027229917185

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. سران و کارشناسان و خبرگان دنیا مثل عوام کوچه و خیابان نیستند . سازمان ملل جایی برای مذاکره تخصصی نیست . سوای همه مسائل آیا انرزی هسته ای و برجام نفعی برای کشور دارد که دو دهه دودمان ایران و ایرانی را به باد داده ؟ با این همه ویرانی انرژی هسته ای دلمان به چهار کلام روحانی خوش باشد که چه شود ؟ کسی که با کمک حاکمیت ایران، ایران را نابود کرده و پنجه بر جان و مال مردم و خاک کشور انداخته خطرناکتر است یا ترامپ و آمریکا ؟ شما فعالان سیاسی که دل در این حکومت دارید نون مقاله نویسی خود را میخورید . یا به تعبیر امروزی این شغل و کار شماست . اگر بساط حکومت جمع بشه شماها چکار کنید . چرا به اصل انرژی هسته ای نقد نمی کنید ؟ چرا دستان آلود به خون روحانی و خامنه ای و حکومت را دقیق نشان نمی دهید ؟ چرا درباره خیانت اروپا و حمایتش از حکومت را برملا نمی کنید ؟ اساسا اگر سیاست و جنایت و قانون گریزی آخوندها نباشه آیا ترامپ ویا هر کسی دیگری میتونه دائما به ایران فشار بیاره ؟ در این چهل سال که قطع رابطه با آمریکا شده ، چرا کشور اول خاورمیانه به سمت نابودی و خشکسالی و خفقان و مردگی رفته ؟ چرا اصل ماجرا و مسئله را بیان نمی کنید و دائما روش حل مسئله را تغییر می دهید که حلش در خود مسئله است که بدرستی بیان نمی شه . تهدید آمریکا خطرناکتره یا جنایت و دزدی و فساد آخوندها . وضعیت ایران مثل فردیه که می گویند که در بیرون خانه ات اگر کج بروی ، با سنگ به تو حمله میشه . اما در داخل خانه تک تک سلولهای بدنش را نابود کرده و او را به احتضار برده اند . مثل آدم نمیتوانند که انرژی هسته ای از راه سالم داشته و در کشورهای منطقه آدم کشی نکنند . مگر میشه چهل سال در داخل و خارج خون بریزی ، نابود بکنی و غارتگری کنی و مردم حمایت کنند و مفت در بروند . کدام قوم در تاریخ بعد از این همه جنایت تاوان پس ندادن . ما ایرانیها دوست داریم آزاد باشیم و حق و حقوق دیگران را نادیده بگیریم ، اما کسی با ما کاری نداشته باشد و اگر کسی بگوید چرا چنین میکنی ، فورا کینه کرده و با خشم جواب می دهیم . شما بجای تحلیل و نقد و بررسی و یا ریشه یابی ، شرح ماوقع میگویید که چنین شد و چنان شد . این گفته ها و خبرها در سر هر کوی و برزن ورد زبان شده ، شما نقد و تحلیل بکن . شما علت را بیان کن ، مقصرها را نشون بده و راهکار ارائه کن . قصه و داستان کار پیران در شب نشینیه .

  2. برای رسیدن به خواسته ها باید هزینه داد.امروز مردم ایران باید بین تحمل و خرد شدن زیر بار فشار تحریم های فوق العاده سهمگین امریکا و اسقاط شدن از زندگی و بسنده کردن به لقمه ای نان خشک و آب از زندگی یا مبارزه و قیام و پنجه در پنجه ضحاک و لشگریان مزدور آن انداختن برای نجات ایران و احقاق حقوق خود یکی را برگزینند

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی به سخنرانی روحانی و ترامپ

عصر بی‌خبری، عصر حکومت پادشاهان قاجار بر کشور ماست. بی تفاوتی مطلق به منافع ملی و تمرکز بر منافع شخصی و گروهی، عدم درک مبانی سیاست خارجی و گذار از فرصت‌هایی که باید در صحنه

ادامه »

روز سیزدهم دی مصادف با سالگرد ترور سردار سلیمانی حدود ۶۰ نفر از فرماندهان سپاه از مناطق مختلف کشور به بیت خامنه ای رفته

ادامه »

این نوشتار نه در مدح حجاب بلکه درباره اهمیت آزادی پوشش و از آن مهم‌تر آزادی زن برای ایجاد تغییر

ادامه »