زیتون– دونالد ترامپ٬ رییس‌ جمهوری آمریکا٬ اعلام کرد که برای دیدار با همتای ایرانی‌اش «بدون هیچ پیش شرطی» آماده است.

دونالد ترامپ در یک کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا در واشینگتن، رسما اعلام کرد که: «من قطعا آماده‌ام» با رییس‌جمهوری ایران دیدار کنم، اگر وی مایل به این کار باشد و این ملاقات نیز «بدون هیچ پیش‌شرطی» خواهد بود.

جمهوری اسلامی پیش از این بارها پیشنهاد مذاکره با آمریکا را رد کرده بودند.

۲۷ تیرماه محمود واعظی٬ رییس دفتر رییس جمهوری٬ خبر از تماس بی‌پاسخ ترامپ با حسن روحانی داده بود.

به گفته واعظی زمانی که روحانی به مقر سازمان ملل رفت٬ رییس جمهوری آمریکا که هشت بار درخواست گفت‌وگو با رییس جمهوری ایران را مطرح کرد ولی روحانی این درخواست را قبول نکرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، نیز روز دوشنبه گزارش‌ها در این زمینه که سفر وزیر خارجه عمان به واشینگتن با هدف میانجی‌گری بین ایران و آمریکا صورت گرفته است، رد کرد و گفت: «با این آمریکا و سیاست‌هایی که در پیش گرفته قطعاً امکان تعامل و گفت‌وگو وجود نخواهد داشت.»

دونالد ترامپ در بخش دیگری از صحبت‌هایش توافق اتمی برجام را مضحک خواند و گفت این توافق ارزش کاغذی که بر روی آن نوشته شده بود را نداشت.

رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد: «در حال حاضر آنها در شرایطی سختی هستند. من به توافق هسته ای با ایران پایان دادم، توافقی که مضحک بود. آنها ممکن است در نهایت بخواهند با ما دیدار کنند و من هم در هر زمانی که آنها بخواهند آماده این دیدار هستم.»

به گفته ترامپ، این دیدار «نه از موضع قدرت خواهد بود و نه از موضع ضعف. بلکه اگر منجر به توافقی معنی دار شود که مانند توافق قبلی بی ارزش نباشد، کار مناسبی است.»

رییس جمهوری آمریکا روز ۱۸ اردیبهشت امسال ایالات متحده را از توافق اتمی با ایران موسوم به برجام خارج کرد و گفت که تحریم‌های واشینگتن علیه تهران را بازخواهد گرداند.

رهبران دو کشور در هفته‌های اخیر جنگ لفظی علیه یکدیگر را تشدید کرده‌اند.

بازگشت به صفحه اول