اعلام آمادگی ترامپ برای دیدار بدون قید و شرط با حسن روحانی

زیتون– دونالد ترامپ٬ رییس‌ جمهوری آمریکا٬ اعلام کرد که برای دیدار با همتای ایرانی‌اش «بدون هیچ پیش شرطی» آماده است.

دونالد ترامپ در یک کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا در واشینگتن، رسما اعلام کرد که: «من قطعا آماده‌ام» با رییس‌جمهوری ایران دیدار کنم، اگر وی مایل به این کار باشد و این ملاقات نیز «بدون هیچ پیش‌شرطی» خواهد بود.

جمهوری اسلامی پیش از این بارها پیشنهاد مذاکره با آمریکا را رد کرده بودند.

۲۷ تیرماه محمود واعظی٬ رییس دفتر رییس جمهوری٬ خبر از تماس بی‌پاسخ ترامپ با حسن روحانی داده بود.

به گفته واعظی زمانی که روحانی به مقر سازمان ملل رفت٬ رییس جمهوری آمریکا که هشت بار درخواست گفت‌وگو با رییس جمهوری ایران را مطرح کرد ولی روحانی این درخواست را قبول نکرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، نیز روز دوشنبه گزارش‌ها در این زمینه که سفر وزیر خارجه عمان به واشینگتن با هدف میانجی‌گری بین ایران و آمریکا صورت گرفته است، رد کرد و گفت: «با این آمریکا و سیاست‌هایی که در پیش گرفته قطعاً امکان تعامل و گفت‌وگو وجود نخواهد داشت.»

دونالد ترامپ در بخش دیگری از صحبت‌هایش توافق اتمی برجام را مضحک خواند و گفت این توافق ارزش کاغذی که بر روی آن نوشته شده بود را نداشت.

رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد: «در حال حاضر آنها در شرایطی سختی هستند. من به توافق هسته ای با ایران پایان دادم، توافقی که مضحک بود. آنها ممکن است در نهایت بخواهند با ما دیدار کنند و من هم در هر زمانی که آنها بخواهند آماده این دیدار هستم.»

به گفته ترامپ، این دیدار «نه از موضع قدرت خواهد بود و نه از موضع ضعف. بلکه اگر منجر به توافقی معنی دار شود که مانند توافق قبلی بی ارزش نباشد، کار مناسبی است.»

رییس جمهوری آمریکا روز ۱۸ اردیبهشت امسال ایالات متحده را از توافق اتمی با ایران موسوم به برجام خارج کرد و گفت که تحریم‌های واشینگتن علیه تهران را بازخواهد گرداند.

رهبران دو کشور در هفته‌های اخیر جنگ لفظی علیه یکدیگر را تشدید کرده‌اند.

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

3 پاسخ

 1. در این دنیای عجیب، سیاست ابرقدرت امریکا در دست مرد عجیبی افتاده که نرمال نیست! معلوم هم نیست که چندان با هوش و با درایت باشد۰

  اما چون که با کودک سر و کارت فتاد، پس زبان کودکی باید گشاد۰ سناتور باب کروکر جمهوریخواه و رئیس کمسیون امنیت و روابط خارجی سنا، کاخ سفید را یک adult day care محل نگهداری و مراقبت از بزرگسالان (بجای کودکان!) خوانده است۰ چون رئیس کارکنان کاخ سفید، ژنرال کِلی، یک نفر نسبتا مدیر و با نظم است۰

  و ما هم گرفتار چنین شخصی شده ایم که امروز گفت بدون هر شرطی حاضر به مذاکره است۰

  او تاجر ماب و بشدت خودخواه و دارای مشکلات داخلی اخلاقی و سیاسی است۰ شاید بخاطر مصلحت و کاهش الام مردم و کاهش تنش های دیوانه وار و جنگ افروزانه، الان فرصت مناسبی برای گفتگو باشد۰ البته شرایط ایده ال نیست۰ ولی بعید است هیچوقت شرایط ایده ال پیش اید۰
  میتوان هم صبر کرد تا بعد از انتخابات مجلسشان تا آذر ماه که احتمالا حزبش شکست سختی بخورد و یا تا بعد از اعلام نتیجه قاضی مولر، قاضی تحقیق پرونده دخالت و همکاری با روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ که زمانش معلوم نیست۰ هرچند اگر برکنار شود، معاونش مایک پِنس شر تر از خودش است!

  بستگی دارد که چقدر صبور باشیم۰
  در سیاست باید با سیاست برخورد کرد و از فرصت ها مدبرانه استفاده کرد۰ درد و الام مردم یمن سوریه و کشور خودمان ایران بیش از حد فزونی گرفته است۰

  اگر ظریف مسئول مذاکره باشد، میتواند یک گفتگوی عزت مندانه ای را به پیش ببرد۰
  آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
  با دوستان مروت، با دشمنان مدارا۰

 2. شاید عده ای موافق نباشند اما تصویب رفع حصر در شورای امنیت ملی کار خود را کرد فردا خامنه ای مخالفت خود را با رفع حصر اعلام خواهد کرد چون خیالش راحت شده. مثل سال ۸۸ که بعد از اینکه اوباما برایش نوشت که برای امریکا فرقی نمیکند چه کسی رئیس جمهور بعدی خواهد بود؛ با کودتا دحمدی نژاد را به ریاست جمهوری برگمارد

 3. هدف این دیدار برای جلوگیری از خطر تحریم و جنگ که به نابودی ایران منجر خواهد شد خواهد بود

  میگویند که ترامپ دیوانه و غیر قابل اعتماد است. خوب شما با صدام حسین سفاک که این همه ایرانی‌ کشت، بمب شیمیایی بکار برد، و کلی‌ از صنایع ما را با خاک یکسان کرد مذاکره و صلح کردید حتی غرامت هم نگرفتید. البته ما میدانیم که تحریم و جنگ برای سرداران فاسد ، آقا زاده‌های دلال خوشایند است، چون به اسم دور زدن تحریم‌ها و تدارک ساز و برگ جنگ کلی‌ پول کموسیین گیری گیرشان می‌‌آید. این ۴۰ سال امریکا ستیزی چه نفغی برای ما داشته است؟

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب