اعتراضات به تهران رسید

زیتون– برای اولین بار طی دور جدید اعتراضات ایران٬ مردم تهران نیز به صف معترضین پیوستند.

ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد معترضان تهران در چهار راه ولیعصر تجمع و به سمت میدان امام حسین حرکت کردند.

اعتراض تهرانی‌ها بیش از اقتصادی٬ رنگ و بوی سیاسی داشت و در بین شعارها٬ شعار «مرگ بر خامنه‌ای» شنیده شد.

بر اساس یکی از ویدئوها، تظاهرکنندگان که تعداد آنها به چند صد نفر می‌رسد در پیاده‌رو و خیابان ولیعصر در حال راهپیمایی هستند و یک سطل زباله نیز به آتش کشیده شده است.

معترضان در حالی که مشت‌های خود را گره کرده‌اند شعار می‌دهند: «توپ، تانک، فشفشه/ آخوند باید گم بشه.»

در یکی دیگر از ویدئوها، معترضان شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر می‌دهند و یکی از آنها فریاد می‌زند که نیروهای بسیجی در حال حمله‌ور شدن به مردم هستند.

اعتراضات از ۹ مرداد ماه در محله شاپور جدید اصفهان آغاز شده بود.

معترضین در ابتدا با شعارهاییکه بیانگر اعتراض نسبت به وضعیت اقتصادی٬ بحران ارز و «موج تورم و گرانی» بود٬ به خیابان آمدند اما این اعتراض به سرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت.

معترضان شعارهایی چون «سوریه را رها کن فکری به حال ما کن»، «رضا شاه روحت شد»٬ «بازاری با غیرت حمایت حمایت» و «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» سر می‌دادند.

روز گذشته نیز اعتراضات ادامه یافت و تصاویری از خشونت ماموران امنیتی در فضای مجازی منتشر شد.

امروز در شیراز معترضان برای مقابله با گازهای اشک‌آور نیروی انتظامی اقدام به آتش زدن تایر در خیابان‌ها کرده‌اند. در اعتراضات شیراز شعارهای «گرانی، تورم، نمی‌خواییم نمی‌خواییم»، و«روحانی حیا کن، مملکتو رها کن» شنیده می‌شود.

شعارهای «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه»، «رضاشاه روحت شاد»، و «دشمن ما همین‌جاست، الکی می‌گن امریکاست» نیز از شعارهایی است که اعتراضات روز پنج‌شنبه شیراز شنیده می‌شود.

تصاویری از اصفهان نیز منتشر شده که نشان می‌د‌هد منطقه شاپور جدید باز هم شاهد اعتراض‌هایی بوده که به درگیری و خشونت کشیده شده است.

این تصاویر نشان می‌‌دهد معترضان در تجمع اصفهان به سوی پلیس سنگ و چوب پرتاب می‌کنند و نیروهای امنیتی هم به سوی معترضان گاز اشک‌آور شلیک می‌کنند.

در خیابان نادری اهواز نیز امروز صحنه برخورد معترضان و ماموران امنیتی بود.

فراخوان برای تجمعات سراسری در اعتراض به گرانی، و وضعیت موجود از آغاز این هفته در شبکه‌های اجتماعی شروع شده و از مردم خواسته شده بود تا عصر امروز در شهرهای مختلف تجمع کنند.

در هفته های اخیر بحران ارزی باعث سقوط بی‌سابقه ریال واحد پول ملی ایران در برابر ارزهای خارجی شده است.

دو روز پیش دلار آمریکا از رقم بی‌سابقه ده هزار تومان گذشت و این رکوردشکنی همزمان با آغاز به کار عبدالناصر همتی، رییس کل جدید بانک مرکزی ایران بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

3 پاسخ

 1. عاقبت یکی به نعل و یکی به میخ، این میشود که همه در حیرت مانده اند که با این عدم انسجام و درواقع مدنیت جمعی، به کجا می رسیم؟
  کی باید جدی فکر کنیم و فکر کنند و به میدان عمل واقعگرایانه و نه خیال پردازانه، برای کاهش الام مردم و بقای هویت ملی و فرهنگی ایران وارد شویم؟
  چه طرح جدی و با پشتوانه ملی و مردمی برای این وضع سردرگم فعلی داریم؟
  نباید بگذاریم جاهلان و حسودان و احساس گرایان و خیال پردازان همه ی سرمایه یک ملت بزرگ و با فرهنگ را بسادگی هدر دهند و ما هم تماشاچی و یا از دور بگو لنگش کن شویم۰

 2. اخوند در سطح کوچه و خیابان که گم شده است ، حداقل با لباس پیامبر که به کوچه و خیابان نمی آیند ، تا نوبت به تراشیدن ریش برسد !

 3. تظاهرات اعتراضی به تهران کشیده شد،

  رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای،
  به خوبی آگاهید که خطر پشت گوشمان است و احتمال بلایی که به سر نیکلای چائوشسکو و صدام حسین و معمر قذافی آمد به سرمان بیاید دور از انتظار نمی باشد ولی جای نگرانی نیست زیرا با درایت شما می توان پیشگیری کرد،
  سرور گرامی،
  کشور ما به قول آقای محمد باقر قالیباف گاز انبری شده، یکی از خارج که تهدید تحریمهای کمرشکن آقای ترامپ است و دیگری از داخل که به قول آقای روحانی توطئه های کاسبان تحریم می باشد،
  رهبر معظم،
  کلید معما در دست شماست که لازم است بدون فوت وقت:
  ۱- دستور مذاکره با آقای ترامپ را بدون هیچ قید و شرطی صادر فرمایید،
  ۲- اصل آزادی بیان را که در قانون اساسی تصویب شده ولی چهل سال است جمهوری اسلامی زیر پا گذاشته به رسمیت شناسید،
  با تشکر از توجه حضرتعالی،

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »