زیتون– قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، تهدید کرد که «دریای سرخ دیگر برای حضور آمریکایی‌ها امن نیست.»

روز گذشته حوثی‌های یمن دو نفتکش سعودی را مورد هدف قرار دادند. در نتیجه این حمله، دو نفتکش سعودی آسیب دیده‌اند.

عربستان سعودی بخشی از نفت خود را از طریق تنگه باب المندب برای کشورهای اروپایی و آمریکا و آفریقا صادر می کند. اما این کشور اعلام کرده که پس از حمله روز گذشته٬ دیگر از طریق این تنگه دست به صادرات نخواهد زد.

حوثی‌های یمن مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند و تا کنون به گفته مقامات سعودی و به تایید سازمان ملل بارها با موشک‌های جمهوری اسلامی به عربستان سعودی حمله کرده‌اند.

فرمانده نیروی قدس سپاه با تاکید بر اینکه شان رییس جمهوری ایران بالاتر از آن است که جواب دونالد ترامپ را بدهد٬ خطاب به رییس جمهوری آمریکا گفت: «من خودم به تنهایی در مقابلت می‌ایستم.»

قاسم سلیمانی امروز (پنج‌شنبه) در یک سخنرانی در همدان گفته‌های رییس جمهور آمریکا را «سخیف» و با «ادبیات کاباره» خواند و خطاب به او گفت: «برای سربازانتان پوشک بزرگسال تهیه می‌کردید.»

در حالی‌که در میانه سخنرانی فرمانده نیروی قدس سپاه برای دقایقی برق محل سخنرانی قطع شد٬ او گفته است آمریکا و متحدانش در رویارویی نظامی با ایران کاری از پیش نخواهند برد.

حسن روحانی٬ رییس جمهوری٬ ۳۱ تیر ماه آمریکا را تهدید کرده بود که «تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست.»

او پیشتر نیز با اشاره به سخنان مقام‌های آمریکایی در مورد تلاش برای قطع صادرات نفت ایران، گفته «اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود.»

تحلیل گران این سخن رییس جمهوی را به معنی نیت او برای بستن تنگه هرمز در صورت فشار آمریکا و به صفر رساندن صادرات نفت ایران ارزیابی کردند.

در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال مجدد تحریم‌های این کشور علیه جمهوری اسلامی٬ صادرات نفت ایران مجددا مورد تهدید قرار گرفت.

وزارت خارجه آمریکا پنجم تیرماه گفته بود کشورهای خریدار نفت ایران از آغاز ماه نوامبر (۱۳ آبان) و از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه تهران، باید تمام واردات خود از این کشور را متوقف کنند.

جمهوی اسلامی طی هفته‌های گذشته تلاش‌هایی را برای حفظ تعاملات اقتصادی با اروپا و آسیا، از جمله در زمینه فروش نفت که اقتصاد ایران به آن وابسته است، انجام داده‌ است.

با این حال گزارش‌های مختلفی در مورد نتیجه این تلاش‌ها منتشر شده که لزوما تصویر روشنی از شرایط پیش‌رو نمی‌دهد. با این حال مشتریان سابق ایران از جمله ژاپن و هند تمایلی به ادامه خرید نفت از ایران نشان نمی‌دهند.

پیشتر ارتش آمریکا اعلام کرد که تنگه هرمز در خلیج فارس باید به روی نفتکش‌ها باز بماند و آمریکا و متحدان آن برای این منظور آماده هستند.

کاپیتان ویل اوربان٬ یکی از سخنگویان ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده٬ این سخنان را در واکنش به تهدید «بستن تنگه هرمز» از سوی رییس جمهوری ایران٬ عنوان کرد.

کاپیتان بیل اوربان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «نیروی دریایی آمریکا و متحدان آن در منطقه آماده‌اند که آزادی رفت و آمد و جریان آزاد تجاری را در هر کجا که قوانین بین‌المللی اجازه می‌دهد، برقرار کنند.

بازگشت به صفحه اول