توقف موقت صادرات نفت سعودی از تنگه باب المندب

اولین تنگه بسته شد

زیتون– وزیر انرژی عربستان سعودی از توقف موقت صادرات نفت سعودی از تنگه باب المندب تا زمان تامین امنیت این منطقه خبر داد.

روز گذشته حوثی‌های یمن دو نفتکش سعودی را مورد هدف قرار دادند. در نتیجه این حمله، دو نفتکش سعودی آسیب دیده‌اند.
این حمله نظامی به دو نفتکش سعودی در نزدیکی تنگه باب المندب صورت گرفته بود. دو نفتکش آسیب دیده به یکی از بنادر سعودی منتقل خواهند شد.

عربستان سعودی بخشی از نفت خود را از طریق تنگه باب المندب برای کشورهای اروپایی و آمریکا و آفریقا صادر می کند.

حوثی‌های یمن مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند و تا کنون به گفته مقامات سعودی و به تایید سازمان ملل بارها با موشک‌های جمهوری اسلامی به عربستان سعودی حمله کرده‌اند.

قیمت نفت پس از اینکه عربستان سعودی حمل نفت از طریق تنگه استراتژیک باب المندب در دریای سرخ را متوقف کرد و همچنین انتشار آمار کاهش ذخایر نفت خام آمریکا، در معاملات روز پنجشنبه برای سومین روز صعود کرد.

حسن روحانی٬ رییس جمهوری٬ ۳۱ تیر ماه آمریکا را تهدید کرده بود که «تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست.»

او پیشتر نیز با اشاره به سخنان مقام‌های آمریکایی در مورد تلاش برای قطع صادرات نفت ایران، گفته «اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود.»

تحلیل گران این سخن رییس جمهوی را به معنی نیت او برای بستن تنگه هرمز در صورت فشار آمریکا و به صفر رساندن صادرات نفت ایران ارزیابی کردند.

در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال مجدد تحریم‌های این کشور علیه جمهوری اسلامی٬ صادرات نفت ایران مجددا مورد تهدید قرار گرفت.

وزارت خارجه آمریکا پنجم تیرماه گفته بود کشورهای خریدار نفت ایران از آغاز ماه نوامبر (۱۳ آبان) و از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه تهران، باید تمام واردات خود از این کشور را متوقف کنند.

جمهوی اسلامی طی هفته‌های گذشته تلاش‌هایی را برای حفظ تعاملات اقتصادی با اروپا و آسیا، از جمله در زمینه فروش نفت که اقتصاد ایران به آن وابسته است، انجام داده‌ است.

با این حال گزارش‌های مختلفی در مورد نتیجه این تلاش‌ها منتشر شده که لزوما تصویر روشنی از شرایط پیش‌رو نمی‌دهد. با این حال مشتریان سابق ایران از جمله ژاپن و هند تمایلی به ادامه خرید نفت از ایران نشان نمی‌دهند.

پیشتر ارتش آمریکا اعلام کرد که تنگه هرمز در خلیج فارس باید به روی نفتکش‌ها باز بماند و آمریکا و متحدان آن برای این منظور آماده هستند.

کاپیتان ویل اوربان٬ یکی از سخنگویان ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده٬ این سخنان را در واکنش به تهدید «بستن تنگه هرمز» از سوی رییس جمهوری ایران٬ عنوان کرد.

کاپیتان بیل اوربان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «نیروی دریایی آمریکا و متحدان آن در منطقه آماده‌اند که آزادی رفت و آمد و جریان آزاد تجاری را در هر کجا که قوانین بین‌المللی اجازه می‌دهد، برقرار کنند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. این هم برنامه ای بود به منظور دادن بهانه به امریکا برای اوردن ناوهای جنگی به خلیج فارس ، اولین ثمره آن هم پایگاه نظامی ده هزار نفری دائمی امریکا در قطر !
    غربیها با علم کردن خمینی صدها میلیارد دلار اسلحه به کشورهای عرب منطقه فروختند !!

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

توقف موقت صادرات نفت سعودی از تنگه باب المندب

عصر بی‌خبری، عصر حکومت پادشاهان قاجار بر کشور ماست. بی تفاوتی مطلق به منافع ملی و تمرکز بر منافع شخصی و گروهی، عدم درک مبانی سیاست خارجی و گذار از فرصت‌هایی که باید در صحنه

ادامه »

روز سیزدهم دی مصادف با سالگرد ترور سردار سلیمانی حدود ۶۰ نفر از فرماندهان سپاه از مناطق مختلف کشور به بیت خامنه ای رفته

ادامه »

این نوشتار نه در مدح حجاب بلکه درباره اهمیت آزادی پوشش و از آن مهم‌تر آزادی زن برای ایجاد تغییر

ادامه »