خاطره آیت الله موسوی اردبیلی از بچه های خردسال زندانی در اوین

مجتبی لطفی

خاطره زیر را به نحو متواتر از اطرافیان و شاگردان نزدیک مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی شنیده ام. متن زیر به نقل از آیت الله احمد عابدینی استاد حوزه علمیه اصفهان است:

اوایل شهریور ۱۳۷۷ بود که برای خواندن کتاب سفرنامه فقهی حج به منزل ایشان رفتم و مثل بقیّه شب‌ها من و او تنها بودیم تازه آقای اسد اللّه لاجوردی را ترور کرده بودند. ایشان فرمودند: امروز هرچه با خودم کلنجار رفتم که برای آقای لاجوردی فاتحه‏ ای بخوانم نشد.

حساس شدم که مگر او چه کرده است؟ سؤال کردم، ایشان در تردید بود که برایم توضیح بدهد یا خیر، امّا بالاخره اموری را گفت که اکنون پس از گذشتن بیش از ده سال از آن زمان هنوز بسیاری از آن کلمات با همان آهنگ سخنان ایشان در گوشم طنین انداز است:

آن زمان که مسئولیت داشتم گهگاهی به زندان‏ها سر می‏زدم که در زندانِ اوین یک درب کهنه قدیمی بود که همیشه از کنار آن می‏ گذشتم. یک روز هوس کردم که داخل آن‌جا را ببینم، گفتم این چیست؟ گفتند: چیز مهمی نیست یک انباری است.

گفتم: می‏ خواهم درون آن را ببینم. گفتند: کلیدش نیست. گفتم: آن را پیدا کنید. گفتند: پیدا نمی‏ شود. گفتم: درب را بشکنید. گفتند: چیز مهمی نیست. گفتم: بالاخره من باید درون این انباری را ببینم. گفتند: کلیدش پیش حاج آقاست. منظورشان لاجوردی بود. گفتم: از او بگیرید. گفتند: الان این‌جا نیستند. گفتم: پیدایش کنید من این‌جا می‏ مانم تا بیایید و از جای خود تکان نمی‏ خورم.

بالاخره پس از اصرارِ زیادِ من، درب باز شد؛ وارد شدم. دیدم تعداد زیادی از بچّه‏ های خردسالِ پنج ساله، شش ساله و ده ساله با صورت‌هایی به رنگ زرد و جسم‌هایی نحیف، پنجاه نفر، صد نفر، کمتر یا بیشتر نمی‏ دانم؛ محبوسند. بچّه‏ ها دور من ریختند، گریه می‏کردند، عبا و دست‌هایم را می‏ بوسیدند و التماس می‏ کردند.

گفتم: این‌ها چه کسانی هستند؟ گفتند: این‏ها بچه‏ های منافقان هستند که پدر و مادرشان یا کشته شده‏ اند یا فرار کرده‏ اند. گفتم: این‌جا چه کار می‏ کنند؟ پدرانشان مجرم بوده‌اند، جرم این‌ها چیست؟ این‌ها پدر بزرگ ندارند؟! خویشاوند ندارند؟! قیّم ندارند؟!

از وضع اسفبار بچّه‏ ها چشمانم پر از اشک شد عینک خود را برداشتم و با دستمال، اشک‏ های خود را پاک کردم و گفتم: همین امروز تا بیست و چهار ساعت باید این بچّه‏ ها را به خانواده‏ های خودشان برسانید و هر کدام که خانواده ندارند یا جایی ندارند آن‌ها را به دادستانی بیاورید برای آنان جایی تهیه می‏ کنیم. آخر پدر بچّه ه‏ای منافق بود و کشته شد یا مادرش فرار کرد چه ربطی به بچّه‏ ها دارد؟! انصاف و رحم و مروتتان کجا رفت؟!

بالاخره پس از چند روز آقای محمدی گیلانی قبل از خطبه‏ های نماز جمعه تهران جوابم را داد و گفت: آن‌ها که برای بچّه منافق اشک می‏ ریزند نباید مسئولیت قبول کنند، چرا آن وقت که پدرانشان پاسدارهای ما را می‏ کشتند گریه نکردید؟! کسی مرجع ضمیر حرف‌های او را جز من نفهمید.

آقای لاجوردی به من می‏ گفت: من تو و آقای منتظری را قبول ندارم، شما نمی‏ فهمید! شما نمی‏ گذارید من ریشه منافقان را بکنم، اما چون امام خمینی به من فرموده از شما اطاعت کنم، اطاعت می‏ کنم وگرنه اصلاً شما دو نفر را قبول ندارم.
منبع : کانال تلگرام نویسنده

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

6 پاسخ

 1. خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی
  خدا شهید لاجوردی و ۱۳۰۰۰۰شهید بدست منافقین را رحمت کند و دنباله منافقان را هدایت
  لعنت خدا بر ظالم ومنافق ضد انقلاب

 2. این داستان کوتاه ابعادی دراندازه وگستره عدالت ومفهوم دادوبیداد درتاریخ راپوشش میدهد .به راحتی ازآن نگذرید.بردینداران خاصه تشیع علوی هماناعدالت علوی رادرپیشانی تاریخ به تصویرکشند وبرمظلومیت پرچمدارآن خون گریند که بنام او این یکی ازهزاران است که ازپرده برون افتاده است .خلخال ازپای دختر یهودی درمرزهای بلاد اسلام برون کردن وازقصه آن ازغصه هلاک کجاوپیام
  (آن‌ها که برای بچّه منافق اشک می‏ ریزند نباید مسئولیت قبول کنند، )
  کجا
  که صدالبته وجدان بیدار شده آن مسئول کماکان تاپایان عمر اورارهانکرد وپذیرش عذر به درگاه باری باری ازدوش برنخواهد داشت که من یعمل مثقال ذره خیروشر وعده حتم دادار است وفریاد قیام به قسط واعظان
  شهر کماکان درچنبره ای ازاوهام حقایق دگرگون کنند واذهان رابا وااسلامای کنسرت هابه بیراهه رانند که اینها همه هیچگاه ذره ای ازرسالت شیعه مسئول نخواهدکاست .
  وبردیگرانی اعم ازفرهیختگان وروشنفکران وقاطبه مردمانی ازدیارکورش که دل درگروآزادگی واستقلال مرزپرگهردارند نیز.

 3. درود خدا بر تو / بخاطر اینکه این خاطره را تعریف کردی، نیت تان هرچی بود، باشد./ رحمت خدا نصیب شما باد.

 4. درود خدا بر تو / بخاطر اینکه این خاطره را تعریف کردی، نیت تان هرچی بود، باشد./ رحمت خدا نصیب شما باد.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی (بخوانید آقای خامنه‌ای، نگهبان قدرتمند جمهوری اسلامی ) مطابق معمول همیشه و با اعلام لیست نامزدهای انتخاباتی ریاست‌جمهوری، همه را غافلگیر کرده است. اجازه دهید همین ابتدای کار و

ادامه »

«هر لحظه به شکلی بت عیار بر آمد/ هر دم به لباس دگر آن یار بر آمد/ گه پیر و جوان شد.» ایران هنوز

ادامه »

مراسم رای‌گیری ولایی -که انتخابات خوانده می شود- به عنوان ابزاری چند منظوره برای نمایش مشروعیت و حمایت مردمی از

ادامه »