ممنوع التصویری رییس جمهوری اصلاحات باعث محبوبیت او شد

زیتون- گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته شبکه دو تلویزیون با حضور علی مطهری، و ارتباط تلفنی علیرضامحجوب و حمید رضا حاجی‌بابایی به عنوان راه‌یافتگان به مجلس دهم به ترتیب به عنوان فرد مستقل، اصلاح‌طلب و اصولگرا برگزار شد.

سخنان علی مطهری در این گفتگوی خبری را به نقل از خبرآنلاین بخوانید:

علی مطهری در مورد نتیجه انتخابات مجلس در تهران، گفت:«  غیرقابل پیش بینی بود نتیجه این انتخابات درست و غیر قابل انکار است. صاحب‌نظران و  افرادی که در عرصه انتخابات حضور داشتند در بهترین

images

حالت۲۰ کرسی برای اصلاح‌طلبان و ۱۰ کرسی برای اصولگرایان متصور بودند.  البته نتیحه به دست آمده در شهرستان‌ها قابل پیش‌بینی بود اما اصلا برای تهران آن را پیش‌بینی نمی‌کردیم و برای من هم غیر منتظره بود.»

وی از علل نتایج این انتخابات را برخی رفتارهای انتخاباتی گروه های مختلف و برانگیختن حساسیت مردم دانست و گفت:« ما در روزهای قبل از برگزاری انتخابات شاهد تخریب‌ و توهین و حتی انگلیسی خوانده شدن یک لیست و ادعای ارتباط آنان با بیگانگان بودیم که این امر موجب حساس شدن مردم و عکس المعل آنها شد. ورود برخی از شخصیت‌های سیاسی و اعلام حمایت آنها از برخی لیست‌ها نیز سبب شد تا عده قابل توجهی از مردم به یک لیست واحد رای دهند.»

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد اینکه آیا احتمال بداخلاقی پس از اعلام نتایج آرا را می داد، گفت‌:« در ایام پس از اعلام نتایج با بداخلاقی مواجه نشدم و بیشتر بداخلاقی‌ها در روزهای منتهی به انتخابات بود.»

مطهری در دامه این برنامه و در بیان علت مشارکت گسترده مردم در این دوره از انتخابات گفت:‌« رای مردم در تعیین سرنوشت مهم است و با رای آنها تغییر رخ می دهد. در انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم، شعار نامزد پیروز تغییر بود که این چنین هم شد. مردم در ین چند سال در مسائل مختلف از جمله بحث هسته‌ای شاهد تغییر بوده و احساس کردند که رایشان تاثیر گذار است. لذا در این دوره شاهد مشارکت بیشتری بودیم. در این دوره از انتخابات با افرادی مواجه بودم که در سال ۹۲ شرکت نکرده و فکر می کردند که رایشان تاثیر گذار نیست اما بعد از ۹۲ و تاثیر گذاری آرای مردم به این مهم پی برده و در این انتخابات شرکت کرده اند.»

مطهری درباره بحث های رسانه‌ای در مورد ترکیب مجلس دهم گفت:‌ اینکه کلیت مجلس چه گرایشی دارد بسیار مهم است اما هنوز نمی توان حکم داد که اکثریت با اصولگرایان است یا اصلاح‌طلبان. ممکن است افرادی در لیست این جناح‌ها باشند اما وقتی به مجلس وارد می‌شوند ، در جرگه مستقل‌ها خواهند بود. تاثیر این طیف‌بندی در تشکیل فراکسیو‌ن‌ها اثر خود را به نمایش می‌گذارد. چراکه تصمیمات مهم در فراکسیون‌ها گرفته می‌شود.

وی در مورد اینکه او بالاخره اصولگرا است یا اصلاح‌طلب گفت:«من دیوار کشی میان اصلاح طلبی و اصولگرایی را قبول ندارم و معتقدم همه ما باید هم اصلاح‌طلب و هم اصولگرا باشیم یا به تعبیر رهبر معظم انقلاب اصولگرای اصلاح‌طلب باشیم. چراکه اولین شرط برای اصولگرا بودن اصلاح‌طلبی است و فرد اصلاح‌طلب نیز نمی‌تواند بدون اصول عمل کند. بیشتر ما را اصولگرا می دانند اما در این دوره از انتخابات مستقل وارد شدم و فهرستی هم منتشر کردیم و گفتیم هم مانعی برای حضور در لیست‌ها نداریم. اصلاح‌طلبان ما را در لیست خود گذاشتند و از آنها هم متشکرم و اگر اصولگراها هم نام مرا در لیست خود می گذاشتند از آنها هم تشکر می کردم.»

 

نماینده مردم تهران در پایان رای مردم تهران در انتخابات اخیر حامل پیام مهمی برای مسئولان نظام بود، گفت:« نباید به گونه‌ای رفتار کنیم که تصور شود با ایجاد برخی محدودیت‌ها می‌توان جلوی تاثیرگذاری افراد را گرفت. برخی با ممنوع التصویری رئیس جمهور اسبق خواهان جلوگیری از تاثیرگذاری او بودند اما در عمل دیدیم که با این محدویت به مرجع سیاسی تبدیل شد. مسئولان امنیتی از این مسئله باید درس بگیرند و بدانند که این روش‌ها درست نیست. و رفتارشان را اصلاح کنند. »

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اشاره: در یادداشت‌های دوران چهار سال مجلس اول، برخی نکات و رخدادها گزارش شده که از جهاتی مهم‌اند و از جمله آن‌ها طرح پیشنهادی در ارتباط با انتخابات مجلس دوم است و می‌پندارم انتشار برخی

ادامه »

نه فاجعه، نه حماسه، این فقط یک انتخابات است! به کجا می رویم؟ کدام عملکرد ها و کدام انگیزه ها موجب وضعیت حاضر است؟

ادامه »

چهل و پنجمین سالگرد انقلاب ۵۷ فرصتی بود برای بازاندیشی‌ انتقادی گذشته؛ این مقطع، یک‌سال پس از جنبش «زن، زندگی،

ادامه »