زیتون- رییس اتحادیه هتل‌داران مشهد می‌گوید حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان، قطع روابط دیپلماتیک با این کشور و تیره شدن روابط با کشورهای حوزه خلیج فارس بر گردشگری این شهر تاثیر منفی گذاشته است.
در حالی که مهم‌ترین دغدغه برخی مسئولان شهر مشهد برگزار نشدن کنسرت در این شهر است بیکاری و رکود، باعث شده بسیاری از پروژه‌های گردشگری و هتل سازی این شهر نیمه کاره رها شوند و آنهایی که مشغول فعالیت در این حوزه هستند دغدغه بازپرداخت وام‌های ساخت هتل را داشته باشند. images
به گفته محمد قانعی، رییس اتحادیه هتل داران مشهد، در ماه‌های گذشته حدود ۸۰ درصد از تعداد زائران خارجی در مشهد کاسته شده است.
او در گفتگوی با ایلنا افزود که پیش از قطع روابط میان تهران و ریاض و تیره شدن فضای سیاسی میان ایران و کشورهای حوزه خلیج‌فارس، مشهد هر سال میزبان حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار گردشگر از کشورهای عربی بوده و شرکت‌های بحرینی و عربستانی «بیش از ۱۰ هتل ۴ و ۵ ستاره را به صورت سالیانه» در مشهد اجاره می کرده‌اند.
به گفته محمد قانعی از طرف دیگر مدت اقامت این مسافران همگی بیش از یک هفته بود و همین امر سبب گردش بالای نقدینگی در شهر می‌شد. اما حمله به کنسولگری عربستان در مشهد و سفارت این کشور در تهران سبب شد که به فعالیت گردشگری و اقتصادی در مشهد شوک وارد شود.

علاوه بر کاهش ۸۰ درصدی زائران خارجی، در ماه‌های گذشته تعداد زائران ایرانی هم ۲۰ درصد کاهش داشته است و در پی این رکود، اشتغال در مشهد «به میزان ۵۰ درصد کاهش» یافته است.

نتیجه این رکود و کاهش اشتغال بسته شدن واحدهای تجاری در پررونق ترین بخش های مشهد از جمله بازار راضا (بازاری چسبیده به حرم هشتمین پیشوای شیعیان) است.

بازگشت به صفحه اول