پیام تسلیت محمد خاتمی به خانواده‌‌ی افرادی که در شیراز، تهران تا زاهدان و مازندران تا کردستان جان باختند 

سیدمحمد خاتمی یک روز پس از حادثه‌ی تروریستی در شیراز، پیام تسلیتی را خطاب به کسانی که عزیزان خود را در آن حادثه و «پیش از آن از تهران تا زاهدان و مازندران و کردستان و جای‌‌جای میهن از دست داده‌اند»، منتشر کرد و در آن تاکید کرد که «خشونت را با خشونت نمی‌توان پاسخ داد، هرچند باید با خشونت‌گران مقابله کرد».

متن کامل پیام تسلیت خاتمی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حادثهٔ تروریستی شیراز که به جان‌باختن عده ای از هموطنان عزیز و آسیب‌دیدن عده ای بیشتر منجر شد، نشان داد که خشونت تا چه حد می‌تواند بی‌رحم و مصیبت‌بار باشد.

ضمن محکوم کردن این حرکت پلید و دردآفرین، برای جانباختگان عزیز رحمت واسعه الهی و برای آسیب‌دیدگان، بهبودی از خداوند منان طلب می کنم .

آنچه در جامعهٔ ما جاری‌ست و می‌توان ریشه های آن را از دیرباز جستجو کرد و رو به سوی آزادی و زندگی دارد، درخور توجه است؛ ولی با کمال تأسف بروز خشونت -از هر طرف که باشد- دلها را آزرده می‌کند.

زیستن اولین حق هر انسانی است و بهزیستن انسان‌ها باید هدف و رسالت نظام‌ها و حکومت‌ها باشد. ملاک ارزیابی یک نظام و یک حکومت این است که تا چه حد زمینهٔ بهزیستی مردم را فراهم می آورد.

تقاضای زندگی خوب، امن و عادلانه از سوی مردم، تقاضای طبیعی است و اگر ببینند شرایط این زندگی فراهم نیست، حق دارند انتقاد و حتی اعتراض کنند. ولی در همه حال انتقاد و اعتراض باید متوجه نفی خشونت هم باشد و نباید خود به خشونت آلوده شود. مخصوصاً در شرایطی که بدخواهان ایران و ایرانی در بیرون مرزهای کشور با حربه‌های غیر انسانی مانند تحریم و یا تشویق خشونت برای بهره گیری از خون پاک جوانان کشور امیدهای واهی در سر دارند.

ضمن عرض تسلیت و ابراز همدردی با همه کسانی که عزیزان خود را در حادثهٔ تروریستی اخیر شیراز و پیش از آن از تهران تا زاهدان و مازندران و کردستان و جای‌‌جای میهن از دست داده‌اند، تأکید می‌کنم که خشونت را با خشونت نمی‌توان پاسخ داد، هرچند باید با خشونت‌گران مقابله کرد.

برای بهبود اوضاع و فراهم آمدن فضای زندگی امن و سالم و برخوردار برای همه، بخصوص حکومت‌ها باید موازین حکمرانی خوب را رعایت کنند و ضمن شنیدن صدای انتقاد و اعتراض -حتی اگر ناحق باشد- زمینه را برای فراهم آوردن رضایت مادی و معنوی مردم فراهم آورند.

من نیز به نوبه خود در آشکار و نهان راههایی که به این امر مبارک منتهی می‌شود و امنیت را پایدار و آزادی و توسعه و پیشرفت را تأمین می‌کند در حد فهم و توان اندک خود نمایانده‌ام.
امید است که گوشها شنوا و دلها پذیرا شود.

سیدمحمد خاتمی
پنجم آبان‌ماه ١۴٠١

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. به نظرم یه توضیح رو این ستون دیدگاه بنویسین که این دیدگاهها رو چه کسی می خونه وقتی هیچکدومش اینجا منعکس نمی شه. به هر حال من چند وقت یکبار یه چیزی اینجا می نویسم. در مورد این مطلب:

    به این سید دیگه نمی شه دخیل بست. جیکش بعد از ۴۰ روز و اونهم بعد از واقعه مشکوک شاهچراغ دراومده و تهش هم می گه خشونت از هر طرف محکوم است. یاد حرف ترامپ افتادم که موقع حمله سفیدپوستان افراطی به تظاهرکنندگان سیاه پوست و کشتن تعدادی از آنها گفت که به نظرش هر دو طرف مظلوم واقع شده اند.

    نه سید؛ خشونت سیستماتیک و مرگباری را که حاکمیت ولایت فقیه بر مردم روا می دارد، با خشم و عصبانیت مردم و گاه سنگ اندازی و یا مقابله اشان با این گرگهای هار رهبر و سپاه یکسان نشمارید و بر زخم این مردم کشته و مجروح داده و شکسته قلب بیش از این نمک نپاشید.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

ارتفاع جنبش زن، زندگی، آزادی از قد تمام نیروهای سیاسی ایران بلندتر است، این واقعیت موجب شده که برخی از این نیروهای فعال بکوشند خود را ارتقا دهند تا با جنبش جاری هماهنگ شوند؛ برخی

ادامه »

مرز میان صداقت و خودفریبی، تحرّی حقیقت یا تحریف آن بسیار ظریف است؛ گاهی سیمای شخص به طور تصنعی تصویری را وارونه جلوه می‌دهد،

ادامه »

جبهه آزادی‌بخش ملت اسلوون (OF) در ۲۶ آوریل ۱۹۴۱، دو سال پس از جنگ جهانی دوم و هفته‌ها پس از

ادامه »