صادق بلعید که از سوی قیس سعید، رئیس‌جمهور تونس، مسئول تدوین قانون اساسی جدید این کشور شده اعلام کرد، در پیش‌نویسی که ارائه خواهد کرد اشاره‌ای به اسلام به عنوان دین رسمی این کشور نشده است.

صادق بلعید روز دوشنبه ۶ ژوئن (۱۶ خرداد) گفت، هدف از این اقدام مقابله با احزاب اسلام‌گرا و جلوگیری از “افراط‌گرایی” سیاسی است.

بند یک قانون اساسی تونس که سه سال پس از انقلاب سال ۲۰۱۱ در این کشور شمال آفریقا تصویب شد می‌گوید، تونس کشوری “آزاد، مستقل و داری حاکمیت است که دین آن اسلام و زبانش عربی است.”

صادق بلعید، کارشناس حقوقی که ماه گذشته به ریاست کمیته تنظیم قانون اساسی نوین منصوب شد به خبرگزاری فرانسه گفت: «۸۰ درصد تونسی‌ها مخالف افراط‌گرایی و استفاده از دین برای اهداف سیاسی‌اند.»

او تصریح کرد: «دقیقا به همین می‌خواهیم برسیم، به جایی که در آن بند یک در شکل کنونی‌ا‌‌ش حذف شود.»

قرار است پیش‌نویس قانون اساسی جدید پیش از رفراندومی که برای ۲۵ ژوئیه برنامه‌ریزی شده تقدیم شود.

متن قانون اساسی باید قبل از رفراندوم توسط رئیس‌جمهور تأیید شود.

*دویچه‌وله

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

مطالب دیگر

یک پاسخ

  1. خود عربستان،خاستگاه اسلام،موسوم به سرزمین وحی(!) به این نتیجه رسیده که دخالت این دین در سیاست و جامعه و اقتصاد زیان‌بار است.جایی که اسلام در آن بومی است،از همان فرهنگ و زبان و تاریخ برخاسته و بر بقیه جهان تحمیل شده و حتی هم اکنون نیز پس از درآمد موقت نفتی،دومین منبع درآمد کشور از محل مراسم پیشا اسلامی حج است. هر کس از این پس معتقد به خدایی بودن این دین باشد قطعا یا ریگی در کفش دارد یا پیچ شلی در مغز!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »