نخستین واکنش محمد خاتمی نسبت به اعتراضات اخیر مردم

زیتون– محمد خاتمی٬ رییس جمهوری اصلاحات٬ روز گذشته (سه‌شنبه)  او از «جان باختن عده‌ای از هموطنان» ابراز تاسف کرد.

رییس جمهوری اصلاحات در جمع فعالان سیاسی و اجتماعی گفت: «عمیقاً از جان‌باختن عده‌ای از هموطنانم متأسف و دردمندم و به مردم ایران تسلیت می‌گویم.»

او همچنین تاکید کرد که باید سهم عوامل مختلف در حوادث اخیر از جمله ریشه‌های نارضایتی مشخص شود. خاتمی در این رابطه افزود: «اعتراض‌ها ریشه‌دار است و برای کاهش آن نیازمند بهبود شیوه‌های حکمرانی هستیم.»

به گفته محمد خاتمی هیچ حکومتی حق ندارد در مواجهه با معترضان به خشونت و سرکوب متوسل شود.

رییس جمهوری اسبق ایران در بخش دیگری از سخنانش افزود که در مورد افزایش قیمت بنزین، می‌شد مسؤولین تدبیر مناسب‌تری اتخاذ کنند. او ادامه داد که دولت باید برای کاهش فشار به اقشار محروم بیش از پیش بکوشد.

او در ادامه با تاکید بر اینکه باید «صف معترضان مسالمت‌جو را باید از کسانی که طالب آشوب‌اند جدا نمود»٬ افزود: «برای ترمیم پیوند آسیب دیده میان جامعه و حاکمیت لازم است فضای گفت‌و‌گو باز شود.»

محمد خاتمی در ادامه خواست که باید با انصاف و عدالت و رحمت، سریعاً به وضع بازداشت‌شدگان رسیدگی کرد.

پس از اعلام افزایش قیمت بنزین در روز جمعه ۲۴ آبان، ده‌ها شهر ایران شاهد اعتراضات گسترده بود.

اعتراض‌های اخیر به گفته مقام‌های دولتی، در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور، در ۲۷ استان، رخ داد و تنها شهر تهران شاهد بروز اعتراضات در ۱۰۰ نقطه از شهر بود.

«زیتون» پیشتر اعلام کرده بود که بر اساس اخباری که از یک مقام امنیتی دریافت کرده تعداد کشته شدگان پنج روز اول اعتراضات اخیر ایران افزون بر ۲۷۰ تن است. از این تعداد کشته شدن ۱۴۳ نفر روز گذشته به تایید سازمان عفو بین الملل نیز رسیده است. اما  تنها نام و نشان تعداد اندکی مشخص شده است.

روز گذشته حسین نقوی حسینی٬ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس٬ اعلام کرد که در اعتراضات اخیر بیش از «هفت هزار نفر» بازداشت شده اند.

این نخستین بار بود که آماری رسمی در زمینه تعداد بازداشت‌های یک هفته اعتراضات گسترده در ۲۷ استان ایران اعلام شد.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

5 پاسخ

 1. میشود روشنفکر مابانه شعار داد و افراد مصلح و دعوت به آرامش کن را مسخره کرد، تهمت و افترا زد، لنگش کن، لنگش کن در فضای مجازی را داد زد!
  اما پای عمل، معلوم نباشد چه کاره ایم. و چه کاره اند.
  اینهمه ایرانی خارج و اپوزیسیون های ماهواره ای هتل نشین، چقدر به دردهای مردم محروم رسیده اند، که صداقت پشتیبانی شان از اعتراضات مردمی را باور کنیم؟
  حمله کردن به خاتمی ها و سحابی ها راحت است، خوش باشند!

 2. این فرمایشات آقای خاتمی ، خیلی مهم هستند و شاید در تاریخ بماند !اینکه ذات مقدّس ایشان از به خاک افتادن جوانان میهن ناراحت شده اند ، مطلب مهمی است . ولی اینکه فرموده اند اعتراضها ریشه دار است ، باید عمیقآ مورد تحقیق و تفحص کارشناسانه قرار گیرند . مطلب مهم دیگری که ایشان بر آن تآکید داشته اند ، این است که باید صف معترضان مسالمت جو از صف معترضان آشوب طلب جدا شود . میشود از دولت خواست که همانطور که برای معترضان مسالمت جو جاهایی برای اعتراض در نظر گرفته اند، برای معترضان آشوب طلب هم جاهایی در نظر بگیرند تا بلکه انشاءالله رحمان مردم بیشتری قرین مهر و رحمت اسلام عزیز قرار گیرند . همچنین ایشان آرزو کرده اند که دولت بیش از پیش در فکر کاهش فشارها بر مستضعفین باشد . انشاءالله . بر خاتم انبیاء محمد ( ص ) صلوات .

 3. درود بر خاتمی مظلوم و اندیشمند و دلسوز.
  وای بر رادیکال مابان که مردم را به آشوب ترغیب میکنند و پوز اپوزیسیون میدهند، اما هزینه اش را مردم فقیر و محروم و …
  و البته وای بر عوامل اغتشاشگر و اغتشاش افرینان از هر قوم و جناح و قبیله ای.
  و لعنت بر فرصت طلبانی که بر خواسته های مشروع مردم سوار میشوند، بر آتش تفرقه و جنگ بین صفوف مختلف ملت میدمند تا آب گل آلود شده و خود به قدرت برسند و دل اربابانشان را شاد کنند.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه، در یکی از جلسات جانبی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفته است که روسیه کریمه را به اوکراین برخواهد گرداند اگر اوکراین کوشش نکند‌ که عضو ناتو

ادامه »

روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲. دانشگاه لایدن. کنفرانس انجمن ایران‌شناسی اروپا. در پنلی درباره‌ی ادبیات فارسی، عنوان سخنرانی خانم سایه اقتصادی‌نیا چنین بود: «بلاغت

ادامه »

۱-«هویت ملی و هویت قومی در شهر معاصر ایرانی؛ مطالعه‌ی موردی نقده» عنوان پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد رشته انسان‌شناسی «لیلا حسین‌زاده»

ادامه »