اخبار خوبی از وین نمی‌آید؛ شورای عالی امنیت ملی جلسه تشکیل خواهد داد

در حالیکه رسانه‌های ایران خبر از «ناامیدی از مذاکرات وین» می‌دهند٬ شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که در این رابطه تشکیل جلسه خواهد داد. بر اساس این خبر جلسه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی با موضوع مذاکرات وین با حضور محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه، و تیم مذاکره‌کننده تشکیل خواهد شد.

در همین رابطه ایلنا، خبر داد که مرتضی محمودوند، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، ضمن بیان این که «اخبار خوبی از مذاکرات وین منعکس نمی‌شود» هشدار داد که در صورت عدم رعایت «منافع ملت ایران در مذاکرات»، مجلس به این موضوع ورود خواهد کرد.

این نماینده مجلس در ادامه با تاکید بر ضرورت رعایت قانون «اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها» در جریان مذاکرات هسته‌ای گفت که در صورت عدم رعایت این قانون «دولت باید پاسخگو باشد».

بر اساس قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» که آذر پارسال به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسید، دولت به آغاز غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد و تعلیق اجرای پروتکل الحاقی مکلف شد.برکناری سفیر ایران در بریتانیا به دلیل برگزاری یک میهمانی

محسن بهاروند، سفیر ایران در بریتانیا٬ به دلیل «حضور زنان بی‌حجاب» در میهمانی مراسم ویژه سالگرد انقلاب ۵۷ در سفارت ایران در این کشور برکنار شد.

روزنامه کیهان امروز در گزارشی دلیل فراخوانده شدن محسن بهاروند، سفیر ایران در لندن، و برکناری او را برگزاری «مراسم خارج از عرف» در سفارت ایران اعلام کرده است.

برگزاری مراسم سالگرد انقلاب ۵۷ در روز ۲۲ بهمن امسال در محل سفارت ایران در لندن در پی انتشار عکس‌ها و ویدئوهایی که بعضی از مهمانان زن را بدون حجاب رسمی جمهوری اسلامی نشان می‌دادند با انتقادهایی از سوی گروه‌های تندرو در ایران همراه شد.

از جمله بسیج دانشجویی دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه٬ خبرگزاری فارس و تسنیم٬ روزنامه‌های کیهان و جوان از جمله رسانه‌ها و نهادهایی بودند که برگزاری این میهمانی اعتراض کرده بودند.

محسن بهاروند معاون حقوقی و بین‌الملل محمدجواد ظریف بود که در آخرین روزهای دولت دوازدهم جایگزین حمید بعیدی‌نژاد در لندن شد.وزارت صنعت، خودروسازان را در موضوع باز نشدن ایربگ‌ها مقصر ندانست

مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت: بررسی آخرین گزارش باز نشدن ایربگ‌ها درحادثه تصادف محور بهبهان- رامهرمز و بازخوانی ACU ایربگ‌ها نشان داد درهیچ یک ازخودروهای یاد شده مشکل از کیسه هوا نبوده است.

در تصادف زنجیره‌ای در ۲۰ دی امسال در جاده بهبهان – رامهرمز پنج نفر کشته و ۴۱ نفر مصدوم شدند.

در پی این حادثه رئیس پلیس راهور ایران با انتقاد از خودروسازان داخلی که به قول او «ارابه‌ مرگ» می‌سازند، گفته بود که در تصادف زنجیره‌ای بهبهان، ایربگ هیچ یک از بیش از پنجاه خودرو در این حادثه باز نشده بود.

در گزارش‌های رسمی نوع و مدل خودروهای تصادف‌کرده اعلام نشده، اما در عکس‌های منتشرشده، اغلب خودروها پراید، سمند و انواعی از پژو بوده‌اند.

او گفت: «اینکه ما همه راه‌ها را بسته‌ایم و هیچ مقایسه‌ای وجود ندارد، نه خودروی خارجی وارد می‌شود و نه بخش خصوصی را تقویت می‌کنیم و عملا به شکل انحصاری بازار در اختیار این خودروسازان است، دیگر انگیزه‌ای برای بهتر شدن ندارند.»

واردات خودرو به ایران چند سالی است با فشار لابی خودروسازان متوقف بوده است و این لابی چنان قوی است که طرح واردات خودرو مجلس توسط شورای نگهبان به مجلس ایران بازگشت خورده است.

کارشناسان معتقدند که حمایت‌های زیاد از تولید خودرو در ایران سبب شده این صنعت مانند کودک ۵۰ ساله همچنان به رشد مناسب نرسیده باشد.


خبرهای روزهای گذشته را اینجا بخوانید.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

چرا رای می‌دهم؟ پس از جنبش زن زندگی آزادی، تصور من بر این بود که رای دادن دیگر بی‌معنی است، اما امروز معتقدم که رای دادن درست‌ترین عمل برای رسیدن به یک آینده خوب برای

ادامه »

مقدمه من در ماهیّت استبدادی جمهوری اسلامی پس از ادخال ولایت فقیه توسط مجلس خبرگان اول — حتی ولایت فقیه غیر مطلقه— هیچ حرفی

ادامه »

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی

ادامه »