درخواست بیش از۱۵۰ نماینده برای بازگشت «طرح صیانت» به صحن علنی مجلس

بیش از ۱۵۰ نماینده مجلس ایران در نامه‌ای از هیئت رئیسه مجلس خواستند تا طرح موسوم به «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» به صحن علنی بازگردانده شود.

همزمان کارزاری با امضای هزاران نفر با هشتگ رسمی «صیانت خاموش» در نامه‌ای به مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، خواستار جلوگیری از «اجرای خاموش طرح صیانت» شده و از کندی سرعت اینترنت در ایران انتقاد کرد.

صدیف بدری، نماینده اردبیل در حساب کاربری خود در توییتر خبر داد که تعداد امضاهای نمایندگان برای لغو مصوبه طرح صیانت از مرز ۱۵۰ امضا گذشته است.

صبح امروز رضا تقی‌پور، ­رییس کمیسیون ویژه مجلس برای طرح محدودیت بیشتر اینترنت موسوم به «صیانت»، گفت که احتمال ابطال مصوبه این کمیسیون را «شوخی بی‌مزه» و «شیطنت و خباثت رسانه‌ای» است.

او تاکید کرد که ابطال رای کمیسیون امکان‌پذیر نیست و به صورت مکتوب نیز به نامه معاونت قوانین مجلس پاسخ خواهد داد.

شب گذشته معاونت قوانین مجلس در نامه‌ای به رییس کمیسیون ویژه اعلام کرده بود که رای‌گیری روز سه‌شنبه این کمیسیون و تصویب کلیات طرح صیانت از فضای مجازی، فاقد اعتبار است چون علاوه بر نقض آیین‌نامه داخلی مجلس، این رای‌گیری درباره متنی متفاوت از طرح بارگذاری شده در سامانه قوانین، انجام شده است.

بیشتر بخوانید: رأی کمیسیون مشترک مجلس به طرح «صیانت» باطل شد

با این حال رییس کمیسیون ویژه طرح محدودیت اینترنت گفت که اقدام کمیسیون مشترک درباره تهیه متن جدید طرح و اعمال تغییرات مورد نظر دولت در آن قانونی بوده است.یعقوب یادعلی، نویسنده، درگذشت

یعقوب یادعلی، داستان‌نویسی ایرانی٬ در ۵۱ سالگی بر اثر سکته قلبی در بوستون درگذشت.

ایسنا به نقل از همسر این نویسنده نوشت که او مشکل قلبی نداشت وآخرین بار نیز چند ماه پیش به ایران سفر کرده و برای معاینه عمومی هم به پزشک مراجعه کرده بود، اما عصر سوم اسفند بر اثر ایست قلبی ناگهانی از دنیا رفت.

یعقوب یادعلی متولد نجف‌آباد بود و رمان «آداب بی‌قراری» مشهورترین اثر اوست که موفق به کسب چند جایزه ادبی از جمله جایزه بنیاد گلشیری نیز شد، اما در زمستان ۱۳۸۴ به‌اتهام آن‌چه «توهین به قوم لر» در این رمان عنوان شد، بازداشت شد.

بازداشت یادعلی در آن زمان دو ماه طول کشید و سپس در دادگاه محکوم و در دادگاه تجدیدنظر نیز حکم او تشدید و به یک سال حبس تعزیری محکوم شد‌ تا نهایتا در تیر ۱۳۹۱ از تمامی اتهاماتش تبرئه شد.

از جمله دیگر آثار این نویسنده می‌توان به رمان‌ها و مجموعه‌داستان‌های «آداب دنیا»، «متغیر منصور»، «آمرزش زمینی»، «حالت‌ها در حیاط» و «احتمالِ پرسه و شوخی» اشاره کرد.


حسین رونقی بازداشت شد

حسین رونقی، وبلاگ‌نویس و فعال مدنی، بازداشت شده است.

برخی از کاربران فضای مجازی در این رابطه نوشته‌اند که طبق آخرین پیگیری‌ها حسین رونقی قبل از ساعت ۱۰ صبح چندین تماس ناشناس داشته و پس از آن ناپدید شده است.

حسین رونقی پیش از این نیز سابقه بازداشت داشته است و از بیماری کلیوی رنج می‌برد.رأی قوه قضائیه به ابطال نامه‌ای که زاکانی به استناد آن شهردار تهران شد

زمانی که علیرضا زاکانی نامزد شهرداری تهران بود، یک مانع مهم قانونی وجود داشت و آن، عدم تطابق قانونی مدرک تحصیلی وی با شهرداری بود.

با این حال آن زمان حامیان زاکانی، نامه ای از “سازمان امور اداری و استخدامی” آوردند و به استناد آن، انتصاب زاکانی به شهرداری تهران را فاقد هر گونه ایراد قانونی دانستند.

اینک دیوان عدالت اداری که بالاترین مرجع قانونی و قضایی کشور در این زمینه است، با بررسی قوانین رأی داده که آن نامه باطل بوده است. از این رو، اصلی ترین مستند قانونی شهرداری زاکانی، غیر قانونی اعلام شده است.

در آن زمان، بسیاری به زاکانی پیشنهاد کردند برای جلوگیری از هر گونه شائبه ای، شهردار تهران نشود ولی برغم همه این ها، او در مرداد ۱۴۰۰ بر مسند شهرداری تهران نشست و اینک بعد از ۷ ماه، حکم قضایی ناظر بر غیر قانونی بودن این فرایند است.رییس کمیسیون «صیانت» بر قانونی بودن رای‌گیری به‌رغم مخالفت معاونت قوانین مجلس

رضا تقی‌پور، ­رییس کمیسیون ویژه مجلس برای طرح محدودیت بیشتر اینترنت موسوم به «صیانت»، گفت که احتمال ابطال مصوبه این کمیسیون را «شوخی بی‌مزه» و «شیطنت و خباثت رسانه‌ای» است.

او تاکید کرد که ابطال رای کمیسیون امکان‌پذیر نیست و به صورت مکتوب نیز به نامه معاونت قوانین مجلس پاسخ خواهد داد.

شب گذشته معاونت قوانین مجلس در نامه‌ای به رییس کمیسیون ویژه اعلام کرده بود که رای‌گیری روز سه‌شنبه این کمیسیون و تصویب کلیات طرح صیانت از فضای مجازی، فاقد اعتبار است چون علاوه بر نقض آیین‌نامه داخلی مجلس، این رای‌گیری درباره متنی متفاوت از طرح بارگذاری شده در سامانه قوانین، انجام شده است.

بیشتر بخوانید: رأی کمیسیون مشترک مجلس به طرح «صیانت» باطل شد

با این حال رییس کمیسیون ویژه طرح محدودیت اینترنت گفت که اقدام کمیسیون مشترک درباره تهیه متن جدید طرح و اعمال تغییرات مورد نظر دولت در آن قانونی بوده است.

به گفته تقی ‌پور، این تغییرات به دنبال برگزاری جلسه‌ای با حضور رییس مجلس، معاون قوانین مجلس، رییس مرکز ملی فضای مجازی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این طرح اعمال شده است.


خبرهای روزهای گذشته را اینجا بخوانید.

به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توییتر
به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیس بوک
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتزاپ

مطالب دیگر

یادداشت روز

اندیشه

آخرین مطالب