? آماده سازی زیرساخت‌ها برای قطعی اینترنت پیش از انتخابات

زیتون– اپراتورها و ارائه دهندگان خدمات اینترنت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آماده قطعی سراسری اینترنت می‌شوند.

بر اساس اخباری که به دست «زیتون» رسیده است٬ به کارمندان یکی از اپراتورهای سراسری که به دلیل شیوع بیماری کرونا «دورکاری» می‌کردند٬ اعلام شده است که از تاریخ ۲۶ تا ۲۸ خرداد دسترسی‌شان به اینترنت و سرورها قطع خواهد شد و برای انجام وظایفشان و دسترسی به اینترنت باید در ساختمان­های اداری­ حضور یابند و در صورت نیاز تا قبل از آن تاریخ اطلاعات مورد نیازشان را از سرورهای خارجی دانلود کنند.

منبع آگاهی در این مورد به «زیتون» گفت که زیرساخت‌های فراهم شده برای قطعی سه روز اینترنت است. به نظر می­رسد شدت این قطعی احتمالی اینترنت از آبان ۹۸ بیشتر خواهد بود چرا که دسترسی خانگی کارمندان اپراتورها به سرور نیز در آن صورت قطع خواهد شد؛ هرچند به گفته این منبع آگاه زمینه‌های لازم برای دسترسی به اپلیکیشن‌های ایرانی که بر روی سرورهای داخلی مانند اسنپ و تپسی فعالیت می­‌کنند٬ فراهم شده است و آن‌ها می‌­توانند مانند سابق به فعالیت‌­هایشان ادامه دهند.

بر اساس این خبر که به دست «زیتون» رسیده است اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت در توجیه این اقدام از احتمال وقوع حملات سایبری به عنوان دلیلی برای این تصمیم خبر داده‌­اند.

این در صورتی است که با توجه موارد پیشین قطعی اینترنت در ایران٬ چه به صورت سراسری و چه به صورت منطقه‌ای احتمالا نهادهای امنیتی پیش بینی کرده‌اند که ممکن است که مردم دست به تجمعات اعتراضی یا انتخاباتی بزنند.

از سوی دیگر صدا و سیما مناظره‌های انتخاباتی را به نحوی برنامه ریزی کرده است که یک هفته پیش از انتخابات به پایان برسند تا جلوی ایجاد موج انتخاباتی را در بین مردم بگیرد. احتمالا فراهم آوردن شرایط لازم برای قطع کردن اینترنت نیز می‌تواند به منظور جلوگیری از ایجاد «موج» انتخاباتی باشد.

پیشتر وزیر اتباطات نیز در این خصوص هشدار داده بود.

محمدجواد آذری جهرمی٬ روز چهارشنبه ۱۲ خردادماه گفته بود که ممکن است شورای عالی امنیت ملی دستور قطع چندروزه شبکه‌های اجتماعی را بدهد.

وزیر ارتباطات با اشاره به سابقه انسداد موقت رسانه‌های اجتماعی گفت ممکن است شورای عالی امنیت ملی در مواقع بحران، این دستور را صادر کند.

هرچند آذری‌ جهرمی در آن مصاحبه تاکید کرده بود که این شورا یا شورای عالی فضای مجازی نمی‌توانند حکم انسداد طولانی‌مدت رسانه‌های اجتماعی را بدهند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

اخیرا شماری از ایرانیان با به‌کار گیری مفهوم «وکالت» سیاسی تصمیم خود  را برای ابراز اعتماد به رضا پهلوی، فرزند شاه پیشین ایران، رسانه‌ای کردند. اصطلاح «وکالت» سیاسی حتی اگر واژه دوره گذار هم به

ادامه »

درآمد ظاهرا فعالیت‌های پهلوی‌طلبان حول آقای رضا پهلوی وارد مرحله تازه‌ای شده است. هرچند باور ندارم که چنین تلاش‌های توهم‌آلودی در کشوری با مختصات

ادامه »

قیامی که جرقه اصلی آن پس از مرگ مهسا امینی زده شد، با شعار زن، زندگی، آزادی، عمدتاً مبارزه برای

ادامه »