۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

🍃 زنده| روسیه هم به ظریف حمله کرد

 جودو ایران ۴ سال محروم شد

فدراسیون جهانی جودو در رای جدید خود جودوی ایران را تا شهریور ۱۴۰۲ تعلیق کرد.

کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو در رای جدید خود، جودوی ایران را به مدت ۴ سال (از سپتامبر ۲۰۱۹ تا سپتامبر ۲۰۲۳) به مدت ۴ سال از حضور در کلیه رویدادهای بین المللی به دلیل عدم رویارویی جودوکاران ایران مقابل حریفانی از اسرائیل محروم کرد.

کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو اعلام کرده عدم رویارویی جودوکاران ایران مقابل حریفان اسرائیلی به صورت سازمان یافته و با هماهنگی وزارت ورزش و کمیته المپیک ایران بوده است.

جودوی ایران پیش از این به صورت نامحدود از حضور در میادین بین المللی محروم شده بود اما دادگاه CAS پس از یک سال و نیم از گذشت محرومیت ایران رای به ابطال آن داد و پرونده را بار دیگر به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی ارجاع داد تا فدراسیون جهانی جودو مدت زمانی را برای محرومیت ایران در نظر بگیرد.

بر اساس رای جدید جودوی ایران از ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ تا ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ از حضور در کلیه رویدادهای بین المللی محروم شده است.روسیه هم به ظریف حمله کرد

روسیه رسماً به فایل صوتی ظریف واکنش نشان داد؛ سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در خصوص فایل صوتی وزیر امور خارجه ایران که در بخشی از آن در خصوص سیاست‌های روسیه نیز اظهاراتی مطرح شده است، اعلام کرد که تنها مواضع رسمی جمهوری اسلامی ایران را مد نظر قرار می‌دهد.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در نشست خبری هفتگی خود، گفت: «ایران بارها به‌صورت رسمی از مواضع مسکو در قبال برجام قدردانی و از تداوم همکاری‌ها با روسیه استقبال کرده است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در ادامه از نقش تأثیرگذار کشورش در حفظ برجام پس از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق سخن گفت و تأکید کرد: «تفاسیر مطرح شده درباره این فایل صوتی در بحبوحه مذاکرات وین تنها به زیان این مذاکرات است. اما در مقابل، مسکو به تلاش خود برای احیای برجام ادامه می‌دهد.»

زاخارووا با اعلام اینکه روسیه هرگز بر سر منافع و شرکای خود معامله نمی‌کند، گفت: «روسیه ترجیح می‌دهد که بر مبنای عمل [درباره شرکایش] قضاوت کند و نه بر مبنای اظهارات نسنجیده و ناروا.»فعالان سیاسی زن و مادران کشته‌شدگان اعتراضات: در هیچ انتخابات دیگری شرکت نمی‌کنیم

بیش از ۱۰۰ فعال سیاسی زن و مادران کشته‌شدگان اعتراضات در ایران در بیانیه‌ای با عنوان «جمعی از مادران ایران» اعلام کردند که «تا رسیدن به انتخابات آزاد و سالم، در هیچ انتخابات دیگری شرکت نمی‌کنیم».

در این بیانیه تاکید شده که «ادامه این روند به هیچ تغییر مثبتی منجر نمی‌شود» و «این ساختار استبدادی با این قانون اساسی هرگز بهتر نخواهد شد، بلکه بدتر و بدتر می‌شود».

این زنان به وضعیت اقتصادی ایران، «بی‌کفایتی» در مدیریت کرونا و تبعیض‌های طبقاتی، جنسی و جنسیتی، قومی و ملیتی، مذهبی و عقیدتی، اشاره کرده‌اند.

نویسندگان این بیانیه به اعتراضات آبان ماه اشاره کرده و نوشتند که در این اعتراضات «همه سران کشور به طور هماهنگ، جوانان گرسنه و بی‌پناهی را که برای لقمه‌ای نان شرافتمندانه به خیابان‌ها آمده بودند» به گلوله بستند.

مهرانگیز کار، مهدیه گلرو، اکرم زینالی، حوریه فرج زاده طارانی، ژیلا مکوندی، شهلا انتصاری و ناهید شیربیشه از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند. گروهی از فعالان سیاسی مرد نیز از این بیانیه حمایت کرده‌اند.به علت «شکایت» از سلول انفرادی، عالیه مطلب‌زاده از تماس تلفنی محروم شد

عالیه مطلب‌زاده، عکاس و فعال حقوق زنان که به همراه ۱۶ زندانی سیاسی و عقیدتی دیگر به حبس در سلول انفرادی اعتراض کرده بود، از حق تماس تلفنی با خانواده‌اش محروم شده است.

۱۷ زندانی سیاسی و عقیدتی زندان‌های اوین و رجایی‌شهر روز اول اردیبهشت ماه با ثبت دادخواستی رسمی در دفاتر بندهای این زندان‌ها نسبت به حبس در «سلول انفرادی» شکایت کردند.

این زندانیان که در میان آن‌ها نام‌ عالیه مطلب‌زاده، کیوان صمیمی، فرهاد میثمی، آرش صادقی، سعید اقبالی و رضا محمدحسینی به چشم می‌خورد با ذکر ایام حبس خود، خواهان مجازات عاملان و آمران و صادرکنندگان بازداشت و نگهداری‌شان در سلول‌ انفرادی شده‌اند.پدر پویا بختیار بازداشت شد٬ خواهر فرزاد انصاری‌فر احضار شد

منوچهر بختیاری، فعال سیاسی و پدر پویا بختیاری که در آبان‌ماه ۹۸ در مهرشهر کرج بر اثر اصابت گلوله به سرش کشته شد، روز پنج‌شنبه، نهم اردیبهشت‌ماه، بار دیگر بازداشت شد.

به گزارش رادیو فردا منوچهر بختیاری در منزل برادرش به دست نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به محل نامعلومی منتقل شده است.

به گفته این منبع، ماموران امنیتی هیچ حکمی مبنی بر ورود به منزل و بازداشت آقای بختیاری ارائه نداده‌اند.

منوچهر بختیاری، تیرماه سال گذشته در اعتراض به سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین و دادخواهی خون پسرش راهی جزیره کیش شده بود که آن‌جا بازداشت و به زندان بند‌رعباس منتقل شد. او ۱۶ آذر همان سال با قرار وثیقه آزاد شد.

در همین رابطه فرزانه انصاری‌فر، خواهر فرزاد انصاری‌فر، سرامیک‌کار ۲۷ ساله اهل بهبهان که در جریان اعتراضات آبان ۹۸ بر اثر اصابت گلوله به سرش کشته شد، به شعبه ۳ دادسرای انقلاب بهبهان احضار شده است.

فرزانه انصاری‌فر به اتهام توهین به رهبری، مشارکت در اخلال در نظم و آسایش عمومی و برهم زدن امنیت کشور و همچنین اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی و خارجی به شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب شهر بهبهان احضار شده است.

فرزانه انصاری‌فر در تیرماه ۱۳۹۹ در جریان اعتراض‌های مردم بهبهان به نابسامانی‌های اقتصادی و سرکوب سیاسی بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده بود.تایید خشونت در الشتر علیه معترضان به قطع درختان

طی روزهای گذشته اخباری مبنی بر وقوع درگیری در شهرستان الشتر از توابع لرستان منتشر شده بود.

بر اساس آن خبر مردم معترض به قطع درختار کهنسان گردو توسط نیروهای انتظامی سرکوب شدند و حتی مورد شکلیک قرار گرفتند.

امروز یونس آزادپور٬ دادستان عمومی و انقلاب سلسله لرستان٬ در گفت و گو با ایرنا ضمن تایید این خبر گفت: «برخی اهالی منطقه کهمان با استفاده از ایجاد سپر انسانی توسط زنان روستا و بکارگیری انواع سلاح سرد و گرم مانع اجرای حکم قلع و قمع و رفع تصرف اراضی ملی و حرائم شدند.»

او البته افزود: «هفت نفر از ماموران نیروی انتظامی در درگیری‌های روز گذشته منطقه ” کهمان” زخمی و مجروح شده‌اند که بدون شک با متخلفان هتک حرمت به این افراد قاطعانه برخورد خواهد شد.»

دادستان عمومی و انقلاب سلسله لرستان اما در این مصاحبه به تعدادی از مردمی که بازداشت شدند یا مورد خشونت واقع شدند٬ اشاره‌ای نشده است.همه اعضای شورای شهر اصفهان ردصلاحیت شدند

رحمت‌الله قیروزی٬ عضو هیئت عالی نظارت بر انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستای استان اصفهان٬ خبر از آن داد که  طبق خبر‌های دریافتی صلاحیت ۱۱ نفر از اعضای شورای شهر فعلی اصفهان در هیئت‌های نظارت شهرستان رد شده است.

ایسنا خبر داد که رحمت الله فیروزی درباره خبر‌هایی مبنی بر رد صلاحیت تمام اعضای شورای شهر اصفهان، توضیح داد: «طبق خبر‌های دریافتی که به بنده رسیده است صلاحیت ۱۱ نفر از اعضای شورای شهر فعلی اصفهان در هیات‌های نظارت شهرستان رد شده است، اما پرونده این افراد در هیات عالی نظارت بر انتخابات استان بررسی مجدد خواهد شد.»اولین قربانی انتشار مصاحبه محرمانه؛ آشنا عزل شد

ساعتی پیش با حکم حسن روحانی٬ رییس جمهوری٬ حسام‌الدین آشنا عزل و علی ربیعی جانشین او شد.

روز یکشنبه این هفته یک فایل صوتی از گفتگو‌یی که وزیر امور خارجه ایران، ششم اسفند سال گذشته انجام داده بود٬ به‌رسانه‌ها راه یافت. این مصاحبه که در قالب برنامه‌ای با عنوان «تاریخ شفاهی دولت تدبیر و امید» زیر نظر حسام الدین آشنا برگزار شده٬ به گفته وزارت امور خارجه بیش از هفت ساعت است اما تنها سه ساعت آن از بامداد روز گذشته برای رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران زیادی در داخل و خارج کشور ارسال شده بود.

وزیر امور خارجه در این مصاحبه حقایقی را در رابطه با نقش قاسم سلیمانی و روسیه در سنگ اندازی مقابل برجام و پیشرفت دیپلماسی ایران و شلیک به هواپیمای اکراینی مطرح کرده است.
بیشتر بخوانید:

همه علیه «کارگزار نظام»

همه راه‌ها به «میدان» ختم می‌شود


بیست و چهار ساعت پس لرزه پس از انتشار سخنان «محرمانه» ظریف

روز گذشته یکی از فعالین سیاسی در شبکه اجتماعی کلاب هاوس گفته بود بر برای برخی از نزدیکان رییس جمهوری قرار بازداشت صادر شده یا برای بازجویی احضار شده‌اند.

علی ربیعی٬ سخنگوی فعلی دولت٬ یا این حکم جانشین حسام‌الدین آشنا به عنوان رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری شد.تهدید جانی رضا شهابی٬ فعال کارگری و خانواده‌اش

رضا شهابی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، روز چهارشنبه در نامه سرگشاده‌ای به مسئولان قضایی جمهوری اسلامی اعلام کرد که خود و خانواده‌اش تهدید به قتل شده‌اند.

این فعال کارگری در این نامه که در صفحه اینستاگرامی خود منتشر کرد،‌ نوشت: «مدتی است فردی ناشناس با دو شماره متفاوت، به خودم و همسرم از طریق واتس‌آپ و پیامک، پیام‌های تهدید آمیز داده است.»

او با اشاره به اینکه ابتدا «با این تصور که ممکن است از مزاحمت‌های معمول باشد»‌ افزود که یه این پیام‌ها اهمیت نداد تا اینکه این شخص دو روز پیش با ارسال چند پیام به همسرم، من و پسر و دخترم را تهدید به قتل کرد.»

پس از این تهدیدهای تلفنی هم به گفته این فعال کارگری،‌ سه‌شنبه عصر در خیابان جیحون تهران دو موتور سوار به خواهر زاده او هجوم برده و وی را به شدت مرعوب کرده و در حالی که «خواهر زاده‌ام دچار شوک عصبی شد، او را با تهدید از محل برخورد، به چند کوچه بالاتر می‌برند و با پیچاندن دست و وخشونت فیزیکی به او می‌گویند که به دایی‌ات گفته بودیم تاوان سختی خواهد داد. حالا با تو کاری نداریم ولی برو به دایی‌ات بگو حواسش باشد و دست از کارهایش بردارد. در غیر این‌صورت، هم پسرش و هم دخترش را می‌گیریم و خودش را طوری می‌زنیم که کسی او را نشناسد.»

رضا شهابی در این نامه نوشت: از آنجا که خانواده‌اش به شدت نگران هستند و او نیز هیچ‌یک از این عوامل را نمی‌شناسد تا بخواهد به طور رسمی، شکایت علیه تهدید و آزار و خشونت را دنبال کند و «هر لحظه بیم آن می‌رود که جان خود و اعضای خانواده‌ام با عملی شدن این تهدیدات با مخاطره جدی و جبران ناپذیری مواجه شود… به عنوان یک کارگر و یک شهروند از مسئولان قضایی و نهادهای امنیتی و انتظامی انتظار دارم به جدیت برای رفع تهدید جانی جدی پیش آمده اقدامات مقتضی را انجام دهند.»تزریق سهمیه واکسن کرونای پاکبان‌ها به مدیران و کارکنان شهرداری منطقه ۶

بعد از شهرداری آبادان و شهرداری علی آبادکتول، حالا طبق اسنادی که توسط وب سایت رویداد۲۴ منتشر کرده برخی از کارمندان زن و مرد شهرداری منطقه ۶ تهران به عنوان پاکبان معرفی شده و در لیست دریافت واکسن قرار گرفتند. در این لیست ۱۷۹ نفره، تعدادی از افراد خانم هستند؛ این در حالی است که در پایتخت هیچ پاکبان زنی وجود ندارد.

طبق گزارش این وب سایت ابتدا لیستی ۱۷۹ نفر برای دریافت واکسن از سوی معاونت خدمات شهری منطقه ارائه می‌شود، از این لیست، ۱۴۹ نفر به مرکز بهداشت مراجعه کرده‌اند و واکسن دریافت می‌کنند.

در این گزارش در خصوص دریافت کنندگان واکسن آمده است فردی که در گذشته کارمند معاونت فنی و عمران بوده و حالا «کارمند در اختیار» است، به همراه دخترش واکسن دریافت کرده است. فردی دیگر کارمند منطقه ۱۱ بوده و به واسطه حضور بردارش در منطقه ۶، واکسن زده است. در یک مورد دیگر یکی از خانم‌های شهرداری منطقه ۶ که کارمند دفتری بوده، واکسن زده و نام پدرش نیز در لیست دیده می‌شود.

جالب اینجاست که شهرداری منطقه بعد از ارائه لیستی با حضور پاکبانان زن و مرد که از آن به عنوان لیست اصلاحی یاد کرده، گفته که به دلیل حجم بالای کار آن‌ها، تزریق واکسن صورت نپذیرفته و در زمان دیگری سهمیه بیشتری به منطقه اختصاص پیدا کند.دختر ناهید تقوی شهروند دو تابعیتی: در دادگاه مادرم اتهام‌های امنیتی مطرح شد

دختر ناهید تقوی، شهروند آلمانی ایرانی که در ایران بازداشت شده، گفته است که نخستین جلسه محاکمه مادرش روز چهارشنبه برگزار شد و او «اتهام امنیتی» روبروست.

ناهید تقوی که ۶۶ ساله و مهندس معمار بازنشسته است و از سال ۱۳۸۲ در آلمان زندگی می‌کرد، ۲۵ مهر ۹۹ توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در خانه‌اش در تهران بازداشت شد. گزارش ها حاکی است که ناهید نقوی از فعالان حقوق زنان است.

به گفته مریم کلارن، دختر ناهید تقوی، امروز نخستین جلسه دادگاه او برگزار شد. جلسه بعدی محاکمه تعیین شده اما تاریخ آن مشخص نیست.

مریم کلارن اضافه کرده است: «به مادرم اجازه داد شد تا با برادرانش دیدار کند و آنها را بغل بگیرد. این اولین بار بود که بعد از تقریبا هفت ماه توانست (اعضای خانواده‌اش) را در آغوش بگیرد.»نامه آرش صادقی: جمهوری اسلامی با اعتقاد به حفظ نظام هر جنایتی را مباح کرد

آرش صادقی، زندانی سیاسی، در نامه‌ای به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، به شرح نقض حقوق خانواده‌های زندانیان سیاسی پرداخته است.

او در این نامه که متن آن در وب‌سایت حقوق بشری هرانا آمده است، درباره دلیل اصلی حجم گسترده سرکوب، زندان، شکنجه، اعدام و آزار خانواده‌های فعالان سیاسی و عقیدتی به جمله روح‌الله خمینی، اولین رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده که گفته بود: «حفظ نظام از اوجب واجبات است.»

به گفته این زندانی سیاسی، این اصل ایدئولوژیک که «بر اساس آن حتی می‌شود توحید را تعطیل کرد»، «هر جنایتی را به بهانه حفظ نظام برای حکومت مباح کرد.»

او در این نامه همچنین «ناپدیدسازی‌های قهری» را از جمله موارد نقض حقوق زندانیان سیاسی و عقیدتی و خانواده‌های آنها دانسته و از مهم‌ترین نمونه‌های آن را اعدام‌های دسته‌جمعی سال ۶۷ و اعدام مخفیانه بیش از ۱۵ هزار زندانی‌ سیاسی در دهه ۶۰ عنوان کرده است.

به گفته آرش صادقی، «شکنجه و آزار فرزندان زندانیان سیاسی و عقیدتی»، «حبس در تبعید»، «محرومیت از ملاقات»، «پرونده‌سازی و زندان برای اعضای خانواده»، «مرخصی به‌عنوان ابزار شکنجه»، «توقیف حقوق و اموال» و «اجبار فعالان سیاسی به طلاق» از دیگر موارد نقض حقوق خانواده‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی است.

این زندانی سیاسی در ادامه نامه خود با اشاره به اصل «شخصی بودن جرائم و مجازات‌ها» گفته است: «بر اساس این اصل، مجازات باید فقط برای شخص مجرم در نظر گرفته شود و نمی‌توان فرد دیگری را به جای شخصی که مرتکب جرم شده، مورد مجازات قرار داد.»بایدن در کنگره آمریکا: علیه تهدید برنامه‌های هسته‌ای ایران با متحدانمان همکاری می‌کنیم

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا٬ طی سخنرانی در کنگره آمریکا گفت: «در مورد برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی که تهدیدی جدی برای امنیت آمریکا و امنیت جهانی است – ما از نزدیک با متحدان خود همکاری خواهیم کرد تا از طریق دیپلماسی و بازدارندگی قوی با تهدیدات ناشی از آنها مقابله کنیم.»

او در این سخنرانی هیچ اشاره‌ای به گفت‌وگوهای هسته‌ای برای احیای برجام و سایر مسائل مربوط به ایران نکرد.


خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.

بازگشت به صفحه اول

نظر وارده در این یادداشت لزوماً دیدگاه زیتون نیست

دسته بندی‌های مطلب: پخش زنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.