کلاب‌هاوس در زیتون |۸

حسینِ دهقانِ فداکارِ نظام

زیتون:  کلاب هاوس کار ستادهای انتخاباتی را برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آسان کرده است. نامزدهای انتخاباتی کافی است به سراغ فردی مثل فرید مدرسی بروند تا یک شب موبایل به دست به سوالات مردم و خبرنگاران پاسخ دهند و همزمان تیتر رسانه‌ها و شبکه­‌های اجتماعی شوند.

حسین دهقان، از اعضای سپاه پاسداران و مشاور علی خامنه‌­ای، جزو سپاهیانی است که برای انتخابات ریاست جمهوری بند پوتینهایش را سفت بسته است. «انتخابات ۱۴۰۰ در گفتگویِ داغ با حسین دهقان» اتاقی بود که برای گفتگو با او تشکیل شد و بیش از سه هزار نفر شنونده داشت. حسین دهقان در خلال این گپ و گفت­‌ها نشان داد که البته علاقه چندانی به این سبک گفتگوها ندارد. چون زود عصبانی می‌شد؛ جملاتش گاها بی و سر و ته تمام می‌شد و البته جواب‌­هایش نشان از فردی نداشت که آمده برای انتخابات رای جمع کند. کسی که ظاهرا همه هم و غمش این است که در قالب رییس جمهور بتواند مشاور خوبی برای رهبرش باشد و به فرمایشات‌اش جامه عمل بپوشاند. گویا هیچ ابایی هم از از اعلام مستقیم و غیر مستقیم این نداشت که دوست دارد به عنوان رییس دولت، پیش از منتخب مردم بودن، محبوب رهبر جمهوری اسلامی باشد.

سه ساعت پرسش و پاسخ و گاهی هم پرسش‌های بی‌پاسخ حاصل یکی از پرحاشیه‌ترین برنامه‌های تبلیغاتی حسین دهقان بود. کسی که معتقد است تیپ شخصیتی‌­اش «دهقان فداکار» است! و انقدر هم بی‌حوصله بود که با وجود اصرار همگی به ماندن و پاسخ دادن، وقتی خسته شد ترجیح داد خداحافظی کند و برود تا اینکه با کسانی که تایید شدنش توسط آنها چندان اهمیتی برایش ندارد؛ سر و کله بزند.

حسین دهقان در بخشی از صحبت­‌هایش به حوادث سال ۸۸ اشاره کرد و گفت نه تنها خودش معتقد است در انتخابات سال ۸۸ تقلب نشده است بلکه «هیچ‌ کسی تقلب در این انتخابات را باور ندارد.» پس از آن بود یکی از خبرنگاران خطاب به او گفت «بخاطر باور به تقلب ۳ عزیز ما ۱۰ ساله بدون محاکمه توی حصرن؛ ده ها نفر کشته شدن، هزاران نفر زندانی شدن! لطفا به عنوان یک سپاهی یاد بگیرید جای مردم حرف نزنید و تصمیم نگیرید!»

او در مورد ملک نجومی که توسط شهرداری دریافت کرده است هم اعلام کرد: «هم از قالیباف و هم از شهرداران بعدی خواسته است پرونده را ببینند و بررسی کنند و اگر لازم است کاری کنم انجام دهم. بررسی کردند و نهایتا خبری از آنها نشد. بعدا که مکاتبه کردم یک مبلغی بابت تخفیفی که داده بودند را مشخص کردند و من آن را پرداخت کردم و نهایتا به قوه قضاییه اعلام شد که من هیچ بدهی‌ای ندارم به شهرداری. این آمادگی را دارم که اگر رانتی متوجه من شده است آن را پرداخت کنم. چون آبرو و حیثیت خودم را فراتر میدانم.»

او البته برای خودش کم نوشابه باز نکرد و علاوه بر این که خودش را «دهقان فداکار» نامید اعلام کرد بین دو راهی سیاست خارجه ظریف و جلیلی من سیاست خارجی «آقای دهقان» را دنبال می­‌کنم.

برنامه‌های اقتصادی دهقان هم کم حاشیه نبود. او در میان حرف­‌هایش تلویحا به این اشاره کرد که نظام اقتصادی ایران نه با نظام اقتصادی سرمایه‌داری سازگاری دارد و نه با نظام سوسیالیسم. بلکه نظام اقتصادی ما فقط با رهنمودهای اقتصاد مقاومتی سازگار است! دهقان با کلی گویی و تکرار حرف­‌هایی که پیش از او بارها گفته شده چند باری صدای مخاطبان اتاق را هم در آورد. تا جایی یکی از خبرنگاران خطاب به دهقان از او خواست برنامه‌های اقتصادی اش را بدون شعارزدگی و به صورت مفصل بیان کند که دهقان در نهایت به زمان گروه اشاره کرد و از خبرنگار خواست «اگر خیلی علاقه‌مند هستید برنامه مارو بدونین، حضورا تشریف بیارید!»

سردار حسین دهقان در پاسخ به یکی از حاضرین اعلام کرد دخالت نظامیان در سیاست امر غلطی ست اما معتقد بود حق شهروندی فرد در هر لباسی که باشد را نمی‌شود نفی کرد.

استفاده از اثر هنری به شرط سود نرساندن

موازی با داستان انتخابات اما همچنان جریان جنبش می‌تو ایرانی، محسن نامجو و رابطه هنرمند و هنرش با این مسئله هنوز موضوع روز کلاب‌هاوس است.« آیا اثر هنرمند از خود هنرمند جداست»  عنوان رومی در همین باره بود.

حسین قاضیان، جامعه‌شناس میهمان این اتاق در خصوص جدایی هنر از هنرمند و نحوی استفاده از تولیدات هنری متهمان به آزار جنسی گفت. از نگاه قاضیان هنر تبدیل به یک کالای صنعتی به معنای نوین آن شده است. در این صنعت هنرمند کالایش را به فروش می‌گذارد و در طی این فرآیند مجموعه عواملی مانند تهیه‌کننده، مدیر و غیره با استفاده از ابزارهایی مانند رسانه و تبلیغات به شهرت و نفوذ هنرمند برای گران قیمت‌تر شدن کالایش کمک می‌کنند.

در ادامه هم مصرف کنندگان این کالا، یعنی ما، با استفاده از کالای تولید شده به شهرت٬‌قدت و نفوذ هنرمند دامن می‌زنیم. «همان شهرت، قدرت و نفوذی که در قدم اول برای مورد آزار قرار دادن قربانی یا قربانیانیش به یاری او آمده بودند.»

قاضیان تاکید دارد که از نظر او شنیدن یا دیدن آثار یک هنرمند متهم به تجاوز یا آزار تا زمانی که به موجب افزایش شهرت، قدت و نفوذ او نشود؛ مانند زمانی که چند ترک موسیقی از یک متجاوز را روی هارد کامپیوترمان داریم ایرادی ندارد. هر چند با این سوال مطرح است که آیا حس من شنونده پس دانستن روایت تجاوز یا تعرض این هنرمند همچنان مانند گذشته باقی خواهد ماند یا خیر.

این استاد جامعه شناس در پاسخ به یک سوال در رابطه با چرایی ضد هنجار بودن هنرمندان و نویسنگان نیز گفت: «یک هنرمند برای خلق هنر در قدم اول نیاز به خلق دنیایی جدید دارد، دنیایی با مختصات و شناسه‌های جدید. به همین دلیل است که هنرمندان نه فقط در حوزه‌های جنسی که در امور دیگر نیز رفتارهای متفاوت با نرم‌ها و هنجارهای حاکم بر جوامع دارند.»

از نطر قاضیان عنوان هنرمند دادن به یک فرد به او سرمایه نمادین یا فرهنگی می‌دهد. سرمایه‌ای که در بازار قابل تبدیل است به سرمایه اقتصادی. همان طور که شهرت یک انسان زیاد می‌شود، قدرتش بیشتر می‌شود. ممکن است یک دانشگاه به او فرصت مطالعاتی بدهد. رسانه‌ها از او دعوت به عمل می‌آورند و تهیه‌کنندگان بهتری برای توزیع آثارش پیدا می‌شود.

کلاب‌هاوس‌های قبلیِ ما را هم دریابید:

«حسن» رفت، «فائزه» آمد

آرامش بعد از طوفان؛ سیاست امروز کشور

خاتمی و موسوی؛ از شعار حداکثری تا مقاومت حداکثری

خیز رئیسی و نیم‌خیز مجتبی خامنه‌ای برای رهبری

«دادخواهی» یا «انتخابات»

صبح فوتبالی، شام انتخاباتی

انتخاب کاندیدا از میان «دورریزهای اصول‌گرایان»

در ادامه مباحثات این اتاق شادی امین، فعال حقوق زنان هم درباره چند و چون مصرف کالای یک هنرمند متهم به آزار جنسی گفت که از نگاه او در این حوزه باید مسئولیت خودمان را به عنوان یک مصرف کننده در نظر بگیریم.

به نظر امین هیچ فردی به صرف داشتن استعداد نمی‌تواند از رعایت مسئولیت‌های اجتماعی سرباز بزند. یعنی نمی‌شود یک چشممان را به روی عدم رعایت مسولیت‌های اجتماعی ببندیم تا با چشم دیگرمان هنر آن را ببینیم « آن چشم بسته را در حقیقت روی آزار قربانیان او بسته ایم.»

این فعال حقوق زنان اتهام آزار را با قتل مقایسه می کند و می‌گوید اگر فردی مرتکب قتل شوذ، کسی نمی‌گوید که حیف است چنین هنرمندی دیگر نمی‌تواند کنسرت بگذارد. «به نظر من هنرمند علاوه بر هنرش باید با رفتارش نیز سنجیده شود. نمی‌شود جامعه را تقسیم کرد به دو گروه آزار گران عادی و آزار گران هنرمند. که در این صورت به افراد مشهور و یا هنرمند این حق را می‌دهیم که از تمامی هنجارهای جامعه خود را بری بدانند.»

با دیگر بحث به قاضیان برگشت و او در مورد مقایسه کالای تولید شده توسط هنرمندی که در این عصر زندگی می‌کند و متهم است به آزار جنسی با کالاهای تولید شده توسط هنرمندان گذشته گفت: «ما زمانی که در مورد اقتصاد نوین حرف می‌زنیم تنها از تولید انبوه حرف نمی‌زنیم، از مصرف انبوه هم حرف می‌زنیم. یعنی وضعیت هنرمند فعلی با افرادی مانند حافظ  که زمانی می‌زیست که صرفا دربارها از هنرمندان حمایت می‌کردند یا در اروپا کلیساها از هنرمندان حمایت می‌کردند، متفاوت است.»

قاضیان این تاکید را هم دارد که «در گذشته معیارهای اخلاقی متفاوت بود و ما امروز با دانشی رفتارهای اجتماعی را قضاوت می‌کنیم که پیشتر اساسا از آن‌ها آگاه نبودیم.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. آقای دهقان، ملت ایران ۴٢سال است ازثمرات ونعمات ولیهای فقیه، بخصوص از نظریات اقتصادی‌شان از(اقتصاد مال خراست) وآب وبرق مجانی، خانه دارکردن همه، آباد کردن دنیا وآخرت همه که هنوز کسی ازآخرت برنگشته که کوچکترین خبری از آن دنیا(خوب وآباد،یا خراب ومثل همین جافلک زده) بیاورد، واینها ازولی فقیهی بود که درماه دیدیدم وموی ریشش را درلای قرآنها یافته، امامش کردیم، که بگوید، توحید هم اگر خواست ولی فقیه بود، تعطیل برداراست، که چنین حرفی را اگر یک بنده خدا عامی در روستا، باندانستن مفهومش،یا در دانشگاه دانشجویی که تازه از میز صندلی دبیرستانش بلند شده به دانشگاه وارد شده بودمیزد ، مرتد شده حکم محاربشان صادراعدام می‌شدند.ونسبت به ایران هم هیچ احساسی نداشت، که امشب دلیلش را آقای محمدعلی آهنگران گفتند که ولی فقیه شاید از خارج بیایدکه این را می‌دانستیم که شاید از انگلیس یاروسیه وچین بیاید،اما از خارج دیگر نشنیده بودیم.که امشب متوجه شدیم، وحضرت مستطاب عالی،فرمودید که می‌خواهید مجری منویات ولی فقیه دوم باشید که اقتصادرا درهزینه کردن ۸۰۰میلیارد دلار دوران احمدی نژاد، ودر آمدهای نفتی قبل وبعدش در اقتصاد مقاومتی «میدان» که اکنون آثارش بین غزه و اسرائیل نمایان است،متجلی است،سئوالی از حضرت عالی دارم، که بنا به گفته هابخصوص گفته کارشناس روسی «رجب طیب اووووف»هزینه های میدان درراه اقتصاد مقاومتی که یکی از آنها هزینه های هسته ای است، باندازه ای بوده که تمام نیروگاه‌های هسته ای روسیه، صنایع نظامی وغیرنظامی روسیه ظاهرا از همان ۸۰۰میلیارد دوران احمدی نژاد هزینه شده، وسرپا می باشند،وبنا به پیشنهاد(میرزاآغاسی های زمان) ازحق ۵۰درصدی دریای خزر هم بدلیل مایع بودن وقاطی شدن، نمی شده این ۵۰درصدرا جدا کرد، این کارشناسان اقتصاد مقاومتی وسیاست عزتمند، باحکمت، قضیه را به ۱۱درصد رسانده اند که خدای ناکرده مشکلات شرعی پیش نیاید، چون آب است و برای مصارف خاص بکار می‌رود باید مطمئن بود که مشکل شرعی در وضو، غسل بوجود نیاید، لذا از اینکه قصد ونیت شما مبنی براینست که بامنویات رهبر وولی امرمسلمین جهان، کشور را با اقتصاد مقاومتی هدایت کنید از حالا سپاسگزاری ملت را، اعلام میداریم، که این سیاست مقاومتی اگر نبود، اکنون، نه خروسی داشتیم ونه مرغی که تخم مرغ داشته باشیم، ومرغ گوشتی هم که همینطور. لذا رای ۱۱درصدی شرکت کنندگان در نظرسنجی صداوسیمای ولی امر مسلمین جهان، تماما در سبدشما باشد که ملت درهر دوجهان رستگار گردند. تنها خواهشی که داریم، ظاهرآ یک چشم خود را فدای این کشور وملت کردید، دراین عرصه، کاری نکنید که دیگر چشمتان هم فشار آید و ملت، از فیض اوامر ومنویات رهبر که تاکنون هیچکس پیدانشده که همچون شما قبل از ورود به عرصه (انتخابات انتصابات)چنین واضح بیان کرده باشد که ای ملت میخواهید سعادت یابید، به اجرای برنامه های، اقتصاد مقاومتی رهبر دل ببندید. ومن الله التوفیق

  2. یکم» آقای سردار دهقان اصلا سخنور و یا سخنران نیست، گاهی هم ندیده ام که مطلبی بنویسد!
    دوم» آقای سردار دهقان نگفتن که قیمت زمینی که از شهرداری گرفتند چقدر بوده و یا بدهی ایشان به شهرداری چقدر بوده! عجیب تر آنکه خبرنگاری هم جرات نکرده بپرسد!
    ودست آخر آقای دهقان نفرمودند منظور از اقتصاد مقاومتی ایشان در دولت احتمالی کدام است!؟

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

کلاب‌هاوس در زیتون |۸

مرگ ابراهیم رییسی چیزی را در معادلات سیاسی ایران تغییر داده است که بدون لحاظ کردن آن رفتن بر روش پیشین چیزی کم از فقدان خرد ندارد. جمهوری اسلامی پس از دوره‌ی اول حسن روحانی،

ادامه »

بنا به پژوهش های بین المللی، رشد اقتصادی فراگیر و پایدار، نیازمند حاکمیت شفاف، پاسخگو و مشارکتی است؛ که در آن حقوق و آزادی‌های

ادامه »

ما امیدواریم پزشکیان رئیس‌جمهور شود اما نگرانی‌هایی داریم: ۱- صیانت آراء برایمان مهم است که قدرت‌طلبان دوباره مثل ۸۸ تقلب

ادامه »