در اعتراض به محدودیت‌ها و شرایط زندان

محمد نوریزاد: به استقبال مرگ می‌روم

زیتون– محمد نوری‌زاد اعلام کرد که در اعتراض به زندانی شدن و بی‌اعتنایی به وضعیت سلامتش تصمیم دارد دست به خودکشی بزند

در این نامه که از زندان مشهد منتشر شده٬ خطاب به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی نوشته شده است: «هر روز یک زخم تازه بر زخم‌های پیشین خود خواهم افزود و خود به دست گریبان مرگ پیش خواهم کشید.»

این زندانی سیاسی در بخش دیگری از نامه‌اش به عدم رسیدگی به نقش علی خامنه‌ای،‌ فرمانده کل قوا و حسین سلامی،‌ فرمانده کل سپاه پاسداران،‌ در پرونده شلیک به هواپیمای اوکراینی اشاره کرد و دلیل بازداشت خود را نیز «گفتن حقایق جاری در نظام هردنبیل جمهوری اسلامی و در اعتراض به دزدی‌ها و جنایت‌هایش» عنوان کرده است.

در ادامه این نامه به بیماری قلبی و همچنین خطرناک بودن زندان بر اساس توصیه پزشکان اشاره شده است.

این زندانی سیاسی نوشته به دلیل بی‌اعتنایی مقام‌های زندان و سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات به وضعیتش دست به خودکشی خواهد زد.

پنج روز پیش نیز خبرهایی مبنی بر وخامت حال علیرضا نوری‌زاد منتشر شد.

ابتدا محمد بهشتی لنگرودی٬ در توییتی نوشت که بعد از گفت‌وگو با٬ معلم زندانی اسماعیل عبدی٬ با خبر شده است: «وضعیت جسمی آقای نوری‌زاد چندان مناسب نیست و بسیار ضعیف شده.»

https://twitter.com/m_beheshtil/status/1367065378195701761

ساعتی بعد از آن فاطمه ملکی در گفت‌وگو با رادیو فردا این خبر را تایید کرد و گفته بود که علیرضا نوری‌زاد در زندان دست به خودزنی زده است.

به گفته فاطمه ملکی همسرش در اعتراض به اینکه بیش از شش ماه است از امکان تماس تلفنی با خانواده‌اش محروم است اقدام به خودزنی کرده است.

همسر محمد نوری‌زاد ادامه داده بود که از طریق همبندی او٬ اسماعیل عبدی٬ در جریان این موضوع قرار گرفته است که او قصد دارد: «تا وقتی امکان استفاده از تلفن به او ندهند دست به خودزنی خواهد زد.»

فاطمه ملکی توضیح داده بود: «آقای نوری‌زاد که گوشی را گرفتند با حال نزار و خیلی وحشتناک که نشان می‌داد حال‌شان کاملا بد است شروع کردند به صحبت کردن و گفت که خودزنی کرده است. گفت که به این‌ها (مسولان زندان) گفته‌ام ادامه می‌دهم در این راه تا خون من ریخته شود تا مردم بیدار شوند و به این‌ها هشدار داده‌ام اگر تلفن من وصل نشود همین جوری خودزنی خواهم کرد تا بالاخره تکلیف من روشن شود.»

محمد نوری‌زاد به دلیل امضای نامه ۱۴ نفره٬ به ۱۵ سال زندان، سه سال تبعید به ایذه و سه سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

مصائب امضا کننده یک نامه

۱۴ فعال مدنی و سیاسی داخل ایران روز ۲۱ خرداد سال ۹۸ با انتشار نامه‌ای سرگشاده خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری و تغییر بنیادین قانون اساسی شدند.

محمد نوری‌زاد، محمد ملکی، مهندس هاشم خواستار، گوهر عشقی، عباس واحدیان شاهرودی، حوریه فرج‌زاده، کمال جعفری یزدی، محمد مهدوی‌فر، جواد لعل محمدی، رضا مهرگان، محمدرضا بیات، محمد کریم‌بیگی، زرتشت احمدی راغب، محمدحسین سپهری این نامه را امضا کرده بودند.

امضا کنندگان این نامه همه به ده‌ها سال حبس محکوم شده‌اند و اکثر آنان در زندان مشهد مشغول به تحمل مدت حبس هستند.

محمد نوری‌زاد دی ماه سال گذشته دست به اعتصاب غذا زده بود.

همسر محمد نوریزاد روز یکشنبه ۲۲ دی، با انتشار یک فایل صوتی از وخیم بودن حال همسرش بر اثر اعتصاب غذا خبر داد.

فاطمه ملکی در این فایل صوتی گفته بود که همسرش را در زندان مشهد ملاقات کرده و به او اصرار کرده تا اعتصابش را بشکند، ولی آقای نوریزاد مخالفت کرده و گفته است: «من جنازه‌ام را بر سر این‌ها می‌کوبم.»

محمد نوری‌زاد ۱۴ اسفند سال گذشته نیز دست به خودزنی زده بود. آن زمان فاطمه ملکی خبر داده بود که او در زندان مشهد رگ خود را زده، اما نجات یافته است.

همسر محمد نوری‌زاد آن زمان توضیح داد بود که او در رابطه چرایی دست زدن به این اقدام گفته بود:‌«پشت اقدامم یک فهمی است و برای شخص خودم این کار انجام نداد بلکه برای تمامی زندانیان سیاسی دست به چنین اقدامی زده‌ام.»

طبق این اظهارات محمد نوری زاد گفته بود: «هدفم این بوده که پیام مظلومیت زندانیان سیاسی را برسانم که چه فشارهایی برا آنها وارد می‌کنند.»

پیش از آن نیز این فعال سیاسی ضمن انتشار یک فایل صوتی از قصدش برای «خودکشی اعتراضی» خبر داده بود. وی دلیل این تصمیم خود را آزار خانواده‌اش ذکر کرده است.

پسر محمد نوری‌زاد نیز به سه سال و نیم حبس محکوم شده است.

این اولین باری نیست که این فعال سیاسی٬ نویسنده و روزنامه نگار به زندان محکوم می‌شود.

در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ محمد نوری زاد به جرم توهین به رهبر جمهوری اسلامی به دوسال و به جرم توهین به مسئولان دیگر، یکسال و نیم و مجموعا به سه سال و نیم زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده بود.

او پس از خطبه‌های علی خامنه‌ای در ۲۹ خرداد سال ۸۸ نیز طی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای به او هشدار داده بود که از مردم عذر بخواهد چرا که دیگر دوستی برای نظام باقی نخواهد ماند.

دومین نامه نوری‌زاد پس از وقایع روز ۱۳ آبان خطاب به رهبر جمهوری اسلامی منتشر شد. او در این نامه نه تنها شخص علی خامنه‌ای را به دلیل ظاهرپسندی تحت نفوذ «آدم های زیرک» خواند بلکه از حسین شریعتمداری، حداد عادل، محمد صادق لاریجانی، صادق محصولی، سعیدمرتضوی و صفار هرندی به عنوان مصادیق این آدم های زیرک و به گفته او «بی لیاقت» و از میر حسین موسوی، خاتمی و کروبی به عنوان «دوستان واقعی انقلاب» نام برد.

دو هفته بعد از آن سومین نامه نوری‌زاد خطاب به رهبر جمهوری اسلامی منتشر شد که در آن آمده بود «چینی نازک نظام ترک خورده» و آیت‌الله خامنه‌ای با احمدی نژاد تنها مانده است.

او اواخر آبان ماه همان سال برای اولین بار بازداشت شد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

5 پاسخ

 1. از کوچه پس کوچه های واشنگتن دی سی
  و آن جان‌نثار کبیر،
  همیشه انقلابی ،
  انقلابی آماتور ،نه انقلابی حرفه ای
  همیشه در حرکت از تاریکتر به نورانی تر
  از ظلمت به نور،
  تو تنها نیستی ،

  تو تن ها یی در همه عرصه ها و اعصار
  پیشتاز خلقهای مظلوم

 2. نوریزاد سلحشور ،تو جاوید زنده ای،
  میدانم حسرت یک آه را بر دل های
  تاریک دژخیمان میگذاری .
  تو از ماده بریده ای و آفاق
  در پروازی ، زنده جاوید ،
  راهت پر رهرو باد ای حر زمان ،ای سرباز حسین ع ،ای سربدار .

 3. نوریزاد تو شهیدی ، تو شاهد انسان و انسانیتی. تو قهرمانی ،تو ستاره ای ،
  تو از ظلمت وظلم به نور در امدی ،
  تو شیعه علی یی ، مبارز تمام ازاده،
  رنج تاریخ بردگی را بر دوشها میکشی ،
  پیش‌رو مبارزان آزادی بخش ،
  برای جان دادن به یک جامعه استبداد
  زده ۲۵۴۳ ساله ،با امید به آزادی
  بیان واقعیات و امحای ظلم و
  استبداد و بردگی در ایران نوین.

 4. این آقای محمد نوریزاد حتما پدیده ی منحصر به فردی ست که می تواند نمونه تنفر مردم ایران از نوع بودن خودشان باشد! یعنی تنفر از سابقه ی تاریخی ۱۴۰۰ ساله و اسلامیت ایران که تمامی ایرانیت را و انسانیت را تخریب کرد و نوعی بیماری بیدرمان را بر این سرزمین به نام اسلام و پس تشیع حاکم کرد. برای همین است که نویزاد آن گنگ خوابدیده ای ست بیدار شده و این گنگی و بیداری هر دو در جامعه ی ایران مشهود است. و آما من بسیار و بسیار از شما اسلامیون سایت زیتون دلخورم چرا که چندین بار نظراتی نوشتم اما منتشرش نکردید. آخرین آن نظری بود در مورد سخنرانی استاد پاریسی محمدعلی امیرمعزی. و بدانید که تا زمانیکه شما از دروتن اسلام و قرآن به آن و آنها نگاه کنید فقط در پی توجیه آن خواهید بود. حتا اگر وانمود کنید که برجسته، وارسته، مستقل و ابژکتیو نسبت به این دین حنیف و پیامبرٍ شوهرٍ عایشه و عدالتٍ علی شمشیرکشش هستید.

  1. سلام. شما متاسفانه درک درستی از اسلام ندارید. معلومه که تحت تاثیر تبلیغات معاندین دین قرار گرفته اید.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

در اعتراض به محدودیت‌ها و شرایط زندان

۱– چیزی کمتر از دو هفته پس از کشتار صبرا و شتیلا به فرماندهی و هدایت آریل شارون وزیر دفاع اسراییل (بعدها نخست وزیر قدرقدرت) امانوئل لویناس فیلسوف نامدار آن‌روزها در مصاحبه‌ای  رادیویی که درباره

ادامه »

خوش بود گر محک تجربه آید به میان تا سیه روی شود هر که در او غش باشد (حافظ) یکی از دعاهای نیکویی که

ادامه »

به نظر می‌رسد تعابیر و اصطلاح‌سازی‌هایی چون “یکدست‌سازی حاکمیت” و “خالص‌سازی” که اخیراً باب شده وافی به مقصود نیست. ساختار

ادامه »