زیتون-گفت‌وگوهای‌غیر رسمی ایران با عواملی نزدیک به دولت جدید آمریکا، زیر نظر محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس‌جمهوری، در جریان است.

«زیتون» دریافته است که این مذاکرات بدون اطلاع وزارت امورخارجه و با تائید و نظارت حسن روحانی انجام می‌شود و به پیشرفت‌هایی نیز دست‌ یافته است.

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، از محور کلی گفت‌وگو‌ها مطلع است و مخالف خود را  با آن اعلام کرده ، اما او را در جریان جزئیات قرار نداده‌اند.

یک منبع مطلع به زیتون گفت :«نهاوندیان موضوع را از طریق کاملا غیررسمی، دوستان سابق دانشگاهیش در آمریکا، دنبال می‌کند. او در این مدت چند بنیاد پژوهشی در امریکا تاسیس کرده که در کنار کارهای پژوهشی روابط موثری ایجاد کرده‌اند».

منبع «زیتون» همچنین نقش پسران نهاوندیان برای تبادل پیام‌های محرمانه یاد کرد. او می‌گوید:«پسر ۳۰ ساله محمد نهاوندیان، رضا، از طرف پدرش در مدت اخیر بارها به ماموریت رفته است.»

مهدی نهاوندیان، یکی دیگر از پسران محمد نهاوندیان، در مریلند آمریکا زندگی می‌کند.

به‌نظر می‌رسد این مذاکرات، اهداف انتخاباتی نیز دارد و محور روحانی-نهاوندیان علی‌رغم پیشرفت‌هایی «دستاوردهایش را محرمانه نگه داشته شده است.»

نزدیک شدن محمد‌جواد ظریف به رهبر ایران در ماه‌های اخیر و شایعاتی پیرامون نامزدی او برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده، سبب شده است که حسن روحانی او را از جزئیات و دستاوردهای مذاکرات غیررسمی بی‌خبر نگه‌دارد.

در محافل خصوصی از علی لاریجانی، رییس سابق مجلس، به‌عنوان نزدیکترین کاندیدای احتمالی به روحانی و نهاوندیان یاد می‌شود.

تکمیل  و اصلاحیه خبر: در تنظیم اولیه این خبر از آقای احمد ایروانی یاد شده بود که پس از ارسال تکذیبیه ایشان به زیتون و تاکید بر این‌که«این‌جانب هیچ‌گونه فعالیتی در این رابطه نداشته و از مطالب مطروحه بیخبرم» این بخش از خبر حذف و اصلاح شد.  

بازگشت به صفحه اول