دور از چشم ظریف

?مذاکره غیررسمی ایران و آمریکا زیر نظر نهاوندیان + اصلاحیه

زیتون-گفت‌وگوهای‌غیر رسمی ایران با عواملی نزدیک به دولت جدید آمریکا، زیر نظر محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس‌جمهوری، در جریان است.

«زیتون» دریافته است که این مذاکرات بدون اطلاع وزارت امورخارجه و با تائید و نظارت حسن روحانی انجام می‌شود و به پیشرفت‌هایی نیز دست‌ یافته است.

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، از محور کلی گفت‌وگو‌ها مطلع است و مخالف خود را  با آن اعلام کرده ، اما او را در جریان جزئیات قرار نداده‌اند.

یک منبع مطلع به زیتون گفت :«نهاوندیان موضوع را از طریق کاملا غیررسمی، دوستان سابق دانشگاهیش در آمریکا، دنبال می‌کند. او در این مدت چند بنیاد پژوهشی در امریکا تاسیس کرده که در کنار کارهای پژوهشی روابط موثری ایجاد کرده‌اند».

منبع «زیتون» همچنین نقش پسران نهاوندیان برای تبادل پیام‌های محرمانه یاد کرد. او می‌گوید:«پسر ۳۰ ساله محمد نهاوندیان، رضا، از طرف پدرش در مدت اخیر بارها به ماموریت رفته است.»

مهدی نهاوندیان، یکی دیگر از پسران محمد نهاوندیان، در مریلند آمریکا زندگی می‌کند.

به‌نظر می‌رسد این مذاکرات، اهداف انتخاباتی نیز دارد و محور روحانی-نهاوندیان علی‌رغم پیشرفت‌هایی «دستاوردهایش را محرمانه نگه داشته شده است.»

نزدیک شدن محمد‌جواد ظریف به رهبر ایران در ماه‌های اخیر و شایعاتی پیرامون نامزدی او برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده، سبب شده است که حسن روحانی او را از جزئیات و دستاوردهای مذاکرات غیررسمی بی‌خبر نگه‌دارد.

در محافل خصوصی از علی لاریجانی، رییس سابق مجلس، به‌عنوان نزدیکترین کاندیدای احتمالی به روحانی و نهاوندیان یاد می‌شود.

تکمیل  و اصلاحیه خبر: در تنظیم اولیه این خبر از آقای احمد ایروانی یاد شده بود که پس از ارسال تکذیبیه ایشان به زیتون و تاکید بر این‌که«این‌جانب هیچ‌گونه فعالیتی در این رابطه نداشته و از مطالب مطروحه بیخبرم» این بخش از خبر حذف و اصلاح شد.  

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

4 پاسخ

  1. کاملا با این نوع مذاکرات مخالفم واین نشان دهنده دولت شکست خورده ای هست که به خیالش خودش فکر نجات است اما راه به جایی نخواهد برد وآینده ای پیش رو ندارند ومحکوم به شکست مفتضحانه هستند

  2. این خبر و منبع و مقاله و … ادم را یاد جمله زیر می اندازد
    خسن و خسین هر سه دختران معاویه اند!

  3. اگه همه خبرهاتون به همین موثقی است اعلام کنید که دیگه خدمت نرسیم. خوب قبلش یه زنگ به آقای ایروانی می‌زدید ببینید که چنین خبری را تأیید می‌کنه یا نه.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

دور از چشم ظریف

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی پیش‌رو و مترقی اصلاح‌طلبانه کاشته، داشته و درویده‌اند؛ تکاپویی که می‌خواهد

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که

ادامه »