حکم حکومتی علیه واکسن

آغاز «خلافت اسلامی ایران»

زیتون- سولماز ایکدر: آقای خامنه‌ای روز گذشته تعارف را کنار گذشت و رسما خودش را در مقام خلیفه ممالک محروسه ایران تصویر کرد. او برای اولین بار بدون پرده‌پوشی٬ بدون استفاده از کنایه و استعاره٬ رسما ورود واکسن کرونا از آمریکا و بریتانیا را «ممنوع» کرد.

رهبر جمهوری اسلامی روز گذشته در یک سخنرانی به مناسبت ۱۹ دی‌ماه٬ نه به روش‌های قدیمی مانند عنوان کردن عباراتی مانند «ولی من موافق نیستم»٬ «بهتر است نشود» حتی «به نظرم من خطاست»، بلکه به صورت قاطع اعلام کرد که ورود واکسن‌های آمریکایی یا انگلیسی به ایران ممنوع است و به فرانسه هم اعتماد ندارد. او در ادامه مدعی شد که پیش از این مخالفتش با خرید واکسن‌های کرونا را با دولت نیز در میان گذاشته و حتی برخلاف موارد گذشته مخالفتش را با این قید که «من تخصصی ندارم٬ اما …» نیز تخفیف ندارد.

این ممنوعیت را خامنه‌ای در جایگاه یک مجتهد یا یک مرجع تقلید عنوان نکرد٬ چرا که در آن صورت می‌توانست استفاده از واکسن‌های آمریکایی یا انگلیسی را برای مقلدینش حرام اعلام کند؛ پس مخاطبش مقلدینش نبودند.

این ممنوعیت را خامنه‌ای در جایگاه یک آیت‌الله یا یک مرجع تقلید عنوان نکرد٬ چرا که در آن صورت می‌توانست استفاده از واکسن‌های آمریکایی یا انگلیسی را برای مقلدینش حرام اعلام کند؛ پس مخاطبش مقلدینش نبودند.

او در مقام ولی فقیه نیز در مورد واردات واکسن کرونا اظهار نظر نکرد٬ زیر طبق قانون اصل ۱۱۰ اساسی ولایت فقیه تنها ۱۱ مسئولیت یا اختیار دارد از جمله تعیین‏ سیاست‌های کلی‏ نظام‏٬ نظارت‏ بر حسن‏ اجرای‏ سیاست‌های‏ کلی‏ نظام‏. همچنین صدور فرمان‏ همه‏ پرسی‏؛ فرماندهی‏ کل‏ نیروهای‏ مسلح‏ و اعلان جنگ‏ و صلح‏ و بسیج‏ نیروها‏. عزل و نصب و قبول استعفای برخی از مقام‌ها از جمله فقهای شورای نگهبان و رییس قوه قضاییه؛ تنفیذ حکم ریاست جمهوری یا عزل او با توجه به مصالح کشور و عفو یا تخفیف‏ مجازات‏ برخی از محکومین.

در این میان اختیاری مبنی بر مخالفت با واردات واکسن به‌خصوص در میان یک همه‌گیری جهانی دیده نمی‌شود.

علی خامنه‌ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی نیز در جایگاه صدور چنین دستوری نبود؛ خود نیز بارها تاکید کرده بود که «قدرت اجرایی ندارد» در «ریز مسائل جاری کشور قرار ندارد» و در «امور جاری کشور دخالتی نمی‌کند».

مهم‌تر از همه اما طبق اصل نهم قانون اساسی هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور آزادی‌های مشروع را، هرچند با وضع قوانین و مقررات،سلب کند.

او تنها در قامت یک «خلیفه» می‌تواند در اوج شیوع یک همه‌گیری جهانی به دلیل مواضع شخصی‌اش «رعیت» را از دسترسی به درمان محروم کند٬ که کرد.

تحریم در تحریم

به دنبال این حکم آیت‌الله خامنه‌ای سخنگوی هلال احمر ایران گفت که واردات ۱۵۰ هزار دوز واکسن فایزر، که چند انجمن خیریه به دنبال آن بودند، «منتفی است.»

رسانه‌های وابسته به سپاه نیز به توجیه حکم او پرداختند.

از سوی دیگر این اظهارنظر رهبر جمهوری اسلامی علت تناقض‌گویی های مسؤلان را درباره دلیل عدم تهیه واکسن آشکار کرد.

پس از صدور مجوز استفاده از واکسن‌های بایونتک-فایزر و آکسفورد مقامات جمهوری اسلامی در قدم اول مدعی شدند که به دلیل تحریم‌های آمریکا امکان خرید واکسن ندارند.

تاکید بر «تحریم دارویی» ایران توسط آمریکا از سوی جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی به شدت تبلیغ شده  بود.

اما پس از آنکه دولت آمریکا با صدور مجوزی اعلام کرد که خرید واکسن از تحریم‌ها معاف است٬ گفتند که امکان انتقال پول برای خرید واکسن‌ به دلیل تحریم‌های بانکی وجود ندارد.

اما در نهایت فشار افکار عمومی باعث شد که طی چندین نوبت سخنگوی دولت٬ وزیر بهداشت و برخی از معاونینش و شخص رییس جمهوری٬ بدون اشاره به جزئیات اعلام کنند که که برای خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن از طریق سازوکار سازمان بهداشت جهانی برای توزیع عادلانه واکسن کرونا قرار داد بسته‌اند.

اما آقای خامنه‌ای روز گذشته در خصوص ممنوعیت واردات واکسن‌های دارای مجوز از سوی سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: «قبلا به مسئولین گفته بودم٬ الان هم به صورت عمومی می‌گویم.»

مشخص نیست که «مسئولین» برخلاف رضایت علی خامنه‌ای برای خرید واکسن اقدام کرده‌اند٬ یا رهبرجمهوری اسلامی که پیشتر برای رفع موانع خرید واکسن خارجی حتی با ارسال دوباره لایحه اف‌تی‌اف به مجمع موافقت کرده بود٬ به ناگهان تصمیم خود را عوض کرد.

مشخص نیست که «مسئولین» برخلاف رضایت «رهبر» برای خرید واکسن اقدام کرده‌اند و یا در این مدت به مردم «دروغ» گفته‌اند.٬

رهبرجمهوری اسلامی که پیشتر برای رفع موانع خرید واکسن خارجی حتی با ارسال دوباره لایحه اف‌تی‌اف به مجمع موافقت کرده بود٬ به ناگهان تصمیم خود را عوض کرد.

همچنین معلوم نیست  پولی که تحت عنوان «خرید واکسن» معاف از تحریم‌های بانکی آمریکا خرج شده٬ در حقیقت صرف چه کاری شده است؟

تنها چیز مشخص در این میان این است که «تحریم دارویی مردم ایران» نه توسط آمریکا که مشخصا توسط آیت‌الله خامنه‌ای٬ ولی فقیه و رهبر جمهوری اسلامی وضع شده است.

رد پای «پول‌های هنگفت»

نهاد ایرانی که واکسن کرونای تولیدی‌اش مرحله اول کارآزمایی بالینی را نهم دی ماه شروع کرد، تحت نظارت و سرمایه‌گذاری «ستاد اجرایی فرمان امام» است. این ستاد از نهادهای تحت نظر علی خامنه‌ای است. او در سخنرانی دیروزش این واکسن را «مایه افتخار و عزت کشور» دانسته و هشدار داده که نباید این موضوع «انکار» شود.

ستاد اجرایی فرمان امام٬ سازمانی حکومتی تحت پوشش خیریه و تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی است، که در سال ۱۳۶۸ به فرمان روح‌الله خمینی تاسیس شد. مهم‌ترین دستور کار آن شناسایی و مصادره اموال وابستگان رژیم پهلوی بود. مصادره اموال و دارایی‌ها توسط این ستاد تاکنون در مورد برخی از زندانیان سیاسی و عقیدتی ادامه داشته‌است.

آغاز فاز انسانی آزمایش واکسن ایرانی کرونا

این نهاد وظیفه مدیریت اموالی که طبق اصل ۴۹ قانون اساسی و دیگر قوانین، در اختیار ولی فقیه هستند را بر عهده دارد و در دو حوزه اصلی امور خیریه و بخش اقتصادی فعالیت می‌نماید. شرکت‌های وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام نیز در زمینه‌هایی چون خدمات مالی و بانکداری، املاک و مستغلات، صنعت نفت، مخابرات و دامپروری فعال هستند و تا پیش از این هرگز پا به عرصه واکسن سازی نگذاشته بود.

هرچند در میان ۵۷ شرکتی که زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام به فعالیت اقتصادی می‌پردازند٬ ۱۸ شرکت آن فعال حوزه دارویی هستند اما در سابقه هیچ کدام از آن‌ها کشف یا حتی ساخت واکسن دیده نمی‌شود.

اما شرکت فارمد از زیر شاخه‌های ستاد اجرایی فرمان امام با نظارت و سرمایه‌گذاری بنیاد برکت برای اولین بار پا به میدان گذاشته و مدعی شده که توانسته است واکسن کرونا را کشف کند.

در میان ۵۷ شرکتی که زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام به فعالیت اقتصادی می‌پردازند٬ ۱۸ شرکت آن فعال حوزه دارویی هستند اما در سابقه هیچ کدام از آن‌ها کشف یا حتی ساخت واکسن دیده نمی‌شود.

این کشف احتمالی اما برای ملت ایران ارزان تمام نخواهد شد. اگر جمهوری اسلامی قصد کند واکسن کرونای ساخته شده توسط ستاد اجرایی فرمان امام را به صورت رایگان به مردم تزریق کند٬ فارغ از کارآیی آن٬ دولت باید از بیت المال هزینه آن را بپردازد. اگر هم واکسن به صورت غیر رایگان به مردم تزریق شود٬ باز هم بازار بیش از هشتاد میلیونی ایران در انحصار یک نهاد اقتصادی وابسته به آیت‌الله خامنه‌ای در خواهد آمد. به‌نظر می رسد این می‌تواند یکی از دلایلی باشد که آیت‌الله خامنه‌ای حاضر شد بایت آن ورود واکسن تایید شده بین المللی را ممنوع کند.

از سوی دیگر با ممنوعیت واردات دست اول واکسن کرونا از آمریکا یا انگلیس، با وجود تقاضا، در این عرصه این دلال‌ها هستند که اقدام به واردات واکسن از کشور ثالث با قیمتی بیشتر خواهند کرد؛ دلال‌هایی که بدون وابستگی به نهادهای قدرت امکان ورود به این عرصه ندارند و این به معنای شکل گرفتن بازار سیاه است. بازاری که مطمئنا به کار واکسیناسیون ملی شهروندان نمی‌آید، اما دلال‌ها  و «برادران قاچاقچی» را منتفع می‌کند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

19 پاسخ

 1. از
  دمکراسی و جمهوریت آمریکای ۲۴۳ ساله توقع زیاد نیست ،ولی کشوری با اراده سیاسی است ،
  شمال اسکاندیناوی و انگلیس و فرانسه
  نسبتا خوب و اسرائیل هم در خاورمیانه نمونه دیگر است همه کشورهای اسلامی بجز مالزی وضعیت خوبی
  ندارند .
  استبداد ،حاکمیت اقلیتی بر اکثریتی غیر خودی ،و همه بموجب ،عدم اراده
  سیاسی ملتها و ضعف و نبود آزادی
  برای بیان واقعیات در حال رخ دادن
  است.

  و نویسندگان و اهل خبر به امنیت شغلی نیاز دارند تا واقعیات را
  به ملت انتقال دهند.
  این آزادی به رهبران ورهبری نیز
  برای تصمیم گیری صحیح
  کمال مساعدت را میکند ،
  و دست چاپلوسان و تبهکاران را
  از حقوق ملت کوتاه میکند.

  چرا ایران ۲۵۰۰ ساله هنوز زیر
  چکمه استبداد است ؟

  رهبری مادام العمر در عصر
  حاضر بزرگترین اهانت به یک ملت
  است .

 2. خلافت اسلامی(اگر بشود اسلامی خواند) یا حکومت فردی با قدرت و اختیار نامحدود تازگی ندارد، چهل و دو سال است که برقرار است. آقای خمینی هم گفته بود اگر چهل میلیون بگوبند بله من میگویم نه ! از این حرفها زیاد زدند.
  خامنه ای به نعل و به میخ میزند، حرف روشنی نمیزند تا مسئولیتی متوجه او نباشد که خیال خامی است. هرچه هست از ساختار و تمرکز قدرت هست.
  برای آقای خامنه ای و شریکانش چنان که آقای خمینی گفت اوجب واجبات حفظ حکومت است، از حفظ اسلام واجبتر. برای این هدف باید همواره دشمن بتراشند و بحران بسازند و در داخل مردم را سرکوب کنند و در تنگدستی و گرفتاری نگه دارند.
  نهادهایی چون ستاد اجرایی زیر نظر نیستند، در اختیار و زیر فرمان رهبر هستند.

 3. سنت در ایران و کشورهای بی حساب
  و کتاب بدین گونه است که ،
  مامورین حکومتی که از خارج جنس و …خرید میکنند ،در نهایت میروند
  از کشور و یا شرکتی میخرند که
  بطور پنهانی کمیسیون بالا تری به
  شماره حساب آنها واریز میکند .

  در شهر به من هم پیشنهاداتی
  شد ،ولی گفتم لقمه حرام ،
  نسل حرام اده ایجاد می کند ،

  همه اینهایی که از مال ملت دزدی
  شرعی ،توجیهی میکنند ،
  فرزندانشان حرام اده اند.
  البته یزدی قوه قضاییه میگفت هبه است و حلال است .

 4. ۱ – رهبر جمهوری اسلام نگفته است هیچ واکسنی وارد کشور نشود. بلکه درباره واکسن‌های خارجی گفت: «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است. بنابر این دلیل ندارد در این مورد ایجاد ابهام و فیک نیوز نمود.
  ۲ – اجناس چینی که به ایران و افغانستان صادر می شوند با اجناسی که از آن کشور به کشورهای غربی از جمله آلمان و آمریکا صادر می گردند تفاوت کیفی دارند. اگر کیفیت کالای چینی بد بود نه در داخل چین بازار خوبی داشت و نه در سایر کشورها . تاجر ایرانی و افغانی جنس بنجل سفارش می دهد تا بتواند آن را با بهای نازل تر بفروشد. در نتیجه جنسی که از چین به ایران می رسد کیفیت خوب ندارد. این در مورد واکسن های چینی صدق نمی کند. مگر اینکه تهیه واکس از جانب ایران به یک شرکت خصوصی واگذار گردد. واکسن های چینی به بسیاری از کشورها صادر و تزریق کشته است. از جمله به اندونزی، برزیل، امارات متحده عربی، فیلیپین، مالزی، ویتنام، لائوس، کامبوج، تایلیند، میانمار و اتیوپی. برخی از این کشورها جواز تولید واکسن های چینی را دریافت نموده اند.
  ۳ – همانگونه که آقای مصطفی معین گفته است باید “واکسن استاندارد” تهیه کرد، حالا آلمانی باشد، چینی باشد یا روسی.
  ۴ – اگر مسئله تهیه واکسن است، اینکار راه دارد. رهبر جمهوری اسلامی گفته است آمریکا و انگلیس، نه. هرچه دلیل اوست به جای خود. وی نگفته نباید از خارج تهیه شود. بنابراین از سایر کشورها از جمله از آلمان، چین، روسیه و حتا کوبا نیز می توان واکسن تهیه نمود. اما اگر دعوا با رهبر جمهوری اسلامی مطرح است این حرف دیگری است.

 5. دستور خامنه ای مبنی بر منع واردات واکسن کرونا از آمریکا و اروپا، موجب مرگ روزافزون مردم درماندۀ ما شده است. بر این اساس، چنین دستورالعملی جز تحمیل مرگ بر انبوهی از مردم نبوده و از نظر حقوقی جنایت علیه بشریت است.
  پس لازمست متن دادخواستی به دو زبان فارسی و انگلیسی در اینترنت قرار داده شود به اصافۀ ایمیل بخشهای حقوق بشر و نیز میز ایران در سازمان ملل و از هموطنان دعوت بعمل آید تا با ارسال آنها، وظیفۀ ملی و میهنی خود را اداء نمایند. ضمناً لازمست به گیرندگان ایمیل تذکر داده شود که اعمال رهبر جمهوری اسلامی و عمله اکره های او در اجرای همچه دستور العمل غیر انسانی، چیزی جز مرگ ناخواستۀ مردم و جنایت بر علیه ملیونها ایرانی دربند حکومت اسلامی نبوده و سازمان ملل ملزمست تا در دادگاه کیفری بین المللی، عاملین این جنایت هولناک را تحت تعقیب جزائی قرار دهد.

 6. جمهوری اسلامی از اغاز خلافت اسلامی بود و هدف ان ساختن انسان نو شیعه اما شما که خود می گویید زمانی متمایل به اصلاح طلبی بودید بدلیل علاقه تان به حکومت اسلامی در ان دوران چشم بر ان بسته بودید و اکنون به این نتیجه رسیده اید که خلافت اسلامی تازه شروع شده است

 7. تمام حقیقت فتوی ایشان همین اشت شک نکنید. چند سال پیش آموزش و پرورش سعی کرد با حذف مشق شب بتواند بازار کتابهای کمک درسی را محدود کند. موسسه های چاپ این کتابهای به درد نخور و هزینه زا برای خانواده ها خدمت مراجع تقلید در قم رسیدند و فتوی گرفتند که مشق شب واجب است. ممنوعیت ورود واکسن امریکایی یا انگلیسی هم برای کیسه ای است که بنیاد سودجوی رهبری برای مردم دوخته است

 8. از خلیفه مسلمین انتظار دیگری نمی‌رود. او ما را به اینگونه ادعا ها و موضع گیری های مالیخولیائی عادت داده است.
  اما آقای دکتر نمکی اگر کوچکترین شخصیتی برای خود و کوچکترین ارزش علمی برای مدرک دکترایش قائل بود باید بلافاصله از پست خود استعفا میداد و اداره وزارت بهداشت را به «نماینده ولی فقیه» که حتماً در وزارتخانه اش مثل همه جای دیگر وجود دارد وا میگذاشت و پی کاری جدی می‌رفت. در این شرایط حفظ این مقام چه ارزشی دارد ؟
  اما افسوس که او و رئیس جمهور و سایر وزرا از روز اول پذیرفته اند که فقط نقش بازی کنند و در نمایشنامه القاء توهم وجود یک دولت رسمی در ایران شرکت کنند.

 9. از زمانی که خامنه ای اقدام به تشویق مردم در تولید زاد و ولد بیشتر تا رساندن جمعیت کشور به مرز صد و پنجاه ملیون کرد، بر اهل خرد محرز شد که این فرد نه تنها در اندیشۀ بهی مردم و مملکت نیست، بلکه شیفتۀ اوهامیست که از مغز علیلش تراوش کرده است.
  چگونه ممکنست که یک رهبر مردم را تشویق به ازدیاد نسل کند، در حالیکه اکثر همین ۸۰ ملیون مردم در فقر و فاقه گرفتار بوده و ادبار و بدبختی آنها به جائی رسیده است که عدۀ زیادی از مردم از تأمین معاش روزانۀ خود نیز عاجزند.
  خامنه ای و شرکاء برای غارت هرچه بیشتر هستی مردم ایران، در پی دست اندازی به کشورهای منطقه نیز برآمده و این حرص و آز خود را زیر سرپوش مبارزه با امپریالیسم آمریکا پنهان کرده اند. اما آمریکا از کشور ما چه میخواهد؟ نفت؟ که این طلای سیاه را سالهاست حکومت ملاها به ثمن بخس در بازارهای جهانی عرضه کرده و میکند. از طرف دیگر، حکومت اسلامی با الدرم بلدرمهای پی در پی خود، کشورهای منطقه را به هراس انداخته و آنها را وادار کرده تا برای دفاع از خود به تلنبارکردن انواع و اقسام سلاح بپردازند. واضحست که جز اروپا و آمریکا و اسرائیل، کشور دیگری از این نمد کلاهی نمیبرد.
  حال، پس از سالها واردات اجناس بنجل چینی، نوبت خرید واکسن بنجل کرونا از چین در مقابل واکسن آمریکا و اروپا رسیده است. در حالیکه هزاران نفر از مردم ایران مبتلا بوده و هروزه شاهد مرگ صدها ایرانی درمانده هستیم. مضافاً به اینکه هم اکنون در چین ملیونها نفر آلوده به ویروس اند و صدها هزار نفر هم مرده اند. اگر واکسن ساخت چین از کیفیت بالائی برخوردار بود، شک نیست که دولت چین قبل از صدور واکسن به کشور فلکزدۀ ما، قادر بود تا از مرگ مردم خود پیشگیری کند. به عبارت دیگر، اگر چین بیلزن ماهری بود، پیش از همه یک بیل به باغچۀ خود میزد.
  قباحت رژیم اسلامی حاضر حد و نهایت ندارد و جز اینکه مردم درمانده چنین حکومت فاسد و غارتگری را ساقط کند، راه دیگری در پیش نیست.

 10. اولا ، مگر میشود به بقیه ،نظیر چین و روس و…اعتماد کرد؟

  ثانیا، در امریکا هم مثل ایران ،یک عده چاله میدانی ،و با معجزات در ست کردن با مسئله کنار میایند،

  ثالثا،آزادی بیان واقعیات درآمریکا قابل با چین نیست ،چین یک حکومت ۹۹ درصد توتالیتر دارد.و ازادیها در این دو کشور قابل مقایسه نیست ،
  و چین و روس هیچگاه آمارهایشان واقعی نیست.
  حد اقل در غرب بخاطر قول دمکراسی ،وحفظ ظاهر هم که شده انار ۶۰ ،۷۰ درصد صحیح است ،
  رهبر ایران شناخت ناقصی از غرب دارد.متاسفانه

  بزرگترین معضل رهبران پهلوی و جمهوری اسلامی، عدم دسترسی به بیان واقعیت هاست.

  در اطرافشان پر از چاپلوس و سود جو است .
  تنها راه رهایی رهبر ،ایجاد و استقرار بیان آزادی واقعیات است ،یعنی دروغ پایان یابد ،وقایع پوشانده و کفر نشوند.

  ملت ایران شایسته شنیدن واقعیات است .دروغ حرام است ،پادشاه هخامنشی هم از دروغ دلتنگی سختی داشته است.

  خداوندا رهبران ایران را آزاد و آزاده ساز ،هدایت فرما ،

  پاینده ایران

 11. با سلام. هیچ جای تعجب ندارد. کسی اعتراضی به این فرمان ندارد. همه سران از بینش رهبرادی رهبر استقبال کرده ا‌ند. دارندگی است و برازندگی. وقتی علامه و استاد اخلاق پا بوس ایشان میشود. وقتی زنان و کودکان رژه جانم فدای رهبر سر میدهند. چرا نه. خلافت اسلام حق ایشان است.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

حکم حکومتی علیه واکسن

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »