رئیس انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران ایران در گفت‌وگو با زیتون

علی مزروعی: هرگونه توصیه را به فدراسیون درباره زم تکذیب می‌کنم

زیتون ـ روزنامه‌نگار «بودن» یا «نبودن»؟ حالا گویی برای روح‌الله زم مسئله این استاعدام از سوی دشمنان و انکار از سوی دوستان؟

ماجرا از  وقتی آغاز شد که سکوت فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در مورد اعدام شدن روح‌الله زم، مورد اعتراض قرار گرفت. اگرچه زیتون نخستین رسانه‌ای بود که در گزارشی این «سکوت» را برجسته کرد اما توییت یکی از روزنامه‌نگاران برای پیگیری این سکوت، موجی از اعتراض و انتقاد برانگیخت. کامبیز غفوری نوشت «فدراسیون در پاسخ به همکارانم در اسکاندیناوی، گفت بخش فارسی ⁦‪روزنامه‌نگار بودن زم را تایید نکرده و او را فعال پروپاگاندا نامیده. لاجرم عمومی می‌پرسم: داستان چیست همکاران؟»

موج اعتراض‌ها خیلی زود فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران را به‌واکنش واداشت؛ سکوتش را شکست، اما ابهام‌ها را بیشتر کرد. فدراسیون اعدام روح‌اللهزم را محکوم کرد و آن‌را  یک «جنایت وحشتناک» خواند اما اعلام کرد با توصیه نهاد «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران» وابسته به فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز» را به عنوان روزنامه‌نگار به رسمیت نمی‌شناسد.

نگاه‌ها، اعتراض‌ها به سوی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران رفت اما حالا رئیس هیات مدیره انجمن، در گفت‌وگو با زیتون، «هر گونه توصیه» درباره‌ی روح‌الله زم به فدراسیون را «تکذیب» می‌کند و می‌گوید «فدراسیون نه از بنده و نه از نهاد انجمن نظری نخواست» و مسئولیت این تصمیم متوجه مدیران فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در سال ۲۰۱۹، در گزارشی دیگر، روح‌الله زم را روزنامه‌نگار خوانده بود و علی مزروعی، فردی که از سوی فدراسیون مسئول شاخه ایران شناخته می‌شود،  مسئولیت هرگونه تناقض را متوجه آن فدراسیون می‌کند و البته نه از جای‌‌گاه حقوقی و نه از از منظر یک روزنامه‌نگار به‌صلاح‌ نمی‌داند در مورد روزنامه‌نگار بودن یا نبودن زم نظر بدهد و می‌گوید نظرش «می‌تواند اسباب مناقشه شود».

در ادامه‌ی گفت‌وگو با علی مزروعی، از نسبت فعلی او و فرزندش با فدراسیون و رسانه‌های فارسی‌زبان این نهاد پرسیدیم تا برخی دیگر از  ابهامات احتمالی این ماجرا روشن شود و او صبورانه جواب داد.

خواننده این گفت‌وگو باشید:

جناب مزورعی، احتمالا در جریان اعتراض‌هایی که در روزهای اخیر از سوی روزنامه‌نگاران و برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی در خصوص مواضع و عملکرد فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران ( IFJ)  پیرامون ربایش و اعدام روح‌الله زم شده، قرار دارید. ابهامات متعددی هم در نحوه تصمیم‌‌گیری و اعلام نظر این فدراسیون مطرح است. اجازه دهید در همین سوال اول سراغ یکی از این ابهامات برویم. هم اکنون کدام نهاد صنفی ایرانی عضویت فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران را دارد و مسئولیت آن با کیست؟

البته من در جریان کامل این اعتراضات قرار ندارم اما در پاسخ به سئوال شما انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران از سال ٧۸ عضو فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران بوده است، و پس از این‌که در مردادماه سال ۸۸ درب دفتر انجمن پلمپ و از فعالیت بازماند و تلاش‌های حقوقی مسئولان انجمن برای بازگشائی انجمن به نتیجه نرسید، فدراسیون هم‌چنان انجمن را به عنوان عضو به‌رسمیت شناخته و پیگیر بازگشایی آن بوده است، و طبعا آخرین هیات مدیره انجمن در زمان فعالیت را مسئول می‌شناسد.

در مواضع فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، در خصوص کارنامه‌ی حرفه‌ای روح‌الله زم، تناقض‌هایی وجود دارد. مثلا این فدراسیون در سال ۲۰۱۹ در اطلاعیه‌ای او را روزنامه‌نگار خوانده است. اما در بیانیه اخیر گفته است که «به توصیه‌ یک نهاد [انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران] وابسته به فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز» را به عنوان روزنامه‌نگار به رسمیت نمی‌شناسد.» آیا شما به عنوان رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران این «توصیه» ‌ را به فدراسیون تایید می‌کنید؟

فدراسیون هم نه از بنده به عنوان رئیس هیات مدیره انجمن و نه از نهاد انجمن دراین باره مشورت و نظری نخواست، و با توجه به داده‌ها و روال جاری‌اش مبادرت به صدور بیانیه کرده است، و طبعا مسولیت پاسخ‌گویی به مواضع فدراسیون، بعهده مدیران این نهاد‌ است.

این نهاد در صدور بیانیه‌های خود روال مشخصی دارد و داده‌های خود را از رسانه‌ها می‌گیرد. در ارتباط با بیانیه اخیرهم استناد این نهاد علاوه بر اخبار رسانه ها در مورد زم به نظری بوده است که از سوی نایب رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در رسانه‌ها انتشار یافته است، و این به معنای توصیه نهاد محسوب نمی‌شود چون اگر بنا به توصیه نهاد انجمن باشد نیاز به بحث جمعی در هیات مدیره است که امکانش فراهم نیست، ضمن اینکه فدراسیون هم نه از بنده به عنوان رئیس هیات مدیره انجمن و نه از نهاد انجمن دراین باره مشورت و نظری نخواست، و با توجه به داده‌ها و روال جاری‌اش مبادرت به صدور بیانیه کرده است، و طبعا مسولیت پاسخ‌گویی به مواضع فدراسیون، بعهده مدیران این نهاد‌ است.

به‌نظر می‌رسد توییت آقای شمس‌الواعظین، نایب‌ ییس انجمن روزنامه‌نگاران، یک اظهار نظر شخصی و یا حتی کیفی پیرامون روزنامه‌نگاری است چون شما هم تایید می‌کنید که بحث جمعی هم در هیات مدیره در این خصوص انجام نشده است. اما فدراسیون صراحتا به توصیه یک «نهاد» اشاره می‌کند. پس شما هر گونه توصیه از طرف نهاد انجمن صنفی را در خصوص روح‌الله زم به فدراسیون تکذیب می‌کنید؟

بله من هرگونه توصیه از سوی انجمن را تکذیب می‌کنم و در مورد برداشت فدراسیون از نظر یکی از اعضای هیات مدیره طبعاً مسئولیت متوجه آن نهاد است.

یک سایت و یک کانال تلگرامی به زبان فارسی از سوی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران اخبار و اطلاعیه‌هایی را منتشر می‌کند. در این رسانه‌ها اخبار و واکنش‌های متعددی در خصوص دستگیری و عضویت روزنامه‌نگاران ایرانی در فدراسیون دیده می‌شود. در مورد روح‌الله زم اما هیچ واکنشی یا خبری در یکسال اخیر دیده نمی‌شود. آیا برای این‌گونه فعالیت‌ها و واکنش‌ها هیات رییسه انجمن صنفی جلسه‌ای دارد؟

اخبار و اطلاعیه‌هایی که در سایت و کانال تلگرامی به زبان فارسی فدراسیون انتشار می‌یابد با مسئولیت مسئولان فدراسیون است، و در یک‌سال اخیر لابد مناسبتی وجود نداشته تا خبری در مورد زم منتشر شود

اخبار و اطلاعیه‌هایی که در سایت و کانال تلگرامی به زبان فارسی فدراسیون انتشار می‌یابد با مسئولیت مسئولان فدراسیون است، و در یک‌سال اخیر لابد مناسبتی وجود نداشته تا خبری در مورد زم منتشر شود. در این سال‌ها امکانی برای فعالیت هیات مدیره وجود نداشته است تا بتواند واکنشی نسبت به این‌گونه فعالیت‌ها داشته باشد.

اما در نسبت میان این سایت با شما و انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران ابهاماتی وجود دارد و این پاسخ شما نیز آن را بیشتر می‌کند، اجازه دهید دقیق‌تر بپرسم. از طرفی فرزند شما مدیریت این سایت و کانال را  به‌عهده دارد که مشخص نیست از طرف چه نهاد یا مقامی به فدراسیون معرفی شده است. از طرفی سایت فدراسیون، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران  ایران را تنها عضو فدراسیون و شما را «مسئول» معرفی می‌کند، ولی شما مسئولیتی  را نمی‌پذیرید. آیا ارتباطی میان شما با مدیر این سایت و  یا فدراسیون وجود دارد؟

در سال ۸۸ که فرزند بنده از ایران خارج و در بروکسل ساکن شد به‌دلیل آشنایی که مسئولان فدراسیون با ایشان داشتند، برای پوشش و پیگیری اخبار مرتبط با ایران از ایشان دعوت به همکاری کردند. وی تا مدت‌ها با فدراسیون همکاری داشت و با موافقت فدراسیون برای صدور کارت روزنامه‌نگاری برای روزنامه‌نگارانی که مهاجرت به خارج کرده بودند، مسئولیت اداری آن به وی سپرده شد. وقتی فدراسیون تصمیم به راه‌اندازی سایت به‌زبان فارسی افتاد باز به‌سراغ وی آمد و مسئولیت اداره سایت را به وی سپرد که در ادامه کانال تلگرامی هم به‌ آن افزوده شد. مسئولیت تهیه محتوا و مطالب سایت و کانال به‌عهده مسئولان فدراسیون است که در سایت اصلی فدراسیون انتشار می‌یابد و ترجمه آن‌ها به‌زبان فارسی منتشر می‌شود.

هیچ‌گاه فدراسیون مرا به عنوان مسئول سایت و کانال به‌زبان فارسی معرفی نکرده است تا مسئولیتی متوجه من باشد. لذا به لحاظ محتوایی هیج مسئولیتی متوجه من و حتی حنیف، فرزندم، به‌عنوان اداره کننده فنی نیست.

در این‌که انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران عضو فدراسیون است و بنده هم به عنوان رئیس هیات مدیره شناخته می‌شوم، ارتباطی به این سایت و کانال به‌زبان فارسی ندارد. همچنان‌که در مورد دیگر انجمن‌های عضو با سایت‌های فدراسیون به زبان‌های دیگر ندارد، و هیچ‌گاه فدراسیون مرا به عنوان مسئول سایت و کانال به‌زبان فارسی معرفی نکرده است تا مسئولیتی متوجه من باشد. لذا به لحاظ محتوایی هیج مسئولیتی متوجه من و حتی حنیف، فرزندم، به‌عنوان اداره کننده فنی نیست، و نمی‌دانم چه مسئولیتی را باید در این‌باره بپذیرم؟ طبعا من هم با فرزندم به عنوان مدیر این سایت و کانال ارتباط دارم و هم با فدراسیون، اما این ارتباط هیچ ارتباطی با محتوا و مطالب منتشره ندارد و مسئولیت همه مطالب به‌عهده مسئولان فدراسیون است.

همین امروز خبری در خصوص شکایت منابع طبیعی استان گلستان از خانم الهه موسوی، روزنامه‌نگار، در این کانال منتشر شده. سوال این است که اخبار مرتبط با روزنامه‌نکاران ایرانی چگونه در اختیار فدراسیون قرار می‌گیرد؟ آیا انجمن این‌جا هم نقشی ندارد؟

در اینکه اخبار مرتبط با روزنامه‌نگاران ایرانی چگونه در اختیار فدراسیون قرار می‌گیرد طبعا مسئولان این نهاد باید پاسخگو باشند، و تا آن‌جا که من اطلاع دارم از هر طریقی بتوانند پیگیر این اخبار می‌باشند، و انجمن در این‌باره نقشی ندارد.

جناب مزروعی، موضع نهادی که مسئولیتش با شماست، در قبال روح‌الله زم چیست؟ آیا انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران او را روزنامه‌نگار یا خبرنگار می‌شناسد؟

نظر شخصی من در این باره وجاهتی حقوقی ندارد و دراین شرایط می تواند اسباب مناقشه شود و نیز فایده‌ای هم بر نظر من مترتب نیست، نظری نمی‌دهم.

ابتدا توضیح بدهم که برای عضوشدن در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران در دوره فعالیت و اینکه افراد متقاضی به عنوان روزنامه‌نگار و خبرنگار شناخته شده و عضو محسوب بشوند توسط هیات مدیره و با استفاده از معیارهای فدراسیون ضوابطی در انطباق با معیارهای حرفه‌ای روزنامه‌نگاری تعریف شده بود که کمیته عضویت انجمن در این‌باره رسیدگی و تصمیم می‌گرفت، و در موارد اختلاف هم رسیدگی به هیات مدیره انجمن ارجاع می‌شد. اما در مورد روح‌الله زم چون ایشان در دوره فعالیت انجمن عضویت انجمن را نداشته است، و در سالهای اخیر هم انجمن فعالیتی برای عضوگیری نداشته است طبعا انجمن موضعی در این‌ باره نداشته است، و طبعا من هم نمی‌توانم در این باره نظری را از سوی نهاد انجمن اعلام دارم.

آقای شمس‌الواعظین، نائب رئیس انجمن، نظر شخصی خودشان را توییت کرده‌اند. شما نیز سابقه روزنامه‌نگاری دارید و از طرف روزنامه‌نگاران ایران به عنوان عضو و رییس هیات مدیره بزرگترین انجمن صنفی آن‌ها انتخاب شده‌اید. نظر شخصی شما در مورد روزنامه‌نگار بودن یا نبودن روح‌الله زم چیست؟

از آن‌جا که نظر شخصی من در این باره وجاهتی حقوقی ندارد و دراین شرایط می تواند اسباب مناقشه شود و نیز فایده‌ای هم بر نظر من مترتب نیست، نظری نمی‌دهم، و متاسفانه امکانی هم برای بحث جمعی هیات مدیره انجمن در این‌باره وجود ندارد تا در یک بحث جمعی بشود در این باره به یک نظر صائب رسید.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

17 پاسخ

 1. بیشترازآن که برای آقای مزروعی متاسفم باشم برای مردم ایران ودل بستگی شان برای مدتی دراز به چنین کسانی متاسفم. ایشان یک بار به هیچ مصاحبه ای دعوت نشد که درآن پاسخ روشن وسرراستی بدهد.درناصیه ی ایشان یک عطا مهاجرانی دیگر درسال های آینده می بینم.

 2. از معجزات انقلاب حضرت روح الله همین بس که نگاهی کوتاه به لیست مخالفان راهش اتداخته شود. برای شادی روح حضرت روح الله خمینی ومقام معظم رهبری صلوات.

 3. جناب شیخانی سرخه
  عذر میخوام که بی ملاحظه پا تو خلوت شما گذاشتم ، آنهم در این وانفسای آلاخون والاخونی و روز پرکار شما . آدمیزاده . گاهی اشتباه میکنه .
  چایت را بخور عزیز جان !

  1. باقر جان چائی را که من به شما تعارف کردم ، بنده بین نوشیدنی ها آبجوی آلمانی از بایرن را ترجیح میدهم .
   در ضمن من یک محمد از شما بیشتر دارم. محمد باقرم.
   چائیت را هورت بکش اخوی.

   🙂

 4. ما ملت ایران همه با هوش و زرنگیم / افسوس که چون بوقلمو رنگ برنگیم
  بقدرت خدا و پس از ۴۲ سال مبارزه انقلابی با رژیم آخوندی ، حتی بسیاری از مخالفین برانداز رژیم در خارج از کشور که ذاتآ از هرنوع محافظه کاری و دروغگویی متنفرند ! جرآت اینرا ندارند که اسم خودشان را در پای نوشته آلات جاتشان بگذارند تا مبادا دوستی یا آشنایی آنها را بشناسد و گله ای بکند و یا معلوم شود که خود حضرات چکاره اند ! بیچاره مردم ایران .

  1. باقر تر از تو هستم ، حالا اسمم را هم بنویسم من نیمچه سیاسی سابق و آلا خون والا خون که صبح پا میشم میرم رانندگی و جعبه پستی پخش میکنم نصفه شب میام خونه ،مثلا اسمم را بنویسم یا ننویسم به کجا می رسم؟
   بفرما باقر شیخانی سرخه
   میشناسی؟
   در اصل حرفی که بهت زدم تغییری بوجود اومد؟
   جواب اگر نداریم لطفا همون چائیمان را هورت بکشیم.

 5. خبرنگار: احتمالا در حریان اعتراض ها به فدراسیون قرار دارید
  مزروعی: البته در جریان کامل نیستم (فرار و ابهام)؛
  خبرنگار: مواضع فدراسیون متناقض است
  مزروعی: مسئولیتش با فدراسیون است
  خبرنگارنگار: شما نماینده روزنامه نگاران ایرانی در فدراسیون هستید
  مزروعی: مسیولیتش با فدراسیون است
  خبرنگار: زم رونامه نگار بود یا نه
  مزروعی: مسیولیتش با من نیست
  خبرنگار: سایت فارسی فدراسیون چرا خبر زم را منتشر نکد:
  مزروعی: مسیولیتش با فدراسیون است
  خبرنگار: چرا پسر شما مسولی سایت است
  مزروعی: مسیولیتش با فدراسیون است
  دانستن حق مردم است

 6. سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی یک وب سایت قدیمی دارد به اسم “امروز”
  تاریخ تاسیس این وب سایت به دوران اصلاحات بر می گردد و دوره دوم ریاست جمهوری خاتمی
  شعار این وب سایت که شعار سازمان مجاهدین هم بود این است “دانستن حق مردم است”
  اقای رجبعلی مزروعی عضو این سازمان و شورای مرکزی ان است
  سخنگوی شاخه خارج یا همان سخنگوی عملی ان است
  حالا به این مصاحبه دقت کنید که جناب مزروعی هر بار سعی میکند سوال خبرنگار را به زعم خودش دور بزند تا کسی چیزی “نداند” و چیزی نفهمد. بماند که دم خروس هر بار می زند بیرون
  اینها مدعیان اصلاحات بودند. در مقابل قدرت شعار می دادند دانستن حق مردم است و وقتی خودشان همین اندازه جزئی قدرت دارند در یک فدراسیون از دانستن مردم طفره می روند و می ترسند و معتقدند اگر نظر بدهند مردم ظرفیتش را ندارند و اسباب مناقشه می شود.
  می بینید یاران!
  از همین اندازه قدرت سو استفاده کرده فرزندش را انجا مشغول کرده مشاوره داده و البته ادعای اصلاح حکومت و اخلاق داشته و حالا هم دانستن حق مرذم نیست چون پای خودی ها در میان است.
  آی شرم چهره ات پیدا نیست

 7. اقای مزروعی چرا میان این همه روزنامه نگار فدراسیون باید با فرزند شما کار که فقط یک وبلاگ نویس بود کار کند؟ یعنی شما فکر می کنید مردم باور کنند که این اتفاقی بوده و رانتی این وسط وجود نداشته . فدراسیون خیلی اتفاقی با فردی که خیلی انفاقی فرزند شما بود تماس گرفته و گفته تو بیا عضو میز ایران باش و کارهای ما را انجام بده و کارت صادر کن
  گوش های ما دراز است؟

  1. آقا علی خواننده باید عاقل باشد
   وقتی مزروعی حاضر نیست زم را خواننده بخواند و در مقابل اصرار مصاحبه گر باز هم جرات نمی کند نظرش را بگوید معلوم است که ماجرا از کجا اب می خورد
   فدراسیون هم به صراحت میگوید از انها مشورت گرفته اما این انکار و تکذیب می کند حالا وظیفه خبرنگاران پیگیر است که دروغگو را این وسط رسوا کنند
   خبرنگار می پرسد تنها عضو فدراسیون شما هستید و مزروعی می گوید بلی. به نظر شما فدراسیون در مورد ایران خبرهایش را از چه کسی می گیرد

 8. جناب رجبعلی مزروعی به نظر بنده نه مشاور رئیس جمهور کار آزموده ای بودند و نه نماینده ی مجلس کارگشایی ! آنچه از نوشته های ایشان و دوستانشان هم دیدیم و آنچه از دست خط صلاح و اصلاح طلبی آنها خواندیم این روزیست که به آن دچاریم ، تلخ و سیاه .
  القصه…
  ایشان بهترین خدمتش همان کارمند ساده سد کرخه بود. جایی نماند و کاری نماند که ایشان جمهوری اسلامی آن را نیازماید ،در همان سیستم زندکی ها ردی هم گذاشت ( که نوش جانش) اکنون هم حقوق نیکوی بازنشستگی را پس انداز می کند و در قلب اروپا حال خوش دارند .
  این که نشد برادر من شما هیچ جور نخواهی هزینه کنی، حتی نگران حقوق بازنشستگی و احیانا مستقلاتت باشی . در همین حد و حدود محدود هم دست بچه ات را بند کرده ای در بروکسل به اموری که کفایت او نیست .خب پر پیداست شما رئیس جمهور هم می شدی حنیف جانت الان از ژن خوبش به طریق دیگری منتفع میشد.
  اخوی شما مصاحبه شونده ی خوبی هم از آب در نیامدید مع الاسف .

 9. من نه روزنامه نگارم و نه نویسنده ای حرفه ای . خواننده ای قدیمی هستم و فقط برپایه درک خودم مینویسم و مسئولیت می پذیرم .
  روح الله زم به شکل فاجعه باری جان بخت . هرکه بود ، بی شک مستحق چنین مجازاتی نبود.
  من برنامه های اورا کم دیدم . چند برنامه خبری . چند مصاحبه و چند شرکت در برنامه مهدی فلاحتی در صدای امریکا . از کارهای او خوشم نمیآمد . حرف زدنش به دل نمی نشست . منطقی نبود و ادعاهایش بر بستر دیدی وسیع و مسئولیت پذیری قرار نداشت . به هوچی گری میمانست . یادم است عصرگاهی با آقای فرهودی مصاحبه میکرد و از یکی از فرماندهان سپاه ( اسمش یادم نیست ) صحبت میکرد که میگفت الآن در بیروت است و در باره او افشا گری میکرد . همانروز برنامه آقای نوریزاده را دیدم که ادعاهای زم را رد میکرد و میگفت الآن این شخص فلان جاست و من خبر موثق دارم . از قضا همانروز من در بی بی سی آن سردار را دیدم که در تهران بود … . وقتی از بعضی روابطش با داخل حرف میزد ، سخت تحت تآثیر هوش و زرنگی خودش بود و اینکه چگونه میتواند اطلاعاتی ها را دست بیندازد . رفتنش به عراق ، تابع هیچ منطقی نبود ( جز یک خود شیفتگی ) ، پس وقتی خبر دستگیری او آمد ، حق داشتند کسانیکه مظنون بودند و میگفتند از خودشان بود و به نزد آنها باز گشت .
  مرگ او نباید منطق تفسیر و تبیین عقلانی را در ما زیر سئوال ببرد . احتیاط و دور اندیشی و باور به احترام به مخالف خود را البته که همواره باید پیش نظر داشته باشیم .
  با اینهمه هربار که رژیم قربانی تازه ای میگیرد ، نه باید در دفاع از قربانی ، نشانی از فدّیس بودن در او بیابیم و نه اگر اشتباهی در تبیین اندیشه های او داشته ایم ، خود را در کنار جلّاد ببینیم . این همان چیزی است که جلّاد دنبال میکند .

  1. باقر در جواب باقر:
   باقر جان اتفاقا من هم مانند خودت در زمینه هایی که برشمردی خیلی باقرم، اما نه به آنکه فرمودی چیز زیادی از زم گوش نمیدادی و نمی پسندیدی و نه به آنکه همه حرفهایش را گفتی و سلاخی کردی. الان من خیلی باقرم یا شما بقارت مرا فریفته ای یا تو باقر تری از من همشهری؟؟؟
   هیچکس او را خبرنگار نمیداند اما همه خبرهای راست و دروغش را شنیده اند. العجب !

 10. آدمی که این همه ترس از نظر دادن دارد ، ابهام در پاسخ دارد چگونه خودش را روزنامه نویس میداند و چگونه تر آنکه ، ادعای چنین سمتی بی اثر و بی بار و بر دارد و بی هوده تر آنکه حالا شما هم که مصاحبه کردید با این اخوی بی گناه ِ بی اطلاعِ بی مقام و بی دلیل ، که چه بشود؟ چه شد؟

  باور کنید روح الله زم از شما حرفه ای تر، آگاه تر و با نظر تر و منتسب تر بود !
  لااقل از خطا کردن و خبر پراکنی ترس های اینطور سانتی مانتال مضحک نداشت. اخوی من ، ابوی من شما ها همه با هم نام و نشانی ندارید که نگران حراب شدنش باشید . اسم این اداها روزنامه نگاری حرفه ای نیست . این راه مصاحبه گرفتن نیست این منش پاسخ گویی نیست .
  کمی یاد بگیرید .شماها در غرب هستید نشریات فرانسه، انگلیس ، سوئیس آلمان اتریش سوئد را لا اقل ورق بزنید .
  🙂

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

رئیس انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران ایران در گفت‌وگو با زیتون

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی پیش‌رو و مترقی اصلاح‌طلبانه کاشته، داشته و درویده‌اند؛ تکاپویی که می‌خواهد

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که

ادامه »