پیام کیوان صمیمی از زندان اوین

زندان، آن‌چنان هم سخت نیست

همیشه اعتقاد داشتم، از زندان سال ۸۸ هم پیام فرستادم، بعد از آزاد شدن در سال ۹۴ هم در مصاحبه‌ها گفتم و هنوز هم می‌گویم، که ما عدالت‌خواهان و جویندگان آزادی، نباید زندانی شدن را خطّ قرمز خود قرار دهیم و به زندان‌هراسیِ دیگران هم کمک نکنیم.

این‌که تا به آن‌جا از حقوق کارگران و محذوفان حمایت کنیم که به خودمان لطمه نخورد یا بازداشت نشویم را نباید به یک قاعــده تبدیل کنیم. آیا می‌خواهیم بدون این‌که هزینه کنیم، به انتظار فایده بنشینیم؟ هر که طاووس خواهد، جور هندوستان کشد.

برخی از نیروهای ضدّ امنیتی و اقتدارگرا به منظور منصرف کردن معترضان و مطالبه‌گران از حضورِ حتی آرام در خیابان، به ایجاد فضای رعب و وحشت متوسل می‌شوند و ابایی هم ندارند که زندان را محیطی مخوف و هراسناک نشان دهند. بله، ظـلم هم‌چنان ادامه دارد ولی صریح بگویم، تصویری که از زندانِ کنونی و بازداشتگاهِ متهمان سیاسیِ جریانات غیرمسلّحانه در افکار عمومی ساخته شده نادرست است. ما اگر به این تصویرسازی کمک کنیم، شریک جُرم در منصرف کردنِ زحمتکشان و سایر مطالبه‌گران از حضور در اعتراضات خواهیم بود.

توجه داشته باشیم که مبادا در جهتِ نشان دادن شدت مظلومیتِ خود و احیاناً قهرمان‌سازی، از خود و یا سایرِ مبارزان، به زندان‌هراسی و بزرگ‌نمایی فشار بر زندانیان سیاسی بپردازیم.

هشدار که به‌رغمِ باور به ضرورت باز پس گیری حقوق مردم، به عاملی برای کمک ناخواسته در تضعیف جنبش خشونت‌پرهیزِ اجتماعی تبدیل شویم.

کیوان صمیمی
۲۰ آذر ۱۳۹۹
زندان اوین

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

یک پاسخ

  1. آدم میمونه در کار عده ای . عده ای که دوست داری آنها را دوست و صمیمی فرض کنی و هربار می بینی سر بزنگاهی ، از همین دوستان خورده ای . ” زندان ، آنچنان هم سخت نیست ” یعنی چه ؟ به شما خوش میگذرد ؟ مفت چنگتان . مستدام باد این خوشی ! سی سال و بیشتر . سنّی از شما گذشته است . سابقه شما هم بر آنها آشکار است . امّا جوانان چی ؟ به زندان آنها هم فکر میکنید ؟ به اینکه برای خورد کردن آنها در زندان به آنها تجاوز میشود ( توسط سربازان امام زمان عج ) هم فکر میکنید ؟ به کارگران جوان هفت تپه که حقوق عقب مانده خود را طلب میکنند ، فکر میکنید ؟ به سرنوشت نوید افکاری و روح الله زم فکر میکنید؟ به سرنوشت دختران جوانی که اسیر این هیولاهای جمهوری ناب محمدی میشوند هم فکر میکنید ؟ باز هم فکر میکنید ” زندان ، آنچنان هم سخت نیست ” ؟ .

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

پیام کیوان صمیمی از زندان اوین

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی پیش‌رو و مترقی اصلاح‌طلبانه کاشته، داشته و درویده‌اند؛ تکاپویی که می‌خواهد

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که

ادامه »