۱۸ آذر ۱۳۹۹

حکم اعدام روح‌الله زم تایید شد

زیتون– غلامحسین اسماعیلی٬ سخنگوی قوه قضائیه٬ امروز (سه‌شنبه ۱۸ آذر) اعلام کرد که حکم اعدام روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز»، توسط دیوان عالی کشور تایید شده است.

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری امروزش به خبرنگاران گفت: «بیش از یک ماه قبل دیوان عالی کشور به حکم صادره علیه روح‌الله زم توسط دادگاه انقلاب رسیدگی و آن را تایید کرد.»

روح‌الله زم که در فرانسه زندگی می‌کرد، مهرماه ۹۸ در سفری به عراق بازداشت و به ایران تحویل داده شد.

بیشتر بخوانید:

آیا اعتراف تلویزیونی زم معتبر است؟

روح الله زم؛ حکایتِ صید و صیاد

چه کسی روح‌الله زم را به سپاه سپرد؟

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی تیرماه امسال، در ۱۳ مورد اتهام‌های مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» را مصداق «فساد فی‌الارض» دانست و او را به اعدام محکوم کرد.

«جاسوسی برای فرانسه و اسرائیل» از جمله این اتهامات است. زم در دادگاه در پاسخ به این اتهام‌ها گفته بود که خبرنگار است و کار مطبوعاتی می‌کرده بنابراین «اتهام معاونت گسترده در ایجاد احراق، تخریب و اخلال در نظام اقتصادی» را رد کرد.

او همچنین اتهام افساد فی‌الارض را رد کرده بود.

جمهوری اسلامی روح‌الله زم و کانال تلگرامی «آمدنیوز» را متهم کرده‌اند که به ویژه در جریان اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶، مردم را به خشونت تشویق می‌کردند.

این اعتراضات در حدود ۱۰۰ شهر ایران رخ داد و بر اساس گزارش‌های رسمی منجر به کشته شدن بیش از ۳۰ نفر شد.

«تشکیل و اداره کانال آمدنیوز و صدای مردم»، «همکاری با دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران» و توهین به روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای، رهبران سابق و فعلی جمهوری اسلامی، از دیگر موارد اتهامی روح‌الله زم در کیفرخواست صادره از سوی دادستان بود.

«تحریک مؤثر نیروهای رزمنده و اشخاصی که به نحوی در خدمت نیروهای مسلح هستند به عصیان، فرار، تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی» نیز یکی دیگر از اتهام‌های بود.

نهادهای بین‌المللی حقوق بشری در یکسال گذشته با ابراز نگرانی از احتمال شکنجه روح‌الله زم در زندان، به پخش «اعترافات اجباری» او از تلویزیون شدیدا اعتراض کردند.

بازگشت به صفحه اول

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.