? زنده| شرمساری معاون هنری وزارت ارشاد از تندیس‌های قاسم سلیمانی

 شرمساری معاون هنری وزارت ارشاد از تندیس‌های قاسم سلیمانی

مجتبی حسینی٬ معاون امور هنری وزارت ارشاد، در یادداشتی گلایه‌آمیز با عنوان «تندیس‌هایی که حس شرمساری را برمی‌انگیزند!» از ساخت تندیس‌های «نازیبا» که به یاد قاسم سلیمانی در ماه‌های گذشته در چند شهر نصب شده‌اند، انتقاد کرد.

سید مجتبی حسینی در یادداشتی که توسط ایسنا منتشر شده با انتقاد از ظاهر و شمایل تندیس‌های ساخته‌شده برای قاسم سلیمانی در یک سال گذشته می‌نویسد: «در شهرهای مختلف یکی پس از دیگری از تندیس‌هایی رونمایی می‌شود که بیش از احساس قدردانی، حس شرمساری در مخاطب برمی‌انگیزد.»

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی سپس با اشاره به بازتاب منفی تصاویر منتشر شده از این تندیس‌ها در شبکه‌های اجتماعی و به راه افتادن موج انتقاد و تمسخر از سوی کاربران افزوده است: «تندیس‌هایی که مشابهت، سهل است، حداقل تناسب‌های لازم انسانی را ندارد، تصویرش در شبکه‌های مجازی به طرفه‌العینی منتشر می‌شود و تماشاچیان محب و مغرض از هر گروه که باشند از زبان خود به عرض اسف می‌پردازند.»

طی ماه‌های پس از کشته شدن فرمانده سابق شاخه برون مرز سپاه پاسداران٬ مجسمه‌های یادبود او در شهرهای مختلف اسباب تمسخر کاربران فضای مجازی شده و حتی انتقاد هواداران او را نیز برانگیخته است.سه عضو کانون نویسندگان ایران برای تحمل حبس به زندان رفتند

سه عضو کانون نویسندگان ایران که به حبس محکوم شده بودند، به زندان منتقل شدند.

رضا خندان مهابادی، کیوان باژن و بکتاش آبتین به دادسرای زندان اوین فراخوانده شدند و سپس برای گذراندن دوره حبس به این زندان منتقل شدند.

این سه عضو کانون نویسندگان ایران در دی ماه ۹۸ در مجموع به بیش از نه سال زندان محکوم شده بودند. اتهامات این سه نویسنده “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” اعلام شد.

بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی هر کدام به شش سال و کیوان باژن به سه سال و شش ماه “حبس تعزیزی” محکوم شده بودند.

کانون نویسندگان ایران در واکنش به این احکام در بیانیه‌ای این احکام را محکوم کرده بود: “این فقط محاکمه‌ و محکومیت سه نویسنده نیست، تنها محاکمه‌ی کانون نویسندگان ایران نیست. محکومیت همه‌ی نویسندگان و کسانی است که می‌خواهند از حق آزادی بیان برخوردار باشند.”

این کانون “دلایل و مستندات دادگاه” درباره این اتهامات را “نامربوط‌ تر و سست بنیان‌تر از خود اتهامات خواند.

در همین رابطه، انجمن جهانی قلم نیز در زمان اعلام احکام صادره برای این سه نویسنده ایرانی اعتراض کرد.تشریح شرایط جدید مهدی کروبی در حصر

حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی٬ در تشریح شرایط حصر گفت: « بعد از عمل قلب آقای کروبی که ایشان به منزل منتقل شد گفتند که بچه ها می توانند هر موقع خواستند با حاج آقا دیدار کنند که این موضوع ادامه داشت تا اینکه بعد از بیانیه ای که آقای کروبی در راربطه با سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر کردند، باز گشایش ها و دیدار هایی که با برخی از دوستان و خانواده شهدا به صورت هفتگی صورت می گرفت لغو شد.»

فرزند این رهبر در حصر جنبش سبز در گفت‌وگو با سایت مدارا افزود: «تا اینکه مجدداً طی یک ماه اخیر ماموران گفتند که حاج آقا می تواند هفته ای یکبار با برخی از دوستانشان دیدار داشته باشند که این دیدارها در دو مرحله با آقایان، علیخانی، جمارانی، بجنوردی، دوستی، عباسی فر و در مرحله بعد با آقای کرباسچی و قوچانی برگزار شد.»

او افزود: «شرایطی که در حصر برای محصورین در این سال ها به وجود آمده است هیچ شباهتی به حصر ندارد و من خودم با فرزند مرحوم آیت الله منتظری که صحبت می کردم، خود احمدآقا می گفت: پدر من ۵ سال در حصر بود ولی شرایطی که آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد دارند هیچ شباهتی به حصر ندارد، چون از روز اول همه اقوام می توانستند به دیدن مرحوم منتظری بیایند. حتی در این بین برخی از دوستان هم می توانستند با ایشان دیدار کنند اما این حصر (آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد) کاملاً شبیه زندان است و از زندان هم بدتر است.»هر دلار آمریکا کمی کمتر از ۳۰ هزار تومان

قیمت دلار آمریکا امروز از مرز ۲۹ هزار تومان گذشت و در بازار آزاد تا قیمت ۲۹ هزار و ۳۰۰ تومان هم فروخته شد.

اواخر تیرماه بعد از چند روز بحرانی در بازار ارز که قیمت دلار به حدود ۲۵ هزار تومان رسید با دخالت دولت و تزریق ارز به بازار، قیمت‌ها به حدود ۲۱ هزار تومان بازگشت، اما بعد از مدتی دوباره قیمت‌ها روندی صعودی در پیش گرفت.

در اواخر شهریور روند افزایش قیمت دوباره شدت گرفت و در آغاز مهرماه به قیمت ۲۸ هزار تومان رسید و امروز در حال گذر از کانال ۲۹ هزار تومان و نزدیک شدن به قیمت ۳۰ هزار تومان است.

قیمت سکه طلا هم امروز در مقایسه با روزهای گذشته افزایش یافت و به ۱۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسید. قیمت سکه پاییز پارسال حدود چهار میلیون تومان بود.


روزنامه الجریده: مذاکرات دولت ترامپ و یکی از شخصیت‌های «اصولگرا»نسرین ستوده به اعتصاب غذای خود پایان داد

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، در توییتی که روز شنبه منتشر شد نوشت که خانم ستوده روز جمعه ۴ مهر اعتصاب غذای خود را شکسته است ولی به دلیل «نبود تلفن» خبر پایان اعتصاب غذا را امروز دریافت کرده است.

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر که بابت اتهاماتی نظیر «اقدام علیه امنیت ملی»، «تشویش اذهان عمومی» و «اهانت» به مقامات حکومت ایران باید ۱۲ سال در زندان به سر می‌برد، از بیش از ۶ هفته پیش در اعتراض به وضعیت زندان‌ها دست به اعتصاب غذا زده بود.زلزله‌ای ۵ ریشتری مراوه‌تپه گلستان را لرزاند

زلزله‌ای به بزرگی ۲/ ۵ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین منطقه مراوه‌‌تپه در استان گلستان ایران را لرزاند.

به گزارش تسنیم، در اولین دقایق پس از این حادثه نیروهای امدادی به منطقه اعزام شدند تا در صورت نیاز اقدام به امدادرسانی به آسیب‌دیدگان کنند.

مرکز این زلزله مرز ترکمنستان و گلستان حوالی مراو‌ه‌تپه بوده است. هنوز از خسارات و تلفات احتمالی گزارشی منتشر نشده است.بمب گذاری در یک مجمع تجاری در مشهد

اعلام خبر بمبگذاری در یکی از مجتمع‌های تجاری مشهد به نام پروما، باعث تعطیلی این مرکز و محدوده آن شد.

یکی از مقام‌های امنیتی در مشهد با تایید این خبر به ایرنا گفته که گزارش بمبگذاری “کذب” بوده است.

محمدرضا دانشورنیا معاون فرمانداری مشهد در مرکز استان خراسان رضوی توضیح داد: «پس از تماس تلفنی با واحدهای انتظامی و اعلام بمب‌گذاری در یک مرکز تجاری، گروههای تجسس به محل اعزام شدند اما مشخص شد بمب و تهدید امنیتی وجود نداشته است و خبر اولیه کذب بوده است.»


خبرهای روز قبل را از اینجا بخوانید.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲ می‌نویسد: “سال‌هاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی،

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که از دل بحران‌های فراوان

ادامه »

انسان ها را از منظر نسبت آنها با دردها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عموماً به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد: ۱.

ادامه »